loading
Arbejder ...

Viking Cup 2015

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
2578
8
1
5
1
6
1
3
1
13
1
2
1
10
1
716,452584
2FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
2351
9
1
3
0
5
1
6
0
11
1
1
0
12
1
445,052330
3FM Martin Haubro
BMS Skak
2263
10
1
2
1
13
1
1
0
6
1
12
1
7
0
524,42275
4Ritvars Reimanis
Skakklubben K41
2198       01302198
5Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
2151
11
1
1
0
2
0
8
1
12
0
7
0
6
0
2103,52121
6Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
2110
12
1
7
1
1
0
2
1
3
0
13
1
5
1
532,92164
7Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
2075
13
½
6
0
11
0
9
0
8
0
5
1
3
1
93,452056
8Hasso Schütze
Allerød Skakklub
2050
1
0
13
0
9
1
5
0
7
1
10
0
11
1
373,12048
9Søren Bull Andersen
Egedal-Jyllinge Skakklub
2033
2
0
12
0
8
0
7
1
10
0
11
1
13
0
2113,22009
10Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
2033
3
0
11
½
12
1
13
0
9
1
8
1
1
0
62,92045
11Paul Brøndal
Allerød Skakklub
2009
5
0
10
½
7
1
12
½
2
0
9
0
8
0
2122,751991
12Nicolai Kistrup
BMS Skak
2001
6
0
9
1
10
0
11
½
5
1
3
0
2
0
82,352004
13Ib Skovgaard
BMS Skak
1964
7
½
8
1
3
0
10
1
1
0
6
0
9
1
522006

2100-2900 (5 spillere)1900-2100 (7 spillere)

1. klasse (max. 1899) + 2. klasse (max. 1699) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Lars Erik Linderod
Gribskov Skakklub
1847
2
1
5
1
11
½
3
1
4
1
10
0
15
0
34,41850
2Ole Emanuel Christensen
Netmedlem
1600
1
0
6
1
12
1
7
½
10
½
3
1
11
0
452,41651
3Tommy Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1727
4
½
7
1
15
1
1
0
11
1
2
0
12
0
103,251735
4Erkan Bayhan
Hvidovre Skakklub
1798
3
½
8
1
5
1
11
½
1
0
7
1
10
1
523,91831
5Kurt Thomsen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1849
6
1
1
0
4
0
8
0
16
1
14
1
9
+
493,851824
6Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1662
5
0
2
0
8
0
9
+
14
0
13
½
16
½
214 - 152,751610
7Poul Erik Harders
GSF-Caïssa
1534
8
½
3
0
16
1
2
½
12
1
4
0
13
1
471,551658
8Henning Lauritsen
GSF-Caïssa
1855
7
½
4
0
6
1
5
1
15
0
16
0
14
1
114,81816
9Oversidder .
Gribskov Skakklub
1000
10
-
16
-
14
-
6
-
13
-
12
-
5
-
01601000
10Johann Stanislaus
Skakforeningen ØBRO
1607
9
+
11
0
13
1
15
1
2
½
1
1
4
0
41,751667
11Helge Neesgård-Madsen
GSF-Caïssa
1833
12
1
10
1
1
½
4
½
3
0
15
1
2
1
514,251856
12Dariusz Allam
Roskilde Skakklub
1844
11
0
14
1
2
0
13
1
7
0
9
+
3
1
484,51799
13Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
1710
14
1
15
0
10
0
12
0
9
+
6
½
7
0
133,551649
14Jacob Hein
Espergærde Skakklub
1264
13
0
12
0
9
+
16
0
6
1
5
0
8
0
214 - 150,251298
15Jakob Hansen
Valby Skakklub
1824
16
1
13
1
3
0
10
0
8
1
11
0
1
1
4641824
16Jens Peter Fischer Pedersen
Sorø Skakklub
1810
15
0
9
+
7
0
14
1
5
0
8
1
6
½
123,851770

1. klasse (1700-1900) (10 spillere)12 klasse (1500-1700) (5 spillere)

3. klasse (max. 1499) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Kamil Girtler
Prøvemedlemmer
1400
2
1
3
0
10
½
9
0
25
1
6
0
18
1
135,21324
2Ejvin Madsen
Næstved Skakklub
1179
1
0
10
0
4
0
13
0
20
+
18
0
12
0
1242,91049
3Nienke van den Brink
GSF-Caïssa
1189
4
1
1
1
6
½
15
0
7
0
16
1
11
0
122,91216
4Ole Brødsgaard
Prøvemedlemmer
1000
3
0
5
0
2
1
16
0
18
½
12
1
26
+
141,41050
5Thomas Balling
Egedal-Jyllinge Skakklub
1289
6
0
4
1
26
0
18
1
16
0
25
0
13
½
184,451201
6Johnny Svejgaard Rasmussen
GSF-Caïssa
1207
5
1
7
1
3
½
10
0
8
0
1
1
17
0
112,651245
7Jesper Høyerup Thygesen
Herlev Skakklub
1420
8
1
6
0
11
1
24
1
3
1
14
½
9
½
524,851427
8Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
1453
7
0
12
1
16
1
26
1
6
1
22
1
14
0
545,151446
9Nikolaj Brødsgaard
GSF-Caïssa
1122
10
½
26
1
22
0
1
1
24
1
15
1
7
½
552,151311
10Steffen Michael Kristensen
Tåstrup Skakforening
1304
9
½
2
1
1
½
6
1
14
0
11
1
22
1
534,41331
11Anders Hovgård
Prøvemedlemmer
1000
12
1
14
0
7
0
17
1
26
1
10
0
3
1
481,61149
12Silas Høyerup
GSF-Caïssa
1142
11
0
8
0
13
½
25
0
21
0
4
0
2
1
223,31061
13Per Rømhild
Skakklubben Evans
1129
14
0
16
0
12
½
2
1
17
0
21
0
5
½
2202,651100
14Allan Keller
GSF-Caïssa
1493
13
1
11
1
15
1
22
1
10
1
7
½
8
1
15,251549
15Alex Madsen
GSF-Caïssa
1466
16
1
18
1
14
0
3
1
22
0
9
0
21
1
495,551396
16Jens Gade
Amager Skakforening
1332
15
0
13
1
8
0
4
1
5
1
3
0
25
1
4104,11328
17Mikala Høyerup
BMS Skak
1046
18
0
21
1
23
½
11
0
13
1
26
1
6
1
62,51159
18Flemming Wadtland
Tåstrup Skakforening
1170
17
1
15
0
24
0
5
0
4
½
2
1
1
0
172,91152
19Oversidder .
Hillerød Skakklub
1000
20
-
  
21
-
   02501000
20Oversidder .
GSF-Caïssa
1000
19
-
   
2
-
  02601000
21Uffe Marco Wulff-Jensen
GSF-Caïssa
1127
22
0
17
0
25
0
19
+
12
1
13
1
15
0
3152,651098
22Kenny Bagge
Prøvemedlemmer
1000
21
1
24
1
9
1
14
0
15
1
8
0
10
0
471,11194
23Mogens Olsen
GSF-Caïssa
1350
24
0
25
1
17
½
    2321328
24John Michael Svensson
Amager Skakforening
1285
23
1
22
0
18
1
7
0
9
0
  2212,951242
25Morten Bathum
Prøvemedlemmer
1300
26
0
23
0
21
1
12
1
1
0
5
1
16
0
3163,951257
26Roar Skov
Frederikssund Skakklub
1124
25
1
9
0
5
1
8
0
11
0
17
0
4
-
2192,451104

1250-1500 (11 spillere)1000-1250 (15 spillere)

Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 36. Viking Cup lør. d. 7/2-2015 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her. I Mesterklassen kan vi garantere en 1. præmie på mindst 3000 kr.!

Turneringssponsor: Nordea i Frederikssund

Bemærk: Deltagerne skal møde på spillestedet til indskrivning senest kl. 10. Første runde starter ca. kl. 10.15. Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15.

Turneringsform: 7 runder. Schweizer i M-klassen. Monrad i Basisklasserne.

Betænkningstid: Mester: 20 min. + 5 sek. pr. udført træk. Øvrige klasser: 25 min. (uden tillæg).

Klasseinddeling: Mesterklassen (fri tilmelding), 1. klasse (max rating 1899), 2. klasse (max rating 1699), 3. klasse (max rating 1499). Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering. Indbydelse og tilmelding her.
I tvivlstilfælde er DSU hurtigskakrating pr. 5/2-15 afgørende for klasseinddeling.

Rating: Vi forventer at turneringen bliver ratet i DSU-regi (hurtigskak).

Indskud, som betales ved indskrivningen: Hhv. 150 kr. for mesterklassen (GM/IM gratis), 100 kr. for 1., 2., og 3. klasse samt 20 kr. for juniorturnering. Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier. I Mesterklassen garanteres en 1. præmie på minimum 3000 kr.

Tilmelding: Senest torsdag d. 5/2 via tilmeldingsformularen her på siden eller til Thomas Larsen tlf.: 30275793. Oplys venligst navn, klub, rating, telefonnummer, og ønsket klasse. Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere (inkl. juniorturneringen).

 
Periode 2015-02-07 .. 2015-02-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Thomas Larsen
Dommere Alle grupper:  Henrik Mikkelsen , Per Lund

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 13 2015-02-07 2015-02-05
1. klasse (max. 1899) + 2. klasse (max. 1699) 16 2015-02-07 2015-02-05
3. klasse (max. 1499) 26 2015-02-07 2015-02-05
Totalt antal tilmeldte 55
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2578 2571 2015-02-03
100100465 1400940 2. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2351 2364 2015-01-28
100103015 1414291 3. FM Martin Haubro BMS Skak 2263 2312 2015-02-05
100301829 11602988 4. Ritvars Reimanis Skakklubben K41 2198 2222 2015-01-04
100100693 1402412 5. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2151 2178 2015-01-13
100300692 1408402 6. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2110 2070 2015-02-05
100101167 1406884 7. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2075 2139 2015-02-04
100800126 1429639 8. Hasso Schütze Allerød Skakklub 2050 2070 2015-01-14
100800379 1412418 9. Søren Bull Andersen Egedal-Jyllinge Skakklub 2033 2136 2015-01-10
100100252 1405349 10. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 2033 2059 2015-01-05
102101032 1447432 11. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2009 2105 2015-01-16
100103773 1444816 12. Nicolai Kistrup BMS Skak 2001 2079 2015-01-21
100100198 1406760 13. Ib Skovgaard BMS Skak 1964 2001 2015-02-02
Deltagere i gruppen 1. klasse (max. 1899) + 2. klasse (max. 1699)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100100565 1435965 1. Lars Erik Linderod Gribskov Skakklub 1847 1917 2015-01-22
120000146 0 2. Ole Emanuel Christensen Netmedlem 1600 2015-01-21
100101615 1425552 3. Tommy Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1727 1841 2015-02-05
100103895 1442481 4. Erkan Bayhan Hvidovre Skakklub 1798 1850 2015-01-14
102100236 1426796 5. Kurt Thomsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1849 1918 2015-01-25
100800793 1433512 6. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1662 1768 2015-02-01
100101763 1416251 7. Poul Erik Harders GSF-Caïssa 1534 1761 2015-02-07
100100268 1415220 8. Henning Lauritsen GSF-Caïssa 1855 1993 2015-01-14
- 9. Oversidder . Gribskov Skakklub 1000 2015-01-14
100201494 1401971 10. Johann Stanislaus Skakforeningen ØBRO 1607 1776 2015-02-04
100801538 1413228 11. Helge Neesgård-Madsen GSF-Caïssa 1833 1891 2015-01-14
100802909 1450832 12. Dariusz Allam Roskilde Skakklub 1844 1916 2015-01-20
100100016 1411098 13. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1710 1759 2015-02-01
100801513 1402870 14. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1264 1416 2015-02-02
100103709 1435868 15. Jakob Hansen Valby Skakklub 1824 1934 2015-01-27
100200448 1417010 16. Jens Peter Fischer Pedersen Sorø Skakklub 1810 1966 2015-01-09
Deltagere i gruppen 3. klasse (max. 1499)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095227 - 1. Kamil Girtler Prøvemedlemmer 1400 2015-02-03
100802019 1407376 2. Ejvin Madsen Næstved Skakklub 1179 1345 2015-01-06
100104149 - 3. Nienke van den Brink GSF-Caïssa 1189 2015-01-18
101095223 - 4. Ole Brødsgaard Prøvemedlemmer 1000 2015-02-07
100802372 1424661 5. Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1289 2015-01-29
100103650 1436066 6. Johnny Svejgaard Rasmussen GSF-Caïssa 1207 2015-01-31
102101061 1447548 7. Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1420 1606 2015-01-21
100103833 1438999 8. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1453 1532 2015-01-17
100104074 - 9. Nikolaj Brødsgaard GSF-Caïssa 1122 2015-02-06
100900628 1406272 10. Steffen Michael Kristensen Tåstrup Skakforening 1304 1523 2015-01-21
101095224 - 11. Anders Hovgård Prøvemedlemmer 1000 2015-02-06
102101041 1451103 12. Silas Høyerup GSF-Caïssa 1142 1514 2015-01-21
100500542 1427717 13. Per Rømhild Skakklubben Evans 1129 1147 2014-12-21
100104025 1447998 14. Allan Keller GSF-Caïssa 1493 1691 2014-12-22
100103644 1441736 15. Alex Madsen GSF-Caïssa 1466 1569 2015-01-23
100100104 1416111 16. Jens Gade Amager Skakforening 1332 1586 2015-02-03
100103983 0 17. Mikala Høyerup BMS Skak 1046 2015-01-30
100103481 1418297 18. Flemming Wadtland Tåstrup Skakforening 1170 1518 2014-12-25
- 19. Oversidder . Hillerød Skakklub 1000 2015-01-18
- 20. Oversidder . GSF-Caïssa 1000 2015-01-30
100104026 1445790 21. Uffe Marco Wulff-Jensen GSF-Caïssa 1127 2015-02-04
101095225 - 22. Kenny Bagge Prøvemedlemmer 1000 2015-02-06
100102935 1417517 23. Mogens Olsen GSF-Caïssa 1350 2015-02-01
100102228 1417231 24. John Michael Svensson Amager Skakforening 1285 1674 2015-01-17
101095226 - 25. Morten Bathum Prøvemedlemmer 1300 2015-01-09
100802851 1445723 26. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1124 2015-01-29