Arbejder ...

loading

Whitsun Masters 2014  

Vis Gruppe : Parringer
Masters - A Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPl
1Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
21112123
6
2
1
3
4
5
33
2Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20542063
5
1
0
6
3
4
4
3Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20452059
4
5
½
1
2
6
15
4Wilfried Woll
21102110
3
6
0
5
1
2
16
5FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
22412257
2
3
½
4
6
1
2
6Martin Haubro
BMS Skak
21722194
1
4
1
2
5
3
51

Partier i turneringen Whitsun Masters 2014

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

 Whitsun Masters 2014

5. juni - 7. Juni

 
 
Sideløbende med Whitsun Grandmasters 2014 afvikles en ELO turnering for mesterspillere (1900+ i ELO). Der er max. plads til 24 spillere, fordelt på 4 grupper, der spiller alle-mod-alle.
 
 
Program:

Dato

Tidspunkt

Runde

Torsdag d. 5. Juni

11:00

1. runde

Torsdag d. 5. juni

17:00

2. runde

Fredag d. 6. Juni

17:00

3. runde

Lørdag d. 7. juni

11:00

4. runde

Lørdag d. 7. juni

17:00

5. runde

 
Betænkningstid:
90 minutter  til 40 træk, herfter et tillæg på 15 minutter. Desuden gives der et tillæg på  30 sekunder pr. træk fra første træk.
Indskud
200 kr
Andet
Det er tilladt at komme 30 minutter forsent til en runde, hvorefter turneringslederen kan dømme partiet tabt for den spiller, der ikke er mødt op.

Der spilles efter Sofia-Corsica regler, hvorfor det ikke er tilladt at tilbyde remis i de først 30 træk

 

Spillested
Skakforeningen ØBROs lokaler, Rosenvængets Allé 31, 2100 København Ø
 
 
Præmier i alle gruppe:
1: 500 kr
2. 300 kr
 

Kontaktinformation

Thomas Schou-Moldt (whitsun2014@schou-moldt.dk)

IA Peter Olsen (ptr.olsen@gmail.com)

Læs mere på turneringens hjemmeside  http://whitsungrandmasters.dk

Periode 2014-06-05 .. 2014-06-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://whitsungrandmasters.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Peter Erik Olsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Whitsun Masters 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://whitsungrandmasters.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Masters - A 6 2014-06-05 2014-06-05
Masters - B 6 2014-06-05 2014-06-05
Masters - C 6 2014-06-05 2014-06-05
Masters - D 6 2014-06-05 2014-06-05
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Masters - A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800805 1403133 1. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2111 2123 2014-05-27
100801054 1402307 2. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2054 2063 2014-05-27
100103912 1444514 3. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2045 2059 2014-05-27
4630262 4. Wilfried Woll 2110 2110 2014-06-04
100102104 1401726 5. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2241 2257 2014-05-27
100103015 1414291 6. Martin Haubro BMS Skak 2172 2194 2014-05-27
Deltagere i gruppen Masters - B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200060 1407449 1. Michael Ole Madsen Allerød Skakklub 2009 2081 2014-05-27
103108857 1419900 2. Rasmus Jørgensen Skakklubben K41 2028 2085 2014-05-27
100800421 1404806 3. Jeppe Nicolaisen Enkeltmedlem - Indland 1976 2050 2014-05-27
100900529 1408771 4. Søren Møller Hansen Skakforeningen ØBRO 1997 2012 2014-05-27
100301231 1409484 5. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 1987 2023 2014-05-27
103104942 1408259 6. Miriam Frida Olsen BMS Skak 1979 1980 2014-05-27
Deltagere i gruppen Masters - C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301049 1504258 1. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1930 1954 2014-05-27
100101187 1405721 2. Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1969 2024 2014-05-27
100100238 1401858 3. Jens Henrichsen Nørrebro Skakklub 1975 1961 2014-05-27
100100252 1405349 4. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1946 2054 2014-05-27
100201253 1412507 5. Finn Andersen Præstø Skakklub 1962 2025 2014-05-27
100103890 1440969 6. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1975 1988 2014-05-27
Deltagere i gruppen Masters - D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802434 1426729 1. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1892 1960 2014-05-29
102100937 1427962 2. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1912 2007 2014-05-27
100100817 1403800 3. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1903 1989 2014-05-27
100800674 1414925 4. Jakob Kjær Skakklubben Seksløberen 1902 1976 2014-05-27
100100124 1407155 5. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1914 1952 2014-05-27
100301109 1409344 6. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1925 1978 2014-05-27