Copenhagen Chess Challenge 2014
- Tabel
- Tabel stilling
- Grafisk
- Stilling
- Modstandere
- Partier (299)
- Indbydelse
- Runder
- Tilmelding
- Tilmeldte (68)
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GM Hannes Stefansson | 2548 | 2548 | 35 | 18 | 10 | 12 | 16 | 24 | 20 | 11 | 4 | 6 | 6 | |
2 | GM Daniel Semcesen Skanderborg Skakklub | 2513 | 2513 | 36 | 17 | 33 | 13 | 11 | 10 | 9 | 12 | 8 | 5½ | 12 | |
3 | GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten | 2528 | 2511 | 37 | 20 | 12 | 16 | 25 1 | 18 | 28 | 14 | 24 | 6½ | 4 | |
4 | IM Helgi Ziska Philidor | 2484 | 2491 | 38 | 19 1 | 9 | 11 | 10 | 15 1 | 12 | 5 | 1 | 6½ | 2 | |
5 | GM Henrik Danielsen BMS Skak | 2501 | 2483 | 39 | 24 | 55 | 8 | 12 0 | 11 | 10 | 4 | 15 | 6½ | 3 | |
6 | IM Bragi Thorfinnsson | 2459 | 2459 | 40 | 23 1 | 11 | 24 | 19 | 27 | 33 | 17 | 9 | 5½ | 16 | |
7 | IM Thorsten Michael Haub | 2441 | 2441 | 41 | 28 | 16 | 10 | 26 | 8 | 18 | 15 | 12 | 6 | 7 | |
8 | Throstur Thorhallsson | 2437 | 2437 | 42 | 25 | 13 ½ | 5 | 33 | 7 | 43 | 27 | 2 | 5 | 20 | |
9 | IM Nikolaj Mikkelsen Philidor | 2435 | 2430 | 43 1 | 30 | 4 | 28 | 49 | 12 | 2 | 18 | 6 | 6 | 8 | |
10 | GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening | 2401 | 2397 | 44 | 27 | 1 | 7 | 4 | 2 | 5 | 19 | 16 | 5½ | 10 | |
11 | FM Kassa Korley Skakforeningen ØBRO | 2408 | 2390 | 45 | 32 | 6 | 4 | 2 | 5 | 24 | 1 | 27 | 5 | 19 | |
12 | IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub | 2395 | 2384 | 46 | 31 | 3 | 1 | 5 1 | 9 | 4 | 2 | 7 | 7 | 1 | |
13 | IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne | 2366 | 2368 | 47 | 34 | 8 ½ | 2 | 45 ½ | 49 | 16 | 24 | 18 | 6½ | 5 | |
14 | IM Bjarke Sahl BMS Skak | 2362 | 2368 | 48 | 33 | 38 | 27 | 42 | 31 1 | 19 | 3 | 28 | 5 | 21 | |
15 | FM Mads Hansen Frem Skakklub | 2341 | 2358 | 49 | 55 | 24 | 30 | 20 | 4 0 | 25 | 7 | 5 | 6 | 9 | |
16 | FM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten | 2349 | 2348 | 50 | 56 | 7 | 3 | 1 | 19 | 13 | 31 | 10 | 5½ | 13 | |
17 | FM Fabian Englert | 2310 | 2310 | 51 | 2 | 60 | 49 | 53 | 45 | 30 | 6 | 19 | 5½ | 17 | |
18 | FM Bjørn Møller Ochsner Jetsmark Skakklub | 2299 | 2307 | 52 | 1 | 40 | 33 | 36 | 3 | 7 | 9 | 13 | 5½ | 14 | |
19 | GM Heikki M.J Westerinen | 2299 | 2299 | 53 | 4 0 | 34 | 60 | 6 | 16 | 14 | 10 | 17 | 5½ | 15 | |
20 | FM Reinhold Mueller | 2282 | 2282 | 54 | 3 | 42 | 56 | 15 | 33 | 1 | 32 | 34 | 5½ | 18 | |
21 | Alexander Rosenkilde Tåstrup Skakforening | 2255 | 2271 | 55 | 26 | 50 | 57 | 48 | 34 | 39 | 4½ | 36 | |||
22 | Slettet medlem Skakklubben K41 | 2240 | 2265 | 56 | 60 | 61 | 62 | 41 | 42 | 27 | 35 | 36 | 5 | 30 | |
23 | Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub | 2232 | 2248 | 57 1 | 6 0 | 43 | 45 | 51 | 50 | 49 | 26 | 47 | 5 | 29 | |
24 | FM Daniel Vesterbæk Pedersen Skakklubben Nordkalotten | 2217 | 2244 | 58 | 5 | 15 | 6 | 52 | 1 | 11 | 13 | 3 | 5½ | 11 | |
25 | Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland | 2209 | 2235 | 59 | 8 | 45 | 43 | 3 0 | 38 | 15 | 36 | 46 | 4 | 40 | |
26 | Dennis Jørgensen Skakforeningen ØBRO | 2204 | 2231 | 60 | 21 | 44 | 46 | 7 | 52 | 45 | 23 | 51 | 5 | 27 | |
27 | Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak | 2178 | 2200 | 61 | 10 | 47 | 14 | 6 | 22 | 8 | 11 | 5 | 26 | ||
28 | Tom Rydstrom | 2190 | 2190 | 62 | 7 | 48 | 9 | 38 | 44 | 3 | 37 | 14 | 5 | 23 | |
29 | Sigfred Haubro BMS Skak | 2151 | 2175 | 63 | 52 | 43 | 51 | 2½ | 66 | ||||||
30 | Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening | 2117 | 2141 | 64 | 9 | 54 | 15 | 44 | 56 | 17 | 47 | 43 | 4½ | 34 | |
31 | WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen | 2109 | 2121 | 65 | 12 | 49 | 47 | 60 | 14 0 | 52 | 16 | 41 | 5 | 22 | |
32 | Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak | 2050 | 2113 | 66 | 11 | 56 | 52 | 58 | 54 | 46 | 20 | 60 | 5 | 31 | |
33 | Michael E. Vesterli BMS Skak | 2094 | 2107 | 67 | 14 | 2 | 18 | 8 | 20 | 6 | 51 | 45 | 4 | 37 | |
34 | Rauf Murtuzov Skakklubben Alssund | 2013 | 2079 | 68 | 13 | 19 | 54 ½ | 48 | 47 | 56 | 21 | 20 | 4½ | 33 | |
35 | Paul Brøndal Allerød Skakklub | 1983 | 2078 | 1 | 50 | 59 | 44 | 56 | 46 | 53 | 22 | 48 | 4 | 45 | |
36 | Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub | 2063 | 2067 | 2 | 51 | 65 | 55 | 18 | 53 | 60 | 25 | 22 | 5 | 25 | |
37 | Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub | 2015 | 2054 | 3 | 52 | 62 | 58 | 54 | 48 | 61 | 28 | 3½ | 55 | ||
38 | Thomas Nyland | 2043 | 2043 | 4 | 53 | 14 | 57 | 28 | 25 | 51 | 54 | 52 | 4½ | 35 | |
39 | Ib Skovgaard BMS Skak | 1999 | 2041 | 5 | 54 | 63 | 48 | 46 | 61 | 57 | 56 | 21 | 3½ | 53 | |
40 | Jan Slettebo | 2040 | 2040 | 6 | 57 | 18 | 53 | 55 | 43 | 54 | 62 | 65 | 3 | 58 | |
41 | Kim Nyvang Andersen BMS Skak | 2030 | 2039 | 7 | 59 | 64 | 61 | 22 | 60 | 62 | 49 | 31 | 4 | 42 | |
42 | Daniel Quernheim | 2032 | 2032 | 8 | 61 | 20 | 59 | 14 | 22 | 63 | 60 | 55 | 3½ | 50 | |
43 | Viktor Haarmark Nielsen Hvidovre Skakklub | 2023 | 2029 | 9 0 | 62 | 23 | 25 | 29 | 40 | 8 | 52 | 30 | 3½ | 52 | |
44 | Jacob Pallesen BMS Skak | 2000 | 2029 | 10 | 63 | 26 | 35 | 30 | 28 | 58 | 3 | 62 | |||
45 | Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub | 1997 | 2021 | 11 | 64 | 25 | 23 | 13 ½ | 17 | 26 | 46 | 33 | 4 | 39 | |
46 | Stanley Yin | 2020 | 2020 | 12 | 65 | 51 | 26 | 39 | 35 | 32 | 45 | 25 | 4 | 41 | |
47 | Robin Karlsson | 2008 | 2008 | 13 | 66 | 27 | 31 | 59 | 34 | 64 | 30 | 23 | 5 | 28 | |
48 | Morten Frank Jensen Præstø Skakklub | 1929 | 2005 | 14 | 67 | 28 | 39 | 34 | 37 | 21 | 64 | 35 | 4 | 44 | |
49 | Tor Ketil Larsen | 2004 | 2004 | 15 | 68 | 31 | 17 | 9 | 13 | 23 | 41 | 58 | 4 | 38 | |
50 | WFM Marie Frank-Nielsen Philidor | 1974 | 1992 | 16 | 35 | 21 | 64 | 63 | 23 | 58 | 59 | 61 | 3 | 57 | |
51 | Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub | 2010 | 1961 | 17 | 36 | 46 | 65 | 23 | 29 | 38 | 33 | 26 | 5 | 24 | |
52 | Ulf Karlsson | 1959 | 1959 | 18 | 37 | 29 | 32 | 24 | 26 | 31 | 43 | 38 | 3½ | 49 | |
53 | Miriam Frida Olsen BMS Skak | 1955 | 1952 | 19 | 38 | 66 | 40 | 17 | 36 | 35 | 3½ | 56 | |||
54 | Johnny Holler Johansen Frem Skakklub | 1884 | 1949 | 20 | 39 | 30 | 34 ½ | 37 | 32 | 40 | 38 | 59 | 4 | 43 | |
55 | FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub | 1877 | 1940 | 21 | 15 | 5 | 36 | 40 | 64 | 66 | 61 | 42 | 3½ | 51 | |
56 | Anders Karlsson | 1915 | 1915 | 22 | 16 | 32 | 20 | 35 | 30 | 34 | 39 | 57 | 3½ | 48 | |
57 | Thomas Nielsen Herlev Skakklub | 1869 | 1912 | 23 0 | 40 | 67 | 38 | 64 | 21 | 39 | 63 | 56 | 2½ | 64 | |
58 | Julius Mølvig Roskilde Skakklub | 1922 | 1899 | 24 | 68 | 37 | 32 | 65 | 50 | 44 | 49 | 3 | 61 | ||
59 | Petruli Petrovski Brøndby Skakklub | 1810 | 1866 | 25 | 41 | 35 | 42 | 47 | 66 | 67 | 50 | 54 | 3 | 59 | |
60 | Aditya Subramanian | 1845 | 1845 | 26 | 22 | 17 | 19 | 31 | 41 | 36 | 42 | 32 | 4½ | 32 | |
61 | Preben R. Larsen Roskilde Skakklub | 1759 | 1808 | 27 | 42 | 22 | 41 | 66 | 39 | 37 | 55 | 50 | 4 | 46 | |
62 | Yonne Tangelder | 1800 | 1800 | 28 | 43 | 37 | 22 | 65 | 68 | 41 | 40 | 67 | 3 | 60 | |
63 | Carl Krull Enkeltmedlem - Indland | 1686 | 1789 | 29 | 44 | 39 | 68 | 50 | 67 | 42 | 57 | 66 | 3 | 63 | |
64 | Nicolai Kistrup BMS Skak | 1706 | 1721 | 30 | 45 | 41 | 50 | 57 | 55 | 47 | 48 | 68 | 3½ | 54 | |
65 | Heidi Roneid | 1656 | 1656 | 31 | 46 | 36 | 51 | 62 | 58 | 68 | 67 | 40 | 4 | 47 | |
66 | Thomas Nielsen Fredericia Skakforening | 1565 | 1600 | 32 | 47 | 53 | 67 | 61 | 59 | 55 | 68 | 63 | 2½ | 65 | |
67 | Jacob Hein Espergærde Skakklub | 1400 | 1451 | 33 | 48 | 57 | 66 | 68 | 63 | 59 | 65 | 62 | 0 | 68 | |
68 | Dharanidaran Aladiyur Paramasivan | 1600 | 0 | 34 | 49 | 58 | 63 | 67 | 62 | 65 | 66 | 64 | 1 | 67 |
Partier i turneringen Copenhagen Chess Challenge 2014
Hvid:
Sort: Event: Resultat: Runde: Træk: |
Copenhagen Chess Challenge 2014 | |||
---|---|---|---|
Se mere information på turneringens hjemmeside: www.copenhagenchesschallenge.dk |
|||
Periode | 2014-05-14 .. 2014-05-18 | Kørestols adgang | Ikke angivet |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turneringens egen hjemmeside | http://www.copenhagenchesschallenge.dk | ||
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | |||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Copenhagen Chess Challenge 2014
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Copenhagen Chess Challenge 2014 | 68 | 2014-05-14 | 2014-05-14 |
Totalt antal tilmeldte | 68 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2300087 | 1. GM Hannes Stefansson | 2548 | 2548 | 2014-05-08 | |||||
100103596 | 1706993 | 2. GM Daniel Semcesen | Skanderborg Skakklub | 2513 | 2513 | 2014-05-08 | |||
100800594 | 1700090 | 3. GM Jonny Hector | Skakklubben Nordkalotten | 2528 | 2511 | 2014-05-08 | |||
100802588 | 7200595 | 4. IM Helgi Ziska | Philidor | 2484 | 2491 | 2014-05-08 | |||
100200900 | 1400185 | 5. GM Henrik Danielsen | BMS Skak | 2501 | 2483 | 2014-05-08 | |||
2300958 | 6. IM Bragi Thorfinnsson | 2459 | 2459 | 2014-05-08 | |||||
4610776 | 7. IM Thorsten Michael Haub | 2441 | 2441 | 2014-05-08 | |||||
2300109 | 8. Throstur Thorhallsson | 2437 | 2437 | 2014-05-08 | |||||
103104283 | 1407970 | 9. IM Nikolaj Mikkelsen | Philidor | 2435 | 2430 | 2014-05-08 | |||
100101540 | 1400100 | 10. GM Carsten Høi | Brønshøj Skakforening | 2401 | 2397 | 2014-05-08 | |||
100104116 | 2033801 | 11. FM Kassa Korley | Skakforeningen ØBRO | 2408 | 2390 | 2014-05-08 | |||
100700286 | 1400142 | 12. IM Jens Ove Fries Nielsen | Viborg Skakklub | 2395 | 2384 | 2014-05-08 | |||
100800086 | 1400673 | 13. IM Tobias Bent Christensen | Århus Skakklub/Skolerne | 2366 | 2368 | 2014-05-08 | |||
100800094 | 1400231 | 14. IM Bjarke Sahl | BMS Skak | 2362 | 2368 | 2014-05-08 | |||
100301631 | 1401610 | 15. FM Mads Hansen | Frem Skakklub | 2341 | 2358 | 2014-05-08 | |||
100101113 | 1402137 | 16. FM Jacob Sylvan | Skakklubben Nordkalotten | 2349 | 2348 | 2014-05-08 | |||
24614467 | 17. FM Fabian Englert | 2310 | 2310 | 2014-05-08 | |||||
103107144 | 1416928 | 18. FM Bjørn Møller Ochsner | Jetsmark Skakklub | 2299 | 2307 | 2014-05-10 | |||
500020 | 19. GM Heikki M.J Westerinen | 2299 | 2299 | 2014-05-08 | |||||
24605875 | 20. FM Reinhold Mueller | 2282 | 2282 | 2014-05-08 | |||||
100102455 | 1408488 | 21. Alexander Rosenkilde | Tåstrup Skakforening | 2255 | 2271 | 2014-05-08 | |||
100102137 | 1403249 | 22. Slettet medlem | Skakklubben K41 | 2240 | 2265 | 2014-05-12 | |||
100300620 | 1401475 | 23. Jan Nordenbæk Pedersen | Hillerød Skakklub | 2232 | 2248 | 2014-05-08 | |||
100601028 | 1402161 | 24. FM Daniel Vesterbæk Pedersen | Skakklubben Nordkalotten | 2217 | 2244 | 2014-05-08 | |||
102101025 | 1400878 | 25. Mogens Henrik Thuesen | Enkeltmedlem - Indland | 2209 | 2235 | 2014-05-08 | |||
103102447 | 1408380 | 26. Dennis Jørgensen | Skakforeningen ØBRO | 2204 | 2231 | 2014-05-08 | |||
100103177 | 1413848 | 27. Nicolai Kvist Brondt Pedersen | BMS Skak | 2178 | 2200 | 2014-05-08 | |||
1714830 | 28. Tom Rydstrom | 2190 | 2190 | 2014-05-08 | |||||
100101331 | 1405420 | 29. Sigfred Haubro | BMS Skak | 2151 | 2175 | 2014-05-08 | |||
100102729 | 1408658 | 30. Martin Lee Lauritsen | Tåstrup Skakforening | 2117 | 2141 | 2014-05-08 | |||
100802278 | 1004948 | 31. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg | Skakklubben Seksløberen | 2109 | 2121 | 2014-05-08 | |||
100103912 | 1444514 | 32. Mikkel Manosri Jacobsen | BMS Skak | 2050 | 2113 | 2014-05-08 | |||
100103327 | 1417339 | 33. Michael E. Vesterli | BMS Skak | 2094 | 2107 | 2014-05-08 | |||
100401623 | 13408755 | 34. Rauf Murtuzov | Skakklubben Alssund | 2013 | 2079 | 2014-05-10 | |||
102101032 | 1447432 | 35. Paul Brøndal | Allerød Skakklub | 1983 | 2078 | 2014-05-08 | |||
100600598 | 1412329 | 36. Tavs Bjerre | Skanderborg Skakklub | 2063 | 2067 | 2014-05-08 | |||
100600983 | 1405802 | 37. Aage Dalstrup Olsen | Randers Skakklub | 2015 | 2054 | 2014-05-08 | |||
1504428 | 38. Thomas Nyland | 2043 | 2043 | 2014-05-08 | |||||
100100198 | 1406760 | 39. Ib Skovgaard | BMS Skak | 1999 | 2041 | 2014-05-08 | |||
1704958 | 40. Jan Slettebo | 2040 | 2040 | 2014-05-10 | |||||
100801520 | 1415743 | 41. Kim Nyvang Andersen | BMS Skak | 2030 | 2039 | 2014-05-08 | |||
12972029 | 42. Daniel Quernheim | 2032 | 2032 | 2014-05-08 | |||||
100103864 | 1444492 | 43. Viktor Haarmark Nielsen | Hvidovre Skakklub | 2023 | 2029 | 2014-05-08 | |||
100100897 | 1404881 | 44. Jacob Pallesen | BMS Skak | 2000 | 2029 | 2014-05-08 | |||
100802258 | 1413872 | 45. Per Settergren Sørensen | Allerød Skakklub | 1997 | 2021 | 2014-05-08 | |||
24622729 | 46. Stanley Yin | 2020 | 2020 | 2014-05-08 | |||||
1719637 | 47. Robin Karlsson | 2008 | 2008 | 2014-05-08 | |||||
100200822 | 1407325 | 48. Morten Frank Jensen | Præstø Skakklub | 1929 | 2005 | 2014-05-08 | |||
1508130 | 49. Tor Ketil Larsen | 2004 | 2004 | 2014-05-08 | |||||
100301109 | 1409344 | 50. WFM Marie Frank-Nielsen | Philidor | 1974 | 1992 | 2014-05-08 | |||
103110502 | 1444948 | 51. Jonas Bjerre | Skanderborg Skakklub | 2010 | 1961 | 2014-05-08 | |||
1721674 | 52. Ulf Karlsson | 1959 | 1959 | 2014-05-08 | |||||
103104942 | 1408259 | 53. Miriam Frida Olsen | BMS Skak | 1955 | 1952 | 2014-05-08 | |||
100300078 | 1405551 | 54. Johnny Holler Johansen | Frem Skakklub | 1884 | 1949 | 2014-05-08 | |||
100802146 | 1402714 | 55. FM Daniel Andersen | Frederikssund Skakklub | 1877 | 1940 | 2014-05-08 | |||
1716140 | 56. Anders Karlsson | 1915 | 1915 | 2014-05-08 | |||||
100200107 | 1407147 | 57. Thomas Nielsen | Herlev Skakklub | 1869 | 1912 | 2014-05-08 | |||
100201845 | 1405748 | 58. Julius Mølvig | Roskilde Skakklub | 1922 | 1899 | 2014-05-08 | |||
100103593 | 1417673 | 59. Petruli Petrovski | Brøndby Skakklub | 1810 | 1866 | 2014-05-08 | |||
1718924 | 60. Aditya Subramanian | 1845 | 1845 | 2014-05-08 | |||||
100800884 | 1425790 | 61. Preben R. Larsen | Roskilde Skakklub | 1759 | 1808 | 2014-05-08 | |||
1513575 | 62. Yonne Tangelder | 1800 | 1800 | 2014-05-08 | |||||
100602128 | 1406370 | 63. Carl Krull | Enkeltmedlem - Indland | 1686 | 1789 | 2014-05-08 | |||
100103773 | 1444816 | 64. Nicolai Kistrup | BMS Skak | 1706 | 1721 | 2014-05-08 | |||
1514431 | 65. Heidi Roneid | 1656 | 1656 | 2014-05-08 | |||||
103109271 | 1431676 | 66. Thomas Nielsen | Fredericia Skakforening | 1565 | 1600 | 2014-05-08 | |||
100801513 | 1402870 | 67. Jacob Hein | Espergærde Skakklub | 1400 | 1451 | 2014-05-08 | |||
- | 68. Dharanidaran Aladiyur Paramasivan | 1600 | 2014-05-14 |