Arbejder ...

loading

DM 2015  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
LH Klasse Direkte link LIVE
#NavnRatingElo123456789PoPlWe
1GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
25632576
10
1
2
½
3
½
4
1
5
1
6
½
7
½
8
1
9
½
15,85
2IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
24492457
9
0
1
½
10
1
3
½
4
½
5
0
6
½
7
1
8
½
6 - 74,35
3GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25152532
8
½
9
0
1
½
2
½
10
1
4
1
5
0
6
1
7
½
53 - 55,2
4IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
23792384
7
½
8
½
9
½
1
0
2
½
3
0
10
½
5
1
6
0
83,4
5IM Kassa Korley
Skakforeningen ØBRO
24032424
6
1
7
½
8
½
9
0
1
0
2
1
3
1
4
0
10
1
53 - 50
6IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
24522462
5
0
10
½
7
0
8
0
9
½
1
½
2
½
3
0
4
1
394,4
7GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24082412
4
½
5
½
6
1
10
½
8
½
9
1
1
½
2
0
3
½
53 - 53,8
8IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
24552470
3
½
4
½
5
½
6
1
7
½
10
1
9
0
1
0
2
½
6 - 74,4
9GM Curt Hansen
Philidor
26262625
2
1
3
1
4
½
5
1
6
½
7
0
8
1
10
½
1
½
626,6
10FM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
23662370
1
0
6
½
2
0
7
½
3
0
8
0
4
½
9
½
5
0
2103,25

Kandidat Klasse Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Bjørn Møller Ochsner
Jetsmark Skakklub
23632359
14
½
12
1
7
1
3
0
10
+
2
1
5
1
13,8523763,722375
2FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23332329
15
1
8
½
11
1
5
1
3
1
1
0
7
½
524,223494,062348
3FM Martin Haubro
BMS Skak
23082326
16
1
10
1
5
½
1
1
2
0
22
1
12
½
534,123264,142343
4FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
22822297
17
1
11
½
19
½
7
½
25
1
5
½
9
1
544,3522954,332310
5FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22772287
18
1
22
1
3
½
2
0
19
1
4
½
1
0
483,822813,842290
6FM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
22732350
19
½
25
0
14
½
13
1
11
1
7
0
15
½
144,4522544,982320
7Kristoffer Dyrgård
Frem Skakklub
22562275
20
1
26
1
1
0
4
½
12
½
6
1
2
½
53,6522733,682291
8David Bekker-Jensen
Philidor
22282259
21
1
2
½
25
½
19
½
22
0
16
0
24
1
154,222144,392241
9FM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
22262250
22
0
18
1
26
½
25
0
21
1
19
1
4
0
124,3522094,472231
10Per Stentebjerg-Hansen
Frem Skakklub
22112260
23
1
3
0
17
½
11
1
1
-
12
-
18
-
202,122192,152267
11Sandi Stojanovski
Skakklubben K41
22102235
24
1
4
½
2
0
10
0
6
0
23
½
13
½
213,4521913,372218
12Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
22082222
25
½
1
0
15
1
23
1
7
½
10
+
3
½
6322182,912234
13FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
21952217
26
0
20
½
21
½
6
0
18
0
17
½
11
½
225 - 263,821593,842180
14Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
21802187
1
½
19
0
6
½
26
1
17
1
25
½
22
1
73,621983,532206
15Claus Rossen
Viborg Skakklub
21722158
2
0
21
½
12
0
24
½
23
1
20
1
6
½
133,421743,002168
16Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21692219
3
0
23
0
20
½
18
1
26
½
8
1
21
0
3183,621573,822203
17Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
21652169
4
0
24
1
10
½
22
0
14
0
13
½
23
0
2233,4521363,242119
18Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
21602169
5
0
9
0
24
0
16
0
13
1
21
0
10
+
2242,821242,732134
19Christian Furrer
Sydøstfyn
21462147
6
½
14
1
4
½
8
½
5
0
9
0
20
½
3172,721522,492157
20Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21432157
7
0
13
½
16
½
21
½
24
½
15
0
19
½
223,2521283,302145
21Thomas Christensen
Næstved Skakklub
21342138
8
0
15
½
13
½
20
½
9
0
18
1
16
1
16321442,872151
22Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21332127
9
1
5
0
23
½
17
1
8
1
3
0
14
0
112,7521482,452169
23Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20992192
10
0
16
1
22
½
12
0
15
0
11
½
17
1
3192,721053,442174
24Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
20972093
11
0
17
0
18
1
15
½
20
½
26
0
8
0
225 - 262,920792,772062
25Filip Boe Olsen
Viby Skakklub
20622095
12
½
6
1
8
½
9
1
4
0
14
½
26
0
102,1520892,262145
26Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
20512051
13
1
7
0
9
½
14
0
16
½
24
1
25
1
492,420852,222122

Kvinde Klasse Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
21052125
7
½
6
1
4
1
2
1
5
1
9
1
3
1
15,821195,702141
2Miriam Frida Olsen
BMS Skak
20122014
8
1
5
½
3
1
1
0
6
½
4
½
10
1
45,219973,122002
3Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
19491925
9
1
4
0
2
0
11
1
8
1
7
1
1
0
455,119163,641912
4WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
18871947
10
1
3
1
1
0
6
½
7
1
2
½
5
1
52419173,351960
5Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17921786
11
1
2
½
7
½
9
1
1
0
12
1
4
0
464,3517822,951788
6Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17631800
12
1
1
0
10
1
4
½
2
½
11
1
9
1
534,617752,481821
7Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17001769
1
½
8
1
5
½
10
1
4
0
3
0
12
1
473,7517081,151763
8Kirsten Lund
Fåborg Skakklub
13380
2
0
7
0
9
0
12
1
3
0
10
0
11
1
2103,35127700
9Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
12011437
3
0
12
1
8
1
5
0
11
1
1
0
6
0
381,8512531,291425
10Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
1100
4
0
11
1
6
0
7
0
12
1
8
1
2
0
391,45117201000
11Henriette Lund
Fåborg Skakklub
10301000
5
0
10
0
12
1
3
0
9
0
6
0
8
0
1111,3510140,32995
12Lene Wul
Springeren Kolding
1000
6
0
9
0
11
0
8
0
10
0
5
0
7
0
0121,294601000

G7 Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21392151
10
½
8
½
18
1
6
1
2
0
4
0
17
1
464,621274,342144
2Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
21322187
11
1
7
½
3
1
8
1
1
1
10
1
4
½
614,321704,522217
3Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
20942142
12
1
4
½
2
0
10
0
14
0
16
1
11
1
94,3520774,592120
4CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20912141
13
1
3
½
5
½
7
1
10
½
1
1
2
½
523,821154,052160
5Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20672091
14
½
18
½
4
½
12
½
6
½
17
½
8
0
3114,2520424,222067
6Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20452056
15
½
9
½
11
1
1
0
5
½
12
0
18
½
3123,9520263,722027
7Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20292045
16
1
2
½
8
½
4
0
12
½
14
1
9
½
443,6520363,572054
8Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20252057
17
1
1
½
7
½
2
0
18
1
9
0
5
1
473,420373,382069
9Tavs Bjerre
Skanderborg Skakklub
20252048
18
½
6
½
12
½
14
1
17
½
8
1
7
½
33,9520363,942059
10Michael Nord
Tårnet Svendborg
19942020
1
½
15
½
13
1
3
1
4
½
2
0
12
½
453,0520153,022040
11Lars Kjøller Nilsson
Hillerød Skakklub
19591985
2
0
14
1
6
0
16
0
13
1
15
1
3
0
3143,0519583,101983
12Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
19581950
3
0
17
1
9
½
5
½
7
½
6
1
10
½
482,8519932,571979
13Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
19571941
4
0
16
1
10
0
17
0
11
0
18
0
15
0
1183,418852,901903
14Lars Schøning
Skive Skakklub
19371947
5
½
11
0
15
1
9
0
3
1
7
0
16
0
162,8519272,701943
15Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
19361989
6
½
10
½
14
0
18
½
16
½
11
0
13
1
3153,2519293,561978
16Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
19351934
7
0
13
0
17
0
11
1
15
½
3
0
14
1
173,119172,881928
17Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
19311945
8
0
12
0
16
1
13
1
9
½
5
½
1
0
3102,719402,771950
18Ulrik Larsen
Tårnet Svendborg
19222014
9
½
5
½
1
0
15
½
8
0
13
1
6
½
3132,519373,172011

G7 gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
18891965
13
1
11
½
10
1
3
1
9
½
14
½
2
0
3 - 44,318954,421967
2Christian Karstensen
Tønder Skakklub
18801971
14
½
18
½
20
1
19
½
8
1
9
1
1
1
14,5519095,031980
3Bjarke Hautop Kristensen
Sorø Skakklub
18791918
15
½
17
1
11
1
1
0
19
1
10
1
14
1
24,519094,071975
4David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
18521903
16
0
21
1
22
0
24
1
23
1
7
1
9
½
54,6518484,521902
5Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
18111884
17
½
19
½
8
0
12
½
13
½
23
0
7
½
224,0517654,101852
6Erik Olsgård Hansen
Præstø Skakklub
17941891
18
½
14
0
23
0
21
1
12
0
20
½
15
1
3194,0517634,601859
7Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
17891911
19
½
15
1
16
0
11
1
10
0
4
0
5
½
3173,617713,911893
8Karsten Fyhn
Skakklubben Alssund
17841776
20
½
22
½
5
1
16
½
2
0
18
½
19
0
315 - 163,7517622,991776
9 Kimiya Sajjadi
17831783
21
1
16
½
14
½
23
1
1
½
2
0
4
½
46017832,901827
10Jørn Hviid Christensen
Skive Skakklub
17791915
22
½
24
1
1
0
20
1
7
1
3
0
16
½
48 - 93,5517934,161912
11Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
17781834
23
1
1
½
3
0
7
0
24
½
17
½
20
½
315 - 163,5517623,521824
12Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17751809
24
½
20
0
17
½
5
½
6
1
16
½
18
1
4113,7517833,331822
13Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17681885
1
0
23
0
21
½
15
1
5
½
24
1
22
½
133,6517644,151872
14Bent H. Bojsen
Gråsten Skakklub
17641762
2
½
6
1
9
½
22
1
16
1
1
½
3
0
3 - 43,0518082,401804
15Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
17571861
3
½
7
0
24
0
13
0
20
1
21
0
6
0
23 - 243,4516993,761816
16Thomas Nielsen
Herlev Skakklub
17421877
4
1
9
½
7
1
8
½
14
0
12
½
10
½
473,0517713,881879
17Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17371858
5
½
3
0
12
½
18
0
21
1
11
½
23
0
213,217163,901830
18Mathias Nielsen
Sydøstfyn
17291810
6
½
2
½
19
0
17
1
22
½
8
½
12
0
3143,117263,231807
19Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Rokaden
17201805
7
½
5
½
18
1
2
½
3
0
22
½
8
1
48 - 92,817562,971826
20 Hans-Henry Jacobsen
17161703
8
½
12
1
2
0
10
0
15
0
6
½
11
½
20017162,031712
21Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
17101758
9
0
4
0
13
½
6
0
17
0
15
1
24
0
23 - 242,916682,641735
22Thomas Søndergaard Thybo
Morsø Skakklub
17061764
10
½
8
½
4
1
14
0
18
½
19
½
13
½
122,8517262,811792
23 Benjamin Halvorsen
17021702
11
0
13
1
6
1
9
0
4
0
5
1
17
1
410017022,011782
24Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
16951765
12
½
10
0
15
1
4
0
11
½
13
0
21
1
3182,7517032,671772

G7- gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Anders Gad Lauridsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16941765
10
1
8
1
3
1
11
1
2
1
4
½
7
1
14,2517843,841871
2Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
16941839
11
½
9
1
5
½
7
1
1
0
12
1
3
0
464,3516844,471830
3Jesper Nielsen
Morsø Skakklub
16691916
12
1
19
1
1
0
8
1
4
½
10
½
2
1
534,416874,671889
4 Mads Vestby-Ellingsen
16581658
13
1
7
0
12
1
9
1
3
½
1
½
8
1
54016583,271727
5Birger Olsen
Sydøstfyn
16541739
14
½
6
1
2
½
10
0
11
0
19
½
13
1
104,816153,631714
6Bjarne Petersen
Præstø Skakklub
16011744
15
½
5
0
17
1
14
0
12
0
20
+
16
½
314 - 154,215033,471695
7Hansjørgen Clausen
Gråsten Skakklub
16001705
16
1
4
1
11
0
2
0
8
½
13
1
1
0
83,715913,891697
8 Elise Sjottem Jacobsen
15951595
17
1
1
0
13
1
3
0
7
½
14
1
4
0
9015952,521594
9Ernst J. Jessen
Gråsten Skakklub
15641737
18
1
2
0
19
1
4
0
16
1
11
0
12
1
474,415463,851720
10Leif Egholm
Holbæk Skakklub
15481694
1
0
15
1
18
1
5
1
14
1
3
½
11
0
53,815803,851707
11Hans Haagen Larsen
Nørrebro Skakklub
15361697
2
½
14
1
7
1
1
0
5
1
9
1
10
1
22,916693,421739
12Markus Strange
Vordingborg Skakklub
15271571
3
0
17
1
4
0
18
1
6
1
2
0
9
0
3123,515051,971571
13Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14931502
4
0
16
1
8
0
15
½
18
1
7
0
5
0
163,4514502,491502
14Harald Christian Vestjord
14251425
5
½
11
0
15
1
6
1
10
0
8
0
20
+
11014251,121480
15Erik Asmund
Gråsten Skakklub
13881632
6
½
10
0
14
0
13
½
20
+
16
½
17
½
3132,5513632,781606
16Per Andersen
Midtfyns Skakklub
13761585
7
0
13
0
20
+
19
1
9
0
15
½
6
½
314 - 152,3513601,971566
17Jens Porsborg
Skive Skakklub
1256
8
0
12
0
6
0
20
+
19
0
18
1
15
½
182,05123101000
18Jan N. Thybo
Morsø Skakklub
11781368
9
0
20
+
10
0
12
0
13
0
17
0
19
1
2191,4511580,791352
19Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
1079
20
+
3
0
9
0
16
0
17
1
5
½
18
0
170,85110801000
20oversidder nn
1000
19
-
18
-
16
-
17
-
15
-
6
-
14
-
0200100001000

G5 - 1. forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19962011
12
1
10
1
5
1
4
½
3
½
414,0519963,672018
2 Andre Nielsen
19321932
13
-
20
-
21
-
15
-
22
-
0220193201932
3Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
18931957
14
½
8
1
7
1
9
1
1
½
433,818993,761962
4Uno Skonnord
Skakforeningen ØBRO
18391944
15
1
9
½
17
1
1
½
7
1
423,7518473,771949
5Klaus Peter Brandt
Enkeltmedlem - Indland
17571809
16
1
13
1
1
0
18
1
12
1
443,6517682,321836
6Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
1644
17
½
19
½
9
0
20
1
18
1
3103,95161601000
7Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
16351761
18
1
22
1
3
0
16
1
4
0
372,9516372,691767
8Peter Langer
Hillerød Skakklub
16301653
19
½
3
0
14
1
17
½
9
0
2123,115961,781647
9Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
15791689
20
1
4
½
6
1
3
0
8
1
5216460,911701
10Per Bjerre
Læseforeningens Skakklub
15541692
21
1
1
0
18
0
22
1
17
0
2143,1515022,761677
11Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
15331604
22
0
16
0
15
1
21
0
20
½
213,714342,251579
12Christian Winther Hust
Læseforeningens Skakklub
15161691
1
0
21
1
19
1
13
1
5
0
362,315481,081689
13Ole Henriksen
Varde Skakklub
14770
2
+
5
0
20
1
12
0
21
1
392,05147500
14Bjarne Andersen
Ejby Skakklub
14691589
3
½
17
0
8
0
19
½
15
½
192,1514401,551567
15Susan Clausen
Tårnet Svendborg
14451568
4
0
18
0
11
0
2
+
14
½
201,5513981,371533
16Sofie Bech Dürrfeld
Skakforeningen ØBRO
14041636
5
0
11
1
22
1
7
0
19
½
111,914311,921639
17Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
13951580
6
½
14
1
4
0
8
½
10
1
381,1515171,341603
18Erling Bech Andersen
Tårnet Svendborg
13721671
7
0
15
1
10
1
5
0
6
0
2131,114131,801679
19Hans Milter Pedersen
Nyborg Skakklub
1360
8
½
6
½
12
0
14
½
16
½
2151,4138701000
20Jørn Knudsen
Tårnet Svendborg
1315
9
0
2
+
13
0
6
0
11
½
180,8130201000
21Kurt Olsen
Ejby Skakklub
12881612
10
0
12
0
2
+
11
1
13
0
2160,8512951,291600
22Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
12651412
11
1
7
0
16
0
10
0
2
+
2170,7512760,741417

Præmiegrupper G5 - 1 (7 spillere)Præmiegrupper G5 - 1 (10 spillere)

Veteran Klasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
21432111
13
1
8
1
5
1
4
1
9
1
514,121613,732136
2Kaare Vissing Andersen
GSF-Caïssa
20802197
14
1
9
½
18
1
7
½
10
1
434,3520734,532186
3 Oystein Johnsen
20062006
15
0
6
1
13
1
11
0
12
1
310020063,581994
4Jan Bauner
Skakklubben K41
19842025
16
1
22
1
7
1
1
0
11
1
423,5519983,512035
5John Zachariassen
Faxe Skakklub
19541996
17
1
12
1
1
0
9
0
16
0
2163,419123,291970
6Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18531905
18
½
3
0
17
½
21
1
19
1
3123,4518402,561894
7Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
18331834
19
1
25
1
4
0
2
½
23
1
53,0518471,101842
8Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
18281901
20
1
1
0
16
0
24
½
18
1
133,2518063,111889
9Frode Meldgaard
Skive Skakklub
18211800
21
1
2
½
15
1
5
1
1
0
42,118751,551839
10Ove Matras
Fåborg Skakklub
17671853
22
0
20
1
21
1
16
1
2
0
3112,9517692,581861
11Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
17551818
23
½
15
½
25
1
3
1
4
0
362,717641,771823
12Erling Molbæk Christiansen
Valby Skakklub
17471850
24
1
5
0
22
½
18
1
3
0
152,6517432,861843
13Martin Hansen
Tårnet Svendborg
17301845
1
0
24
1
3
0
25
1
22
1
372,7517382,021844
14Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16891839
2
0
17
½
23
0
19
0
26
+
231,916471,511819
15Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16881782
3
1
11
½
9
0
22
½
24
1
392,3517082,551791
16Henning Nielsen
Sydøstfyn
16781862
4
0
19
1
8
1
10
0
5
1
381,5517351,561871
17Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
16531732
5
0
14
½
6
½
23
0
21
1
2192,116501,871735
18Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16461689
6
½
23
1
2
0
12
0
8
0
211,5516451,391691
19John G. Madsen
Odense Skakklub
1637
7
0
16
0
20
1
14
1
6
0
2181,85164201000
20Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
16371761
8
0
10
0
19
0
26
+
25
1
2201,9516090,681747
21Sven Michelsen
Esbjerg Skakforening
15761767
9
0
26
+
10
0
6
0
17
0
124 - 25115311,691733
22Benny Christensen
Esbjerg Skakforening
15751674
10
1
4
0
12
½
15
½
13
0
2171,2516061,271703
23Uffe Kallenbach
THY Skakklub
15371641
11
½
18
0
14
1
17
1
7
0
141,3515961,571660
24Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
13951580
12
0
13
0
26
+
8
½
15
0
220,4513970,721576
25Jørn Knudsen
Tårnet Svendborg
1302
26
+
7
0
11
0
13
0
20
0
124 - 250,3128901000
26Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
25
-
21
-
24
-
20
-
14
-
0260100001000

Kort Påske 2. forløb gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeEoEn
1Brian Jørgensen
Skakklubben K41
21892226
11
1
8
1
4
1
3
1
6
½
13,253,312250
2Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21602204
12
½
5
1
3
0
20
1
8
½
353,33,452197
3Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21472176
13
½
19
1
2
1
1
0
4
½
342,952,862179
4Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
21232138
14
1
17
1
1
0
8
0
3
½
62,952,652136
5WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
21032115
15
1
2
0
6
½
13
½
11
½
10 - 112,952,742110
6Thomas Tange Jepsen
Skakforeningen ØBRO
20842108
16
½
12
1
5
½
18
1
1
½
32,852,852118
7Niels-Peter Nielsen
Sydøstfyn
20682122
17
-
18
-
14
-
19
-
9
-
020002122
8Christopher R. N. H. Pedersen
Hillerød Skakklub
20312074
18
1
1
0
16
1
4
1
2
½
22,252,342091
9Thorkild Borup Nielsen
Holstebro Skakklub
20252065
19
½
13
½
18
0
15
0
7
+
2182,452,342038
10CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20092081
20
½
16
½
17
½
12
½
18
½
1333,172068
11Sven Judas
Læseforeningens Skakklub
19992024
1
0
20
½
19
1
17
½
5
½
7 - 82,452,302032
12Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
19972020
2
½
6
0
15
1
10
½
13
½
10 - 112,252,032029
13Per Smidt Sørensen
Sydøstfyn
19832052
3
½
9
½
20
½
5
½
12
½
122,22,482052
14Andreas Lund Ertbjerg
Lemvig Skakklub
19612042
4
0
15
0
7
+
16
½
20
½
2171,952,242023
15Brian Nielsen
Skakforeningen Odysseus
19452010
5
0
14
1
12
0
9
1
17
½
152,12,152017
16Colin Watson
Skanderborg Skakklub
19411952
6
½
10
½
8
0
14
½
19
1
7 - 82,11,791966
17Arne Andersen
Sydøstfyn
19392066
7
+
4
0
10
½
11
½
15
½
141,552,022056
18Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19331968
8
0
7
+
9
1
6
0
10
½
91,451,391970
19Svend Kjems Hove
Vestegnen Skakklub
19241982
9
½
3
0
11
0
7
+
16
0
191,451,621960
20Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
18841888
10
½
11
½
13
½
2
0
14
½
2161,61,271917

Kort Påske 2. forløb gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Hasan Yildiz
Tåstrup Skakforening
18791947
11
1
6
1
4
½
2
1
3
1
12,9519422,701974
2Sune Normann Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
18702111
12
1
7
½
5
1
1
0
18
1
23,1518814,102099
3Morten Renneberg
Skakforeningen ØBRO
18681949
13
1
10
½
15
1
4
½
1
0
363,118653,081947
4Flemming Borg
Allerød Skakklub
18311828
14
1
18
1
1
½
3
½
7
0
352,818372,281842
5Lars Møller Olsen
Sorø Skakklub
18131919
15
½
19
1
2
0
7
½
10
½
92,918012,741915
6Arne Bech Madsen
Nr.Åby Juniorskakklub
17911887
16
1
1
0
18
0
14
½
11
½
2122,917642,901869
7Michael O. Marshall
Skakforeningen Odysseus
17901844
17
1
2
½
10
½
5
½
4
1
32,4518232,231863
8Kim Nygaard Hede
Fredericia Skakforening
17761836
18
0
14
½
16
1
9
0
17
1
11317612,811831
9Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
17691832
19
½
15
0
13
1
8
1
12
1
42,917872,761843
10Søren Jensen
Enkeltmedlem - Indland
17661849
20
1
3
½
7
½
18
0
5
½
82,517662,521849
11Svend Veise
Nyborg Skakklub
17191816
1
0
16
½
14
½
20
½
6
½
2142,3517092,301810
12Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
17151693
2
0
17
½
19
1
15
1
9
0
102,3517201,521708
13Normann Asger Hansen
Nørresundby Skakklub
17141816
3
0
20
1
9
0
17
½
16
½
2152,3517042,491806
14Kasper Larsen
Nr.Åby Juniorskakklub
16931816
4
0
8
½
11
½
6
½
15
½
2162,0516922,261806
15Thomas Sandbeck Christensen
Nr.Åby Juniorskakklub
16901878
5
½
9
1
3
0
12
0
14
½
2131,9516922,731849
16Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
16901813
6
0
11
½
8
0
19
1
13
½
2172,216842,461806
17Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
16891738
7
0
12
½
20
½
13
½
8
0
192,216682,151728
18Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
16881757
8
1
4
0
6
1
10
1
2
0
371,717361,591813
19Ulrik Jejlskov Larsen
Amager Skakforening
16661746
9
½
5
0
12
0
16
0
20
0
½202,0516202,111714
20Hans Chr. Nielsen
Læseforeningens Skakklub
16571758
10
0
13
0
17
½
11
½
19
1
2182,1516532,271754

Kort Påske 2. forløb Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Allan Toftegaard Christensen
Hobro Skakklub
16221721
10
1
6
0
11
1
4
1
9
1
42316522,471744
2Martin Olsen
Skørping Skakklub
16050
11
1
9
0
13
1
5
½
16
1
43,4160800
3Jesper Thorsen
Sjælsø Skakklub
16031647
12
1
8
½
16
1
9
0
10
0
93,315691,721643
4Ebbe Strøm
Tåstrup Skakforening
15971686
13
0
15
1
10
1
1
0
7
0
2133,215432,171668
5Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
15891653
14
1
16
½
8
1
2
½
6
1
433,1516180,981673
6Jens Rasmussen
Frem Skakklub
15871701
15
1
1
1
9
0
8
1
5
0
352,915921,991701
7Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15531693
16
0
14
½
12
½
17
1
4
1
373,615262,081701
8Jan Nielsen
Sydøstfyn
15461617
17
1
3
½
5
0
6
0
15
0
153,0514762,211589
9Per Barndorff Simonsen
Ishøj Skakklub
15461826
18
+
2
1
6
1
3
1
1
0
411,716122,041825
10Kim Olsen
Skakforeningen ØBRO
15391771
1
0
13
1
4
0
14
1
3
1
362,6515552,771756
11Leif Nørholm Jensen
Nordre Skakklub
14821646
2
0
18
+
1
0
13
½
17
1
102,2514482,131633
12Jens Gade
Amager Skakforening
14561586
3
0
17
1
7
½
16
0
13
1
112,914382,441587
13Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
13821391
4
1
10
0
2
0
11
½
12
0
161,513820,681403
14Tage Knudsen
Sydøstfyn
1356
5
0
7
½
15
½
10
0
18
+
2141,25134501000
15Jens Frederiksen
Nyborg Skakklub
1327
6
0
4
0
14
½
18
+
8
1
121,05134701000
16Poul Erik Simonsen
Skørping Skakklub
1319
7
1
5
½
3
0
12
1
2
0
81140901000
17Ada Yildiz
Tåstrup Skakforening
10001000
8
0
12
0
18
+
7
0
11
0
1170,159930,32995
18Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
9
-
11
-
17
-
15
-
14
-
0180100001000

G5 - 2. forløb gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
19711962
8
1
6
1
3
½
7
0
14
1
23,85
2Peter Willer Svendsen
Hillerød Skakklub
19341957
9
½
11
1
12
1
3
0
7
1
43,7
3Rasmus Kvist
Skive Skakklub
18981866
10
1
7
1
1
½
2
1
4
0
12,9
4Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
18381795
11
½
5
½
6
½
12
1
3
1
32,95
5Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
18161883
12
½
4
½
7
0
8
½
10
1
7 - 83,05
6Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
17641788
13
1
1
0
4
½
10
½
8
1
362,4
7Keld Johnny Olsen
Holstebro Skakklub
17511860
14
1
3
0
5
1
1
1
2
0
351,85
8Erik Hansen
Tårnet Svendborg
17051767
1
0
13
1
9
0
5
½
6
0
122
9Kim Schmidt
Holstebro Skakklub
17031805
2
½
12
0
8
1
14
0
11
0
132,35
10Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
16971788
3
0
14
½
11
1
6
½
5
0
292,05
11Karsten Kierkegaard Olsen
Skakklubben Evans
16941699
4
½
2
0
10
0
13
½
9
1
2102
12Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16831774
5
½
9
1
2
0
4
0
13
0
111,8
13Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
16771750
6
0
8
0
14
0
11
½
12
1
142,35
14Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16411759
7
0
10
½
13
1
9
1
1
0
7 - 81,75

G5- 2. forløb gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPl
1Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16351752
7
½
9
½
8
½
2
½
10
½
7
2Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
15781701
8
0
11
1
9
0
1
½
4
0
11
3Michael Ankersen
Skive Skakklub
1554
9
½
7
½
4
0
11
½
12
+
9
4Tiziano Wul Micalizio
Springeren Kolding
15391636
10
0
12
1
3
1
9
0
2
1
35
5Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
15341690
11
1
8
½
6
½
10
½
7
½
33
6Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15001629
12
1
10
1
5
½
8
1
9
1
1
7Jens Hardy Pedersen
Frederikshavn Skakklub
1480
1
½
3
½
10
0
12
+
5
½
8
8Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14591697
2
1
5
½
1
½
6
0
11
½
6
9Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
14411697
3
½
1
½
2
1
4
1
6
0
34
10Frits Ørbæk Hansen
Sydøstfyn
1400
4
1
6
0
7
1
5
½
1
½
32
11Laurits Gorm Dahl
Skive Skakklub
1332
5
0
2
0
12
+
3
½
8
½
210
12Jørgen Johansen
Skanderborg Skakklub
12301443
6
0
4
0
11
-
7
-
3
-
012

Kort Påske 1. forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21602204
11
1
6
½
8
1
7
1
3
½
414,252160
2Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20762091
12
1
7
0
5
1
3
½
14
1
43,952067
3Tom Frantsen
Frem Skakklub
20432094
13
1
8
½
4
1
2
½
1
½
33,22049
4Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
19191873
14
1
9
½
3
0
18
1
10
0
93,71883
5Jess Nykjær
Frem Skakklub
18921948
15
1
10
0
2
0
8
½
13
½
2143,41850
6Anders Christensen
Varde Skakklub
18591951
16
1
1
½
9
½
10
½
12
1
5 - 63,21868
7Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18541957
17
1
2
1
10
1
1
0
11
½
22,71878
8 Kimiya Sajjadi
17831783
18
1
3
½
1
0
5
½
9
1
3801783
9Henrik Lilleholt Smidt
Musikvidenskabeligt Institut
1723
19
1
4
½
6
½
11
0
8
0
2132,51708
10Ove Matras
Fåborg Skakklub
17131853
20
1
5
1
7
0
6
½
4
1
72,11767
11 Hans-Henry Jacobsen
17031703
1
0
16
1
12
1
9
1
7
½
5 - 601703
12Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
17011757
2
0
17
1
11
0
15
1
6
0
2122,451688
13Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1605
3
0
18
½
16
1
14
0
5
½
2152,31594
14 Elise Sjottem Jacobsen
15951595
4
0
19
½
15
1
13
1
2
0
1001595
15Michael Vedsø
Frederiksberg Skakforening
15271581
5
0
20
1
14
0
12
0
19
1
2162,651498
16 Harald Christian Vestjord
14251425
6
0
11
0
13
0
17
0
20
1
11901425
17Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
13951532
7
0
12
0
20
½
16
1
18
1
112,11413
18Tage Knudsen
Sydøstfyn
13540
8
0
13
½
19
1
4
0
17
0
171,451356
19Sten Bo Andersen
Hadsten Skakklub
1181
9
0
14
½
18
0
20
1
15
0
181,21195
20John Gunn
Fåborg Skakklub
1026
10
0
15
0
17
½
19
0
16
0
½200,51026

Præmiegruppe 1. (8 spillere)Præmiegruppe 2 (5 spillere)

Lyn DM Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
Palle Skov
Hillerød Skakklub
1936       01 - 6801936
Sven Judas
Læseforeningens Skakklub
1999       01 - 6801999
Gert Aagaard
Springeren Kolding
2014       01 - 6802014
Leif Møller
Nordre Skakklub
2044       01 - 6802044
Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
1701       01 - 6801701
CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
2070       01 - 6802070
Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
1932       01 - 6801932
FM Halvard Hagesather
2295       01 - 6802295
IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
2424       01 - 6802424
Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
1789       01 - 6801789
Poul Jacobsen
Ejby Skakklub
1668       01 - 6801668
IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
2339       01 - 6802339
Per Arnt Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
2010       01 - 6802010
Steen Vitus Bering
Herning Skakklub
2043       01 - 6802043
Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
1884       01 - 6801884
Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
2160       01 - 6802160
Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
2040       01 - 6802040
Bo Jacobsen
Århus Skakklub/Skolerne
2205       01 - 6802205
Karsten Jacobsen
Ribe Skakklub
1819       01 - 6801819
Niels Henrik Sørensen
Frem Skakklub
1995       01 - 6801995
Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
1717       01 - 6801717
Mathias Aalbæk Meunier
Frem Skakklub
1929       01 - 6801929
Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
2075       01 - 6802075
FM Andreas Wiwe
Jetsmark Skakklub
2266       01 - 6802266
Peter Sørensen
Frem Skakklub
1432       01 - 6801432
Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
1936       01 - 6801936
GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
2510       01 - 6802510
Lars Wilton Pedersen
Ribe Skakklub
2041       01 - 6802041
Jan Rosenberg
Ribe Skakklub
1861       01 - 6801861
Poul-Erik Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1966       01 - 6801966
Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1666       01 - 6801666
Jess Nykjær
Frem Skakklub
1892       01 - 6801892
Michael Nord
Tårnet Svendborg
1994       01 - 6801994
Thomas Sandbeck Christensen
Nr.Åby Juniorskakklub
1690       01 - 6801690
Kasper Larsen
Nr.Åby Juniorskakklub
1693       01 - 6801693
Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
2143       01 - 6802143
Ole Helmer Mikkelsen
Herning Skakklub
2184       01 - 6802184
Lars Kjøller Nilsson
Hillerød Skakklub
1956       01 - 6801956
Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
2097       01 - 6802097
Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
2099       01 - 6802099
Christian Karstensen
Tønder Skakklub
1880       01 - 6801880
Hansjørgen Clausen
Gråsten Skakklub
1612       01 - 6801612
Benjamin Halvorsen
1702       01 - 6801702
Mads Vestby-Ellingsen
1658       01 - 6801658
Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
1382       01 - 6801382
FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
2341       01 - 6802341
WFM Louise Winther Fredericia
Enkeltmedlem - Indland
2003       01 - 6802003
Thomas Bøker Lund
Valby Skakklub
2010       01 - 6802010
Svend Kjems Hove
Vestegnen Skakklub
1924       01 - 6801924
Harald Christian Vestjord
1450       01 - 6801450
Andreas Lund Ertbjerg
Lemvig Skakklub
1961       01 - 6801961
Brian Jørgensen
Skakklubben K41
2189       01 - 6802189
Morten Andersen
Skakforeningen Odysseus
2131       01 - 6802131
FM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
2389       01 - 6802389
Anniken Vestby
1000       01 - 6801000
Thomas Christensen
Næstved Skakklub
2134       01 - 6802134
Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
2169       01 - 6802169
Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2191       01 - 6802191
Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
2139       01 - 6802139
FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
2351       01 - 6802351
Filip Boe Olsen
Viby Skakklub
2062       01 - 6802062
FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
2282       01 - 6802282
Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
2180       01 - 6802180
Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
1690       01 - 6801690
Thomas K. Christensen
Skakklubben af 1968
2215       01 - 6802215
Kim Poulsen
Enkeltmedlem - Indland
1950       01 - 6801950
Rune Andersen
Bornholms Skakklub
2039       01 - 6802039
Klaus Mosegaard
Skakforeningen ØBRO
1959       01 - 6801959

Par Lyn Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
21322187         01 - 50213202187
Ove Matras
Fåborg Skakklub
17131853         01 - 50171301853
Sven Judas
Læseforeningens Skakklub
19992024         01 - 50199902024
CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20702141         01 - 50207002141
Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20752117         01 - 50207502117
Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2015

Dansk Skak Union, Skakklubben Tårnet og Skakklubben Sydøstfyn indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2015

Spillested
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg.
hotel-svendborg.dk  Tlf. 62 21 17 00

Transport
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil kan nyde den fine motorvej fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum
Lørdag den 28. marts til mandag den 6. april 2015.

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud
300 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsoplysninger

Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2014.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2014.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 28. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 31. marts kl. 17.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2014, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2015.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2015.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Med over 8 spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-schweizer. Med 8 spillere spilles alle mod alle. Med færre end 8 spillere afgør FU om klassen skal gennemføres, og FU fastsætter i så fald, hvorledes turneringen skal afvikles.

Start tirsdag den 31. marts kl. 17:30

Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltager antal, og bekendtgøres senere.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder Fide-schweizer.  Start torsdag den 2. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 2. april 2015. Dog har alle tidligere deltagere i klassen adgang.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 28. marts og slutter mandag den 30. marts.
2. forløb starter torsdag den 2. april og slutter lørdag den 4. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.

G7
7 runder Fide-schweizer.  Start tirsdag den 31. marts,

G5
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 28. marts og slutter onsdag den 1. april.
2. forløb starter torsdag den 2. april og slutter mandag den 6. april

Betænkningstider
Betænkningstiden i Landsholdsklassen og Kandidatklassen er 100 minutter til 40 træk plus 50 minutter til 20 træk plus 15 minutter til resten af partiet. Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

I øvrige klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Spilletidspunkter
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Bemærk især, at Kvinde-DM klassen og G7 typisk slutter en time før Kandidatklassen.

 

Dato

LH Klassen

Kandidat
Kvinder
G7

G5 - 1


Veteran
G5 – 2

Kort
Påske

Lørdag  28. marts

14-20

 

14-19

 

14-19

Søndag  29. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Mandag  30. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Tirsdag  31. marts

13-19

17:30-23

13-18

 

 

Onsdag  1. april

13-19

13-19

13-18

 

 

Torsdag  2. april

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Fredag  3. april

13-19

13-19

 

13-18

13-18

Lørdag  4. april

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Søndag  5. april

12-18

9-15

 

9-14

 

Mandag  6. april

 

9-15

 

9-14

 

 

Par-lyn
Onsdag den 1. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest 1. time før turneringsstart.
Betænkningstid 3 min + 2 sek tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Oddset Lynskak-DM
Fredag den 3. april kl. 19:00. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

Stævnefest
Påskedag, søndag den 5. april ca. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 4. april kl. 12:00. Menu og priser bekendtgøres på spillestedet.

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet og må ikke medbringes udefra.
Hotellet sammensætter nogle favorable skaktilbud til os - indholdet af disse opslås på www.skak-dm.dk

Bemærk - gratis kaffe & vand  på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 630,- kr.
Dobbeltværelse 830,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad, moms og betjening.

Der er gratis internet-opkobling via trådløst netværk på Hotel Svendborg.

Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser.
Her forefindes te køkkener så man selv kan lave morgenmad, der ligger en Føtex med billig kantine meget tæt på hotellet, og byen byder naturligvis også på andre alternativer.
Enkeltværelse 400,- kr.
Dobbeltværelse 600,- kr.
Priserne er inkl. moms og betjening.

Booking
Begge hoteller har Booking via DM’s hjemmeside, eller direkte til Hotel Svendborg:
Email: booking@hotel-svendborg.dk

Booking kode: DMSKAK 2015

Tilmelding
Online via denne indbydelse.
Ved tilmelding vælges gruppe, ønsker man senere at ændre gruppevalg kontaktes arrangørerne.
Bemærk man kan tilmelde sig flere grupper samtidig, f. eks. Kort Påske 1 & G5 2. forløb + lynturneringer.

Alternativt kan tilmelding ske til:
Jens Erik Pedersen, Mellemvej 12, 5700 Svendborg.
Email: dm2015@skak.dk

Indskud
Betales forud til Fynske Bank, Reg. Nr.: 0815  Konto Nr.: 3531324675
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn.
Bemærk, ingen får lov at spille hvis der ikke er dokumentation for betalt indskud.

Tilmeldingsfrister
LH Klassen mandag den 16. marts 2015.
I alle andre klasser er der tilmelding helt frem til 2 timer før turneringsstart, undtagen Lyn DM hvor sidste tilmeldingsfrist er torsdag den 02.04.2015 kl. 18:00.

Lodtrækning i LH Klassen bekendtgøres på www.skak-dm.dk

I alle andre grupper lægges første runde når gruppen er godkendt.

 

 

Periode 2015-03-28 .. 2015-04-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere Alle grupper:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen , Brian Lorenzen , Jan Kaas Pedersen

Tilmeldings muligheder til DM 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skak-dm.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
LH Klasse 10 2015-03-28 2015-03-16
Kandidat Klasse 26 2015-03-31 2015-03-31
Kvinde Klasse 12 2015-03-31 2015-03-31
G7 Gruppe 1 18 2015-03-31 2015-03-31
G7 gruppe 2 24 2015-03-31 2015-04-06
G7- gruppe 3 20 2015-03-31 2015-04-06
G5 - 1. forløb 22 2015-03-28 2015-03-28
Veteran Klasse 26 2015-04-02 2015-04-02
Kort Påske 2. forløb gruppe 1 20 2015-04-02 2015-04-02
Kort Påske 2. forløb gruppe 2 20 2015-03-31 2015-04-06
Kort Påske 2. forløb Gruppe 3 18 2015-04-02 2015-04-04
G5 - 2. forløb gruppe 1 14 2015-04-02 2015-04-02
G5- 2. forløb gruppe 2 12 2015-03-31 2015-04-06
Kort Påske 1. forløb 20 2015-03-28 2015-03-28
Lyn DM 68 2015-04-03 2015-04-02
Par Lyn 5 2015-04-01 2015-04-01
Totalt antal tilmeldte 335
Deltagere i gruppen LH Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2563 2576 2015-03-15
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2449 2457 2015-03-16
100700431 1406000 3. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2515 2532 2015-03-10
100901506 1413767 4. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2379 2384 2015-03-16
100104116 2033801 5. IM Kassa Korley Skakforeningen ØBRO 2403 2424 2015-03-01
100101516 1403613 6. IM Simon Bekker-Jensen Philidor 2452 2462 2015-02-16
100200545 1400061 7. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2408 2412 2015-03-15
100801531 1401378 8. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2455 2470 2015-03-16
100400385 1400010 9. GM Curt Hansen Philidor 2626 2625 2015-03-12
100801081 1404180 10. FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2366 2370 2015-03-16
Deltagere i gruppen Kandidat Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 1. FM Bjørn Møller Ochsner Jetsmark Skakklub 2363 2359 2015-01-30
100102653 1407589 2. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2333 2329 2015-03-13
100103015 1414291 3. FM Martin Haubro BMS Skak 2308 2326 2015-03-19
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2282 2297 2015-02-10
100800081 1401084 5. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2277 2287 2015-03-09
100301631 1401610 6. FM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2273 2350 2015-02-04
103104861 1410938 7. Kristoffer Dyrgård Frem Skakklub 2256 2275 2015-03-05
100101512 1403095 8. David Bekker-Jensen Philidor 2228 2259 2015-03-13
100901592 1438832 9. FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2226 2250 2015-01-31
100300086 1400770 10. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2211 2260 2015-02-17
100102137 1403249 11. Sandi Stojanovski Skakklubben K41 2210 2235 2015-03-27
100700245 1400339 12. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2208 2222 2015-03-11
100300218 1403664 13. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2195 2217 2015-03-30
100602099 1405098 14. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2180 2187 2015-03-02
100300084 1403222 15. Claus Rossen Viborg Skakklub 2172 2158 2015-02-28
100200634 1404199 16. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2169 2219 2015-01-30
103110502 1444948 17. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2165 2169 2015-02-02
100800805 1403133 18. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2160 2169 2015-03-13
103108558 1428004 19. Christian Furrer Sydøstfyn 2146 2147 2015-03-15
100300620 1401475 20. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2143 2157 2015-03-27
100200271 1407635 21. Thomas Christensen Næstved Skakklub 2134 2138 2015-03-16
100901527 1431412 22. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2133 2127 2015-01-18
100103912 1444514 23. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2099 2192 2015-02-17
100103864 1444492 24. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2097 2093 2015-03-25
100602308 1440640 25. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2062 2095 2014-12-14
100301821 1439090 26. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2051 2051 2015-01-31
Deltagere i gruppen Kvinde Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802278 1004948 1. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2105 2125 2015-01-24
103104942 1408259 2. Miriam Frida Olsen BMS Skak 2012 2014 2015-02-06
100501735 12802760 3. Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1949 1925 2015-02-19
100301109 1409344 4. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1887 1947 2015-01-29
100602257 1436589 5. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1792 1786 2015-01-30
100701623 1444972 6. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1763 1800 2015-01-26
103111069 1441230 7. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1700 1769 2015-01-27
100301921 1447203 8. Kirsten Lund Fåborg Skakklub 1338 0 2015-01-21
102101014 1447815 9. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1201 1437 2015-01-31
103111059 1444930 10. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1100 2015-03-15
100301922 1452983 11. Henriette Lund Fåborg Skakklub 1030 1000 2015-01-31
102101024 1452673 12. Lene Wul Springeren Kolding 1000 2015-03-26
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600963 1401513 1. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2139 2151 2015-02-13
100100693 1402412 2. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2132 2187 2015-03-14
100103257 1411233 3. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2094 2142 2015-03-19
100800890 1402625 4. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2091 2141 2015-03-22
103106490 1409514 5. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2067 2091 2015-03-07
100301800 1437127 6. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2045 2056 2015-03-13
100801054 1402307 7. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2029 2045 2015-03-03
100801207 1405683 8. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2025 2057 2014-12-08
100600598 1412329 9. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2025 2048 2015-02-27
100300817 1433784 10. Michael Nord Tårnet Svendborg 1994 2020 2015-02-24
100800470 1402544 11. Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1959 1985 2014-11-08
100601911 1436341 12. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1958 1950 2015-02-18
100600236 1407333 13. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1957 1941 2015-02-21
100900588 816124 14. Lars Schøning Skive Skakklub 1937 1947 2015-03-20
100102004 1406817 15. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1936 1989 2015-03-08
100201845 1405748 16. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1935 1934 2015-03-26
100800419 1401424 17. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1931 1945 2015-03-19
100300071 1441167 18. Ulrik Larsen Tårnet Svendborg 1922 2014 2015-03-27
Deltagere i gruppen G7 gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200822 1407325 1. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1889 1965 2015-01-10
100701482 1416553 2. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1880 1971 2015-02-18
103110001 1437747 3. Bjarke Hautop Kristensen Sorø Skakklub 1879 1918 2015-02-18
100602274 1428977 4. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1852 1903 2015-02-15
100300078 1405551 5. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1811 1884 2015-02-14
100200841 1416170 6. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1794 1891 2015-03-21
100201817 1434187 7. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1789 1911 2015-01-26
100300216 1401602 8. Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1784 1776 2015-02-11
0 1516434 9. Kimiya Sajjadi 1783 1783 2015-01-22
100900404 1415964 10. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1779 1915 2015-03-11
100801113 1410962 11. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1778 1834 2015-02-14
100900509 1422383 12. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1775 1809 2015-01-17
100800075 1425285 13. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1768 1885 2015-03-02
100400162 1408054 14. Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1764 1762 2015-01-27
100101705 1417916 15. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1757 1861 2015-01-30
100200107 1407147 16. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1742 1877 2015-01-31
100700369 1428357 17. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1737 1858 2014-12-19
100301707 1441868 18. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1729 1810 2015-03-30
100800635 1409735 19. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Rokaden 1720 1805 2015-03-20
1511556 20. Hans-Henry Jacobsen 1716 1703 2015-01-16
100601235 1413449 21. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1710 1758 2015-01-20
100901673 1441299 22. Thomas Søndergaard Thybo Morsø Skakklub 1706 1764 2015-01-31
1516604 23. Benjamin Halvorsen 1702 1702 2015-03-01
100600977 1407473 24. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1695 1765 2015-02-11
Deltagere i gruppen G7- gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602268 1440853 1. Anders Gad Lauridsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1694 1765 2015-01-11
100100857 1417215 2. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1694 1839 2015-03-12
100901294 1419935 3. Jesper Nielsen Morsø Skakklub 1669 1916 2015-03-08
1520857 4. Mads Vestby-Ellingsen 1658 1658 2015-01-07
100301904 1450344 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1654 1739 2014-11-05
100600576 1410350 6. Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1601 1744 2015-03-14
100400163 1409425 7. Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1600 1705 2015-01-27
1516493 8. Elise Sjottem Jacobsen 1595 1595 2015-01-16
100400048 1416472 9. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1564 1737 2015-01-02
100600495 1423320 10. Leif Egholm Holbæk Skakklub 1548 1694 2015-03-10
100800414 1409557 11. Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1536 1697 2015-02-19
100202124 1440217 12. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1527 1571 2015-03-29
100900771 1413201 13. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1493 1502 2015-01-29
1521187 14. Harald Christian Vestjord 1425 1425 2015-02-08
100201430 1415794 15. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1388 1632 2015-01-02
100300920 1445081 16. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1376 1585 2014-11-07
100901594 1431196 17. Jens Porsborg Skive Skakklub 1256 2015-03-11
100901647 1438824 18. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1178 1368 2015-01-31
100202123 1440039 19. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1079 2015-03-29
- 20. oversidder nn 1000 2015-03-31
Deltagere i gruppen G5 - 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602212 1406523 1. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1996 2011 2015-02-06
1518240 2. Andre Nielsen 1932 1932 2015-03-06
100800462 1406841 3. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1893 1957 2015-02-21
100104067 1446800 4. Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 1839 1944 2015-03-18
100102373 1409239 5. Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem - Indland 1757 1809 2015-03-25
100300827 1446258 6. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1644 2015-01-24
100602448 1444875 7. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1635 1761 2015-01-21
100800465 1425781 8. Peter Langer Hillerød Skakklub 1630 1653 2015-02-27
100600405 1429183 9. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1579 1689 2015-01-13
100300418 1440322 10. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1554 1692 2015-03-19
100501384 1444786 11. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1533 1604 2015-01-12
100300303 1410130 12. Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1516 1691 2015-03-19
100500343 1448781 13. Ole Henriksen Varde Skakklub 1477 0 2014-12-16
100300494 1442694 14. Bjarne Andersen Ejby Skakklub 1469 1589 2015-02-25
100301918 1448528 15. Susan Clausen Tårnet Svendborg 1445 1568 2015-03-16
100103341 1451324 16. Sofie Bech Dürrfeld Skakforeningen ØBRO 1404 1636 2015-03-18
100101086 1413368 17. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1395 1580 2015-03-27
100300831 1413198 18. Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg 1372 1671 2015-03-12
100301248 1440756 19. Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1360 2014-11-05
100301825 1443330 20. Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1315 2015-03-12
100300361 1443712 21. Kurt Olsen Ejby Skakklub 1288 1612 2015-02-25
100800460 1425374 22. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1265 1412 2015-02-27
Deltagere i gruppen Veteran Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700767 1400630 1. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2143 2111 2015-02-19
100101504 1401572 2. Kaare Vissing Andersen GSF-Caïssa 2080 2197 2015-03-22
1515861 3. Oystein Johnsen 2006 2006 2015-03-22
100101984 1415832 4. Jan Bauner Skakklubben K41 1984 2025 2015-01-22
100102048 1405535 5. John Zachariassen Faxe Skakklub 1954 1996 2015-01-22
100101663 1414623 6. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1853 1905 2015-03-11
100500500 1413830 7. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1833 1834 2015-03-21
100300749 1407511 8. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1828 1901 2015-02-23
100900750 1430840 9. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1821 1800 2015-03-11
100300258 1416790 10. Ove Matras Fåborg Skakklub 1767 1853 2015-02-14
100500518 1409697 11. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1755 1818 2015-02-19
100100780 1409298 12. Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1747 1850 2015-02-23
100300511 1440942 13. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1730 1845 2015-03-11
100300356 1408780 14. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1689 1839 2015-03-10
100101051 1409042 15. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1688 1782 2015-02-18
100300639 1435019 16. Henning Nielsen Sydøstfyn 1678 1862 2015-02-26
100900650 1402374 17. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1653 1732 2015-03-25
100600405 1429183 18. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1646 1689 2014-11-08
100300540 1443496 19. John G. Madsen Odense Skakklub 1637 2015-03-13
100602448 1444875 20. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1637 1761 2015-01-21
100500158 1431668 21. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1576 1767 2015-03-20
100500847 1441558 22. Benny Christensen Esbjerg Skakforening 1575 1674 2015-03-23
100900653 1411292 23. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1537 1641 2015-03-02
100101086 1413368 24. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1395 1580 2015-03-14
100301825 1443330 25. Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1302 2015-04-01
- 26. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-04-01
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200355 1401599 1. Brian Jørgensen Skakklubben K41 2189 2226 2015-02-13
100602129 1404792 2. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-04-01
102101025 1400878 3. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2147 2176 2015-03-14
100700367 1401670 4. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2123 2138 2015-03-27
100600613 1401637 5. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2103 2115 2015-03-17
100104187 1405357 6. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2084 2108 2015-03-29
100102215 1402331 7. Niels-Peter Nielsen Sydøstfyn 2068 2122 2015-03-06
100802364 1412663 8. Christopher R. N. H. Pedersen Hillerød Skakklub 2031 2074 2015-03-31
100100145 1417444 9. Thorkild Borup Nielsen Holstebro Skakklub 2025 2065 2015-03-20
100300604 1407961 10. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2009 2081 2015-02-17
100301331 1418874 11. Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-01
100101548 1407279 12. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 1997 2020 2015-01-15
100500168 1408232 13. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 1983 2052 2015-02-24
100701012 1412914 14. Andreas Lund Ertbjerg Lemvig Skakklub 1961 2042 2015-04-01
100301231 1409484 15. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 1945 2010 2015-02-25
100700049 1422910 16. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1941 1952 2015-03-20
100300619 1434870 17. Arne Andersen Sydøstfyn 1939 2066 2015-03-07
100100817 1403800 18. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1933 1968 2015-03-29
100400597 1408194 19. Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1924 1982 2015-03-22
100900246 1447963 20. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1884 1888 2015-03-07
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103103623 1435086 1. Hasan Yildiz Tåstrup Skakforening 1879 1947 2015-03-29
100700160 1402587 2. Sune Normann Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1870 2111 2015-03-16
103110074 1438700 3. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1868 1949 2015-01-07
100100732 1505823 4. Flemming Borg Allerød Skakklub 1831 1828 2015-03-22
100201884 1416952 5. Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1813 1919 2015-03-25
100300354 1416766 6. Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1791 1887 2015-02-01
100100842 1409956 7. Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1790 1844 2015-03-24
100200197 1423541 8. Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1776 1836 2015-03-31
100500481 1506021 9. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1769 1832 2015-03-28
100200875 1409999 10. Søren Jensen Enkeltmedlem - Indland 1766 1849 2015-03-08
100300297 1413490 11. Svend Veise Nyborg Skakklub 1719 1816 2015-02-22
100700340 1440799 12. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1715 1693 2015-03-28
100700684 1413295 13. Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1714 1816 2015-03-16
100301100 1438026 14. Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1693 1816 2015-03-21
100300126 1418505 15. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1690 1878 2015-03-21
100300925 1408577 16. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1690 1813 2015-03-30
103109616 1441540 17. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1689 1738 2015-03-29
100100408 1445421 18. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1688 1757 2015-01-01
100100129 1409620 19. Ulrik Jejlskov Larsen Amager Skakforening 1666 1746 2015-02-11
100300668 1408038 20. Hans Chr. Nielsen Læseforeningens Skakklub 1657 1758 2015-03-28
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700196 1440373 1. Allan Toftegaard Christensen Hobro Skakklub 1622 1721 2015-03-28
100701600 1450522 2. Martin Olsen Skørping Skakklub 1605 0 2014-11-30
102100985 1438727 3. Jesper Thorsen Sjælsø Skakklub 1603 1647 2015-01-06
103108457 1417223 4. Ebbe Strøm Tåstrup Skakforening 1597 1686 2015-03-30
100802811 1442074 5. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1589 1653 2014-11-11
100300096 1408100 6. Jens Rasmussen Frem Skakklub 1587 1701 2015-03-03
100102246 1414330 7. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1553 1693 2015-03-01
100300618 1428047 8. Jan Nielsen Sydøstfyn 1546 1617 2015-02-17
103103459 1406639 9. Per Barndorff Simonsen Ishøj Skakklub 1546 1826 2015-04-01
100100490 1406922 10. Kim Olsen Skakforeningen ØBRO 1539 1771 2015-02-12
100600273 1419609 11. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1482 1646 2015-02-13
100100104 1416111 12. Jens Gade Amager Skakforening 1456 1586 2015-01-15
100501726 1446851 13. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1382 1391 2015-04-01
100300624 1450301 14. Tage Knudsen Sydøstfyn 1356 2015-03-30
100300306 1427989 15. Jens Frederiksen Nyborg Skakklub 1327 2015-03-15
100700460 1450530 16. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1319 2015-03-25
100104133 1450778 17. Ada Yildiz Tåstrup Skakforening 1000 1000 2015-03-29
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-04-01
Deltagere i gruppen G5 - 2. forløb gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600528 1410636 1. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1971 1962 2015-03-06
100801329 1405250 2. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1934 1957 2014-11-09
100901526 1430645 3. Rasmus Kvist Skive Skakklub 1898 1866 2015-03-26
100401260 1409468 4. Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1838 1795 2015-01-27
100900559 1413058 5. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1816 1883 2015-03-11
100900167 1412213 6. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1764 1788 2015-03-08
100901160 1439677 7. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1751 1860 2015-03-13
100300826 1413503 8. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1705 1767 2015-03-12
100900066 1403036 9. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1703 1805 2015-03-08
100500538 1403478 10. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1697 1788 2015-02-23
100500872 1416944 11. Karsten Kierkegaard Olsen Skakklubben Evans 1694 1699 2015-03-07
100800404 1410946 12. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1683 1774 2015-02-23
100602544 1451502 13. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1677 1750 2015-02-16
100100016 1411098 14. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1641 1759 2015-02-19
Deltagere i gruppen G5- 2. forløb gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104081 1447173 1. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1635 1752 2015-03-09
100200019 1409670 2. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1578 1701 2015-02-22
100900560 0 3. Michael Ankersen Skive Skakklub 1554 2015-03-30
103111060 1447823 4. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1539 1636 2015-03-15
100501365 1429132 5. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1534 1690 2015-03-26
100601888 1420780 6. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1500 1629 2015-01-05
100100491 1440810 7. Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1480 2015-02-23
100602137 1421417 8. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1459 1697 2015-02-27
100802252 1437461 9. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1441 1697 2014-11-23
100300641 1443046 10. Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn 1400 2015-02-26
100901728 1452991 11. Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub 1332 2015-03-14
100600503 1421263 12. Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1230 1443 2015-02-16
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602129 1404792 1. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-03-26
103106490 1409514 2. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2076 2091 2015-03-07
100300217 1406825 3. Tom Frantsen Frem Skakklub 2043 2094 2015-02-09
100500692 1409859 4. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1919 1873 2015-03-22
100300686 1427288 5. Jess Nykjær Frem Skakklub 1892 1948 2015-02-20
100500329 1415921 6. Anders Christensen Varde Skakklub 1859 1951 2015-03-06
100600351 1408410 7. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1854 1957 2015-03-18
0 1516434 8. Kimiya Sajjadi 1783 1783 2015-01-22
100102638 1418033 9. Henrik Lilleholt Smidt Musikvidenskabeligt Institut 1723 2015-03-13
100300258 1416790 10. Ove Matras Fåborg Skakklub 1713 1853 2015-02-14
1511556 11. Hans-Henry Jacobsen 1703 1703 2015-01-16
100100408 1445421 12. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1701 1757 2015-01-01
100500942 1439855 13. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1605 2015-03-24
1516493 14. Elise Sjottem Jacobsen 1595 1595 2015-01-16
100101720 1427148 15. Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1527 1581 2015-02-09
1521187 16. Harald Christian Vestjord 1425 1425 2015-02-11
100103833 1438999 17. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1395 1532 2015-03-20
100300624 1450301 18. Tage Knudsen Sydøstfyn 1354 0 2015-03-10
100600471 1420216 19. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1181 2015-03-21
100301771 1442988 20. John Gunn Fåborg Skakklub 1026 2015-03-27
Deltagere i gruppen Lyn DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1516604 Benjamin Halvorsen 1702 1702 2015-04-02
1520857 Mads Vestby-Ellingsen 1658 1658 2015-04-02
100201817 1434187 Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1789 1911 2015-03-31
100701012 1412914 Andreas Lund Ertbjerg Lemvig Skakklub 1961 2042 2015-04-02
1525093 Anniken Vestby 1000 2015-04-02
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1717 1825 2015-04-01
100600695 1400738 Bo Jacobsen Århus Skakklub/Skolerne 2205 2241 2015-03-31
100200355 1401599 Brian Jørgensen Skakklubben K41 2189 2226 2015-04-02
100701482 1416553 Christian Karstensen Tønder Skakklub 1880 1971 2015-04-02
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2070 2141 2015-03-30
100602308 1440640 Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2062 2095 2015-04-03
100901015 1407937 FM Andreas Wiwe Jetsmark Skakklub 2266 2302 2015-04-01
100400432 1403524 FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2341 2343 2015-04-02
1501755 FM Halvard Hagesather 2295 2295 2015-03-30
100801081 1404180 FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2389 2370 2015-04-02
100600675 1401408 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2351 2352 2015-04-03
100400392 1404067 FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2282 2297 2015-04-03
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2014 2075 2015-03-27
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2510 2532 2015-04-01
100400163 1409425 Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1612 1705 2015-04-02
- Harald Christian Vestjord 1450 1450 2015-04-02
100200634 1404199 Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2169 2219 2015-04-02
100601031 1404210 IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2424 2424 2015-03-30
100800086 1400673 IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2339 2359 2015-03-31
100600963 1401513 Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2139 2151 2015-04-02
100300925 1408577 Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1690 1813 2015-04-03
100300620 1401475 Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2143 2157 2015-04-02
100400358 1412531 Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1861 1895 2015-04-01
100300692 1408402 Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2040 2070 2015-03-31
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2075 2117 2015-04-01
100300686 1427288 Jess Nykjær Frem Skakklub 1892 1948 2015-04-02
100201845 1405748 Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1932 1934 2015-03-30
100500144 1416359 Karsten Jacobsen Ribe Skakklub 1819 1927 2015-03-31
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1693 1816 2015-04-02
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2191 2217 2015-04-02
- Kim Poulsen Enkeltmedlem - Indland 1950 2015-04-03
100100736 1441710 Klaus Mosegaard Skakforeningen ØBRO 1959 2015-04-03
100602099 1405098 Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2180 2187 2015-04-03
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1936 1989 2015-04-01
100800470 1402544 Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1956 1985 2015-04-02
100602129 1404792 Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-03-31
100300625 1404962 Lars Wilton Pedersen Ribe Skakklub 2041 2090 2015-04-01
100602138 1440659 Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1666 2015-04-01
100601378 1409905 Leif Møller Nordre Skakklub 2044 2086 2015-03-29
100400473 1413546 Mathias Aalbæk Meunier Frem Skakklub 1929 1981 2015-04-01
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1382 1391 2015-04-02
100300817 1433784 Michael Nord Tårnet Svendborg 1994 2020 2015-04-02
100103912 1444514 Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2099 2192 2015-04-02
100501545 1504908 Morten Andersen Skakforeningen Odysseus 2131 2151 2015-04-02
100901471 1437135 Niels Henrik Sørensen Frem Skakklub 1995 2046 2015-03-31
100900102 1409573 Ole Helmer Mikkelsen Herning Skakklub 2184 2205 2015-04-02
100100743 1403419 Palle Skov Hillerød Skakklub 1936 1957 2015-03-25
100200558 1404202 Per Arnt Rasmussen Læseforeningens Skakklub 2010 2096 2015-03-31
100301891 1447467 Peter Sørensen Frem Skakklub 1432 1465 2015-04-01
100300292 1439014 Poul Jacobsen Ejby Skakklub 1668 1765 2015-03-31
103103614 1440667 Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1966 2005 2015-04-01
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2039 2057 2015-04-03
100900070 1410253 Steen Vitus Bering Herning Skakklub 2043 2066 2015-03-31
100301331 1418874 Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-27
100400597 1408194 Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1924 1982 2015-04-02
100102120 1415280 Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2010 2046 2015-04-02
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1884 1888 2015-03-31
100200271 1407635 Thomas Christensen Næstved Skakklub 2134 2138 2015-04-02
100600786 1403532 Thomas K. Christensen Skakklubben af 1968 2215 2225 2015-04-03
100300126 1418505 Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1690 1878 2015-04-02
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1701 1757 2015-03-30
100103864 1444492 Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2097 2093 2015-04-02
100100428 1404113 WFM Louise Winther Fredericia Enkeltmedlem - Indland 2003 2054 2015-04-02
Deltagere i gruppen Par Lyn
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100693 1402412 Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2132 2187 2015-03-24
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2070 2141 2015-03-30
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2075 2117 2015-03-31
100300258 1416790 Ove Matras Fåborg Skakklub 1713 1853 2015-03-24
100301331 1418874 Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-27