Arbejder ...

loading

Chess House GM/IM Round-Robin Undergrupper  

Vis Gruppe : Parringer
Over 1800 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Basse Jensby
Horsens Skakforening
19491995
8
1
2
0
3
½
4
0
5
0
6
1
7
½
35 - 63,619313,451986
2Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19311996
7
0
1
1
8
½
3
½
4
1
5
½
6
1
2 - 33,419643,462017
3Vagn Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
20802129
6
1
7
½
1
½
2
½
8
1
4
½
5
½
2 - 34,9520714,852122
4Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18551919
5
½
6
0
7
½
1
1
2
0
3
½
8
½
35 - 62,618672,631926
5Benny Lauridsen
Viby Skakklub
19992054
4
½
8
1
6
½
7
0
1
1
2
½
3
½
444,119964,092052
6Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18291954
3
0
4
1
5
½
8
1
7
0
1
0
2
0
72,3518343,001944
7Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
20362041
2
1
3
½
4
½
5
1
6
1
8
1
1
½
14,520563,942103
8Niels Møllmann Bøye
Skakklubben af 1968
18421914
1
0
5
0
2
½
6
0
3
0
7
0
4
½
182,4517992,581882
Indbydelse

Undergruppen spiller fra lørdag den 7. februar til fredag den 13. februar 2015 i Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Århus N

Arrangør er Chess House og IM Rasmus Skytte.
Turneringsleder er Martin Matthiesen.


Der spilles alle-mod-alle i én 8-mandsgruppe.
Betænkningstiden er 90 min. til 40 træk og 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet. Hertil 30 sek. pr. træk fra træk 1.

Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak og reglement for DSUs EMT og koordinerede turneringer. Turneringen ELO-rates.

Indskud kr. 200,-
Præmier: 1.-pr.: 1.000,- 2.-pr.: 500,-

Præmier deles ved ligestilling. 

Spilletidspunkt alle runder:kl. 16.00

Ved ankomst til spillestedet senere end en halv time efter annonceret spillestart betragtes man som udeblevet og har dermed tabt partiet.

Tilmelding online her eller til Martin Matthiesen, 27 21 20 36. 

NB: Der opereres med først-til mølle-princippet.

Tilmelding venteliste via Chesshouse.dk

Periode 2015-02-07 .. 2015-02-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Chess House GM/IM Round-Robin Undergrupper

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Over 1800 8 2015-02-07 2015-02-04
Under 1800 8 2015-02-07 2015-02-04
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Over 1800
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500628 1409662 1. Morten Basse Jensby Horsens Skakforening 1949 1995 2014-12-29
100600608 1404644 2. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1931 1996 2014-11-27
100600965 1400851 3. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2080 2129 2014-12-25
100601239 1438093 4. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1855 1919 2014-11-27
100601101 1421638 5. Benny Lauridsen Viby Skakklub 1999 2054 2014-09-26
100600759 1422006 6. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1829 1954 2014-11-19
100602240 1429221 7. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2036 2041 2015-02-04
100600125 1413147 8. Niels Møllmann Bøye Skakklubben af 1968 1842 1914 2014-09-26
Deltagere i gruppen Under 1800
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401055 1412450 1. Eigil Straarup Horsens Skakforening 1752 1888 2014-12-29
100600537 1421760 2. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1491 1589 2015-02-01
100601235 1413449 3. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1661 1751 2014-12-25
100600273 1419609 4. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1625 1744 2014-09-26
100602023 1420844 5. Carsten Ørum Hansen Aros Skakklub 1007 2015-01-13
100601116 1422650 6. Johnny Sparvang Aros Skakklub 1474 1589 2015-02-04
100602078 1421620 7. Steen Larsen Aros Skakklub 1007 2015-02-03
100601098 1421492 8. Brian Kristensen Viby Skakklub 1362 1514 2014-12-25