Arbejder ...

loading

Larsens Nordjyske Mindeturnering 2014  

Vis Gruppe : Parringer
Schweizer Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Vladimir Okhotnik
Prøvemedlemmer
23912406
24
1
14
½
20
1
8
½
6
1
13
1
2
½
1524015,082410
2GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24062405
25
1
17
1
5
½
11
1
24
1
7
½
1
½
25,124105,052410
3IM Jan Rooze
Prøvemedlemmer
23132341
26
1
16
1
8
0
14
½
30
1
18
0
17
1
95,123015,172331
4FM Jørn Sloth
Nordre Skakklub
23062318
27
1
19
1
11
½
7
0
21
½
15
½
23
1
105,122944,932309
5 Craig W Pritchett
23152315
28
1
18
1
2
½
6
½
14
1
8
½
7
½
53023154,232323
6FM Jesper Mørch Lauridsen
Enkeltmedlem - Indland
22912295
29
1
21
½
13
1
5
½
1
0
19
1
14
1
574,523014,322309
7 Magnus Wahlbom
Prøvemedlemmer
22832283
30
1
20
½
22
1
4
1
8
½
2
½
5
½
554,123014,042297
8FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22402252
31
1
23
1
3
1
1
½
7
½
5
½
18
½
543,7522652,842275
9FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
22372243
32
1
22
½
14
0
26
0
35
½
42
1
24
½
285,5521965,302207
10Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
22122232
33
½
15
½
21
½
23
½
25
½
27
½
41
1
4155,3521855,112210
11Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
22102230
34
1
35
1
4
½
2
0
18
½
20
0
25
½
19 - 204,221964,252215
12IM Bogdan Borsos
Skørping Skakklub
22242228
35
0
34
1
27
1
21
½
15
½
24
1
20
1
585,1522214,942229
13Jens Hartung-Nielsen
Jernbanens Skakklub
21862216
36
½
38
1
6
0
29
1
26
1
1
0
37
½
413 - 144,8521694,692202
14FM Bengt Hammar
Prøvemedlemmer
21992199
37
1
1
½
9
1
3
½
5
0
21
1
6
0
4123,3522123,142212
15Jan Rode Pedersen
Skanderborg Skakklub
21612195
38
½
10
½
29
½
22
1
12
½
4
½
16
1
113,8521743,952206
16Nils Åke Malmdin
21852185
39
1
3
0
31
1
24
0
19
½
35
1
15
0
25 - 26021853,632168
17 Erling Kristiansen
Prøvemedlemmer
21832183
40
1
2
0
30
0
36
½
38
1
29
1
3
0
214,7521584,522168
18FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21392177
41
1
5
0
33
1
25
1
11
½
3
1
8
½
563,621673,752202
19John Bauneborg Nielsen
Nørresundby Skakklub
21022154
42
1
4
0
32
1
30
½
16
½
6
0
33
½
244,120904,132141
20 Ulf Nyberg
Prøvemedlemmer
21352135
43
1
7
½
1
0
35
½
31
1
11
1
12
0
413 - 143,7521402,882137
21Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20702122
44
1
6
½
10
½
12
½
4
½
14
0
40
0
3292,320842,542131
22Sztyepan Sztercsco
Skørping Skakklub
21092109
45
1
9
½
7
0
15
0
37
0
39
½
36
½
374,620674,202084
23Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20322102
46
1
8
0
35
½
10
½
33
½
30
1
4
0
25 - 263,5520313,812096
24FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20732087
1
0
37
1
41
1
16
1
2
0
12
0
9
½
182,820872,792101
25Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20442069
2
0
40
1
36
1
18
0
10
½
33
½
11
½
19 - 203,320483,202075
26Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
19772057
3
0
39
½
28
1
9
1
13
0
41
0
27
½
333 - 343,119743,342050
27Jan Bauner
Skakklubben K41
19642032
4
0
42
1
12
0
38
½
36
1
10
½
26
½
22 - 233,219733,272037
28Niels Henrik Willumsen
Nørresundby Skakklub
19452026
5
0
41
0
26
0
45
0
44
1
34
½
43
1
404,5518844,661983
29Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19502016
6
0
44
1
15
½
13
0
39
1
17
0
35
½
331 - 32319503,132013
30 Kaj Andersson
Prøvemedlemmer
20102010
7
0
43
1
17
1
19
½
3
0
23
0
38
½
331 - 323,120082,772013
31Esben Munch
Sæby Skakklub
1975
8
0
46
1
16
0
40
1
20
0
37
0
45
1
333 - 344,05194401000
32Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
18031971
9
0
45
1
19
0
39
½
41
0
36
½
42
0
2413,3517633,951932
33Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
18791955
10
½
36
½
18
0
42
1
23
½
25
½
19
½
22 - 232,4519112,521975
34 Soren Svensson
Prøvemedlemmer
19421942
11
0
12
0
44
½
41
½
42
0
28
½
39
1
39418973,481927
35John Zachariassen
Faxe Skakklub
19191938
12
1
11
0
23
½
20
½
9
½
16
0
29
½
3301,6519601,561967
36Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18201918
13
½
33
½
25
0
17
½
27
0
32
½
22
½
381,8518402,101926
37Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18241916
14
0
24
0
46
½
44
1
22
1
31
1
13
½
4162,718632,521926
38Johan Ravnborg Holmström
Aalborg Skakforening af 1889
18231885
15
½
13
0
39
½
27
½
17
0
46
1
30
½
3352,4518402,491895
39Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17611861
16
0
26
½
38
½
32
½
29
0
22
½
34
0
2421,7517692,071858
40Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18341828
17
0
25
0
43
1
31
0
46
1
45
1
21
1
4173,418222,621836
41 Jan Schadd
Prøvemedlemmer
18111811
18
0
28
1
24
0
34
½
32
1
26
1
10
0
271,818681,381843
42Normann Asger Hansen
Nørresundby Skakklub
16621803
19
0
27
0
45
1
33
0
34
1
9
0
32
1
3361,717011,991823
43Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
15671707
20
0
30
0
40
0
46
½
45
0
44
½
28
0
1462,5514972,691673
44Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15191704
21
0
29
0
34
½
37
0
28
0
43
½
46
1
2441,7515302,201696
45Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14201650
22
0
32
0
42
0
28
1
43
1
40
0
31
0
2430,7514761,291664
46Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
11181000
23
0
31
0
37
½
43
½
40
0
38
0
44
0
1450,1511560,481008
Indbydelse

Indbydelse til International Skakturnering
13. - 19. oktober 2014

Nørresundby Skakklub og Aalborg Skakforening inviterer til en international skakturnering.

Berettiget til at deltage er mænd, der fylder 60 år og kvinder 50 år senest i 2014,
samt alle A-medlemmer af 7. Hovedkreds under Dansk Skak Union uanset alder
med dansk rating under 2300.

Spillested

Aalborg Katedralskole, Sankt Jørgens Gade 5, Aalborg.

Spilledage

Mandag d. 13.10 2014 - søndag d. 19.10 2014.

Tidsplan


Mandag d. 13.10:
     Indskrivning kl. 12.30 – 13.20
     Velkomst kl. 13.30
     1. runde starter kl.14.00
De øvrige dage starter runderne kl. 11.00.
Torsdag d. 16.10:
      Stævnemiddag kl. 18.00
Søndag d. 19.10:
      Præmieoverrækkelser kl. 16.00

Turneringsform

Der spilles 7 runder i én gruppe efter dansk schweizer.

Betænkningstid

90 min. til 40 træk, derefter 30 min. til resten.
Tillægs tid 30 sek. pr. træk fra træk 1.

ELO-rating

Turneringen vil blive ELO - ratet.

Tilmelding

Senest mandag den 6. oktober 2014 via turneringens hjemmeside www.larsen.skakteam.dk.

Indskud

500 kr.  GM/IM fri.

Præmier

6.ooo / 4.5oo /3.ooo / 1.5oo kr.
3 x 2 rating præmier a 1.2oo / 600 kr. (afhængig af deltagerantallet)

Kantine.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, vand, øl, håndmadder
og lækkerier på spillestedet.

Stævnemiddag

Torsdag d. 16. kl. 18 i Nørresundby Skakklubs klublokaler.

Overnatning

Et hoteltilbud, hvor GM’erne bor, med specialaftale for alle deltagere,
samt et sommerhustilbud, vil senere kunne reserveres via hjemmesiden.

 

 

Periode 2014-10-13 .. 2014-10-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://larsen.skakteam.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Svend Aage Sørensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Larsens Nordjyske Mindeturnering 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://larsen.skakteam.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Schweizer 46 2014-10-13 2014-10-06
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Schweizer
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095134 14101289 1. Vladimir Okhotnik Prøvemedlemmer 2391 2406 2014-09-17
100200545 1400061 2. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2406 2405 2014-08-14
101095177 200050 3. IM Jan Rooze Prøvemedlemmer 2313 2341 2014-08-11
100900513 1400240 4. FM Jørn Sloth Nordre Skakklub 2306 2318 2014-07-01
0 2400065 5. Craig W Pritchett 2315 2315 2014-07-01
100601273 1401890 6. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2291 2295 2014-10-08
101095176 1700685 7. Magnus Wahlbom Prøvemedlemmer 2283 2283 2014-07-13
100700360 1400886 8. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2240 2252 2014-10-08
100700110 1400410 9. FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2237 2243 2014-07-01
100700245 1400339 10. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2212 2232 2014-07-01
100700396 1401092 11. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2210 2230 2014-08-23
100701690 14100568 12. IM Bogdan Borsos Skørping Skakklub 2224 2228 2014-10-08
100200901 1400690 13. Jens Hartung-Nielsen Jernbanens Skakklub 2186 2216 2014-09-09
101095175 1700391 14. FM Bengt Hammar Prøvemedlemmer 2199 2199 2014-09-03
100900194 1405144 15. Jan Rode Pedersen Skanderborg Skakklub 2161 2195 2014-10-08
1701584 16. Nils Åke Malmdin 2185 2185 2014-07-03
101095174 1500244 17. Erling Kristiansen Prøvemedlemmer 2183 2183 2014-10-08
100700375 1402820 18. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2139 2177 2014-07-01
100700381 1402439 19. John Bauneborg Nielsen Nørresundby Skakklub 2102 2154 2014-07-03
101095173 1705083 20. Ulf Nyberg Prøvemedlemmer 2135 2135 2014-08-25
100700367 1401670 21. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2070 2122 2014-07-01
100701691 4116771 22. Sztyepan Sztercsco Skørping Skakklub 2109 2109 2014-10-08
100700393 1403257 23. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2032 2102 2014-08-23
100101656 1400649 24. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2073 2087 2014-10-08
100701065 1412957 25. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2044 2069 2014-10-08
100700391 1404253 26. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1977 2057 2014-10-08
100101984 1415832 27. Jan Bauner Skakklubben K41 1964 2032 2014-07-01
100700403 1405012 28. Niels Henrik Willumsen Nørresundby Skakklub 1945 2026 2014-09-13
100700450 1405969 29. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1950 2016 2014-08-31
101095172 1709860 30. Kaj Andersson Prøvemedlemmer 2010 2010 2014-10-08
100801216 0 31. Esben Munch Sæby Skakklub 1975 2014-09-29
100700384 1428373 32. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1803 1971 2014-07-01
100200575 1410830 33. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1879 1955 2014-09-11
101095169 1714937 34. Soren Svensson Prøvemedlemmer 1942 1942 2014-10-08
100102048 1405535 35. John Zachariassen Faxe Skakklub 1919 1938 2014-07-01
100700759 1404172 36. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1820 1918 2014-10-08
100700664 1418394 37. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1824 1916 2014-07-25
100700918 1404903 38. Johan Ravnborg Holmström Aalborg Skakforening af 1889 1823 1885 2014-09-16
100700648 1417037 39. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1761 1861 2014-08-04
100301816 1445162 40. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1834 1828 2014-07-29
101095171 1047230 41. Jan Schadd Prøvemedlemmer 1811 1811 2014-07-01
100700684 1413295 42. Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1662 1803 2014-10-08
100600405 1429183 43. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1567 1707 2014-07-01
100700340 1440799 44. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1519 1704 2014-10-08
100700690 1413856 45. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1420 1650 2014-10-08
100701497 1444913 46. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1118 1000 2014-09-16