loading
Arbejder ...

Den Jyske Sparekasse Høstturnering 2014

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Nielsen
Skakklubben Centrum
18191942
6
½
2
0
3
½
4
1
5
0
232,5518032,261937
2Flemming Ormstrup
Grindsted Skakklub
1764
5
1
1
1
6
0
3
0
4
0
25 - 62,1176101000
3Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
17401813
4
½
5
0
1
½
2
1
6
0
241,917431,411797
4Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18141887
3
½
6
0
5
1
1
0
2
1
22,518141,891879
5John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17381832
2
0
3
1
4
0
6
0
1
1
25 - 61,917411,531841
6Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20302045
1
½
4
1
2
1
5
1
3
1
14,0520392,912057

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jesper Hansen
Grindsted Skakklub
1717
6
1
2
0
3
0
4
0
5
0
163,5164201000
2Helge Nielsen
Skakklubben Evans
16561769
5
½
1
1
6
0
3
0
4
1
33,0516400,51779
3Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
1500
4
1
5
½
1
1
2
1
6
½
411,8163501000
4Sven Michelsen
Esbjerg Skakforening
15611772
3
0
6
0
5
1
1
1
2
0
252,2515500,51762
5Leif Madsen
Jerne Skakklub
1510
2
½
3
½
4
0
6
0
1
1
241,85151701000
6Ib Klitaa
Jerne Skakklub
1590
1
0
4
1
2
1
5
1
3
½
22,5162301000

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
14611594
2
1
6
1
8
1
3
0
10
0
343,1514540,551583
2Leif Christensen
Jerne Skakklub
1191
1
0
3
0
10
0
7
½
8
0
½91,45114801000
3Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
1468
4
½
2
1
9
1
1
1
5
½
412,95151801000
4Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
1444
3
½
5
0
6
½
10
1
9
1
332,8145301000
5Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14931592
6
0
4
1
7
1
8
1
3
½
23,35150001592
6Bjarne Poulsen
Jerne Skakklub
1267
5
1
1
0
4
½
9
½
7
1
351,85132601000
7Jacob Kjær Nielsen
Grindsted Skakklub
1043
8
0
10
0
5
0
2
½
6
0
½100,75103201000
8Kurt Damgård
Grindsted Skakklub
1482
7
1
9
½
1
0
5
0
2
1
73,45143901000
9Hans Hjortlund Gregersen
Grindsted Skakklub
1388
10
1
8
½
3
0
6
½
4
0
282,35137201000
10Thomas Nielsen
Fredericia Skakforening
13881555
9
0
7
1
2
1
4
0
1
1
362,9513900,451566
Indbydelse


Turneringsform

6-mands alle-mod-alle + eventuelt monrad i nederste grup- pe. Alle grupper ELO-rates hvis betingelserne herfor opfyldes.

Spillested

Mødestedet, Nygade 29, 7200 Grindsted.

Spilletider

Onsdagene d. 10/9, 17/9, 24/9, 1/10 samt 8/10 kl. 19:00. Nyt er at tuneringen starter en uge tidligere og er færdig inden efterårsferien og starten på holdturneringen. Den maksimalt tilladte forsinkelse er 60 min.

Betænkningstid

2 timer til 40 træk + 1/2 time + opsparet tid til resten af partiet 

Indskud

Kr. 150,-

Præmier

I alle grupper: 1. præmie kr. 500,-, 2. præmie kr. 250,- samt ratingpræmie.

Forplejning

Kaffe og kage giver vi - sodavand m.m. kan købes billigt.

Tilmelding

Senest søndag d. 7. september 2014, helst via denne side, alternativt til hoestturnering@grindstedskakklub.dk eller på tlf. 20 75 08 13.

PÅ GLÆDELIGT GENSYN OVER BRÆTTET I GRINDSTED!

Periode 2014-09-10 .. 2014-10-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Lars Wisler Pedersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Den Jyske Sparekasse Høstturnering 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2014-09-10 2014-09-07
Gruppe 2 6 2014-09-10 2014-09-07
Gruppe 3 10 2014-09-10 2014-09-07
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500105 1409310 1. Jens Nielsen Skakklubben Centrum 1819 1942 2014-08-11
100500377 1438956 2. Flemming Ormstrup Grindsted Skakklub 1764 2014-06-26
100500752 1428543 3. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1740 1813 2014-06-26
100500219 1417045 4. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1814 1887 2014-06-26
100500727 1410512 5. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1738 1832 2014-08-26
100500063 1407287 6. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2030 2045 2014-08-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500024 1447572 1. Jesper Hansen Grindsted Skakklub 1717 2014-06-26
100500525 1403460 2. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1656 1769 2014-09-06
100500354 0 3. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1500 2014-06-26
100500158 1431668 4. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1561 1772 2014-09-03
100500265 1441566 5. Leif Madsen Jerne Skakklub 1510 2014-08-30
100500260 1416600 6. Ib Klitaa Jerne Skakklub 1590 2014-08-30
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600981 1404741 1. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1461 1594 2014-07-20
100501526 0 2. Leif Christensen Jerne Skakklub 1191 2014-08-30
100500216 0 3. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1468 2014-06-26
100500744 1444743 4. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1444 2014-08-26
100501384 1444786 5. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1493 1592 2014-07-02
100500275 0 6. Bjarne Poulsen Jerne Skakklub 1267 2014-08-30
100501643 0 7. Jacob Kjær Nielsen Grindsted Skakklub 1043 2014-06-26
100501304 0 8. Kurt Damgård Grindsted Skakklub 1482 2014-06-26
100500193 0 9. Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1388 2014-06-26
103109271 1431676 10. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1388 1555 2014-08-10