Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2014  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18341805
8
½
2
0
3
1
4
½
5
½
6
0
7
0
71,918521,071824
2Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21692206
7
1
1
1
8
1
3
½
4
-
5
-
6
-
43,1521762,292210
3Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19452007
6
0
7
0
1
0
2
½
8
0
4
½
5
0
18318852,691973
4Jens Johan Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
19991968
5
½
6
1
7
½
1
½
2
+
3
½
8
½
23,320032,161985
5Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
19802041
4
½
8
0
6
0
7
0
1
½
2
+
3
1
363,1519462,732026
6Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20702114
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
1
2
+
613,9520913,292128
7John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20822127
2
0
3
1
4
½
5
1
6
0
8
½
1
1
434,4520733,772122
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
1850
1
½
5
1
2
0
6
0
3
1
7
½
4
½
52,05189401000

Michael Øe trækker sig de sidste tre runder på grund af sygdom.

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17611878
8
0
2
0
3
1
4
0
5
+
6
1
7
½
53,2517392,631833
2Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
16621892
7
1
1
1
8
½
3
1
4
½
5
+
6
0
512,317192,741897
3Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
1706
6
½
7
½
1
0
2
0
8
1
4
1
5
+
432,7171501000
4Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17391707
5
1
6
½
7
1
1
1
2
½
3
0
8
1
523,617811,681840
5Steve Dahl
Aalborg Skakforening af 1889
16931793
4
0
8
½
6
-
7
0
1
-
2
-
3
-
½81,2516711,361759
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17601915
3
½
4
½
5
+
8
0
7
0
1
0
2
1
373,2517232,921887
7Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16841835
2
0
3
½
4
0
5
1
6
1
8
½
1
½
6316992,831838
8Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18241942
1
1
5
½
2
½
6
1
3
0
7
½
4
0
44,5517933,841935

3.runde: Hans Peter Rasmussen - Carl Johan Andersen udsættes

Chr. Gottschalck afbud 7/10 og 2/12


Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Pramod Kumar Prasobhu
Aalborg Skakforening af 1889
1174
2
1
4
0
14
½
8
0
10
1
12
0
3
½
3103,1117001000
2Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1004
1
0
14
0
10
0
3
0
12
0
9
0
7
0
0141,790401000
3Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1158
4
0
6
0
12
0
2
1
13
+
7
½
1
½
3122,2114901000
4Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
1489
3
1
1
1
5
1
11
1
8
0
14
1
12
1
615,15152701000
5Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
1423
6
1
9
1
4
0
14
1
11
½
8
0
10
+
43,6141901000
6Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
1240
5
0
3
1
9
½
10
0
7
1
11
0
8
½
3112,8124901000
7Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1353
8
½
11
0
13
1
9
½
6
0
3
½
2
1
84,2132201000
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14201650
7
½
13
1
11
0
1
1
4
1
5
1
6
½
534,25145401650
9Anders Sifakis Brygger
Aalborg Skakforening af 1889
1397
10
1
5
0
6
½
7
½
14
0
2
1
13
+
474,4133401000
10Jacob Nissen
Aalborg Skakforening af 1889
1064
9
0
12
½
2
1
6
1
1
0
13
+
5
-
91,45111401000
11Torben Kleinschmidt
Aalborg Skakforening af 1889
1397
12
1
7
1
8
1
4
0
5
½
6
1
14
½
524144201000
12Karl Sperling
Aalborg Skakforening af 1889
1371
11
0
10
½
3
1
13
+
2
1
1
1
4
0
54,1134401000
13Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1283
14
0
8
0
7
0
12
-
3
-
10
-
9
-
0131,5121601000
14Jens Ole van de Weerd
Prøvemedlemmer
1067
13
1
2
1
1
½
5
0
9
1
4
0
11
½
461,6121601000

Andreas Bock afbud til 6.runde.

Jacob Nissen afbud til 7.runde.

Leif Kræmmergaard bliver nødt til at trække sig fra turneringen. De ikke spillede partier rates ikke.

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles i 8-mands-grupper i efterårsturneringen.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Periode 2014-09-16 .. 2014-12-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2014

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2014-09-16 2014-09-14
Basis 1 8 2014-09-16 2014-09-14
Basis 2 14 2014-09-16 2014-09-14
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301816 1445162 1. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1834 1805 2014-08-19
100600886 1412574 2. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2169 2206 2014-08-20
100701370 1408550 3. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1945 2007 2014-08-29
100601034 1418491 4. Jens Johan Christensen Aalborg Skakforening af 1889 1999 1968 2014-08-28
100700725 1407678 5. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1980 2041 2014-08-19
103106490 1409514 6. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2070 2114 2014-09-01
100700682 1404156 7. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2082 2127 2014-09-02
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1850 2014-08-19
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700648 1417037 1. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1761 1878 2014-08-21
100700722 1408992 2. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1662 1892 2014-08-19
100700699 0 3. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1706 2014-08-21
100700039 1417363 4. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1739 1707 2014-09-09
100701606 1404890 5. Steve Dahl Aalborg Skakforening af 1889 1693 1793 2014-08-20
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1760 1915 2014-08-19
100700369 1428357 7. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1684 1835 2014-08-28
100700664 1418394 8. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1824 1942 2014-08-19
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701682 - 1. Pramod Kumar Prasobhu Aalborg Skakforening af 1889 1174 2014-09-09
100401270 0 2. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1004 2014-09-09
100701631 0 3. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1158 2014-08-19
100701655 0 4. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1489 2014-09-14
100700850 1444921 5. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1423 2014-08-21
103104973 0 6. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1240 2014-09-07
100701167 0 7. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1353 2014-08-19
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1420 1650 2014-08-19
100701681 - 9. Anders Sifakis Brygger Aalborg Skakforening af 1889 1397 2014-09-09
100701667 - 10. Jacob Nissen Aalborg Skakforening af 1889 1064 2014-09-07
100701378 0 11. Torben Kleinschmidt Aalborg Skakforening af 1889 1397 2014-09-14
100701639 0 12. Karl Sperling Aalborg Skakforening af 1889 1371 2014-09-15
100701377 0 13. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1283 2014-09-09
101095193 - 14. Jens Ole van de Weerd Prøvemedlemmer 1067 2014-09-16