loading
Arbejder ...

5. Absalon 2015 - Sorø

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Brian Nielsen
Skakforeningen Odysseus
20002051
6
0
2
0
3
0
4
0
5
0
062,119372,062010
2Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
20762103
5
0
1
1
6
½
3
0
4
1
3 - 52,7520712,482103
3Malik Lindholdt
Sorø Skakklub
20672065
4
0
5
0
1
1
2
1
6
½
3 - 52,6520642,182071
4Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20402141
3
1
6
½
5
½
1
1
2
0
322,4520512,782150
5Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
20782168
2
1
3
1
4
½
6
1
1
1
12,7521283,022198
6CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20182103
1
1
4
½
2
½
5
0
3
½
3 - 52,2520232,482103

1. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Kjøller Nilsson
Hillerød Skakklub
19091969
6
1
2
1
3
1
4
0
5
½
13,219183,031978
2Bjarke Hautop Kristensen
Sorø Skakklub
18981872
5
½
1
0
6
½
3
½
4
1
3 - 43,118802,231883
3Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
17691876
4
½
5
½
1
0
2
½
6
0
62,0517532,261861
4Morten Henrik Olsen
Skakklubben af 1927, Ringsted
17611906
3
½
6
0
5
½
1
1
2
0
25217612,511896
5Carl-Otto Nielsen
Dianalund Skakklub
17931881
2
½
3
½
4
½
6
½
1
½
3 - 42,2518012,311885
6Lars Møller Olsen
Sorø Skakklub
18211923
1
0
4
1
2
½
5
½
3
1
322,4518382,661930

2. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Uno Skonnord
Skakforeningen ØBRO
16811876
6
½
2
1
3
1
4
1
5
1
12,517713,201928
2Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub
17191701
5
½
1
0
6
0
3
1
4
½
24 - 52,816951,801705
3Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16431747
4
½
5
1
1
0
2
0
6
1
32,216522,161754
4Ernst Østergaard
Sorø Skakklub
16951788
3
½
6
0
5
1
1
0
2
½
24 - 52,616772,501778
5Richard Roos
Sorø Skakklub
16051737
2
½
3
0
4
0
6
0
1
0
½61,915452,091673
6Christoffer Munkholm
Skakforeningen ØBRO
17431881
1
½
4
1
2
1
5
1
3
0
2317583,251886

3. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Dan Christensen
Sorø Skakklub
13411542
6
0
2
0
3
1
4
½
5
½
24 - 51,713551,641556
2Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
14941669
5
½
1
1
6
1
3
1
4
½
412,915482,631696
3Sofie Bech Dürrfeld
Skakforeningen ØBRO
13791716
4
½
5
½
1
0
2
0
6
0
16213343,011636
4Erik Levin Hansen
Haslev Skakklub
15851734
3
½
6
0
5
½
1
½
2
½
24 - 53,5515153,151711
5Richardt Jørgensen
Dianalund Skakklub
15061726
2
½
3
½
4
½
6
1
1
½
32 - 3315063,081724
6Torben Larsen
Odense Skakklub
13611522
1
1
4
1
2
0
5
0
3
1
32 - 31,8514201,491552

4. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Holm Hansen
Tåstrup Skakforening
1034
6
0
2
1
3
0
4
½
5
0
41,7102501000
2Benjamin Vinder
Sorø Skakklub
1030
5
0
1
0
6
0
3
0
4
1
151,65100101000
3Henning Jakobsen
Nordfalster Skakklub af 1979
12801389
4
1
5
1
1
1
2
1
6
0
423,513030,641396
4Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
1000
3
0
6
0
5
0
1
½
2
0
½61,4594301000
5Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
12371289
2
1
3
0
4
1
6
0
1
1
333,212280,361275
6Hans Milter Pedersen
Nyborg Skakklub
1283
1
1
4
1
2
1
5
1
3
1
513,5137301000
Indbydelse

5. Absalon turnering

 

I weekenden 30. januar - 1. februar 2015 indbyder Sorø Skakklub til EMT, den 5. Absalon turnering over 5 runder.

Turneringssystem: Der spilles fortrinsvis i 6-mands grupper - evt. resten som Monrad.

Turneringen afvikles i salen i Sorø Kultur - og Fritidscenter, Frederiksvej 27, 4180 Sorø.

Spilletidspunkter:
Fredag (runde 1) kl. 18.30 – 23.30.
Lørdag og søndag (runde 2 – 5) kl. 10.00–15.00; kl. 15.30–20.30
Hvis man kommer mere end 1 time for sent, er partiet tabt.

 

Betænkningstid: Der spilles 40 træk på 2 timer, derefter ½ time
+ opsparet tid til resten af partiet.

Indskud i alle klasser kr. 175,-. Al indskud går til præmier.


Præmier: Garanteret 1. Præmie i alle klasser: 800,00 kr., 2. præmie: 400,00 kr.


Tilmeldingsfrist: Senest 26/1 2015 til: 

Ernst Østergaard

Tlf. 3093 6115

Email: ernsto@mail.tele.dk

 

Periode 2015-01-30 .. 2015-02-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.soroeskak.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til 5. Absalon 2015 - Sorø

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.soroeskak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 6 2015-01-30 2015-01-26
1. Klasse 6 2015-01-30 2015-01-26
2. Klasse 6 2015-01-30 2015-01-26
3. Klasse 6 2015-01-30 2015-01-26
4. Klasse 6 2015-01-30 2015-01-26
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301231 1409484 1. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 2000 2051 2015-01-13
100800945 1405306 2. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2076 2103 2014-11-26
100401565 1404490 3. Malik Lindholdt Sorø Skakklub 2067 2065 2014-12-22
100103912 1444514 4. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2040 2141 2015-01-26
100200634 1404199 5. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2078 2168 2014-10-20
100300604 1407961 6. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2018 2103 2015-01-25
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800470 1402544 1. Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1909 1969 2014-12-16
103110001 1437747 2. Bjarke Hautop Kristensen Sorø Skakklub 1898 1872 2014-12-29
100101705 1417916 3. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1769 1876 2015-01-25
100200447 1413597 4. Morten Henrik Olsen Skakklubben af 1927, Ringsted 1761 1906 2015-01-19
100200127 1411870 5. Carl-Otto Nielsen Dianalund Skakklub 1793 1881 2015-01-13
100201884 1416952 6. Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1821 1923 2014-11-05
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104067 1446800 1. Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 1681 1876 2015-01-27
100802654 1429590 2. Wojciech Zbigniew Pawlak Køge Skakklub 1719 1701 2014-10-30
100101051 1409042 3. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1643 1747 2015-01-25
100801555 1428322 4. Ernst Østergaard Sorø Skakklub 1695 1788 2014-08-27
100202200 1442414 5. Richard Roos Sorø Skakklub 1605 1737 2014-12-27
100201457 1413309 6. Christoffer Munkholm Skakforeningen ØBRO 1743 1881 2015-01-25
Deltagere i gruppen 3. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201716 1432532 1. Dan Christensen Sorø Skakklub 1341 1542 2014-09-30
100200019 1409670 2. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1494 1669 2015-01-25
100103341 1451324 3. Sofie Bech Dürrfeld Skakforeningen ØBRO 1379 1716 2015-01-27
100200243 1423452 4. Erik Levin Hansen Haslev Skakklub 1585 1734 2015-01-08
100200125 1418866 5. Richardt Jørgensen Dianalund Skakklub 1506 1726 2015-01-27
100301890 1447858 6. Torben Larsen Odense Skakklub 1361 1522 2015-01-25
Deltagere i gruppen 4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801658 1431935 1. Jørgen Holm Hansen Tåstrup Skakforening 1034 2014-12-04
102100841 1437909 2. Benjamin Vinder Sorø Skakklub 1030 2015-01-12
100200857 1428160 3. Henning Jakobsen Nordfalster Skakklub af 1979 1280 1389 2015-01-22
100301932 - 4. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1000 2015-01-25
100202092 1447955 5. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1237 1289 2015-01-10
100301248 1440756 6. Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1283 2015-01-26