Arbejder ...

loading

Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
25162466
24
1
13
1
5
½
4
1
2
½
7
½
16
1
3025165,382467
2IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
24482452
25
1
12
1
16
1
3
½
1
½
6
1
5
1
625,0524585,062461
3IM Nikolaj Mikkelsen
Philidor
24392447
26
1
15
1
22
1
2
½
4
1
5
1
12
1
15,524495,372458
4FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23192327
27
1
14
1
21
1
1
0
3
0
18
1
22
1
54 - 6523194,882329
5FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
23102324
31
1
18
1
1
½
8
1
20
1
3
0
2
0
7 - 114,323144,212327
6Henrik Holmsgaard
Brønshøj Skakforening
22872275
28
½
23
0
37
1
24
1
15
1
2
0
21
½
412 - 185,6522545,392247
7Sandi Stojanovski
Skakklubben K41
22072231
29
1
16
0
19
½
32
1
8
1
1
½
14
1
54 - 64,822114,592239
8Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
21052202
30
1
19
½
9
1
5
0
7
0
15
0
34
1
19 - 283,820994,402166
9Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21922198
32
1
20
½
8
0
21
0
33
1
19
1
15
0
19 - 285,321565,072167
10Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21772198
34
1
22
0
24
½
26
1
13
½
23
1
17
1
54 - 65,521675,372191
11FM Mogens Moe
Philidor
21252183
33
1
21
0
25
1
20
0
27
1
22
0
29
1
412 - 185,420975,562152
12Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21242158
35
1
2
0
28
1
18
1
16
½
21
1
3
0
7 - 113,9521354,002168
13Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
21472147
36
1
1
0
32
½
34
½
10
½
28
1
20
1
7 - 114,8521404,662144
14Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20512145
37
1
4
0
30
1
22
1
21
½
17
½
7
0
412 - 183,8520544,382130
15Søren Mikkel Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
20862119
38
1
3
0
40
1
19
½
6
0
8
1
9
1
7 - 113,7521013,642136
16Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
20812094
39
1
7
1
2
0
23
1
12
½
20
1
1
0
7 - 113,1521083,072123
17WFM Louise Winther Fredericia
Skakklubben K41
20122064
40
½
46
1
20
0
33
1
19
1
14
½
10
0
412 - 184,4520033,492054
18Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20052056
42
1
5
0
46
1
12
0
25
1
4
0
24
1
412 - 183,8520082,942057
19Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20172043
43
1
8
½
7
½
15
½
17
0
9
0
37
1
19 - 283,620153,492043
20Anil Surender
20622062
41
1
9
½
17
1
11
1
5
0
16
0
13
0
19 - 28020623,102070
21Ulf Karlsson
20002000
44
1
11
1
4
0
9
1
14
½
12
0
6
½
412 - 18020002,312034
22Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19772003
45
1
10
1
3
0
14
0
46
1
11
1
4
0
412 - 182,9520061,932024
23Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19091958
46
0
6
1
43
1
16
0
34
1
10
0
27
½
19 - 283,6519052,801972
24Villads Ussing Bojesen
Skakforeningen ØBRO
18581946
1
0
36
1
10
½
6
0
28
½
40
1
18
0
329 - 322,8518632,921949
25FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18721930
2
0
35
1
11
0
37
1
18
0
34
0
44
½
33 - 403,518423,601908
26Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18161904
3
0
38
½
45
1
10
0
40
½
29
½
39
1
19 - 283,9518033,931895
27Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18121890
4
0
37
0
41
1
44
1
11
0
35
1
23
½
19 - 283,6518083,661887
28Nikolaj Benjamin O'hayv
Damhus Skakklub
18101890
6
½
40
½
12
0
43
1
24
½
13
0
38
1
19 - 283,2518183,211896
29Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18031889
7
0
39
½
44
½
35
½
30
1
26
½
11
0
329 - 323,6517843,561878
30John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18201876
8
0
42
1
14
0
40
½
29
0
39
0
35
1
33 - 404,1517713,791850
31Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17751856
5
0
43
0
36
1
46
0
39
1
45
½
33
1
19 - 284,5517443,621854
32Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
17411837
9
0
41
1
13
½
7
0
35
½
37
½
45
0
33 - 402,7517343,091825
33Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17211795
11
0
44
½
39
1
17
0
9
0
46
1
31
0
33 - 403,217002,161769
34Hanna B. Kyrkjebo
18151815
10
0
45
½
38
1
13
½
23
0
25
1
8
0
329 - 32018152,341841
35Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16781753
12
0
25
0
42
1
29
½
32
½
27
0
30
0
241 - 432,2516712,361746
36Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16041743
13
0
24
0
31
0
45
½
42
½
44
0
41
½
44 - 462,8515463,271708
37Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub
17331736
14
0
27
1
6
0
25
0
43
1
32
½
19
0
33 - 402,2517411,841749
38Thomas Hansen
Fredericia Skakforening
15911702
15
0
26
½
34
0
39
0
44
1
41
1
28
0
33 - 402,7515802,661699
39Rolf Jensen
Brønshøj Skakforening
14901673
16
0
29
½
33
0
38
1
31
0
30
1
26
0
33 - 401,1515511,801701
40Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
14071660
17
½
28
½
15
0
30
½
26
½
24
0
42
0
241 - 430,5514721,481670
41Thorben Landstrøm Pedersen
Brønshøj Skakforening
15041650
20
0
32
0
27
0
42
1
45
0
38
0
36
½
44 - 461,7514932,391632
42Eirik Kyrkjebo
16361636
18
0
30
0
35
0
41
0
36
½
43
0
40
1
44 - 46016362,431617
43Thomas Nielsen
Fredericia Skakforening
15371632
19
0
31
1
23
0
28
0
37
0
42
1
46
0
241 - 431,7515481,461643
44Mats Lundh Gulbrandsen
Skakforeningen ØBRO
13381618
21
0
33
½
29
½
27
0
38
0
36
1
25
½
33 - 400,614421,551656
45Marte B. Kyrkjebo
16301630
22
0
34
½
26
0
36
½
41
1
31
½
32
1
19 - 28016301,791698
46Farid Gossili
Ishøj Skakklub
1457
23
1
17
0
18
0
31
1
22
0
33
0
43
1
329 - 320,85158301000

Præmiegruppe 2 (11 spillere)Præmiegruppe 3 (11 spillere)Præmiegruppe 4 (11 spillere)

Præmier:

46 deltagere heraf 3 GM/IM:

Hovedpræmier 8.000 kr. – 3.200 kr. – 2.200 kr.

Gruppe 2 (14-24) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Gruppe 3 (25-35) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Gruppe 4 (36-46) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Disse præmier deles ved ligestilling og det er kun muligt at vinde en af dem. Præmien til Københavnsmesteren på 3.000 kr. uddeles efter korrektionsberegning, og kan vindes sammen med en af de øvrige præmier.

Partier i turneringen Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Brønshøj Lang Weekend og KM 2015


Brønshøj Skak Forening indbyder hermed for 4. gang til Brønshøj Lang Weekend EMT. Denne gang i en 80 års jubilæumsudgave, hvor 1. præmien er øget til 8.000 kr.


Københavnsmester 2015: Titlen og præmien på 3.000 kr. går til det medlem af KSU, som opnår den bedste placering i den samlede stilling. Præmien er uafhængig af den øvrige præmiefordeling. Ved ligestilling afgøres mesterskabet - både titel og præmie - ved alm. korrektion. For at komme i betragtning skal man have været medlem af KSU i 1. kvartal 2015.


7 runder afvikles fra fredag 6. februar til mandag 9. februar 2015


Turneringsform:

Schweizer i en stor gruppe inddelt efter ELO-rating, max. 46 deltagere. (Brønshøj vælger de sidste to deltagere, pr. 7/1 ingen vælges af Brønshøj)


Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.


Program:

Indskrivning

Fredag

6. februar 2015

inden 17:45

1. runde

Fredag

6. februar 2015

18:00

2. runde

Lørdag

7. februar 2015

11:00

3. runde

Lørdag

7. februar 2015

16:00

4. runde

Søndag

8. februar 2015

11:00

5. runde

Søndag

8. februar 2015

16:00

6. runde

Mandag

9. februar 2015

11:00

7. runde

Mandag

9. februar 2015

16:00


Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.


Betænkningstid: 90 min + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Indskud: 500 kr., betales 6. februar inden kl. 17.45. GM og IM gratis ved tilmelding inden 16. januar.

Præmier: Garanteret 1. præmie 8.000 kr.


Ratingpræmier:

Spillerne inddeles i grupper efter rating, efter de 13-15 øverste er der garanteret 2.000 kr. i 1. præmie i hver gruppe for hver ca. 10 deltagere. Hver deltager kan kun vinde en præmie.

Ved ligestilling deles præmierne.


Præmier:

46 deltagere heraf 3 GM/IM:

Hovedpræmier 8.000 kr. – 3.200 kr. – 2.200 kr.

Gruppe 2 (14-24) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Gruppe 3 (25-35) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Gruppe 4 (36-46) 2.100 kr. – 1.300 kr.

Disse præmier deles ved ligestilling og det er kun muligt at vinde en af dem. Præmien til Københavnsmesteren på 3.000 kr. uddeles efter korrektionsberegning, og kan vindes sammen med en af de øvrige præmier.


Tilmelding: senest mandag 2. februar helst via skak.dk, til Carsten Petersen 3887 4364, mobil 2965 3505, e-mail: b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen 2990 5035


OBS: Fotografering af deltagerne kan forekomme.

Periode 2015-02-06 .. 2015-02-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Carsten Petersen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015 46 2015-02-06 2015-02-02
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Brønshøj Lang Weekend EMT og KM 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103596 1706993 1. GM Daniel Semcesen Skanderborg Skakklub 2516 2466 2015-01-09
100101516 1403613 2. IM Simon Bekker-Jensen Philidor 2448 2452 2014-12-17
103104283 1407970 3. IM Nikolaj Mikkelsen Philidor 2439 2447 2014-12-09
100102653 1407589 4. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2319 2327 2014-12-05
100800378 1400320 5. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2310 2324 2014-11-16
100800410 1400452 6. Henrik Holmsgaard Brønshøj Skakforening 2287 2275 2014-12-12
100102137 1403249 7. Sandi Stojanovski Skakklubben K41 2207 2231 2014-12-17
100103864 1444492 8. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2105 2202 2014-12-21
100300620 1401475 9. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2192 2198 2015-02-06
100101347 1401785 10. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2177 2198 2014-12-21
100800106 1400550 11. FM Mogens Moe Philidor 2125 2183 2014-12-03
100100852 1401696 12. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2124 2158 2014-12-17
100802438 1412159 13. Christian Altenburg Eriksson Tåstrup Skakforening 2147 2147 2014-12-08
100103912 1444514 14. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2051 2145 2014-10-30
100701396 1411918 15. Søren Mikkel Andersen Aalborg Skakforening af 1889 2086 2119 2015-01-01
100800211 1410210 16. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 2081 2094 2014-12-06
100100428 1404113 17. WFM Louise Winther Fredericia Skakklubben K41 2012 2064 2014-12-20
100801207 1405683 18. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2005 2056 2014-12-17
100801054 1402307 19. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2017 2043 2014-10-30
1711938 20. Anil Surender 2062 2062 2014-11-22
1721674 21. Ulf Karlsson 2000 2000 2014-12-10
100103890 1440969 22. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1977 2003 2014-12-17
100800660 1408356 23. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1909 1958 2014-11-27
100103959 1446657 24. Villads Ussing Bojesen Skakforeningen ØBRO 1858 1946 2014-12-06
100802146 1402714 25. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1872 1930 2014-11-24
100100138 1406175 26. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1816 1904 2014-12-10
100100124 1407155 27. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1812 1890 2014-12-17
100102454 1408640 28. Nikolaj Benjamin O'hayv Damhus Skakklub 1810 1890 2015-01-05
100200232 1411187 29. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1803 1889 2014-12-02
103106047 1504940 30. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1820 1876 2014-12-20
100100136 1409778 31. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1775 1856 2014-12-17
100103500 1413007 32. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1741 1837 2014-10-30
103111069 1441230 33. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1721 1795 2014-12-20
1511599 34. Hanna B. Kyrkjebo 1815 1815 2014-12-19
100101719 1418246 35. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1678 1753 2014-12-20
100102246 1414330 36. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1604 1743 2014-12-05
100802654 1429590 37. Wojciech Zbigniew Pawlak Køge Skakklub 1733 1736 2014-10-30
100501523 1427580 38. Thomas Hansen Fredericia Skakforening 1591 1702 2014-11-29
100104196 1451448 39. Rolf Jensen Brønshøj Skakforening 1490 1673 2014-12-18
100103637 1415018 40. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1407 1660 2014-12-01
100102787 1447386 41. Thorben Landstrøm Pedersen Brønshøj Skakforening 1504 1650 2015-01-08
1511580 42. Eirik Kyrkjebo 1636 1636 2014-12-19
103109271 1431676 43. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1537 1632 2014-10-28
100104188 1451332 44. Mats Lundh Gulbrandsen Skakforeningen ØBRO 1338 1618 2014-12-20
1511602 45. Marte B. Kyrkjebo 1630 1630 2014-12-19
100104148 - 46. Farid Gossili Ishøj Skakklub 1457 2015-01-14