Arbejder ...

loading

Forårspokalturnering i Nørresundby  

Vis Gruppe : Parringer
Pokalgruppe 2015 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22922286
9
½
8
½
5
1
2
½
4
½
4
1
6
1
6
1
6
-
637,052271
2FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
22852217
10
1
5
1
6
1
1
½
13
1
8
1
7
1
3
1
11
1
18,12293
3Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
19091937
11
1
6
0
13
0
14
1
8
0
15
1
5
1
2
0
16
1
576,51864
4Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19011948
12
1
7
½
8
½
8
1
1
½
1
0
9
0
9
1
9
1
44,651927
5Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18721899
13
1
2
0
1
0
12
1
14
1
7
1
3
0
16
1
15
0
565,91845
6Niels Henrik Willumsen
Nørresundby Skakklub
18501919
14
1
3
1
2
0
7
1
9
0
9
1
1
0
1
0
1
-
4103,151876
7Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18461838
15
1
4
½
9
½
6
0
11
1
5
0
2
0
14
1
8
1
555,151842
8Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18281931
16
1
1
½
4
½
4
0
3
1
2
0
15
1
11
0
7
0
4114,41816
9Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
18181931
1
½
10
1
7
½
13
½
6
1
6
0
4
1
4
0
4
0
84,11830
10Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17531900
2
0
9
0
16
1
11
0
15
0
12
0
14
0
12
-
12
-
1164,61645
11Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
17111744
3
0
14
½
12
1
10
1
7
0
13
0
16
1
8
1
2
0
94,81702
12Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15731688
4
0
15
1
11
0
5
0
16
1
10
1
13
0
10
-
10
-
3133,41555
13Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
14111498
5
0
16
1
3
1
9
½
2
0
11
1
12
1
15
1
14
1
22,851633
14Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
13251691
6
0
11
½
15
1
3
0
5
0
16
1
10
1
7
0
13
0
122,051390
15Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1236
7
0
12
0
14
0
16
0
10
1
3
0
8
0
13
0
5
1
2141,551256
16Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
10941641
8
0
13
0
10
0
15
1
12
0
14
0
11
0
5
0
3
0
1150,751105
Indbydelse

 

Nørresundby Skakklub indbyder til en pokalturnering, som er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.
Turneringerne afvikles over 9 runder på 3 klubaftner i foråret 2015 i forlængelse af forårs EMT og rates i hurtigskak for alle spillede partier.  Spilledagene er torsdage den 21., 28. og 4. juni 2015 kl. 19.00 efter følgende model:

Spilledage

Pokalturneringen

Fortsat Schweizer

21. maj
Indledende runder

Alle tilmeldte spiller 3 runder a 30 min. pr. spiller efter Schweizersystem SP 98
idet der seedes efter senest kendte rating for hurtigskak.
De 8 bedst placerede herefter går videre til kvartfinalerne i pokalturneringen.

Ved pointlighed afgøres placeringen efter følgende regler:
1. Buchholz korrektion (sum af alle modstanderes score).
2. Progress korrektion (stigende værdi af egne resultater efter hver runde)

Spillere, som ikke fortsætter i
pokalturneringen, spiller
videre i en særskilt turnering
efter de nedenfor angivne regler,
idet alle point opnået i de
ordinære pokalpartier medtages.

28. maj
Kvartfinaler

 

 

 

Semifinaler

Spillerne seedes efter placeringer efter de indledende runder således:
K1:5 – 1, K2:6 – 2, K3:7 – 3
og K4:8 – 4, idet lavest placerede har hvid.
Der spilles 1 parti a 30 min.
Er der herefter ikke fundet en vinder, spilles der omkampe a 5 min.,
indtil en vinder er fundet, idet skiftes farve for hvert parti.
Taberen noteres med resultatet af det ordinære parti i den fortsatte Schweizer turnering.

Vinderne af kvartsfinaler seedes i semifinalerne således:
K3 – K1 og K4 – K2

Der spilles 2 runder a 30 min., idet K3 og K4 har hvid i 1. runde.
Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.

 

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen,

d.v.s at taberne af kvartfinalerne
i pokalturneringen træder ind i 5. runde af denne turnering med de point, de har opnået i de ordinære pokalturnerings partier.

4. juni
Finalen






3. og 4. plads

Vinderne af semifinalerne spiller i finalen 3 runde a 30 min.,
idet den spiller, der er nået til finalen med færrest antal kampe med hvid,
herunder medregnet alle evt. omkampe, spiller hvid i 1 og 3. parti. Ved ligestilling trækkes der lod.

Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.

Taberne af semifinalerne spiller om 3. pladsen efter samme mønster, som finalen.

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen.


Indskud

Der betales et indskud på kr. 100 ved start for deltagelsen i hele turneringen.

Præmier

1. præmie:        600 kr.
2. præmie:        400 kr.
3. præmie:        300 kr.
4. præmie:        200 kr.



Sponseres af

1. præmie:        300 kr.
2. præmie:        200 kr.
3. præmie:        150 kr.
4. præmie:        100 kr.

Placering afgøres ved anvendelse af Buchholz/Progress korrektion.

Tilmelding

Via Internet senest 17. maj 2015

Turneringsleder

Svend Aage Sørensen, Nørresundby Skakklub

       

 

Periode 2015-05-21 .. 2015-06-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://forpokal.klubtur.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Svend Aage Sørensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Forårspokalturnering i Nørresundby

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://forpokal.klubtur.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Pokalgruppe 2015 16 2015-05-21 2015-05-17
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Pokalgruppe 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700360 1400886 1. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2292 2286 2015-05-16
100700110 1400410 2. FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2285 2217 2015-05-09
100700382 1419005 3. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1909 1937 2015-05-09
100701370 1408550 4. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1901 1948 2015-05-09
100700371 1418769 5. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1872 1899 2015-05-09
100700403 1405012 6. Niels Henrik Willumsen Nørresundby Skakklub 1850 1919 2015-03-24
100700648 1417037 7. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1846 1838 2015-05-16
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1828 1931 2015-05-18
100700644 1441345 9. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1818 1931 2015-05-11
100701623 1444972 10. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1753 1900 2015-05-16
100700340 1440799 11. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1711 1744 2015-05-16
100700690 1413856 12. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1573 1688 2015-04-15
100700228 1444905 13. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1411 1498 2015-05-11
100701660 1447262 14. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1325 1691 2015-05-09
101095193 1453521 15. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1236 2015-05-10
100700523 1435159 16. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1094 1641 2015-05-09