Arbejder ...

loading

DM 2015  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Kvinde Klasse Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
21052125
7
½
6
1
4
1
2
1
5
1
9
1
3
1
15,821195,702141
2Miriam Frida Olsen
BMS Skak
20122014
8
1
5
½
3
1
1
0
6
½
4
½
10
1
45,219973,122002
3Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
19491925
9
1
4
0
2
0
11
1
8
1
7
1
1
0
455,119163,641912
4WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
18871947
10
1
3
1
1
0
6
½
7
1
2
½
5
1
52419173,351960
5Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17921786
11
1
2
½
7
½
9
1
1
0
12
1
4
0
464,3517822,951788
6Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17631800
12
1
1
0
10
1
4
½
2
½
11
1
9
1
534,617752,481821
7Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17001769
1
½
8
1
5
½
10
1
4
0
3
0
12
1
473,7517081,151763
8Kirsten Lund
Fåborg Skakklub
13380
2
0
7
0
9
0
12
1
3
0
10
0
11
1
2103,35127700
9Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
12011437
3
0
12
1
8
1
5
0
11
1
1
0
6
0
381,8512531,291425
10Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
1100
4
0
11
1
6
0
7
0
12
1
8
1
2
0
391,45117201000
11Henriette Lund
Fåborg Skakklub
10301000
5
0
10
0
12
1
3
0
9
0
6
0
8
0
1111,3510140,32995
12Lene Wul
Springeren Kolding
1000
6
0
9
0
11
0
8
0
10
0
5
0
7
0
0121,294601000
Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2015

Dansk Skak Union, Skakklubben Tårnet og Skakklubben Sydøstfyn indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2015

Spillested
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg.
hotel-svendborg.dk  Tlf. 62 21 17 00

Transport
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil kan nyde den fine motorvej fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum
Lørdag den 28. marts til mandag den 6. april 2015.

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud
300 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsoplysninger

Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2014.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2014.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 28. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 31. marts kl. 17.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2014, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2015.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2015.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Med over 8 spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-schweizer. Med 8 spillere spilles alle mod alle. Med færre end 8 spillere afgør FU om klassen skal gennemføres, og FU fastsætter i så fald, hvorledes turneringen skal afvikles.

Start tirsdag den 31. marts kl. 17:30

Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltager antal, og bekendtgøres senere.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder Fide-schweizer.  Start torsdag den 2. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 2. april 2015. Dog har alle tidligere deltagere i klassen adgang.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 28. marts og slutter mandag den 30. marts.
2. forløb starter torsdag den 2. april og slutter lørdag den 4. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.

G7
7 runder Fide-schweizer.  Start tirsdag den 31. marts,

G5
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 28. marts og slutter onsdag den 1. april.
2. forløb starter torsdag den 2. april og slutter mandag den 6. april

Betænkningstider
Betænkningstiden i Landsholdsklassen og Kandidatklassen er 100 minutter til 40 træk plus 50 minutter til 20 træk plus 15 minutter til resten af partiet. Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

I øvrige klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Spilletidspunkter
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Bemærk især, at Kvinde-DM klassen og G7 typisk slutter en time før Kandidatklassen.

 

Dato

LH Klassen

Kandidat
Kvinder
G7

G5 - 1


Veteran
G5 – 2

Kort
Påske

Lørdag  28. marts

14-20

 

14-19

 

14-19

Søndag  29. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Mandag  30. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Tirsdag  31. marts

13-19

17:30-23

13-18

 

 

Onsdag  1. april

13-19

13-19

13-18

 

 

Torsdag  2. april

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Fredag  3. april

13-19

13-19

 

13-18

13-18

Lørdag  4. april

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Søndag  5. april

12-18

9-15

 

9-14

 

Mandag  6. april

 

9-15

 

9-14

 

 

Par-lyn
Onsdag den 1. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest 1. time før turneringsstart.
Betænkningstid 3 min + 2 sek tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Oddset Lynskak-DM
Fredag den 3. april kl. 19:00. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

Stævnefest
Påskedag, søndag den 5. april ca. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 4. april kl. 12:00. Menu og priser bekendtgøres på spillestedet.

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet og må ikke medbringes udefra.
Hotellet sammensætter nogle favorable skaktilbud til os - indholdet af disse opslås på www.skak-dm.dk

Bemærk - gratis kaffe & vand  på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 630,- kr.
Dobbeltværelse 830,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad, moms og betjening.

Der er gratis internet-opkobling via trådløst netværk på Hotel Svendborg.

Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser.
Her forefindes te køkkener så man selv kan lave morgenmad, der ligger en Føtex med billig kantine meget tæt på hotellet, og byen byder naturligvis også på andre alternativer.
Enkeltværelse 400,- kr.
Dobbeltværelse 600,- kr.
Priserne er inkl. moms og betjening.

Booking
Begge hoteller har Booking via DM’s hjemmeside, eller direkte til Hotel Svendborg:
Email: booking@hotel-svendborg.dk

Booking kode: DMSKAK 2015

Tilmelding
Online via denne indbydelse.
Ved tilmelding vælges gruppe, ønsker man senere at ændre gruppevalg kontaktes arrangørerne.
Bemærk man kan tilmelde sig flere grupper samtidig, f. eks. Kort Påske 1 & G5 2. forløb + lynturneringer.

Alternativt kan tilmelding ske til:
Jens Erik Pedersen, Mellemvej 12, 5700 Svendborg.
Email: dm2015@skak.dk

Indskud
Betales forud til Fynske Bank, Reg. Nr.: 0815  Konto Nr.: 3531324675
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn.
Bemærk, ingen får lov at spille hvis der ikke er dokumentation for betalt indskud.

Tilmeldingsfrister
LH Klassen mandag den 16. marts 2015.
I alle andre klasser er der tilmelding helt frem til 2 timer før turneringsstart, undtagen Lyn DM hvor sidste tilmeldingsfrist er torsdag den 02.04.2015 kl. 18:00.

Lodtrækning i LH Klassen bekendtgøres på www.skak-dm.dk

I alle andre grupper lægges første runde når gruppen er godkendt.

 

 

Periode 2015-03-28 .. 2015-04-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere Alle grupper:  Lars-Henrik Bech Hansen , Jørgen Kiel , Steen Juul Mortensen , Brian Lorenzen , Jan Kaas Pedersen

Tilmeldings muligheder til DM 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skak-dm.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
LH Klasse 10 2015-03-28 2015-03-16
Kandidat Klasse 26 2015-03-31 2015-03-31
Kvinde Klasse 12 2015-03-31 2015-03-31
G7 Gruppe 1 18 2015-03-31 2015-03-31
G7 gruppe 2 24 2015-03-31 2015-04-06
G7- gruppe 3 20 2015-03-31 2015-04-06
G5 - 1. forløb 22 2015-03-28 2015-03-28
Veteran Klasse 26 2015-04-02 2015-04-02
Kort Påske 2. forløb gruppe 1 20 2015-04-02 2015-04-02
Kort Påske 2. forløb gruppe 2 20 2015-03-31 2015-04-06
Kort Påske 2. forløb Gruppe 3 18 2015-04-02 2015-04-04
G5 - 2. forløb gruppe 1 14 2015-04-02 2015-04-02
G5- 2. forløb gruppe 2 12 2015-03-31 2015-04-06
Kort Påske 1. forløb 20 2015-03-28 2015-03-28
Lyn DM 68 2015-04-03 2015-04-02
Par Lyn 5 2015-04-01 2015-04-01
Totalt antal tilmeldte 335
Deltagere i gruppen LH Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2563 2576 2015-03-15
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2449 2457 2015-03-16
100700431 1406000 3. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2515 2532 2015-03-10
100901506 1413767 4. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2379 2384 2015-03-16
100104116 2033801 5. IM Kassa Korley Skakforeningen ØBRO 2403 2424 2015-03-01
100101516 1403613 6. IM Simon Bekker-Jensen Philidor 2452 2462 2015-02-16
100200545 1400061 7. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2408 2412 2015-03-15
100801531 1401378 8. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2455 2470 2015-03-16
100400385 1400010 9. GM Curt Hansen Philidor 2626 2625 2015-03-12
100801081 1404180 10. FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2366 2370 2015-03-16
Deltagere i gruppen Kandidat Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 1. FM Bjørn Møller Ochsner Jetsmark Skakklub 2363 2359 2015-01-30
100102653 1407589 2. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2333 2329 2015-03-13
100103015 1414291 3. FM Martin Haubro BMS Skak 2308 2326 2015-03-19
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2282 2297 2015-02-10
100800081 1401084 5. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2277 2287 2015-03-09
100301631 1401610 6. FM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2273 2350 2015-02-04
103104861 1410938 7. Kristoffer Dyrgård Frem Skakklub 2256 2275 2015-03-05
100101512 1403095 8. David Bekker-Jensen Philidor 2228 2259 2015-03-13
100901592 1438832 9. FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2226 2250 2015-01-31
100300086 1400770 10. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2211 2260 2015-02-17
100102137 1403249 11. Sandi Stojanovski Skakklubben K41 2210 2235 2015-03-27
100700245 1400339 12. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2208 2222 2015-03-11
100300218 1403664 13. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2195 2217 2015-03-30
100602099 1405098 14. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2180 2187 2015-03-02
100300084 1403222 15. Claus Rossen Viborg Skakklub 2172 2158 2015-02-28
100200634 1404199 16. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2169 2219 2015-01-30
103110502 1444948 17. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2165 2169 2015-02-02
100800805 1403133 18. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2160 2169 2015-03-13
103108558 1428004 19. Christian Furrer Sydøstfyn 2146 2147 2015-03-15
100300620 1401475 20. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2143 2157 2015-03-27
100200271 1407635 21. Thomas Christensen Næstved Skakklub 2134 2138 2015-03-16
100901527 1431412 22. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2133 2127 2015-01-18
100103912 1444514 23. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2099 2192 2015-02-17
100103864 1444492 24. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2097 2093 2015-03-25
100602308 1440640 25. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2062 2095 2014-12-14
100301821 1439090 26. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2051 2051 2015-01-31
Deltagere i gruppen Kvinde Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802278 1004948 1. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2105 2125 2015-01-24
103104942 1408259 2. Miriam Frida Olsen BMS Skak 2012 2014 2015-02-06
100501735 12802760 3. Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1949 1925 2015-02-19
100301109 1409344 4. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1887 1947 2015-01-29
100602257 1436589 5. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1792 1786 2015-01-30
100701623 1444972 6. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1763 1800 2015-01-26
103111069 1441230 7. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1700 1769 2015-01-27
100301921 1447203 8. Kirsten Lund Fåborg Skakklub 1338 0 2015-01-21
102101014 1447815 9. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1201 1437 2015-01-31
103111059 1444930 10. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1100 2015-03-15
100301922 1452983 11. Henriette Lund Fåborg Skakklub 1030 1000 2015-01-31
102101024 1452673 12. Lene Wul Springeren Kolding 1000 2015-03-26
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600963 1401513 1. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2139 2151 2015-02-13
100100693 1402412 2. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2132 2187 2015-03-14
100103257 1411233 3. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2094 2142 2015-03-19
100800890 1402625 4. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2091 2141 2015-03-22
103106490 1409514 5. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2067 2091 2015-03-07
100301800 1437127 6. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2045 2056 2015-03-13
100801054 1402307 7. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2029 2045 2015-03-03
100801207 1405683 8. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2025 2057 2014-12-08
100600598 1412329 9. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2025 2048 2015-02-27
100300817 1433784 10. Michael Nord Tårnet Svendborg 1994 2020 2015-02-24
100800470 1402544 11. Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1959 1985 2014-11-08
100601911 1436341 12. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1958 1950 2015-02-18
100600236 1407333 13. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1957 1941 2015-02-21
100900588 816124 14. Lars Schøning Skive Skakklub 1937 1947 2015-03-20
100102004 1406817 15. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1936 1989 2015-03-08
100201845 1405748 16. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1935 1934 2015-03-26
100800419 1401424 17. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1931 1945 2015-03-19
100300071 1441167 18. Ulrik Larsen Tårnet Svendborg 1922 2014 2015-03-27
Deltagere i gruppen G7 gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200822 1407325 1. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1889 1965 2015-01-10
100701482 1416553 2. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1880 1971 2015-02-18
103110001 1437747 3. Bjarke Hautop Kristensen Sorø Skakklub 1879 1918 2015-02-18
100602274 1428977 4. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1852 1903 2015-02-15
100300078 1405551 5. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1811 1884 2015-02-14
100200841 1416170 6. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1794 1891 2015-03-21
100201817 1434187 7. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1789 1911 2015-01-26
100300216 1401602 8. Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1784 1776 2015-02-11
0 1516434 9. Kimiya Sajjadi 1783 1783 2015-01-22
100900404 1415964 10. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1779 1915 2015-03-11
100801113 1410962 11. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1778 1834 2015-02-14
100900509 1422383 12. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1775 1809 2015-01-17
100800075 1425285 13. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1768 1885 2015-03-02
100400162 1408054 14. Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1764 1762 2015-01-27
100101705 1417916 15. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1757 1861 2015-01-30
100200107 1407147 16. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1742 1877 2015-01-31
100700369 1428357 17. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1737 1858 2014-12-19
100301707 1441868 18. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1729 1810 2015-03-30
100800635 1409735 19. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Rokaden 1720 1805 2015-03-20
1511556 20. Hans-Henry Jacobsen 1716 1703 2015-01-16
100601235 1413449 21. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1710 1758 2015-01-20
100901673 1441299 22. Thomas Søndergaard Thybo Morsø Skakklub 1706 1764 2015-01-31
1516604 23. Benjamin Halvorsen 1702 1702 2015-03-01
100600977 1407473 24. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1695 1765 2015-02-11
Deltagere i gruppen G7- gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602268 1440853 1. Anders Gad Lauridsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1694 1765 2015-01-11
100100857 1417215 2. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1694 1839 2015-03-12
100901294 1419935 3. Jesper Nielsen Morsø Skakklub 1669 1916 2015-03-08
1520857 4. Mads Vestby-Ellingsen 1658 1658 2015-01-07
100301904 1450344 5. Birger Olsen Sydøstfyn 1654 1739 2014-11-05
100600576 1410350 6. Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1601 1744 2015-03-14
100400163 1409425 7. Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1600 1705 2015-01-27
1516493 8. Elise Sjottem Jacobsen 1595 1595 2015-01-16
100400048 1416472 9. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1564 1737 2015-01-02
100600495 1423320 10. Leif Egholm Holbæk Skakklub 1548 1694 2015-03-10
100800414 1409557 11. Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1536 1697 2015-02-19
100202124 1440217 12. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1527 1571 2015-03-29
100900771 1413201 13. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1493 1502 2015-01-29
1521187 14. Harald Christian Vestjord 1425 1425 2015-02-08
100201430 1415794 15. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1388 1632 2015-01-02
100300920 1445081 16. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1376 1585 2014-11-07
100901594 1431196 17. Jens Porsborg Skive Skakklub 1256 2015-03-11
100901647 1438824 18. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1178 1368 2015-01-31
100202123 1440039 19. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1079 2015-03-29
- 20. oversidder nn 1000 2015-03-31
Deltagere i gruppen G5 - 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602212 1406523 1. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1996 2011 2015-02-06
1518240 2. Andre Nielsen 1932 1932 2015-03-06
100800462 1406841 3. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1893 1957 2015-02-21
100104067 1446800 4. Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 1839 1944 2015-03-18
100102373 1409239 5. Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem - Indland 1757 1809 2015-03-25
100300827 1446258 6. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1644 2015-01-24
100602448 1444875 7. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1635 1761 2015-01-21
100800465 1425781 8. Peter Langer Hillerød Skakklub 1630 1653 2015-02-27
100600405 1429183 9. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1579 1689 2015-01-13
100300418 1440322 10. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1554 1692 2015-03-19
100501384 1444786 11. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1533 1604 2015-01-12
100300303 1410130 12. Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1516 1691 2015-03-19
100500343 1448781 13. Ole Henriksen Varde Skakklub 1477 0 2014-12-16
100300494 1442694 14. Bjarne Andersen Ejby Skakklub 1469 1589 2015-02-25
100301918 1448528 15. Susan Clausen Tårnet Svendborg 1445 1568 2015-03-16
100103341 1451324 16. Sofie Bech Dürrfeld Skakforeningen ØBRO 1404 1636 2015-03-18
100101086 1413368 17. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1395 1580 2015-03-27
100300831 1413198 18. Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg 1372 1671 2015-03-12
100301248 1440756 19. Hans Milter Pedersen Nyborg Skakklub 1360 2014-11-05
100301825 1443330 20. Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1315 2015-03-12
100300361 1443712 21. Kurt Olsen Ejby Skakklub 1288 1612 2015-02-25
100800460 1425374 22. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1265 1412 2015-02-27
Deltagere i gruppen Veteran Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700767 1400630 1. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2143 2111 2015-02-19
100101504 1401572 2. Kaare Vissing Andersen GSF-Caïssa 2080 2197 2015-03-22
1515861 3. Oystein Johnsen 2006 2006 2015-03-22
100101984 1415832 4. Jan Bauner Skakklubben K41 1984 2025 2015-01-22
100102048 1405535 5. John Zachariassen Faxe Skakklub 1954 1996 2015-01-22
100101663 1414623 6. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1853 1905 2015-03-11
100500500 1413830 7. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1833 1834 2015-03-21
100300749 1407511 8. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1828 1901 2015-02-23
100900750 1430840 9. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1821 1800 2015-03-11
100300258 1416790 10. Ove Matras Fåborg Skakklub 1767 1853 2015-02-14
100500518 1409697 11. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1755 1818 2015-02-19
100100780 1409298 12. Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1747 1850 2015-02-23
100300511 1440942 13. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1730 1845 2015-03-11
100300356 1408780 14. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1689 1839 2015-03-10
100101051 1409042 15. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1688 1782 2015-02-18
100300639 1435019 16. Henning Nielsen Sydøstfyn 1678 1862 2015-02-26
100900650 1402374 17. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1653 1732 2015-03-25
100600405 1429183 18. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1646 1689 2014-11-08
100300540 1443496 19. John G. Madsen Odense Skakklub 1637 2015-03-13
100602448 1444875 20. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1637 1761 2015-01-21
100500158 1431668 21. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1576 1767 2015-03-20
100500847 1441558 22. Benny Christensen Esbjerg Skakforening 1575 1674 2015-03-23
100900653 1411292 23. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1537 1641 2015-03-02
100101086 1413368 24. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1395 1580 2015-03-14
100301825 1443330 25. Jørn Knudsen Tårnet Svendborg 1302 2015-04-01
- 26. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-04-01
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200355 1401599 1. Brian Jørgensen Skakklubben K41 2189 2226 2015-02-13
100602129 1404792 2. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-04-01
102101025 1400878 3. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2147 2176 2015-03-14
100700367 1401670 4. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2123 2138 2015-03-27
100600613 1401637 5. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2103 2115 2015-03-17
100104187 1405357 6. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2084 2108 2015-03-29
100102215 1402331 7. Niels-Peter Nielsen Sydøstfyn 2068 2122 2015-03-06
100802364 1412663 8. Christopher R. N. H. Pedersen Hillerød Skakklub 2031 2074 2015-03-31
100100145 1417444 9. Thorkild Borup Nielsen Holstebro Skakklub 2025 2065 2015-03-20
100300604 1407961 10. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2009 2081 2015-02-17
100301331 1418874 11. Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-01
100101548 1407279 12. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 1997 2020 2015-01-15
100500168 1408232 13. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 1983 2052 2015-02-24
100701012 1412914 14. Andreas Lund Ertbjerg Lemvig Skakklub 1961 2042 2015-04-01
100301231 1409484 15. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 1945 2010 2015-02-25
100700049 1422910 16. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1941 1952 2015-03-20
100300619 1434870 17. Arne Andersen Sydøstfyn 1939 2066 2015-03-07
100100817 1403800 18. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1933 1968 2015-03-29
100400597 1408194 19. Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1924 1982 2015-03-22
100900246 1447963 20. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1884 1888 2015-03-07
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103103623 1435086 1. Hasan Yildiz Tåstrup Skakforening 1879 1947 2015-03-29
100700160 1402587 2. Sune Normann Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1870 2111 2015-03-16
103110074 1438700 3. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1868 1949 2015-01-07
100100732 1505823 4. Flemming Borg Allerød Skakklub 1831 1828 2015-03-22
100201884 1416952 5. Lars Møller Olsen Sorø Skakklub 1813 1919 2015-03-25
100300354 1416766 6. Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1791 1887 2015-02-01
100100842 1409956 7. Michael O. Marshall Skakforeningen Odysseus 1790 1844 2015-03-24
100200197 1423541 8. Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1776 1836 2015-03-31
100500481 1506021 9. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1769 1832 2015-03-28
100200875 1409999 10. Søren Jensen Enkeltmedlem - Indland 1766 1849 2015-03-08
100300297 1413490 11. Svend Veise Nyborg Skakklub 1719 1816 2015-02-22
100700340 1440799 12. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1715 1693 2015-03-28
100700684 1413295 13. Normann Asger Hansen Nørresundby Skakklub 1714 1816 2015-03-16
100301100 1438026 14. Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1693 1816 2015-03-21
100300126 1418505 15. Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1690 1878 2015-03-21
100300925 1408577 16. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1690 1813 2015-03-30
103109616 1441540 17. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1689 1738 2015-03-29
100100408 1445421 18. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1688 1757 2015-01-01
100100129 1409620 19. Ulrik Jejlskov Larsen Amager Skakforening 1666 1746 2015-02-11
100300668 1408038 20. Hans Chr. Nielsen Læseforeningens Skakklub 1657 1758 2015-03-28
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700196 1440373 1. Allan Toftegaard Christensen Hobro Skakklub 1622 1721 2015-03-28
100701600 1450522 2. Martin Olsen Skørping Skakklub 1605 0 2014-11-30
102100985 1438727 3. Jesper Thorsen Sjælsø Skakklub 1603 1647 2015-01-06
103108457 1417223 4. Ebbe Strøm Tåstrup Skakforening 1597 1686 2015-03-30
100802811 1442074 5. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1589 1653 2014-11-11
100300096 1408100 6. Jens Rasmussen Frem Skakklub 1587 1701 2015-03-03
100102246 1414330 7. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1553 1693 2015-03-01
100300618 1428047 8. Jan Nielsen Sydøstfyn 1546 1617 2015-02-17
103103459 1406639 9. Per Barndorff Simonsen Ishøj Skakklub 1546 1826 2015-04-01
100100490 1406922 10. Kim Olsen Skakforeningen ØBRO 1539 1771 2015-02-12
100600273 1419609 11. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1482 1646 2015-02-13
100100104 1416111 12. Jens Gade Amager Skakforening 1456 1586 2015-01-15
100501726 1446851 13. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1382 1391 2015-04-01
100300624 1450301 14. Tage Knudsen Sydøstfyn 1356 2015-03-30
100300306 1427989 15. Jens Frederiksen Nyborg Skakklub 1327 2015-03-15
100700460 1450530 16. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1319 2015-03-25
100104133 1450778 17. Ada Yildiz Tåstrup Skakforening 1000 1000 2015-03-29
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-04-01
Deltagere i gruppen G5 - 2. forløb gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600528 1410636 1. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1971 1962 2015-03-06
100801329 1405250 2. Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1934 1957 2014-11-09
100901526 1430645 3. Rasmus Kvist Skive Skakklub 1898 1866 2015-03-26
100401260 1409468 4. Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1838 1795 2015-01-27
100900559 1413058 5. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1816 1883 2015-03-11
100900167 1412213 6. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1764 1788 2015-03-08
100901160 1439677 7. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1751 1860 2015-03-13
100300826 1413503 8. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1705 1767 2015-03-12
100900066 1403036 9. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1703 1805 2015-03-08
100500538 1403478 10. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1697 1788 2015-02-23
100500872 1416944 11. Karsten Kierkegaard Olsen Skakklubben Evans 1694 1699 2015-03-07
100800404 1410946 12. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1683 1774 2015-02-23
100602544 1451502 13. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1677 1750 2015-02-16
100100016 1411098 14. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1641 1759 2015-02-19
Deltagere i gruppen G5- 2. forløb gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104081 1447173 1. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1635 1752 2015-03-09
100200019 1409670 2. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1578 1701 2015-02-22
100900560 0 3. Michael Ankersen Skive Skakklub 1554 2015-03-30
103111060 1447823 4. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1539 1636 2015-03-15
100501365 1429132 5. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1534 1690 2015-03-26
100601888 1420780 6. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1500 1629 2015-01-05
100100491 1440810 7. Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1480 2015-02-23
100602137 1421417 8. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1459 1697 2015-02-27
100802252 1437461 9. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1441 1697 2014-11-23
100300641 1443046 10. Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn 1400 2015-02-26
100901728 1452991 11. Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub 1332 2015-03-14
100600503 1421263 12. Jørgen Johansen Skanderborg Skakklub 1230 1443 2015-02-16
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602129 1404792 1. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-03-26
103106490 1409514 2. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2076 2091 2015-03-07
100300217 1406825 3. Tom Frantsen Frem Skakklub 2043 2094 2015-02-09
100500692 1409859 4. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1919 1873 2015-03-22
100300686 1427288 5. Jess Nykjær Frem Skakklub 1892 1948 2015-02-20
100500329 1415921 6. Anders Christensen Varde Skakklub 1859 1951 2015-03-06
100600351 1408410 7. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1854 1957 2015-03-18
0 1516434 8. Kimiya Sajjadi 1783 1783 2015-01-22
100102638 1418033 9. Henrik Lilleholt Smidt Musikvidenskabeligt Institut 1723 2015-03-13
100300258 1416790 10. Ove Matras Fåborg Skakklub 1713 1853 2015-02-14
1511556 11. Hans-Henry Jacobsen 1703 1703 2015-01-16
100100408 1445421 12. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1701 1757 2015-01-01
100500942 1439855 13. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1605 2015-03-24
1516493 14. Elise Sjottem Jacobsen 1595 1595 2015-01-16
100101720 1427148 15. Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1527 1581 2015-02-09
1521187 16. Harald Christian Vestjord 1425 1425 2015-02-11
100103833 1438999 17. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1395 1532 2015-03-20
100300624 1450301 18. Tage Knudsen Sydøstfyn 1354 0 2015-03-10
100600471 1420216 19. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1181 2015-03-21
100301771 1442988 20. John Gunn Fåborg Skakklub 1026 2015-03-27
Deltagere i gruppen Lyn DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1516604 Benjamin Halvorsen 1702 1702 2015-04-02
1520857 Mads Vestby-Ellingsen 1658 1658 2015-04-02
100201817 1434187 Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1789 1911 2015-03-31
100701012 1412914 Andreas Lund Ertbjerg Lemvig Skakklub 1961 2042 2015-04-02
1525093 Anniken Vestby 1000 2015-04-02
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1717 1825 2015-04-01
100600695 1400738 Bo Jacobsen Århus Skakklub/Skolerne 2205 2241 2015-03-31
100200355 1401599 Brian Jørgensen Skakklubben K41 2189 2226 2015-04-02
100701482 1416553 Christian Karstensen Tønder Skakklub 1880 1971 2015-04-02
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2070 2141 2015-03-30
100602308 1440640 Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2062 2095 2015-04-03
100901015 1407937 FM Andreas Wiwe Jetsmark Skakklub 2266 2302 2015-04-01
100400432 1403524 FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2341 2343 2015-04-02
1501755 FM Halvard Hagesather 2295 2295 2015-03-30
100801081 1404180 FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2389 2370 2015-04-02
100600675 1401408 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2351 2352 2015-04-03
100400392 1404067 FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2282 2297 2015-04-03
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2014 2075 2015-03-27
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2510 2532 2015-04-01
100400163 1409425 Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1612 1705 2015-04-02
- Harald Christian Vestjord 1450 1450 2015-04-02
100200634 1404199 Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2169 2219 2015-04-02
100601031 1404210 IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2424 2424 2015-03-30
100800086 1400673 IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2339 2359 2015-03-31
100600963 1401513 Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2139 2151 2015-04-02
100300925 1408577 Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1690 1813 2015-04-03
100300620 1401475 Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2143 2157 2015-04-02
100400358 1412531 Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1861 1895 2015-04-01
100300692 1408402 Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2040 2070 2015-03-31
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2075 2117 2015-04-01
100300686 1427288 Jess Nykjær Frem Skakklub 1892 1948 2015-04-02
100201845 1405748 Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1932 1934 2015-03-30
100500144 1416359 Karsten Jacobsen Ribe Skakklub 1819 1927 2015-03-31
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1693 1816 2015-04-02
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2191 2217 2015-04-02
- Kim Poulsen Enkeltmedlem - Indland 1950 2015-04-03
100100736 1441710 Klaus Mosegaard Skakforeningen ØBRO 1959 2015-04-03
100602099 1405098 Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2180 2187 2015-04-03
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1936 1989 2015-04-01
100800470 1402544 Lars Kjøller Nilsson Hillerød Skakklub 1956 1985 2015-04-02
100602129 1404792 Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2160 2204 2015-03-31
100300625 1404962 Lars Wilton Pedersen Ribe Skakklub 2041 2090 2015-04-01
100602138 1440659 Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1666 2015-04-01
100601378 1409905 Leif Møller Nordre Skakklub 2044 2086 2015-03-29
100400473 1413546 Mathias Aalbæk Meunier Frem Skakklub 1929 1981 2015-04-01
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1382 1391 2015-04-02
100300817 1433784 Michael Nord Tårnet Svendborg 1994 2020 2015-04-02
100103912 1444514 Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2099 2192 2015-04-02
100501545 1504908 Morten Andersen Skakforeningen Odysseus 2131 2151 2015-04-02
100901471 1437135 Niels Henrik Sørensen Frem Skakklub 1995 2046 2015-03-31
100900102 1409573 Ole Helmer Mikkelsen Herning Skakklub 2184 2205 2015-04-02
100100743 1403419 Palle Skov Hillerød Skakklub 1936 1957 2015-03-25
100200558 1404202 Per Arnt Rasmussen Læseforeningens Skakklub 2010 2096 2015-03-31
100301891 1447467 Peter Sørensen Frem Skakklub 1432 1465 2015-04-01
100300292 1439014 Poul Jacobsen Ejby Skakklub 1668 1765 2015-03-31
103103614 1440667 Poul-Erik Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1966 2005 2015-04-01
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2039 2057 2015-04-03
100900070 1410253 Steen Vitus Bering Herning Skakklub 2043 2066 2015-03-31
100301331 1418874 Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-27
100400597 1408194 Svend Kjems Hove Vestegnen Skakklub 1924 1982 2015-04-02
100102120 1415280 Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2010 2046 2015-04-02
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1884 1888 2015-03-31
100200271 1407635 Thomas Christensen Næstved Skakklub 2134 2138 2015-04-02
100600786 1403532 Thomas K. Christensen Skakklubben af 1968 2215 2225 2015-04-03
100300126 1418505 Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1690 1878 2015-04-02
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1701 1757 2015-03-30
100103864 1444492 Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2097 2093 2015-04-02
100100428 1404113 WFM Louise Winther Fredericia Enkeltmedlem - Indland 2003 2054 2015-04-02
Deltagere i gruppen Par Lyn
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100693 1402412 Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2132 2187 2015-03-24
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2070 2141 2015-03-30
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2075 2117 2015-03-31
100300258 1416790 Ove Matras Fåborg Skakklub 1713 1853 2015-03-24
100301331 1418874 Sven Judas Læseforeningens Skakklub 1999 2024 2015-03-27