Arbejder ...

loading

Partisamling

Partier i turneringen 7. Grenzturnering 2016-2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
7. Grenzturnering 2016-2017 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
11081562
8
0
2
0
3
0
4
1
5
+
6
0
7
0
13
0
12
 
2130,41135
2 Helge Soerensen
16701670
7
½
1
1
8
½
3
½
4
0
 
6
0
12
1
16
 
701670
3Holger Martens
18171817
6
0
7
0
1
1
2
½
8
½
4
1
 
18
0
 3901817
4Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
15361581 
6
0
7
½
1
0
2
1
3
0
8
0
16
0
13
 
142,951471
5Harald Eis
Tønder Skakklub
17001700    
1
-
    01601700
6Michel Langner
18461846
3
1
4
1
 
8
0
7
½
1
1
2
1
11
1
15
 
201846
7Niels Falsig
Tønder Skakklub
17051889
2
½
3
1
4
½
 
6
½
8
½
1
1
14
 
 4641705
8Guido Heinemann
Bov Skakklub
18171813
1
1
 
2
½
6
1
3
½
7
½
4
1
15
0
11
 
55,551786
9Hr. Oversidder -
Ingen klub
800         017 - 180800
10Nn. Oversidder -
Ingen klub
800         017 - 180800
11Eivind Palm
Tønder Skakklub
17871836
18
1
12
1
13
1
14
1
15
0
16
1
 
6
0
8
 
53 - 45,21781
12Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
15781706
17
0
11
0
18
0
13
1
14
1
15
0
16
0
2
0
1
 
2124,151481
13Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
13251559
16
0
17
+
11
0
12
0
18
½
14
0
15
0
1
1
4
 
111,951305
14Nis H. Madsen
Løgumkloster Skakklub
15001616
15
1
16
½
 
11
0
12
0
13
1
18
0
7
 
 102,351507
15Tobias Simon Lindgaard
Ribe Skakklub
14621615
14
0
18
½
16
1
17
+
11
1
12
1
13
1
8
1
6
 
121658
16 Stephan Millgramm
18001784
13
1
14
½
15
0
18
0
 
11
0
12
1
4
1
2
 
801800
17Daniel Otis Thieme
19081908
12
1
13
-
 
15
-
     11501908
18Jacob Jensen
Ribe Skakklub
1842
11
0
15
½
12
1
16
1
13
½
 
14
1
3
1
 53 - 45,251835

Der spilles forrunder i 2 grupper á 8 mand, og derefter semifinale og finale om slutplaceringer i de sidste 2 runder. Af indberetningshensyn er alle grupper og matcher vist i samme tabel.

Turneringen er FIDE-ratet, men FIDE ratingtallene opdateres hver måned, derfor er kun ELO ved turneringen begyndelse vist.

Placering i forrunder / Platzierungen der Vorrunden:

(Partier mod udgåede spillere ikke medregnet) Semifinaler se runde 8
A                                                                                    B
Guido Heinemann, 4,5p (11,75)                                    Eivind Palm 5p
Michel Langner 4,5p (10)                                              Tobias Simon Lindgaard 4,5p
Niels Falsig 4p                                                               Jacob Jensen 4p
Holger Martens 3p                                                         Nis H Madsen 2,5p (6,25)
Helge Sörensen 2,5p                                                      Stephan Millgramm 2,5p (3,75)
Vagn Lauritzen 1,5p                                                      Scot Wolfgang Jensen 2p
Karl Martin Kristensen 1p                                             Jens Peter Jensen 0,5p
 
Finalerunde (runde 9)
1. og 2. Pl.:
Michel Langner – Tobias Simon Lindgaard
3. - 4. Pl.:
Guido Heinemann – Eivind Palm
5. – 6. Pl.:
Vinder/Sieger Madsen/Falsig – Jacob Jensen
7. – 8. Pl.:
Taber/Verlierer Madsen/Falsig – Holger Martens
9. – 10. Pl.:
Helge Sörnesen – Stephan Millgramm
11. – 14 Pl.:
Karl Martin Kristensen – Scot Wolfgang Jensen
Jens Peter Jensen – Vagn Lauritzen