Arbejder ...

loading

Odensemesterskabet 2014  

Vis Gruppe : Parringer
IM gruppen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1IM Klaus Berg
Enkeltmedlem - Indland
23512371
6
½
2
1
3
½
4
½
5
0
42,2523562,292373
2FM Jwan Bakr
Frem Skakklub
23392342
5
½
1
0
6
0
3
½
4
½
6023392,072331
3IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
23692381
4
½
5
½
1
½
2
½
6
1
32 - 32,423812,372387
4IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
24312425
3
½
6
1
5
½
1
½
2
½
32 - 32,9524322,742428
5IM Jonathan Carlstedt
Prøvemedlemmer
23732440
2
½
3
½
4
½
6
½
1
1
31023732,862441
6IM Steffen Pedersen
Skanderborg Skakklub
24162417
1
½
4
0
2
1
5
½
3
0
252,824082,672410

Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
22292228
6
0
2
0
3
½
4
½
5
½
62,4522102,502208
2WIM Ellen Hagesætter
Prøvemedlemmer
22742190
5
1
1
1
6
½
3
½
4
½
1 - 22,822882,172210
3Bjarne Light
Bargteheide (Tyskland)
22482208
4
1
5
0
1
½
2
½
6
0
24 - 52,622362,332201
4Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21952209
3
0
6
½
5
½
1
½
2
½
24 - 52,1521922,332202
5FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
21892224
2
0
3
1
4
½
6
½
1
½
32,121972,452225
6FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
22942316
1
1
4
½
2
½
5
½
3
1
1 - 22,9523053,222322

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Bindzus
Skakklubben af 1968
21752182
6
1
2
½
3
0
4
0
5
1
2 - 42,621732,332185
2FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
21802196
5
0
1
½
6
0
3
½
4
1
25 - 62,6521672,442187
3FM Nikolai Skousen
Skakforeningen ØBRO
21542182
4
½
5
0
1
1
2
½
6
½
2 - 42,421562,332185
4Jesper Søndergård Thybo
Skive Skakklub
21752334
3
½
6
0
5
1
1
1
2
0
2 - 42,621733,542313
5Alf R. Andersen
Prøvemedlemmer
21592170
2
1
3
1
4
0
6
0
1
0
25 - 6021592,212167
6Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21432160
1
0
4
1
2
1
5
1
3
½
12,3521692,152214

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
20722104
6
0
2
0
3
½
4
0
5
½
162,420442,292078
2Niels-Peter Nielsen
Sydøstfyn
20742120
5
½
1
1
6
0
3
½
4
½
32,420762,432121
3Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20612103
4
1
5
½
1
½
2
½
6
½
322,320752,292117
4Claus Rossen
Viborg Skakklub
21192152
3
0
6
0
5
½
1
1
2
½
24 - 52,821032,702138
5Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
20772158
2
½
3
½
4
½
6
0
1
½
24 - 52,4520682,762128
6Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21092131
1
1
4
1
2
1
5
1
3
½
12,721612,532170

Mester 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20312071
6
1
2
½
3
½
4
0
5
½
2 - 52,420332,552070
2Tavs Bjerre
Skanderborg Skakklub
20232028
5
0
1
½
6
½
3
½
4
½
262,3520162,202024
3Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20512028
4
½
5
½
1
½
2
½
6
½
2 - 52,620492,202040
4Tom Frantsen
Frem Skakklub
20452109
3
½
6
0
5
½
1
1
2
½
2 - 52,5520442,872102
5Rasmus Thestrup Østergaard
Enkeltmedlem - Indland
20512104
2
1
3
½
4
½
6
½
1
½
312,620592,822108
6Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
20482047
1
0
4
1
2
½
5
½
3
½
2 - 52,5520472,362053

Mester 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Filip Boe Olsen
Viby Skakklub
19932049
6
½
2
1
3
½
4
0
5
½
32,419962,792037
2Håkan Hansson
Prøvemedlemmer
19961996
5
1
1
0
6
½
3
0
4
½
24 - 52,4519832,371990
3Ellisiv Reppen
Prøvemedlemmer
20102010
4
0
5
½
1
½
2
1
6
0
24 - 52,5519992,492003
4Gert Aagaard
Springeren Kolding
20002041
3
1
6
½
5
1
1
1
2
½
412,520402,732066
5Christian Leerbæk Iversen
Skakklubben Evans
19981960
2
0
3
½
4
0
6
0
1
½
162,4519552,071939
6Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
20202018
1
½
4
½
2
½
5
1
3
1
22,6520372,552056

Mester 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Tigran Poghosyan
Prøvemedlemmer
19271927
6
1
2
1
3
½
4
½
5
½
1 - 22,4519602,141947
2Alexander Jessen
Herning Skakklub
19081943
5
½
1
0
6
½
3
½
4
½
242,318992,271938
3WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19141965
4
½
5
0
1
½
2
½
6
0
5 - 62,3518892,451946
4Brian Nielsen
Skakforeningen Odysseus
19832032
3
½
6
1
5
1
1
½
2
½
1 - 22,920013,002042
5Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19221982
2
½
3
1
4
0
6
1
1
½
332,419402,591990
6Lars Kjøller Nilsson
Hillerød Skakklub
19401976
1
0
4
0
2
½
5
0
3
1
5 - 62,5519092,551955

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18521842
6
0
2
½
3
0
4
½
5
½
52,2518301,941824
2Kim Nygaard Hede
Fredericia Skakforening
18591868
5
0
1
½
6
0
3
0
4
0
½62,318052,171835
3Alex Sørensen
Læseforeningens Skakklub
19021966
4
0
5
0
1
1
2
1
6
1
33 - 42,719112,961967
4Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
19021875
3
1
6
0
5
1
1
½
2
1
1 - 22,719262,231926
5Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
18831919
2
1
3
1
4
0
6
1
1
½
1 - 22,519132,581956
6Michael Agermose Jensen
Brønshøj Skakforening
18911986
1
1
4
1
2
1
5
0
3
0
33 - 42,5519053,121984

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Hans Nørgård Paulsen
Springeren Kolding
18421868
6
1
2
½
3
0
4
1
5
0
32,618392,131875
2Christian Kjærgaard Jakobsen
Jerne Skakklub
18482054
5
1
1
½
6
½
3
½
4
½
322,6518593,592042
3Claus Vangsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
18351893
4
1
5
½
1
1
2
½
6
1
412,5518922,341926
4Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
18291901
3
0
6
1
5
½
1
0
2
½
24 - 52,518142,411893
5Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
18241917
2
0
3
½
4
½
6
0
1
1
24 - 52,4518112,531906
6Lasse Nielsen
Fredericia Skakforening
17931851
1
0
4
0
2
½
5
1
3
0
62,217722,001841

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
17571847
6
0
2
1
3
0
4
½
5
1
42,917452,631844
2Knud Aage Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
16851835
5
0
1
0
6
0
3
½
4
0
½62,316312,521795
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16841835
4
1
5
½
1
1
2
½
6
½
22,317262,521855
4Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
17221819
3
0
6
½
5
1
1
½
2
1
332,617342,391843
5Jacob Buur
Læseforeningens Skakklub
17231823
2
1
3
½
4
0
6
0
1
0
52,616902,431786
6Christoffer Munkholm
Skakforeningen ØBRO
16861833
1
1
4
½
2
1
5
1
3
½
412,317582,511863

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Rasmussen
Frem Skakklub
16171694
6
½
2
0
3
0
4
1
5
1
42,316231,601692
2Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
16421647
5
½
1
1
6
0
3
1
4
1
22,516721,301695
3Ove Matras
Fåborg Skakklub
16751840
4
1
5
1
1
1
2
0
6
0
332,816812,581828
4Nicolai Lejlann Jensen
Tårnet Svendborg
1578
3
0
6
0
5
0
1
0
2
0
062148801000
5Birger Olsen
Sydøstfyn
16601826
2
½
3
0
4
1
6
½
1
0
252,6516412,481767
6Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16741758
1
½
4
1
2
1
5
½
3
1
412,7517192,041777

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
14891634
6
1
2
1
3
1
4
0
5
1
422,2516011,721685
2Peter Frank Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
15061697
5
1
1
0
6
½
3
1
4
½
332,3515352,171704
3Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
15171689
4
0
5
1
1
0
2
0
6
½
42,4514742,121644
4Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
15571639
3
1
6
1
5
1
1
1
2
½
12,816431,771674
5Cipriano Sande Caceres
Odense Skakklub
15691704
2
0
3
0
4
0
6
1
1
0
15 - 62,914842,221660
6Peter Sørensen
Frem Skakklub
1488
1
0
4
0
2
½
5
0
3
½
15 - 62,2143401000

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Tiziano Wul Micalizio
Springeren Kolding
1460
6
0
2
1
3
0
4
0
5
1
252,6143301000
2Simon Rise Madsen
Sydøstlollands Skakklub
14231591
5
½
1
0
6
0
3
1
4
1
42,2514341,551609
3Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
14861640
4
0
5
1
1
1
2
0
6
1
31 - 32,814951,821624
4Torben Larsen
Odense Skakklub
14341522
3
1
6
0
5
1
1
1
2
0
31 - 32,3514631,171519
5Freddy Rode
Nyborg Skakklub
1478
2
½
3
0
4
0
6
1
1
0
62,75142201000
6Per Andersen
Midtfyns Skakklub
14181575
1
1
4
1
2
1
5
0
3
0
31 - 32,2514521,461586

Basis 7 Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1250
6
0
2
1
3
1
4
0
5
0
23 - 52,21241
2Hans Milter Pedersen
Nyborg Skakklub
1319
5
1
1
0
6
0
3
½
4
½
23 - 52,81283
3Henrik Clausen
Springeren Kolding
1276
4
0
5
0
1
0
2
½
6
0
½62,41191
4Peter Morling
Frem Skakklub
1282
3
1
6
1
5
1
1
1
2
½
12,451422
5Jens Frederiksen
Nyborg Skakklub
1333
2
0
3
1
4
0
6
0
1
1
23 - 52,91293
6Jacob Clausen
Springeren Kolding
1254
1
1
4
0
2
1
5
1
3
1
422,251367

Basis 8 Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
1201
6
½
2
0
3
½
4
½
5
1
3 - 42,451203
2Frederik Fjellerad
Fredericia Skakforening
1170
5
1
1
1
6
0
3
½
4
0
3 - 42,21184
3Kristen Bjørn Christensen
Ejby Skakklub
1214
4
½
5
0
1
½
2
½
6
0
52,551167
4Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1211
3
½
6
1
5
1
1
½
2
1
412,551297
5Willy Hansen
Frem Skakklub
1228
2
0
3
1
4
0
6
0
1
0
162,71152
6Sverre Padkjær Gejl
Springeren Kolding
1214
1
½
4
0
2
1
5
1
3
1
22,551257

Basis 9 Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Robert Crawford
Frem Skakklub
1000
6
1
2
0
3
0
4
0
5
1
24 - 51,91005
2Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
1151
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
513,11277
3Tobias Aagaard Hansen
Frem Skakklub
1156
4
1
5
1
1
1
2
0
6
0
32 - 33,151149
4Henrik Malig Hansen
Frem Skakklub
1044
3
0
6
1
5
1
1
1
2
0
32 - 32,251078
5Jonathan Aagaard Hansen
Frem Skakklub
1092
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
062,65973
6Bror Felix Padkjær Gejl
Springeren Kolding
1009
1
0
4
0
2
0
5
1
3
1
24 - 51,951011
Indbydelse

Frem Skakklub indbyder til

Odensemesterskabet 2014


Spilledage:
Fredag den 10. oktober - søndag den 12. oktober 2014.

Spilletidspunkter:
Fredag kl. 19-24, lørdag & søndag kl. 10-15 og 16-21.

Spillested:
Giersings Realskole, Nonnebakken 7, 5000 Odense C.

Turneringsform:
Alle-mod-alle i 6 mands grupper – evt. nederste gruppe som monrad.
Turneringen elo-rates i kvalificerede grupper.
Vinderen af øverste gruppe tildeles titlen som Odensemester.

Betænkningstid:
90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét.
NB: Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.

Præmier:
Øverste gruppe: 1. præmie: 3000 kr. 2. præmie: 1500 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr. 2. præmie: 400 kr.

Tilmelding:
Senest mandag den 6/10 via turnering.skak.dk eller til Kristoffer Dyrgaard (kristoffer@frem-skakklub.dk eller tlf. 25 75 76 78).

Indskud:
Indskud 200 kr. IM og GM gratis. 
Indskud skal indbetales til klubbens konto i Sydbank: Reg. nr 6845 konto nr. 0234627 senest den 7/10. Ved senere indbetaling lægges 50 kr. til indskuddet. Husk at angive navn og klub ved betaling.

Kantine:
Velassorteret kantine forefindes på spillestedet med øl & vand, kaffe & te, slik, sandwich mv. Der vil desuden være mulighed for at købe en varm ret lørdag og søndag middag.

Overnatning:
Deltagere i Odensemesterskabet kan overnatte på Hotel CabInn (ved Odense Banegårdcenter) til 500 kr. pr overnatning inkl. morgenmad (115 kr. under normalpris!). Oplys Frem Skakklub ved booking, så opnås rabatten automatisk.

Det er desuden muligt at overnatte på spillestedet for 150 kr. som betales sammen med indskud. Badefaciliteter forefindes på spillestedet.

OM i lynskak:
Lørdag aften vil der blive afviklet OM i lynskak med start kl. 21.15. Turneringen afvikles over 9 runder. Sidste tilmelding lørdag kl. 19.00 til Kristoffer Dyrgaard. Indskud 20 kr. Hele indskuddet går til præmier.

Reception:
Frem Skakklub har på klubbens seneste generalforsamling kåret Niels Erik Nielsen som æresmedlem. Niels Erik er tidligere formand i klubben og har gennem en lang årrække været en stor kapacitet i såvel Frem som i fynsk skak i almindelighed. Frem Skakklub fejrer Niels Erik ved en reception på spillestedet fredag den 10. oktober fra kl. 17.00 – 18.30. Deltagere i Odensemesterskabet og gæster i øvrigt er velkomne til at deltage i festlighederne.


Vel mødt i Frem Skakklub!

Periode 2014-10-10 .. 2014-10-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.frem-skakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Kristoffer Dyrgaard
Dommere

Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frem-skakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
IM gruppen 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 1 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 2 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 3 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 4 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 5 6 2014-10-10 2014-10-06
Mester 6 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 1 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 2 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 3 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 4 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 5 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 6 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 7 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 8 6 2014-10-10 2014-10-06
Basis 9 6 2014-10-10 2014-10-06
Totalt antal tilmeldte 96
Deltagere i gruppen IM gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300602 1400053 1. IM Klaus Berg Enkeltmedlem - Indland 2351 2371 2014-09-29
100301898 7601590 2. FM Jwan Bakr Frem Skakklub 2339 2342 2014-08-12
100901506 1413767 3. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2369 2381 2014-08-31
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2431 2425 2014-09-01
101095168 - 5. IM Jonathan Carlstedt Prøvemedlemmer 2373 2440 2014-09-03
100300606 1401491 6. IM Steffen Pedersen Skanderborg Skakklub 2416 2417 2014-08-23
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103101805 1401297 1. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2229 2228 2014-07-19
101095167 - 2. WIM Ellen Hagesætter Prøvemedlemmer 2274 2190 2014-09-20
100400293 1401360 3. Bjarne Light Bargteheide (Tyskland) 2248 2208 2014-10-07
100300620 1401475 4. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2195 2209 2014-09-12
100102213 1401505 5. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2189 2224 2014-09-20
100102653 1407589 6. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2294 2316 2014-09-24
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501119 1408364 1. Niels Bindzus Skakklubben af 1968 2175 2182 2014-10-01
100300218 1403664 2. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2180 2196 2014-10-06
100100519 1401432 3. FM Nikolai Skousen Skakforeningen ØBRO 2154 2182 2014-09-30
100901592 1438832 4. Jesper Søndergård Thybo Skive Skakklub 2175 2334 2014-09-06
101095166 - 5. Alf R. Andersen Prøvemedlemmer 2159 2170 2014-09-20
100901527 1431412 6. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2143 2160 2014-07-15
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300692 1408402 1. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2072 2104 2014-10-01
100102215 1402331 2. Niels-Peter Nielsen Sydøstfyn 2074 2120 2014-09-27
100101167 1406884 3. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2061 2103 2014-09-08
100300084 1403222 4. Claus Rossen Viborg Skakklub 2119 2152 2014-09-07
103110502 1444948 5. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2077 2158 2014-10-06
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2109 2131 2014-10-06
Deltagere i gruppen Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102955 1410750 1. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2031 2071 2014-07-15
100600598 1412329 2. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2023 2028 2014-10-06
100301800 1437127 3. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2051 2028 2014-07-15
100300217 1406825 4. Tom Frantsen Frem Skakklub 2045 2109 2014-07-30
100701368 1403400 5. Rasmus Thestrup Østergaard Enkeltmedlem - Indland 2051 2104 2014-08-31
100602240 1429221 6. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2048 2047 2014-10-01
Deltagere i gruppen Mester 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602308 1440640 1. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 1993 2049 2014-07-29
101095161 - 2. Håkan Hansson Prøvemedlemmer 1996 1996 2014-09-11
101095165 - 3. Ellisiv Reppen Prøvemedlemmer 2010 2010 2014-09-08
100300075 1427024 4. Gert Aagaard Springeren Kolding 2000 2041 2014-07-20
100501633 1436970 5. Christian Leerbæk Iversen Skakklubben Evans 1998 1960 2014-10-06
100301821 1439090 6. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2020 2018 2014-07-29
Deltagere i gruppen Mester 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095160 - 1. Tigran Poghosyan Prøvemedlemmer 1927 1927 2014-10-06
100901612 1437917 2. Alexander Jessen Herning Skakklub 1908 1943 2014-10-04
100301109 1409344 3. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1914 1965 2014-09-08
100301231 1409484 4. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 1983 2032 2014-08-10
100100817 1403800 5. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1922 1982 2014-09-09
100800470 1402544 6. Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1940 1976 2014-07-17
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602257 1436589 1. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1852 1842 2014-09-08
100200197 1423541 2. Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1859 1868 2014-09-30
100301569 1410881 3. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1902 1966 2014-08-23
100602256 1436570 4. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1902 1875 2014-09-08
100602311 1440489 5. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1883 1919 2014-10-05
100300213 1408216 6. Michael Agermose Jensen Brønshøj Skakforening 1891 1986 2014-10-05
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400210 1419218 1. Hans Nørgård Paulsen Springeren Kolding 1842 1868 2014-10-05
100300064 1405667 2. Christian Kjærgaard Jakobsen Jerne Skakklub 1848 2054 2014-08-22
100600267 1417320 3. Claus Vangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1835 1893 2014-09-08
100300749 1407511 4. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1829 1901 2014-09-27
100300078 1405551 5. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1824 1917 2014-09-22
100500469 1438808 6. Lasse Nielsen Fredericia Skakforening 1793 1851 2014-09-21
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300031 1427253 1. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1757 1847 2014-07-15
100300547 1417100 2. Knud Aage Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1685 1835 2014-08-13
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1684 1835 2014-07-22
100602425 1446045 4. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1722 1819 2014-10-06
100301284 1446185 5. Jacob Buur Læseforeningens Skakklub 1723 1823 2014-07-08
100201457 1413309 6. Christoffer Munkholm Skakforeningen ØBRO 1686 1833 2014-09-22
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300096 1408100 1. Jens Rasmussen Frem Skakklub 1617 1694 2014-07-18
100701623 1444972 2. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1642 1647 2014-10-01
100300258 1416790 3. Ove Matras Fåborg Skakklub 1675 1840 2014-09-08
100301421 1443194 4. Nicolai Lejlann Jensen Tårnet Svendborg 1578 2014-10-04
100301904 - 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1660 1826 2014-09-22
100100016 1411098 6. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1674 1758 2014-09-10
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301806 1439073 1. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1489 1634 2014-09-13
100300059 1416529 2. Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1506 1697 2014-09-16
103102089 1444026 3. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1517 1689 2014-07-01
100301879 1447009 4. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1557 1639 2014-07-03
100300552 1409972 5. Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1569 1704 2014-09-20
100301891 1447467 6. Peter Sørensen Frem Skakklub 1488 2014-09-13
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111060 0 1. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1460 2014-09-07
100801761 1415360 2. Simon Rise Madsen Sydøstlollands Skakklub 1423 1591 2014-09-04
100300226 1433814 3. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1486 1640 2014-09-12
100301890 - 4. Torben Larsen Odense Skakklub 1434 1522 2014-09-02
100100194 1446371 5. Freddy Rode Nyborg Skakklub 1478 2014-10-01
100300920 1445081 6. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1418 1575 2014-07-12
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101014 0 1. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1250 2014-09-15
100301248 1440756 2. Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1319 2014-08-01
100501709 0 3. Henrik Clausen Springeren Kolding 1276 2014-10-05
100301505 0 4. Peter Morling Frem Skakklub 1282 2014-10-06
100300306 1427989 5. Jens Frederiksen Nyborg Skakklub 1333 2014-10-06
103111061 0 6. Jacob Clausen Springeren Kolding 1254 2014-10-05
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301886 - 1. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1201 2014-09-15
103111706 1446886 2. Frederik Fjellerad Fredericia Skakforening 1170 2014-10-05
100301719 1437020 3. Kristen Bjørn Christensen Ejby Skakklub 1214 1482 2014-08-24
103111288 1446894 4. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1211 1314 2014-09-23
100301899 - 5. Willy Hansen Frem Skakklub 1228 2014-08-09
100501707 0 6. Sverre Padkjær Gejl Springeren Kolding 1214 2014-10-02
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301902 - 1. Robert Crawford Frem Skakklub 1000 2014-09-24
103111059 1444930 2. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1151 2014-09-07
103111580 0 3. Tobias Aagaard Hansen Frem Skakklub 1156 2014-10-02
100301892 - 4. Henrik Malig Hansen Frem Skakklub 1044 2014-09-27
100301862 0 5. Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub 1092 2014-10-05
100501708 0 6. Bror Felix Padkjær Gejl Springeren Kolding 1009 2014-10-05