loading
Arbejder ...

DM 2014

Vis Gruppe : ParringerPGN
Landsholdklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
24472445
10
2
3
4
5
6
7
8
9
394,124364,042435
2IM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
24712473
9
1
10
3
4
5
6
7
8
7 - 84,424624,422464
3GM Lars Schandorff
Hillerød Skakklub
25222531
8
9
1
2
10
4
5
6
7
5 - 65,125165,222524
4GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
24982499
7
8
9
1
2
3
10
5
6
714,7525234,782521
5GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
25762569
6
7
8
9
1
2
3
4
10
625,825785,722572
6IM Jakob Vang Glud
Philidor
25162518
5
10
7
8
9
1
2
3
4
3 - 4525215,032523
7IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
24502467
4
5
6
10
8
9
1
2
3
7 - 84,124444,342459
8IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24302430
3
4
5
6
7
10
9
1
2
5 - 63,8524373,842437
9FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23542331
2
3
4
5
6
7
8
10
1
2102,8523372,562323
10GM Jacob Aagaard
Philidor
25192520
1
6
2
7
3
8
4
9
5
3 - 4025195,052525

Kandidatklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Nikolaj Mikkelsen
Philidor
24122420
13
6
4
5
2
8
7
24,5524224,492430
2IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23602364
14
7
5
3
1
11
15
34,223664,152368
3FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23552360
15
21
6
2
5
14
8
494,4523464,382354
4FM Mads Hansen
Frem Skakklub
23372343
16
11
1
13
7
5
17
44,323414,212347
5FM Kassa Korley
Skakforeningen ØBRO
23352358
17
8
2
1
3
4
6
61023353,842390
6FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23002306
18
1
3
24
9
12
5
53,9523113,832316
7FM Bjørn Møller Ochsner
Jetsmark Skakklub
22872300
19
2
12
22
4
15
1
73,922994,022307
8FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
22822312
20
½
5
23
12
11
1
3
63,822963,992320
9Brian Jørgen Jørgensen
Næstved Skakklub
22742291
21
17
22
15
6
18
14
84,5522734,702288
10Jesper Schultz-Pedersen
Allerød Skakklub
22402258
22
24
14
11
12
17
21
3194,422124,512235
11FM Jesper Mørch Lauridsen
Enkeltmedlem - Indland
22392244
23
4
21
10
8
2
13
123,622373,502244
12Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
22292247
24
22
7
8
10
6
20
3153,8522123,992232
13Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
22092239
1
20
16
4
15
22
11
133,522093,782235
14Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
22072209
2
19
10
21
20
3
9
143,3522103,322212
15Martin Haubro
BMS Skak
21592169
3
18
24
9
13
7
2
10 - 112,8521722,762180
16Morten Andersen
Skakforeningen Odysseus
21462169
4
23
13
19
18
20
24
2213,621143,732143
17Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
21312129
5
9
20
18
24
10
4
10 - 112,8521442,702141
18Jesper Søndergård Thybo
Skive Skakklub
21232142
6
15
19
17
16
9
23
3163,121213,182139
19Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21222104
7
14
18
16
23
24
22
2223,420943,222086
20Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21022090
8
½
13
17
23
14
16
12
3172,7521072,532097
21Søren Mikkel Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
20992130
9
3
11
14
22
23
10
232,520792,802111
22Tobias Dreisler
Skakklubben af 1968
20932025
10
12
9
7
21
13
19
2202,420851,762029
23Tavs Bjerre
Skanderborg Skakklub
20532059
11
16
8
20
19
21
18
3182,520632,492067
24Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20212046
12
10
15
6
17
19
16
241,9520122,122037

G7 - gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Torben Kyhl Sørensen
Skakklubben af 1968
21262152
16
10
9
5
12
1
17
1
14
½
614,652153
2Claus Rossen
Viborg Skakklub
21092147
17
9
21
22
24
½
26
0
11
0
31952069
3Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
21012131
18
14
12
25
30
1
24
½
21
0
135,12069
4Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
21002141
19
21
23
0
18
1
25
1
7
1
24
0
3224,252075
5CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20872150
20
28
14
1
9
1
8
½
12
½
24,352110
6Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20712115
21
11
19
12
17
0
28
0
30
0
234,752026
7Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
20532044
22
30
24
20
23
½
4
0
25
0
2284,652000
8Thomas Tange Jepsen
Skakklubben Evans
20502071
23
19
27
17
28
1
5
½
26
1
544,62058
9Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20372032
24
2
1
11
5
0
14
0
15
½
123,652034
10Niels Henrik Willumsen
Nørresundby Skakklub
20152060
25
1
28
0
21
0
13
0
18
1
22
0
2264,151958
11Leif Jensen
Tølløse Skakklub
20072013
26
6
30
9
14
½
27
0
2
1
4103,852010
12WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
19962033
27
15
3
6
1
0
21
½
5
½
63,252023
13Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
19641902
28
24
22
29
0
10
1
15
0
18
1
243,91922
14Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
19641970
29
3
5
27
11
½
9
1
1
½
533,052024
15Hans Ulrich Falk Christensen
Fredericia Skakforening
19592010
30
12
29
24
22
½
13
1
9
½
163,751952
16Lars Schøning
Skive Skakklub
19561928
1
23
25
28
21
0
19
1
17
0
143,61953
17Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
19521934
2
26
20
8
6
1
1
0
16
1
82,92002
18Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19422049
3
25
26
0
4
0
20
½
10
0
13
0
½303,11864
19Bjarke Hautop Kristensen
Sorø Skakklub
19401953
4
8
6
30
27
½
16
0
29
½
3203,251933
20Oluf Øe
Randers Skakklub
19331971
5
29
17
7
18
½
25
1
23
½
253,251911
21Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
19242035
6
4
2
10
1
16
1
12
½
3
1
552,051996
22Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
19112022
7
27
13
2
15
½
30
½
10
1
182,91929
23Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
19091964
8
16
4
1
26
7
½
29
0
20
½
2272,851884
24Filip Boe Olsen
Viby Skakklub
19011875
9
13
7
15
2
½
3
½
4
1
92,151997
25Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
18911978
10
18
16
3
4
0
20
0
7
1
2292,351881
26Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18811902
11
17
18
1
23
29
1
2
1
8
0
4112,61923
27Miriam Frida Olsen
BMS Skak
18801927
12
22
8
14
19
½
11
1
28
1
72,71943
28Jørn Hviid Christensen
Skive Skakklub
18791913
13
5
10
1
16
8
0
6
1
27
0
152,351914
29Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18721956
14
20
15
13
1
26
0
23
1
19
½
3212,91875
30David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
18431891
15
7
11
19
3
0
22
½
6
1
1721888

G7 - gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18081907
16
12
14
8
18
10
½
4
0
494,817844,701897
2Frode Meldgaard
Skive Skakklub
17981831
17
24
19
15
20
23
1
22
1
4125,8517434,611822
3Erik Olsgård Hansen
Præstø Skakklub
17771909
18
10
16
25
19
9
½
11
½
74,917654,141899
4Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17651901
19
13
10
11
6
8
1
1
1
14,0518673,791934
5Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17591862
20
14
22
13
11
12
½
10
½
4114,717384,151845
6Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
17461812
21
25
15
14
4
11
1
9
0
64,617432,521819
7Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
17451749
22
26
20
18
10
19
1
14
1
85,2517233,721746
8Johan Ravnborg Holmström
Aalborg Skakforening af 1889
17441821
23
15
13
1
14
4
0
20
1
524,517593,631834
9Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17371886
24
17
18
19
13
3
½
6
1
534,617493,421887
10Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
17341840
25
3
4
23
7
1
½
5
½
4417493,211852
11Henrik Damgaard Hansen
Hillerød Skakklub
17331812
26
22
17
4
5
6
0
3
½
54,317392,551811
12Bjarne Petersen
Præstø Skakklub
16571760
27
1
23
17
22
5
½
16
½
184,316333,661750
13Niels Jørgen Jakobsen
Skørping Skakklub
1641
28
4
8
5
9
21
1
18
½
143,6163801000
14Rune Nielsen
Aars Nibe Skakklub
16071684
29
5
1
6
8
22
½
7
0
3203,116042,311675
15Ernst J. Jessen
Gråsten Skakklub
16021762
30
8
6
2
25
18
½
17
½
173,715941,841749
16Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15881728
1
27
3
26
17
29
1
12
½
19415661,771720
17Kjeld Johansen
Skørping Skakklub
1580
2
9
11
12
16
20
0
15
½
162,7161101000
18Samuel Peter Heine May
Skakforeningen ØBRO
15711700
3
21
9
7
1
15
½
13
½
152,416141,561707
19Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
15371583
4
28
2
9
3
7
0
25
1
132,6515751,701595
20Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15361650
5
29
7
27
2
17
1
8
0
4103,0515791,811653
21Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1519
6
18
25
24
28
13
0
29
1
3234147401000
22Thomas Søndergaard Thybo
Morsø Skakklub
14661484
7
11
5
28
12
14
½
2
0
3211,9515131,651525
23Per Lykke Porsgaard
Kolding Skakklub
14511494
8
30
12
10
26
2
0
24
1
3222,7514620,791505
24Erik Asmund
Gråsten Skakklub
14251691
9
2
28
21
30
26
1
23
0
263,313892,221658
25Markus Strange
Vordingborg Skakklub
1360
10
6
21
3
15
27
1
19
0
251,7139601000
26Henning Staugaard
Enkeltmedlem - Indland
1320
11
7
29
16
23
24
0
30
0
272,4128001000
27Jens Evald Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12421507
12
16
30
20
29
25
0
28
0
1302,411791,471463
28Jan N. Thybo
Morsø Skakklub
12381310
13
19
24
22
21
30
1
27
1
324212830,781347
29Nikolaj Bichel
Enkeltmedlem - Indland
1196
14
20
26
30
27
16
0
21
0
281,8118301000
30Sau Wai Ng
Enkeltmedlem - Indland
1116
15
23
27
29
24
28
0
26
1
290111601000

G5 - gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20362061
8
1
10
4
½
9
1
2
½
413,620443,462069
2Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
20111985
9
½
5
7
½
6
1
1
½
33,2520162,951993
3Torill Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
19962003
10
0
6
11
1
8
1
9
1
353,819723,441996
4Andreas Lund Ertbjerg
Lemvig Skakklub
19582044
11
1
7
1
½
14
1
5
0
43,119703,492044
5Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
19441907
12
2
10
1
7
1
4
1
423,0519732,601928
6Peter Willer Svendsen
Hillerød Skakklub
18701944
13
3
9
0
2
0
11
1
92,6518662,911938
7Flemming Borg
Allerød Skakklub
18481872
14
4
2
½
5
0
12
1
72,3518532,441873
8Michael O. Marshall
Skakforeningen Odysseus
18091859
1
0
12
14
0
3
0
13
0
1122,3517692,511836
9Jan Han Petersen
Skakklubben Rokaden
17711813
2
½
13
6
1
1
0
3
0
81,5518001,601827
10Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
17551849
3
1
1
5
0
13
1
14
½
61,717792,181854
11David Bille Maagaard
Randers Skakklub
17551845
4
0
14
3
0
12
1
6
0
1131,8517302,181827
12Karsten Kierkegaard Olsen
Skakklubben Evans
17321709
5
8
13
½
11
0
7
0
½141,9516891,561693
13Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
17201765
6
9
12
½
10
0
8
1
2112,0517192,031765
14Anders Gad Lauridsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17161762
7
11
8
1
4
0
10
½
101,817371,651788

G5 - gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
16681739
7
4
3
½
5
1
2
½
423,116951,991754
2Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16661798
8
5
11
1
10
1
1
½
333,716452,741787
3Allan Toftegaard Christensen
Hobro Skakklub
16381757
9
6
1
½
4
1
5
1
13,116922,461773
4Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
15591711
10
1
9
1
3
0
8
½
52,815462,161701
5Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
15381698
11
2
8
1
1
0
3
0
42,4515402,531697
6Jens Hardy Pedersen
Frederikshavn Skakklub
1534
12
3
10
½
8
½
7
0
293,2148001000
7Erik Pilgaard
Aulum Skakklub
1489
1
10
12
1
9
½
6
1
72,9147101000
8Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
14871700
2
11
5
0
6
½
4
½
62,3514942,161698
9Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14251525
3
12
4
0
7
½
11
½
282,5514001,811520
10Kirsten-Johanne Andersen
Herning Skakklub
1327
4
7
6
½
2
0
12
0
111,6132301000
11Jørgen Johansen
Skanderborg Skakklub
12321448
5
8
2
0
12
1
9
½
2101,2512661,511463
12Claus Gamborg
Skakklubben Rokaden
11401354
6
9
7
0
11
0
10
1
112111400,641335

Veteranklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18691922
12
0
6
17
1
15
1
8
1
64,0518533,041936
2Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
18571883
13
1
9
3
0
5
+
12
1
72,9518441,801879
3Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17961951
14
1
10
2
1
4
1
18
½
33,218053,581949
4Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
17951885
15
11
12
½
3
0
14
1
53,5517942,541892
5Poul Erik Niebuhr
Aars Nibe Skakklub
1730
16
12
14
0
2
-
15
½
182,85169001000
6Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
17211797
17
1
13
1
11
1
10
1
412,9517542,591818
7Bent K. Nielsen
Nørrebro Skakklub
16801680
18
19
22
½
16
1
11
0
2163,816261,551664
8Jørgen Overgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
16661722
19
18
9
½
14
½
1
0
112,8516562,451724
9Niels Møller Rendlev
Damhus Skakklub
16521793
20
2
8
½
18
0
13
1
382,916553,281789
10Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
16481766
21
3
18
½
12
1
6
0
22,916661,451767
11Ole Østergaard
Frederiksværk Skakklub
16201816
22
4
16
1
6
0
7
1
392,6516311,611798
12Sten Filskov
Frederikshavn Skakklub
1616
1
1
5
4
½
10
0
2
0
101,45164901000
13Niels Jørgen Christiansen
Helsinge Skakklub
16141672
2
0
20
6
0
22
1
9
0
2132,915811,681662
14Søren Rud Ottesen
Silkeborg Skakklub Af 1930
15991744
3
0
17
5
1
8
½
4
0
121,8516191,571743
15Allan Eriksen
Nørresundby Skakklub
15361606
4
22
19
1
1
0
5
½
2152,1515290,801612
16Frank Svenning Pedersen
Frederikshavn Skakklub
1534
5
21
11
0
7
0
20
0
1222,7145801000
17Jens Riis
Sæby Skakklub
15291742
6
14
1
0
21
1
19
½
2142,3515131,871716
18Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15111594
7
8
10
½
9
1
3
½
41,3516401,331627
19Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14491599
8
7
15
0
20
1
17
½
2171,9514512,221596
20Ivan Lichtenberg
Enkeltmedlem - Indland
12461452
9
13
21
½
19
0
16
1
191,312550,641433
21Niels Riis
Skørping Skakklub
1070
10
16
20
½
17
0
22
1
200,95109501000
22Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
1041
11
15
7
½
13
0
21
0
1210,55106101000

Kort Påske 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
2044
10
7
6
2
8
13,7206001000
2Stig Gorm Jensen
Nyborg Skakklub
19942079
11
9
8
1
7
23,519942,562086
3Lars Schøning
Skive Skakklub
19561928
12
4
10
5
+
6
52,719502,351930
4Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
19471981
13
3
18
10
14
113,9519042,941959
5Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19332042
14
8
12
3
-
15
103,2519112,492027
6Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
18631902
15
13
1
9
3
82,918511,811897
7Regnar Simonsen
Skørping Skakklub
1836
16
1
13
12
2
362,95183801000
8Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18101793
17
5
2
15
1
42,6518360,351803
9Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17841749
18
2
14
6
13
372,9517861,441757
10Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17651760
1
16
3
4
12
32,2518100,931784
11Allan Westenborg
Enkeltmedlem - Indland
17021800
2
12
17
16
-
16
-
0181,6516530,651790
12Steve Dahl
Aalborg Skakforening af 1889
16901807
3
11
5
7
10
91,5517191,631818
13Normann Asger Hansen
Nørresundby Skakklub
16541791
4
6
7
17
9
121,916721,161796
14Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
16531693
5
17
9
18
4
2132,5516370,691672
15Jesper Christian Pedersen
Sæby Skakklub
1524
6
18
16
8
5
142,2149301000
16Ramadan Saliev
Hadsten Skakklub
1193
7
10
15
11
-
11
-
0170,15118601000
17Sten Bo Andersen
Hadsten Skakklub
1167
8
14
11
13
18
150,75120101000
18Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1075
9
15
4
14
17
1160,45110001000

Kort Påske 2 - gruppe 1. Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Malik Lindholdt
Sorø Skakklub
20712074
10
18
4
2
16
43,720672,272077
2Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
20282017
11
7
3
1
4
72,920202,012024
3Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20032073
12
8
2
4
6
3320132,562072
4Poul-Erik Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1975
13
5
1
3
2
352,5199001000
5Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19622027
14
4
15
10
8
363,1519581,922028
6Lars Ekholm
Hobro Skakklub
19391980
15
13
14
12
3
423,1519652,931996
7Anders J. Munch
Horsens Skakforening
19342010
16
2
10
8
-
 2141,719431,312016
8Svend Kjems Hove
Vestegnen Skakklub
19111996
17
3
13
7
+
5
412,1519371,532003
9Lars Møller Olsen
Sorø Skakklub
18821954
18
15
12
0
17
13
2153,2518452,371941
10Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
1855
1
11
7
5
12
92,05186901000
11Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
18511902
2
10
17
18
14
172,6518171,661900
12Keld Johnny Olsen
Vorgod Skakklub
18131886
3
16
9
1
6
10
2111,9518151,721879
13Tom Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18051864
4
6
8
15
9
2101,8518101,381866
14Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18031760
5
17
6
16
11
2122,1517991,231757
15Per Nielsen
Skive Skakklub
17951984
6
9
5
13
17
8218102,151974
16Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17861749
7
12
18
14
1
213217861,531756
17Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
1749
8
14
11
9
15
161,85173901000
18Steve Dahl
Aalborg Skakforening af 1889
17191807
9
1
16
11
 ½181,117011,431779

Kort Påske 2 - gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Per Madsen
Skakklubben Evans
16981731
9
6
13
16
1
7
1
434,1516981,411725
2Normann Asger Hansen
Nørresundby Skakklub
16721791
10
12
14
13
1
6
0
2104,316031,541783
3Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
16371693
11
7
15
6
1
5
1
423,6516480,631704
4Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16331623
12
10
6
7
0
16
1
53,916210,541622
5Martin Olsen
Skørping Skakklub
1571
13
16
7
9
1
3
0
363,5154901000
6Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
15551596
14
1
4
3
0
2
1
42,3516091,401613
7Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1534
15
3
5
4
1
1
0
412,35162501000
8Stig Ali Lenskjær
Hillerød Skakklub
14611638
16
13
11
12
0
15
½
15413490,611629
9Jørgen Kirch Thomsen
THY Skakklub
1437
1
14
12
5
0
11
0
132,65138501000
10Claus Jacobsen
Skørping Skakklub
1403
2
4
16
15
1
12
1
372,75141401000
11Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
1339
3
15
8
14
0
9
1
1162,4127601000
12Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
1319
4
2
9
8
1
10
0
2111,3135101000
13Dan Christensen
Sorø Skakklub
12301556
5
8
1
2
0
14
1
291,0512730,871560
14Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
1141
6
9
2
11
1
13
0
140,85117001000
15Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1128
7
11
3
10
0
8
½
120,65116601000
16Poul Erik Simonsen
Skørping Skakklub
1000
8
5
10
1
0
4
0
280,15112201000

Partier i turneringen DM 2014

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Dansk Skak Union, Skørping Skakklub og Aalborg Skakforening indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2014


Spillested
Comwell Sport Rebild Bakker, Rebildvej 36,
9520 Skørping.
comwellsport.dk Tlf. 98 39 12 22
Der spilles i røgfri lokaler.

 

Transport
Comwell Sport Rebild Bakker ligger kun 10 min. kørsel fra motorvejen og knap 3 km fra Skørping station. Der arrangeres transport mellem spillestedet og stationen flere gange dagligt under turneringen.

Tidsrum
Lørdag den 12. april til mandag den 21. april 2014.

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud
300 kr. i alle klasser undtagen landsholdsklassen.

Præmier
Præmierne vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse vil være gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsform

Landsholdsklassen
I landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af landsholdsklassen 2013.
2. Vinderen af kandidatklassen 2013.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Comwell Sport Rebild Bakker fra lørdag den 12. april for alle deltagere i landsholdsklassen.
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

 

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder Dansk-schweizer.
Start tirsdag den 15. april kl. 17.00.
I kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i landsholdsklassen 2013, men som ikke er kvalificeret til landsholdsklassen 2014.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2014.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder Dansk-schweizer med start torsdag den 17. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 17. april 2014. Dog har alle tidligere deltagere i klassen adgang.

Åben række
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:


Kort Påske:

5 runder Dansk-schweizer – Grupper med højest 16 deltagere. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 12. april og slutter mandag den 14. april.
2. forløb starter torsdag den 17. april og slutter lørdag den 19. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.


G7:

7 runder Dansk-schweizer – Grupper med max. 32 deltagere. Start tirsdag den 15. april,


G5:

5 runder Dansk-schweizer – Grupper med max. 16 deltagere. Start torsdag den 17. april.

Vi vil i alle åbne klasser prøve at lave grupper med max. 1300 i rating.

 

Betænkningstider
Betænkningstiden i landsholdsklassen og kandidatklassen er 100 minutter til 40 træk plus 50 minutter til 20 træk plus 15 minutter til resten af partiet. Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

I øvrige klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.


Spilletidspunkter

De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Bemærk især, at G7 typisk slutter en time før kandidatklassen.


Lynskak-DM

Fredag den 18. april kl. 19.00. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18.00. Indskud: 100 kr.


Stævnefest

Påskedag, søndag den 20. april afholdes stævnefest i restauranten på Comwell Sport Rebild Bakker.


Forplejning

Al forplejning kan købes på spillestedet og må derfor ikke medbringes.


Indkvartering

Comwell Sport Rebild Bakker tilbyder overnatning til favorable priser:

Enkeltværelse 650,- kr.
Dobbeltværelse 425,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. morgenmad, moms og betjening.

Der er gratis internet-opkobling via trådløst netværk.
Booking via DM’s hjemmeside.
Eller direkte til Comwell Sport Rebild Bakker:
Email: hotel.rebildbakker@comwell.dk
comwellsport.dk

 

Tilmelding
... online på DM-hjemmesiden:
www.skak-dm.dk/

Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Bjarne Sønderstrup,
Carl Blochs Vej 27, 9000 Aalborg.
Email: bfs@stofanet.dk


Indskud sendes til Spar Nord, reg. nr. 9037, konto 2175744587
Husk at angive:
Navn + fødselsdato + klubnavn.


Tilmeldingsfrist:

Mandag den 31. marts 2014. Ved ledige pladser accepteres eftertilmelding helt frem til turneringsstart i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.

Periode 2014-04-12 .. 2014-04-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til DM 2014 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdklassen 10 2014-04-12 2014-03-31
Kandidatklassen 24 2014-04-12 2014-04-13
G7 - gruppe 1 30 2014-04-12 2014-04-13
G7 - gruppe 2 30 2014-04-12 2014-04-12
G5 - gruppe 1 14 2014-04-12 2014-04-13
G5 - gruppe 2 12 2014-04-12 2014-04-12
Veteranklassen 22 2014-04-12 2014-04-13
Kort Påske 1 18 2014-04-08 2014-04-08
Kort Påske 2 - gruppe 1. 18 2014-04-12 2014-04-13
Kort Påske 2 - gruppe 2 16 2014-04-12 2014-04-12
Totalt antal tilmeldte 194
Deltagere i gruppen Landsholdklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101516 1403613 1. IM Simon Bekker-Jensen Philidor 2447 2445 2014-03-14
100602057 1413864 2. IM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2471 2473 2014-03-06
100102040 1400070 3. GM Lars Schandorff Hillerød Skakklub 2522 2531 2014-03-31
100700431 1406000 4. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2498 2499 2014-02-28
100800407 1400266 5. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2576 2569 2014-03-29
100601498 1407767 6. IM Jakob Vang Glud Philidor 2516 2518 2014-03-23
100801531 1401378 7. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2450 2467 2014-03-30
100601031 1404210 8. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2430 2430 2014-03-15
100102653 1407589 9. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2354 2331 2014-03-02
100102216 1401815 10. GM Jacob Aagaard Philidor 2519 2520 2014-03-12
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103104283 1407970 1. IM Nikolaj Mikkelsen Philidor 2412 2420 2014-03-31
100800086 1400673 2. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2360 2364 2014-03-17
100800222 1402765 3. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2355 2360 2014-03-03
100301631 1401610 4. FM Mads Hansen Frem Skakklub 2337 2343 2014-03-05
100104116 2033801 5. FM Kassa Korley Skakforeningen ØBRO 2335 2358 2014-03-18
100400392 1404067 6. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2300 2306 2014-03-15
103107144 1416928 7. FM Bjørn Møller Ochsner Jetsmark Skakklub 2287 2300 2014-03-09
100601053 1403486 8. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2282 2312 2014-03-09
100101674 1401548 9. Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2274 2291 2014-03-03
100100629 1404482 10. Jesper Schultz-Pedersen Allerød Skakklub 2240 2258 2014-03-01
100601273 1401890 11. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2239 2244 2014-04-14
100700245 1400339 12. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2229 2247 2014-02-27
102101025 1400878 13. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2209 2239 2014-03-03
103101805 1401297 14. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2207 2209 2014-03-28
100103015 1414291 15. Martin Haubro BMS Skak 2159 2169 2014-02-27
100501545 1504908 16. Morten Andersen Skakforeningen Odysseus 2146 2169 2014-03-03
100802556 1508148 17. Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2131 2129 2014-03-01
100901592 1438832 18. Jesper Søndergård Thybo Skive Skakklub 2123 2142 2014-02-28
100901527 1431412 19. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2122 2104 2014-03-16
100103912 1444514 20. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2102 2090 2014-03-21
100701396 1411918 21. Søren Mikkel Andersen Aalborg Skakforening af 1889 2099 2130 2014-02-28
103110003 1438794 22. Tobias Dreisler Skakklubben af 1968 2093 2025 2014-03-15
100600598 1412329 23. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2053 2059 2014-03-22
100701521 1404938 24. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2021 2046 2014-03-02
Deltagere i gruppen G7 - gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600781 1412248 1. Torben Kyhl Sørensen Skakklubben af 1968 2126 2152 2014-03-18
100300084 1403222 2. Claus Rossen Viborg Skakklub 2109 2147 2014-03-08
100800805 1403133 3. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2101 2131 2014-03-28
100700432 1407988 4. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2100 2141 2014-03-31
100800890 1402625 5. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2087 2150 2014-03-03
100600871 1406205 6. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2071 2115 2014-03-23
100600651 1410156 7. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2053 2044 2014-03-23
100102146 1405357 8. Thomas Tange Jepsen Skakklubben Evans 2050 2071 2014-03-31
100801054 1402307 9. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2037 2032 2014-03-31
100700403 1405012 10. Niels Henrik Willumsen Nørresundby Skakklub 2015 2060 2014-03-24
100200354 1401327 11. Leif Jensen Tølløse Skakklub 2007 2013 2014-03-12
100600613 1401637 12. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 1996 2033 2014-03-31
100201845 1405748 13. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1964 1902 2014-03-03
100301800 1437127 14. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 1964 1970 2014-04-02
100501742 1412558 15. Hans Ulrich Falk Christensen Fredericia Skakforening 1959 2010 2014-03-10
100900588 816124 16. Lars Schøning Skive Skakklub 1956 1928 2014-03-22
103110502 1444948 17. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 1952 1934 2014-03-22
100700172 1404245 18. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1942 2049 2014-04-07
103110001 1437747 19. Bjarke Hautop Kristensen Sorø Skakklub 1940 1953 2014-03-01
100600887 1404970 20. Oluf Øe Randers Skakklub 1933 1971 2014-03-19
103106490 1409514 21. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 1924 2035 2014-03-05
100200822 1407325 22. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1911 2022 2014-03-08
100300078 1405551 23. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1909 1964 2014-03-18
100602308 1440640 24. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 1901 1875 2014-03-04
100700349 1410997 25. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1891 1978 2014-03-31
100600236 1407333 26. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1881 1902 2014-03-03
103104942 1408259 27. Miriam Frida Olsen BMS Skak 1880 1927 2014-03-31
100900404 1415964 28. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1879 1913 2014-03-14
100700664 1418394 29. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1872 1956 2014-03-13
100602274 1428977 30. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1843 1891 2014-03-23
Deltagere i gruppen G7 - gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500219 1417045 1. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1808 1907 2014-03-31
100900750 1430840 2. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1798 1831 2014-03-14
100200841 1416170 3. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1777 1909 2014-03-30
100601911 1436341 4. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1765 1901 2014-03-05
100900509 1422383 5. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1759 1862 2014-03-07
100101705 1417916 6. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1746 1812 2014-03-09
100201817 1434187 7. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1745 1749 2014-03-02
100700918 1404903 8. Johan Ravnborg Holmström Aalborg Skakforening af 1889 1744 1821 2014-03-12
100700759 1404172 9. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1737 1886 2014-03-29
100801113 1410962 10. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1734 1840 2014-03-31
100800635 1409735 11. Henrik Damgaard Hansen Hillerød Skakklub 1733 1812 2014-03-08
100600576 1410350 12. Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1657 1760 2014-03-22
100800702 0 13. Niels Jørgen Jakobsen Skørping Skakklub 1641 2014-03-16
100701456 1404989 14. Rune Nielsen Aars Nibe Skakklub 1607 1684 2014-03-15
100400048 1416472 15. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1602 1762 2014-03-02
100700340 1440799 16. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1588 1728 2014-03-30
100701628 0 17. Kjeld Johansen Skørping Skakklub 1580 2014-03-31
100802531 1435990 18. Samuel Peter Heine May Skakforeningen ØBRO 1571 1700 2014-04-06
100600981 1404741 19. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1537 1583 2014-03-26
100700690 1413856 20. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1536 1650 2014-03-08
100602137 1421417 21. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1519 2014-03-02
100901673 1441299 22. Thomas Søndergaard Thybo Morsø Skakklub 1466 1484 2014-02-28
100500696 1409794 23. Per Lykke Porsgaard Kolding Skakklub 1451 1494
100201430 1415794 24. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1425 1691 2014-03-02
100202124 1440217 25. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1360 2014-03-25
100900039 0 26. Henning Staugaard Enkeltmedlem - Indland 1320 2014-02-28
100100471 1409603 27. Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1242 1507 2014-03-02
100901647 1438824 28. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1238 1310 2014-02-28
101095016 - 29. Nikolaj Bichel Enkeltmedlem - Indland 1196 2014-03-29
101095018 - 30. Sau Wai Ng Enkeltmedlem - Indland 1116 2014-04-03
Deltagere i gruppen G5 - gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701065 1412957 1. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2036 2061 2014-04-16
100800419 1401424 2. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 2011 1985
100601919 1503260 3. Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1996 2003 2014-04-11
100701012 1412914 4. Andreas Lund Ertbjerg Lemvig Skakklub 1958 2044 2014-04-07
100600528 1410636 5. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1944 1907 2014-03-21
100801329 1405250 6. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1870 1944 2014-03-24
100100732 1505823 7. Flemming Borg Allerød Skakklub 1848 1872 2014-03-27
100100842 1409956 8. Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1809 1859 2014-03-10
103102835 1427121 9. Jan Han Petersen Skakklubben Rokaden 1771 1813 2014-03-19
100900559 1413058 10. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1755 1849 2014-03-14
100601844 1421727 11. David Bille Maagaard Randers Skakklub 1755 1845 2014-03-28
100500872 1416944 12. Karsten Kierkegaard Olsen Skakklubben Evans 1732 1709 2014-03-29
100900167 1412213 13. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1720 1765 2014-03-12
100602268 1440853 14. Anders Gad Lauridsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1716 1762 2014-03-03
Deltagere i gruppen G5 - gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500538 1403478 1. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1668 1739 2014-03-24
100800404 1410946 2. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1666 1798 2014-03-01
100700196 1440373 3. Allan Toftegaard Christensen Hobro Skakklub 1638 1757 2014-03-30
100100016 1411098 4. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1559 1711 2014-03-06
100802252 1437461 5. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1538 1698 2014-03-04
100100491 1440810 6. Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1534 2014-03-03
100900551 1411810 7. Erik Pilgaard Aulum Skakklub 1489 2014-03-27
100200019 1409670 8. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1487 1700 2014-04-03
100900771 1413201 9. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1425 1525 2014-03-18
100900797 1429728 10. Kirsten-Johanne Andersen Herning Skakklub 1327 2014-03-11
100600503 1421263 11. Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1232 1448 2014-03-21
100602469 1445855 12. Claus Gamborg Skakklubben Rokaden 1140 1354 2014-03-04
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800341 1426680 1. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1869 1922 2014-03-25
100500500 1413830 2. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1857 1883 2014-03-31
100700648 1417037 3. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1796 1951 2014-03-19
100101663 1414623 4. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1795 1885 2014-03-20
100700784 0 5. Poul Erik Niebuhr Aars Nibe Skakklub 1730 2014-03-26
100500518 1409697 6. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1721 1797 2014-03-01
100100277 0 7. Bent K. Nielsen Nørrebro Skakklub 1680 1680 2014-03-12
100602448 1444875 8. Jørgen Overgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1666 1722 2014-03-01
100101051 1409042 9. Niels Møller Rendlev Damhus Skakklub 1652 1793 2014-03-25
100501365 1429132 10. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1648 1766 2014-04-01
100700465 1439375 11. Ole Østergaard Frederiksværk Skakklub 1620 1816 2014-03-14
100700077 1408917 12. Sten Filskov Frederikshavn Skakklub 1616 2014-03-03
100800589 1419676 13. Niels Jørgen Christiansen Helsinge Skakklub 1614 1672 2014-03-23
100600405 1429183 14. Søren Rud Ottesen Silkeborg Skakklub Af 1930 1599 1744 2014-03-01
100501579 1439758 15. Allan Eriksen Nørresundby Skakklub 1536 1606 2014-03-18
100600650 0 16. Frank Svenning Pedersen Frederikshavn Skakklub 1534 2014-04-04
100700477 1444425 17. Jens Riis Sæby Skakklub 1529 1742 2014-03-03
100101086 1413368 18. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1511 1594 2014-03-19
100600537 1421760 19. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1449 1599 2014-04-01
100102428 1406396 20. Ivan Lichtenberg Enkeltmedlem - Indland 1246 1452 2014-03-25
100700459 1427903 21. Niels Riis Skørping Skakklub 1070 2014-03-26
100701497 1444913 22. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1041 2014-03-19
Deltagere i gruppen Kort Påske 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700185 1439847 1. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2044 2014-03-18
100300294 1406736 2. Stig Gorm Jensen Nyborg Skakklub 1994 2079 2014-03-27
100900588 816124 3. Lars Schøning Skive Skakklub 1956 1928 2014-03-22
100800462 1406841 4. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1947 1981 2014-03-07
100700450 1405969 5. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1933 2042 2014-03-31
100600267 1417320 6. Claus Vangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1863 1902 2014-03-30
100700461 1417142 7. Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1836 2014-03-30
100301816 1445162 8. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1810 1793 2014-03-10
100602257 1436589 9. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1784 1749 2014-03-30
100602256 1436570 10. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1765 1760 2014-03-30
103101958 1422952 11. Allan Westenborg Enkeltmedlem - Indland 1702 1800 2014-03-24
100701606 1404890 12. Steve Dahl Aalborg Skakforening af 1889 1690 1807 2014-03-02
100700684 1413295 13. Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1654 1791 2014-03-14
100100408 1445421 14. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1653 1693 2014-02-27
100701612 0 15. Jesper Christian Pedersen Sæby Skakklub 1524 2014-03-24
100602157 1422448 16. Ramadan Saliev Hadsten Skakklub 1193 2014-03-25
100600471 1420216 17. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1167 2014-03-14
100701631 0 18. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1075 2014-04-09
Deltagere i gruppen Kort Påske 2 - gruppe 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401565 1404490 1. Malik Lindholdt Sorø Skakklub 2071 2074 2014-03-31
100101548 1407279 2. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 2028 2017 2014-03-16
100900241 1406086 3. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2003 2073 2014-03-03
103103614 1440667 4. Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1975 2014-03-11
100100817 1403800 5. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1962 2027 2014-03-31
100701613 1441183 6. Lars Ekholm Hobro Skakklub 1939 1980 2014-03-28
100401078 1416820 7. Anders J. Munch Horsens Skakforening 1934 2010 2014-03-30
100400597 1408194 8. Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1911 1996 2014-03-30
100201884 1416952 9. Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1882 1954 2014-03-31
100900246 0 10. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1855 2014-03-01
100600267 1417320 11. Claus Vangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1851 1902 2014-03-30
100901160 1439677 12. Keld Johnny Olsen Vorgod Skakklub 1813 1886 2014-03-04
100600408 1419277 13. Tom Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1805 1864 2014-04-02
100602256 1436570 14. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1803 1760 2014-03-30
100900583 1406957 15. Per Nielsen Skive Skakklub 1795 1984 2014-04-11
100602257 1436589 16. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1786 1749 2014-03-30
100701610 0 17. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1749 2014-03-17
100701606 1404890 18. Steve Dahl Aalborg Skakforening af 1889 1719 1807 2014-03-02
Deltagere i gruppen Kort Påske 2 - gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102489 1419617 1. Per Madsen Skakklubben Evans 1698 1731 2014-03-22
100700684 1413295 2. Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1672 1791 2014-03-29
100100408 1445421 3. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1637 1693 2014-02-27
100802811 1442074 4. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1633 1623 2014-03-24
100701600 0 5. Martin Olsen Skørping Skakklub 1571 2014-03-13
100701623 1444972 6. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1555 1596 2014-03-26
100602138 1440659 7. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1534 2014-03-12
100800468 1425838 8. Stig Ali Lenskjær Hillerød Skakklub 1461 1638 2014-03-22
100901219 1431447 9. Jørgen Kirch Thomsen THY Skakklub 1437 2014-03-09
100701343 0 10. Claus Jacobsen Skørping Skakklub 1403 2014-03-31
100700523 1435159 11. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1339 2014-03-21
100700228 1444905 12. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1319 2014-03-18
100201716 1432532 13. Dan Christensen Sorø Skakklub 1230 1556 2014-03-31
100701127 1409115 14. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1141 2014-02-27
100701176 1435167 15. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1128
100700460 0 16. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1000 2014-03-26