Arbejder ...

loading

Skanderborg Sommer EMT 2014  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Light
Gratis Skakblad
22852231
6
0
2
0
3
1
4
0
5
½
63,1522522,632208
2FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
23072297
5
1
1
1
6
1
3
0
4
½
13,323113,162300
3Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
21582221
4
0
5
0
1
0
2
1
6
½
52,121462,552200
4FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22072218
3
1
6
1
5
0
1
1
2
½
22,522272,532237
5Peter Graves
Viborg Skakklub
20932116
2
0
3
1
4
1
6
0
1
½
31,621111,702132
6Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
21812207
1
1
4
0
2
0
5
1
3
½
42,321852,432208

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Morten Basse Jensby
Horsens Skakforening
19642004
6
1
2
0
3
½
4
0
5
½
252,519492,601992
2Benjamin Christensen
Skakklubben af 1968
19972009
5
½
1
1
6
1
3
1
4
0
12,820122,652026
3Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
18371859
4
1
5
1
1
½
2
0
6
1
21,519271,481899
4Rune Andersen
Bornholms Skakklub
19572011
3
0
6
½
5
0
1
1
2
1
32,4519592,652008
5Rasmus Thestrup Østergaard
Enkeltmedlem - Indland
20682125
2
½
3
0
4
1
6
½
1
½
43,3520513,542104
6Lars Schøning
Skive Skakklub
19471939
1
0
4
½
2
0
5
½
3
0
162,419052,081917

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Eigil Straarup
Horsens Skakforening
17791906
6
½
2
0
3
½
4
½
5
0
52,417522,131883
2Guido Heinemann
Bov Skakklub
18161852
5
0
1
1
6
0
3
½
4
1
32,718101,751857
3Kris Klausen
Læseforeningens Skakklub
1746
4
1
5
1
1
½
2
½
6
1
412,1183001000
4Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
17621850
3
0
6
0
5
½
1
½
2
0
162,2517251,741835
5Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
18301876
2
1
3
0
4
½
6
1
1
1
22,818511,921908
6Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18301954
1
½
4
1
2
1
5
0
3
0
42,818212,461955

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
2Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16981791
5
½
 
6
0
3
1
4
½
241,9517001,511791
3Leif Nørholm Jensen
Nordre Skakklub
17161755
4
½
5
½
 
2
0
6
1
222,0517151,311759
4Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16651722
3
½
6
½
5
½
 
2
½
231,716741,121730
5Birger Olsen
Sydøstfyn
1713
2
½
3
½
4
½
6
0
 52,05169701000
6Peter Wheadon
Skanderborg Skakklub
17391897 
4
½
2
1
5
1
3
0
12,2517472,061875

Thomas Hansen, der har startnummer 1 har meldt afbud til hele turneringen den 22.08.2014.

Årsag: Opståede private forhold, der hindrer deltagelse i runde 2 og runde 3.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Vagn Skov Andersen
Horsens Skakforening
16651710
6
½
2
½
3
½
4
1
5
½
32 - 32,916681,921722
2Jørgen Overgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
16031764
5
1
1
½
6
1
3
½
4
1
412,416692,291778
3Bjarne Tornbjerg
Skanderborg Skakklub
15891691
4
1
5
0
1
½
2
½
6
1
342,316141,791715
4Asger J. Andersen
Skanderborg Skakklub
16211782
3
0
6
0
5
½
1
0
2
0
½62,5515402,421734
5Leif Søndergaard
Herning Skakklub
1619
2
0
3
1
4
½
6
1
1
½
32 - 32,55163301000
6Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
15931659
1
½
4
1
2
0
5
0
3
0
52,315571,581657

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peer Jespersen
Skanderborg Skakklub
1455
6
0
2
0
3
0
4
½
5
1
62,2142401000
2Niels Åge Kristensen
Varde Skakklub
14931602
5
½
1
1
6
½
3
½
4
0
3 - 42,5514912,051580
3Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
14951633
4
½
5
½
1
1
2
½
6
1
1 - 22,5515382,271642
4Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
14831621
3
½
6
½
5
1
1
½
2
1
1 - 22,4515332,181637
5Erik Hjorth
Viborg Skakklub
14811500
2
½
3
½
4
0
6
½
1
0
52,4514381,371505
6Carsten Meyer
Fredericia Skakforening
15301613
1
1
4
½
2
½
5
½
3
0
3 - 42,8515142,131600

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Thomas Nielsen
Fredericia Skakforening
14311578
6
1
2
0
3
1
4
½
5
1
22,914581,11586
2Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
1401
5
1
1
1
6
0
3
0
4
1
332,7141501000
3Per Andersen
Midtfyns Skakklub
14021575
4
1
5
1
1
0
2
1
6
0
342,714161,091573
4André Friis Møller
Frem Skakklub
13231507
3
0
6
0
5
½
1
½
2
0
15212780,811495
5Elisabeth Mechlenburg Møller
Enkeltmedlem - Indland
1315
2
0
3
0
4
½
6
0
1
0
½61,95125001000
6Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
1409
1
0
4
1
2
1
5
1
3
1
412,75147701000

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1190
2
0
4
1
7
1
8
0
6
1
332,75120101000
2Dan Ejdesgaard
Malling Skakklub
1300
1
1
3
1
8
½
5
1
7
1
1 - 23,4135401000
3Søren Villefrance
Skanderborg Skakklub
1101
4
1
2
0
5
½
6
1
8
0
4 - 52,1111901000
4Vibeke Grue
Skanderborg Skakklub
1077
3
0
1
0
6
0
7
0
5
0
082,396501000
5Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
1151
6
1
8
0
3
½
2
0
4
1
4 - 52,5115101000
6Jonathan Christensen
Skanderborg Skakklub
1000
5
0
7
0
4
1
3
0
1
0
170100001000
7Jacob Graves
Viborg Skakklub
1086
8
0
6
1
1
0
4
1
2
0
261,95108801000
8Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
12751443
7
1
5
1
2
½
1
1
3
1
1 - 23,25134301443
Indbydelse
SKANDERBORG SOMMMER - EMT 2014

Skanderborg Skakklub prøver noget nyt. Vi har nedlagt den traditionsrige turnering, som tidligere strakte sig over 7 uger og indbyder i stedet til

5 runders koordineret weekend turnering
Spilledage/-tidspunkt Fredag, den 22. august kl. 18.00 - 22.30.
Lørdag, den 23. august kl. 10.00 - 14.30 og 15.00 - 19.30.
Søndag, den 24. august kl. 10.00 - 14.30 og 15.00 - 19.30.

Spillested Sundhedscenteret, Sygehusvej 7, 8660 Skanderborg (Bus 200 fra Århus (Hennerup/Hammel) holder 50 meter derfra).

Grupper Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad.

Betænkningstid 40 træk på 1 t. og 45 min., derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud 250 kr. (Max.100 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig.)

Præmier 
Øverste gruppe:
1. præmie, kr. 2.000. 2. præmie, kr. 800.
Øvrige grupper: 1. præmie kr. 800. 2. præmie kr. 400.
 
Kontante præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper.

Turneringen Elo-rates.

Rygning og mobiltelefoner Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Fortæring Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser.

Tilmelding Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 19. august 2014 til: Bjarne Rasmussen, tlf. 61 72 59 79 eller online her.

Vel mødt i Skanderborg
Periode 2014-08-22 .. 2014-08-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Berring Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Skanderborg Sommer EMT 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2014-08-22 2014-08-19
Mester 2 6 2014-08-22 2014-08-19
Basis 1 6 2014-08-22 2014-08-19
Basis 2 5 2014-08-22 2014-08-19
Basis 3 6 2014-08-22 2014-08-19
Basis 4 6 2014-08-22 2014-08-19
Basis 5 6 2014-08-22 2014-08-19
Basis 6 8 2014-08-22 2014-08-19
- 1 2014-08-22 2014-08-19
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400293 1401360 1. Bjarne Light Gratis Skakblad 2285 2231 2014-08-19
100800378 1400320 2. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2307 2297 2014-04-30
100602099 1405098 3. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2158 2221 2014-08-02
100600717 1401033 4. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2207 2218 2014-08-02
100900841 1410490 5. Peter Graves Viborg Skakklub 2093 2116 2014-08-19
100600689 1400916 6. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2181 2207 2014-07-01
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500628 1409662 1. Morten Basse Jensby Horsens Skakforening 1964 2004 2014-07-26
100602151 1420437 2. Benjamin Christensen Skakklubben af 1968 1997 2009 2014-07-20
100500481 1506021 3. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1837 1859 2014-08-08
100801207 1405683 4. Rune Andersen Bornholms Skakklub 1957 2011 2014-08-17
100701368 1403400 5. Rasmus Thestrup Østergaard Enkeltmedlem - Indland 2068 2125 2014-08-04
100900588 816124 6. Lars Schøning Skive Skakklub 1947 1939 2014-08-13
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401055 1412450 1. Eigil Straarup Horsens Skakforening 1779 1906 2014-07-27
100401598 24658359 2. Guido Heinemann Bov Skakklub 1816 1852 2014-05-08
100801545 1445570 3. Kris Klausen Læseforeningens Skakklub 1746 2014-08-02
100300925 1408577 4. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1762 1850 2014-07-08
100900559 1413058 5. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1830 1876 2014-08-18
100600759 1422006 6. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1830 1954 2014-08-17
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600624 1428446 2. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1698 1791 2014-07-15
100600273 1419609 3. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1716 1755 2014-07-23
100100016 1411098 4. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1665 1722 2014-07-03
100301904 - 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1713 2014-07-10
103105367 1422979 6. Peter Wheadon Skanderborg Skakklub 1739 1897 2014-04-17
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500606 1413180 1. Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1665 1710 2014-08-06
100602448 1444875 2. Jørgen Overgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1603 1764 2014-04-13
100600523 1422839 3. Bjarne Tornbjerg Skanderborg Skakklub 1589 1691 2014-08-20
100600489 1420119 4. Asger J. Andersen Skanderborg Skakklub 1621 1782 2014-04-23
100901752 - 5. Leif Søndergaard Herning Skakklub 1619 2014-07-28
100301879 1447009 6. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1593 1659 2014-07-03
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601750 1421247 1. Peer Jespersen Skanderborg Skakklub 1455 2014-04-19
100501384 1444786 2. Niels Åge Kristensen Varde Skakklub 1493 1602 2014-05-20
100601888 1420780 3. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1495 1633 2014-04-15
100600519 1422375 4. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1483 1621 2014-04-27
100601289 1445537 5. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1481 1500 2014-08-06
100500417 1444638 6. Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1530 1613 2014-07-24
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109271 1431676 1. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1431 1578 2014-04-11
100602544 - 2. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1401 2014-07-03
100300920 1445081 3. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1402 1575 2014-07-26
100301795 1439081 4. André Friis Møller Frem Skakklub 1323 1507 2014-05-21
102101014 0 5. Elisabeth Mechlenburg Møller Enkeltmedlem - Indland 1315 2014-05-21
100601082 1420658 6. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1409 2014-06-18
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 - 1. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1190 2014-05-21
100602536 - 2. Dan Ejdesgaard Malling Skakklub 1300 2014-04-14
100602195 1422898 3. Søren Villefrance Skanderborg Skakklub 1101 2014-08-16
103111400 1445880 4. Vibeke Grue Skanderborg Skakklub 1077 2014-05-08
103111059 1444930 5. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1151 2014-07-08
- 6. Jonathan Christensen Skanderborg Skakklub 1000 2014-07-22
100901694 1447300 7. Jacob Graves Viborg Skakklub 1086 2014-08-19
100602156 1444956 8. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1275 1443 2014-07-06
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501523 1427580 1. Thomas Hansen Fredericia Skakforening 1665 1734 2014-04-27