loading
Arbejder ...

Aalborg Byturnering 2014

Vis Gruppe : Parringer
Mesterrækken Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20602107
8
½
2
½
3
1
4
½
5
1
6
1
7
½
524,520703,762122
2FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22402251
7
½
1
½
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
615,0522403,972252
3Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18081805
6
1
7
½
1
0
2
0
8
1
4
½
5
½
41,6518341,341828
4Johan Ravnborg Holmström
Aalborg Skakforening af 1889
18151834
5
0
6
1
7
0
1
½
2
0
3
½
8
1
361,7518231,521844
5Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19682040
4
1
8
1
6
0
7
½
1
0
2
0
3
½
353,619503,202016
6Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18301948
3
0
4
0
5
1
8
1
7
0
1
0
2
0
272,218242,281922
7John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20872127
2
½
3
½
4
1
5
½
6
1
8
½
1
½
34,7520823,932128
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
1863
1
½
5
0
2
0
6
0
3
0
7
½
4
0
181,45185001000

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17381949
8
½
2
½
3
1
4
0
5
1
6
1
7
0
443,317593,731940
2Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
17611874
7
½
1
½
8
1
3
1
4
1
5
1
6
½
13,5518333,041903
3Steve Dahl
Aalborg Skakforening af 1889
17061802
6
½
7
0
1
0
2
0
8
1
4
½
5
½
72,9516932,371767
4Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17681953
5
1
6
½
7
½
1
1
2
0
3
½
8
1
33,6517943,781947
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17841915
4
0
8
1
6
1
7
½
1
0
2
0
3
½
363,817603,421887
6Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17511707
3
½
4
½
5
0
8
1
7
½
1
0
2
½
353,4517381,541725
7Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18061884
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
8
½
1
1
24,0518203,121902
8Kjeld Johansen
Skørping Skakklub
1738
1
½
5
0
2
0
6
0
3
0
7
½
4
0
183,3166901000

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15661704
2
0
14
0
9
1
6
1
7
1
13
½
11
1
45,5515190,621699
2Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
1292
1
1
6
1
11
0
14
1
13
0
8
1
12
1
522,55144501000
3Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
1325
4
0
11
0
7
0
10
0
9
0
12
0
6
0
0140132501000
4Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1138
3
1
7
½
5
0
8
0
12
0
10
1
14
1
92,05115801000
5Pramod Kumar Prasobhu
Aalborg Skakforening af 1889
11001000
6
0
12
1
4
1
7
½
8
1
11
0
13
0
81,8511810,161013
6Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
1226
5
1
2
0
14
0
1
0
10
1
9
1
3
1
46 - 72,7124001000
7Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
1204
8
½
4
½
3
1
5
½
1
0
14
0
9
1
102,2121801000
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15731655
7
½
9
1
13
0
4
1
5
0
2
0
10
0
125,914201,471626
9Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
1180
10
0
8
0
1
0
12
0
3
1
6
0
7
0
1132,05108801000
10Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1095
9
1
13
0
12
0
3
1
6
0
4
0
8
1
3111,45112001000
11Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
1165
12
1
3
1
2
1
13
1
14
0
5
1
1
0
531,5125501000
12Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
1301
11
0
5
0
10
1
9
1
4
1
3
1
2
0
46 - 74,1125201000
13Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
16291619
14
1
10
1
8
1
11
0
2
1
1
½
5
1
14,7516521,751649
14Anders Sifakis Brygger
Aalborg Skakforening af 1889
1410
13
0
1
1
6
1
2
0
11
1
7
1
4
0
454,3139701000
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2014

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag  d. 19/8:
Torsdag d. 21/8:
Tirsdag  d. 26/8:
Torsdag d. 28/8:
Tirsdag  d. 2/9:
Torsdag d. 4/9:
Torsdag d. 11/9:

Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles
i Nørresundby lørdag den 30. august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 9. september kl.19.00

 

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer
og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.
Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: De to øverste grupper: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

      Øvrige grupper: 1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten. Der tildeles ikke tillægs tid.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2014.

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og Alm. korrektion

i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.

Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000 fra Team Nordjylland
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med ratingtal senest fredag den 15. aug.bytur14.skakteam.dk
eller til
Svend Aage Sørensen,  tlf. 51 81 64 17

 

Periode 2014-08-19 .. 2014-09-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://bytur14.skakteam.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Svend Aage Sørensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://bytur14.skakteam.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterrækken 8 2014-08-19 2014-08-15
Basis 1 8 2014-08-19 2014-08-15
Basis 2 14 2014-08-19 2014-08-15
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterrækken
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700367 1401670 1. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2060 2107 2014-06-12
100700360 1400886 2. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2240 2251 2014-06-26
100301816 1445162 3. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1808 1805 2014-07-25
100700918 1404903 4. Johan Ravnborg Holmström Aalborg Skakforening af 1889 1815 1834 2014-08-15
100700450 1405969 5. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1968 2040 2014-08-16
100700664 1418394 6. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1830 1948 2014-06-12
100700682 1404156 7. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2087 2127 2014-08-10
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1863 2014-08-11
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700648 1417037 1. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1738 1949 2014-08-01
100700644 1441345 2. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1761 1874 2014-07-26
100701606 1404890 3. Steve Dahl Aalborg Skakforening af 1889 1706 1802 2014-08-16
100700371 1418769 4. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1768 1953 2014-07-14
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1784 1915 2014-07-14
100700039 1417363 6. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1751 1707 2014-08-14
100700759 1404172 7. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1806 1884 2014-08-11
100701628 0 8. Kjeld Johansen Skørping Skakklub 1738 2014-08-12
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700340 1440799 1. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1566 1704 2014-08-14
100700850 1444921 2. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1292 2014-08-08
100701660 1447262 3. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1325 2014-08-09
100701631 0 4. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1138 2014-08-14
100701682 - 5. Pramod Kumar Prasobhu Aalborg Skakforening af 1889 1100 1000 2014-08-14
103104973 0 6. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1226 2014-08-10
100700523 1435159 7. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1204 2014-07-16
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1573 1655 2014-08-09
100701127 1409115 9. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1180 2014-06-12
100701176 1435167 10. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1095 2014-08-04
100700724 0 11. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1165 2014-08-14
100701091 0 12. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1301 2014-08-11
100701623 1444972 13. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1629 1619 2014-06-26
100701681 - 14. Anders Sifakis Brygger Aalborg Skakforening af 1889 1410 2014-07-16