Arbejder ...

loading

Vejleturneringen 2014  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Pedersen
Skakklubben Evans
21142135
8
1
2
½
3
½
4
½
5
1
6
½
7
½
33,621323,672147
2Farzam Firooznia
Skakklubben Evans
20001986
7
½
1
½
8
1
3
½
4
0
5
½
6
0
35 - 62,420122,121999
3FM Johnni Veng
Nordre Skakklub
22062231
6
1
7
½
1
½
2
½
8
½
4
1
5
1
51 - 24,622144,662236
4Thomas Tange Jepsen
Skakklubben Evans
20502071
5
1
6
½
7
0
1
½
2
1
3
0
8
1
442,920722,982086
5Kim Fuglsang Petersen
Skakklubben Evans
20372039
4
0
8
½
6
0
7
½
1
0
2
½
3
0
82,820112,652022
6Jørgen Aaskov
Skakklubben Evans
20662098
3
0
4
½
5
1
8
0
7
0
1
½
2
1
35 - 63,120643,262094
7Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
22132241
2
½
3
½
4
1
5
½
6
1
8
1
1
½
51 - 24,6522204,742245
8Per Skjoldager
Skakklubben Evans
21432160
1
0
5
½
2
0
6
1
3
½
7
0
4
0
273,921053,922131

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Gert Aagaard
Springeren Kolding
19932049
8
1
2
1
3
1
4
1
5
0
6
½
7
½
51 - 24,620034,972049
2Lasse Nielsen
Fredericia Skakforening
18111864
7
½
1
0
8
0
3
1
4
½
5
0
6
0
26 - 72,717903,011849
3Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
18571883
6
½
7
0
1
0
2
0
8
½
4
½
5
½
26 - 73,1518233,211865
4Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
19971854
5
0
6
0
7
0
1
0
2
½
3
½
8
0
184,6518882,901826
5Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
18521857
4
1
8
½
6
0
7
½
1
1
2
1
3
½
3 - 43,118942,931881
6Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
18321910
3
½
4
1
5
1
8
0
7
0
1
½
2
1
452,918653,501918
7Torben Phalaris Pedersen
Skakklubben Evans
19211955
2
½
3
1
4
1
5
½
6
1
8
0
1
½
3 - 43,8519413,981963
8Zijad Campara
Skakklubben Evans
18381910
1
0
5
½
2
1
6
1
3
½
7
1
4
1
51 - 22,9519163,501933

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
17211797
8
½
2
½
3
½
4
½
5
1
6
½
7
½
41 - 33,0517502,751808
2Anders Andersen
Skakklubben Evans
18051816
7
½
1
½
8
0
3
1
4
1
5
0
6
½
4 - 63,9517922,941817
3Børge Guldager
Fredericia Skakforening
17151826
6
½
7
0
1
½
2
0
8
½
4
½
5
1
372,9517173,031818
4Jens Otto Grabau
Stouby Skakklub
17151780
5
0
6
½
7
½
1
½
2
0
3
½
8
½
82,9517022,591762
5Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
17501800
4
1
8
1
6
0
7
½
1
0
2
1
3
0
4 - 63,3517552,771811
6Bjarne Frederiksen
Horsens Skakforening
1811
3
½
4
½
5
1
8
½
7
½
1
½
2
½
41 - 34181101000
7Erik Pedersen
Horsens Skakforening
17881877
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
8
0
1
½
4 - 63,7517813,521869
8Hans Nørgård Paulsen
Springeren Kolding
18081865
1
½
5
0
2
1
6
½
3
½
7
1
4
½
41 - 3418083,401867

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Helge Nielsen
Skakklubben Evans
16121764
8
½
2
½
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
2 - 6316273,281760
2Frederik Borg Schweizer
Skakklubben Evans
16191699
7
1
1
½
8
3
½
4
½
5
½
6
0
2 - 63,0516332,661712
3Ebbe Christensen
Skakklubben Evans
16581783
6
0
7
0
1
½
2
½
8
1
4
0
5
1
373,516433,471776
4Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
16681739
5
½
6
0
7
1
1
½
2
½
3
1
8
0
2 - 63,616653,061746
5Carsten Meyer
Fredericia Skakforening
16251614
4
½
8
½
6
1
7
½
1
½
2
½
3
0
2 - 63,1516361,881623
6Claus Stjernholm
Prøvemedlemmer
1686
3
1
4
1
5
0
8
1
7
1
1
½
2
1
13,8174301000
7Peter Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
17021806
2
0
3
1
4
0
5
½
6
0
8
0
1
½
28416423,681781
8Per Madsen
Skakklubben Evans
16981731
1
½
5
½
2
6
0
3
0
7
1
4
1
2 - 63,9516852,971739

Basisgruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1John Jessen
Skakklubben Evans
15711653
8
1
2
1
3
½
4
0
5
1
6
½
7
½
2 - 33,4516122,401662
2Lars Rix
Skakklubben Evans
1543
7
1
1
0
8
0
3
1
4
1
5
½
6
0
4 - 53,15155901000
3Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
15891629
6
1
7
½
1
½
2
0
8
0
4
1
5
½
4 - 53,6515822,211633
4Arunn Ananthan
Skakklubben Evans
15871717
5
1
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
8
0
283,6515132,941703
5Thomas Nielsen
Fredericia Skakforening
15901594
4
0
8
½
6
0
7
1
1
0
2
½
3
½
6 - 73,715361,931595
6Leif Søndergaard
Herning Skakklub
1579
3
0
4
1
5
1
8
½
7
½
1
½
2
1
2 - 33,55161501000
7Carl Heinrich Mortensen
Skakklubben Evans
15811722
2
0
3
½
4
1
5
0
6
½
8
0
1
½
6 - 73,5515342,981707
8Vagn Skov Andersen
Horsens Skakforening
15561669
1
0
5
½
2
1
6
½
3
1
7
1
4
1
513,316282,541683

Basisgruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Henrik M. Sørensen
Skakklubben Evans
15171623
8
1
2
½
3
½
4
1
5
½
6
½
7
1
524,315493,761642
2Torben Christiansen
Skakklubben Evans
14651512
7
1
1
½
8
0
3
0
4
½
5
0
6
1
34 - 63,7514312,581525
3Kristian Søholm
Skakklubben Evans
14011598
6
½
7
0
1
½
2
1
8
1
4
1
5
0
43314463,491606
4Niels Haagen Nielsen
Skakklubben Evans
14031472
5
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
0
8
½
28313582,171467
5Christian Anker Møller
Springeren Kolding
14071661
4
0
8
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
13,115564,171701
6Knud Kristensen
Skakklubben Evans
14881698
3
½
4
1
5
0
8
½
7
½
1
½
2
0
34 - 63,9514454,541675
7Palle Møller Rasmussen
Stouby Skakklub
14531696
2
0
3
1
4
1
5
0
6
½
8
½
1
0
34 - 63,5514284,521673
8Torben Simonsen
Skakklubben Evans
14311531
1
0
5
0
2
1
6
½
3
0
7
½
4
½
73,3513932,771523

Basisgruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ninna Bente Mørch Nielsen
Skakklubben Evans
13561501
2
1
3
1
5
½
16
½
14
1
9
1
15
1
615,0513991,031515
2Henning Schmidt
Skakklubben Evans
1084
1
0
4
1
13
1
9
0
3
0
11
0
17
1
313 - 142,65110001000
3Herluf Dahm Nielsen
Korning Skakklub
1193
4
1
1
0
17
½
15
0
2
1
10
0
18
1
10 - 123,95117301000
4Villy Christiansen
Skakklubben Evans
12001298
3
0
2
0
10
1
6
1
8
1
16
0
14
1
45 - 94,1119601298
5Bent Christensen
Skakklubben Evans
13901533
6
1
12
1
1
½
17
1
9
½
15
½
16
½
525,613631,161531
6Bent-Erik Jensen
Skakklubben Evans
1000
5
0
11
0
18
1
4
0
10
0
8
0
12
½
172,1597101000
7Frank Posborg Nielsen
Skakklubben Evans
12661394
8
½
9
½
12
1
14
½
16
½
13
½
10
½
45 - 94,612390,421396
8Emil Rimmer Petersen
Skakklubben Evans
1260
7
½
13
½
9
0
12
1
4
0
6
1
11
1
45 - 94,65123101000
9Jørgen Johansen
Skanderborg Skakklub
12321448
10
½
7
½
8
1
2
1
5
½
1
0
13
1
3 - 43,4512791,391436
10Hans Skov
Skakklubben Evans
1181
9
½
14
0
4
0
18
1
6
1
3
1
7
½
45 - 93,85118801000
11Aage Valdemar Madsen
Korning Skakklub
1082
12
0
6
1
15
0
13
0
18
1
2
1
8
0
313 - 143,45106201000
12Thomas S. Ammons
Skakklubben Evans
1000
11
1
5
0
7
0
8
0
13
0
18
1
6
½
15 - 162,15101601000
13Thais Aarslev Jensen
Korning Skakklub
1126
14
½
8
½
2
0
11
1
12
1
7
½
9
0
10 - 123,3113501000
14Marcus Christensen
Skakklubben Evans
1104
13
½
10
1
16
½
7
½
1
0
17
1
4
0
10 - 122,75113801000
15Per Rømhild
Skakklubben Evans
1145
16
0
18
1
11
1
3
1
17
½
5
½
1
0
45 - 93,3117701000
16Antik Jakupi
Skakklubben Evans
1117
15
1
17
½
14
½
1
½
7
½
4
1
5
½
3 - 42,65121601000
17Alexander Christensen
Skakklubben Evans
1048
18
1
16
½
3
½
5
0
15
½
14
0
2
0
15 - 162,65104101000
18x x
1000
17
0
15
0
6
0
10
0
11
0
12
0
3
0
0180100001000

Partier i turneringen Vejleturneringen 2014

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse


VEJLETURNERINGEN   2014
Spillested: Hældagerskolen, Bredballe, Vejle Øst.
Spilledatoer: 10/4,  24/4,  1/5,  8/5,  15/5,  22/5,  5/6.
Betænkningstid: Alle klasser spiller fra kl. 18.30 til kl. 23.30.
40 træk på 2 timer, derefter 30 min. +
opsparet tid til resten af partiet
(færdigspil som hurtigskak).
Indskud: Kr.  150,00.  Juniorer dog  kr.  100,00.
Placering/præmier: Ved ligestilling i M 1 afgøres Vejlemester-
skabet ved Sonneborn-Berger korrektion.
Pengepræmier deles.
I alle grupper:
1. præmie  kr.  550,00.
2. præmie  kr.  350,00.
Rygning: Arrangørerne gør opmærksom på, at der er
totalt rygeforbud på Hældagerskolens matrikel.
Mobiltelefon: Hvis en spillers mobiltelefon ringer 
i spillelokalet, taber denne spiller partiet.
Turneringsledelse: Johnny Frank Jensen, tlf. 75 67 47 60 og
Jens Ove Vedel, tlf. 21 66 35 08.
Turneringskomité: Jørgen Aaskov, Kim Fuglsang og
Bjarne Berring Rasmussen.
Afbud: Der bør ikke meldes afbud.
Afbud til 7. runde accepteres normalt ikke.
Udsatte partier kan evt. spilles tirsdag den
20/5, kl. 18.30 på Hældagerskolen.
Afslutning: Præmieuddeling og Vejlemesterskabet i lyn-
skak finder sted torsdag d. 12/6 kl. 18.45 på
Hældagerskolen.
Periode 2014-04-10 .. 2014-06-05
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Vejleturneringen 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2014-04-10 2014-04-03
Basisgruppe 1 8 2014-04-07 2014-04-03
Basisgruppe 2 8 2014-04-07 2014-04-03
Basisgruppe 3 8 2014-04-07 2014-04-03
Basisgruppe 4 8 2014-04-07 2014-04-03
Basisgruppe 5 8 2014-04-07 2014-04-03
Basisgruppe 6 18 2014-04-07 2014-04-03
Totalt antal tilmeldte 66
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500695 1410440 1. Lars Pedersen Skakklubben Evans 2114 2135 2014-04-07
103108422 1439154 2. Farzam Firooznia Skakklubben Evans 2000 1986 2014-04-07
103103398 1408623 3. FM Johnni Veng Nordre Skakklub 2206 2231 2014-04-07
100102146 1405357 4. Thomas Tange Jepsen Skakklubben Evans 2050 2071 2014-04-07
100900318 1408542 5. Kim Fuglsang Petersen Skakklubben Evans 2037 2039 2014-04-07
100500560 1408941 6. Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2066 2098 2014-04-07
100300210 1403699 7. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2213 2241 2014-04-07
100500454 1408828 8. Per Skjoldager Skakklubben Evans 2143 2160 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300075 1427024 1. Gert Aagaard Springeren Kolding 1993 2049 2014-04-07
100500469 1438808 2. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1811 1864 2014-04-07
100500500 1413830 3. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1857 1883 2014-04-07
103109806 1441094 4. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1997 1854 2014-04-07
100500481 1506021 5. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1852 1857 2014-04-07
100500692 1409859 6. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1832 1910 2014-04-07
100500874 1410032 7. Torben Phalaris Pedersen Skakklubben Evans 1921 1955 2014-04-07
100900244 1411942 8. Zijad Campara Skakklubben Evans 1838 1910 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500518 1409697 1. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1721 1797 2014-04-07
100500016 1428411 2. Anders Andersen Skakklubben Evans 1805 1816 2014-04-07
100300488 1413902 3. Børge Guldager Fredericia Skakforening 1715 1826 2014-04-07
100500820 1440977 4. Jens Otto Grabau Stouby Skakklub 1715 1780 2014-04-07
103109777 1441264 5. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1750 1800 2014-04-07
100501734 0 6. Bjarne Frederiksen Horsens Skakforening 1811 2014-04-07
100500644 1404997 7. Erik Pedersen Horsens Skakforening 1788 1877 2014-04-07
100400210 1419218 8. Hans Nørgård Paulsen Springeren Kolding 1808 1865 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500525 1403460 1. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1612 1764 2014-04-07
103109807 1441124 2. Frederik Borg Schweizer Skakklubben Evans 1619 1699 2014-04-07
100500494 1415948 3. Ebbe Christensen Skakklubben Evans 1658 1783 2014-04-07
100500538 1403478 4. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1668 1739 2014-04-07
100500417 1444638 5. Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1625 1614 2014-04-07
101095085 - 6. Claus Stjernholm Prøvemedlemmer 1686 2014-04-07
100501470 1421611 7. Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1702 1806 2014-04-07
100102489 1419617 8. Per Madsen Skakklubben Evans 1698 1731 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111114 1441620 1. John Jessen Skakklubben Evans 1571 1653 2014-04-07
100500540 0 2. Lars Rix Skakklubben Evans 1543 2014-04-07
100600519 1422375 3. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1589 1629 2014-04-07
103110294 1438786 4. Arunn Ananthan Skakklubben Evans 1587 1717 2014-04-07
103109271 1431676 5. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1590 1594 2014-04-07
100901752 - 6. Leif Søndergaard Herning Skakklub 1579 2014-04-07
100500522 1413082 7. Carl Heinrich Mortensen Skakklubben Evans 1581 1722 2014-04-07
100500606 1413180 8. Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1556 1669 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500552 1427750 1. Henrik M. Sørensen Skakklubben Evans 1517 1623 2014-04-07
100500941 1445359 2. Torben Christiansen Skakklubben Evans 1465 1512 2014-04-07
100900591 1427741 3. Kristian Søholm Skakklubben Evans 1401 1598 2014-04-07
100500528 1441639 4. Niels Haagen Nielsen Skakklubben Evans 1403 1472 2014-04-07
100500691 1444620 5. Christian Anker Møller Springeren Kolding 1407 1661 2014-04-07
100501552 1427628 6. Knud Kristensen Skakklubben Evans 1488 1698 2014-04-07
100500828 1403559 7. Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1453 1696 2014-04-07
103109827 1441272 8. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1431 1531 2014-04-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500611 1439162 1. Ninna Bente Mørch Nielsen Skakklubben Evans 1356 1501 2014-04-07
100501748 - 2. Henning Schmidt Skakklubben Evans 1084 2014-04-07
100500637 0 3. Herluf Dahm Nielsen Korning Skakklub 1193 2014-04-07
100500491 1427571 4. Villy Christiansen Skakklubben Evans 1200 1298 2014-04-07
100501185 1434268 5. Bent Christensen Skakklubben Evans 1390 1533 2014-04-07
100501673 0 6. Bent-Erik Jensen Skakklubben Evans 1000 2014-04-07
100202003 1433385 7. Frank Posborg Nielsen Skakklubben Evans 1266 1394 2014-04-07
103110603 0 8. Emil Rimmer Petersen Skakklubben Evans 1260 2014-04-07
100600503 1421263 9. Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1232 1448 2014-04-07
100500546 1427733 10. Hans Skov Skakklubben Evans 1181 2014-04-07
100501568 0 11. Aage Valdemar Madsen Korning Skakklub 1082 2014-04-07
103110292 0 12. Thomas S. Ammons Skakklubben Evans 1000 2014-04-07
100501683 0 13. Thais Aarslev Jensen Korning Skakklub 1126 2014-04-07
100501713 0 14. Marcus Christensen Skakklubben Evans 1104 2014-04-07
100500542 1427717 15. Per Rømhild Skakklubben Evans 1145 2014-04-07
103109782 0 16. Antik Jakupi Skakklubben Evans 1117 2014-04-07
100501714 0 17. Alexander Christensen Skakklubben Evans 1048 2014-04-07
- 18. x x 1000 2014-04-11