loading
Arbejder ...

CXU Nytår 2014 (ØBRO)

Vis Gruppe : ParringerPGN
CXU Nytår 2014 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
BMS Skak
25142509
33
1
18
1
10
1
4
½
7
1
2
0
6
1
1 - 45,325165,212512
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
25062477
34
1
17
0
38
1
15
1
13
1
1
1
3
½
1 - 4025065,292479
3IM Nikolaj Mikkelsen
Philidor
24372441
35
1
20
½
28
½
22
1
12
1
4
1
2
½
1 - 45,3524395,212444
4IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
24222426
36
1
19
1
13
1
1
½
5
1
3
0
25
1
1 - 44,924284,772433
5IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
23682394
37
1
22
1
30
1
7
½
4
0
43
1
10
½
55 - 105,3523615,312391
6FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23802349
38
1
23
1
15
½
9
½
25
½
11
1
1
0
11 - 175,223664,682345
7FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
23162332
39
1
24
1
46
1
5
½
1
0
10
0
26
1
11 - 174,823104,712330
8David Bekker-Jensen
Philidor
22602269
40
1
25
0
34
1
23
1
11
0
19
1
17
0
418 - 245,1522374,652256
9Martin Haubro
BMS Skak
22682288
41
1
26
1
17
½
6
½
16
1
14
1
22
-
55 - 104,222843,992308
10Brian Jørgen Jørgensen
Næstved Skakklub
22292258
42
1
27
1
1
0
29
1
17
½
7
1
5
½
55 - 103,9522504,022278
11FM Jesper Søndergård Thybo
Skive Skakklub
21662255
43
1
30
0
35
1
24
1
8
1
6
0
15
1
55 - 104,1521834,712261
12Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21342199
44
1
29
½
25
½
27
1
3
0
23
½
13
1
11 - 174,0521434,262204
13Henrik Porte
Prøvemedlemmer
22042204
45
1
32
1
4
0
28
1
2
0
24
½
12
0
25 - 37022043,812198
14Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
21382168
46
0
33
1
41
1
53
1
18
1
9
0
20
1
55 - 104,6521454,532177
15FM Nikolai Skousen
Skakforeningen ØBRO
21622192
47
1
16
1
6
½
2
0
20
1
17
½
11
0
418 - 243,421743,202208
16Nicolai Kistrup
BMS Skak
20012161
48
1
15
0
40
1
46
1
9
0
25
0
38
1
418 - 243,820054,662135
17Sandi Stojanovski
Skakklubben K41
21752207
49
1
2
1
9
½
25
½
10
½
15
½
8
1
55 - 103,422093,422239
18Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
21322164
50
1
1
0
44
1
30
1
14
0
26
0
37
½
25 - 374,6521094,462145
19Henrik Bolding Pedersen
Allerød Skakklub
21522180
51
1
4
0
43
½
26
½
35
1
8
0
41
1
418 - 244,621404,482170
20Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21632227
52
1
3
½
29
½
47
1
15
0
50
1
14
0
418 - 244,7521484,852193
21Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
21232145
53
½
28
0
37
½
61
1
43
0
47
½
44
1
25 - 375,820775,632102
22Sigfred Haubro
BMS Skak
21082129
54
1
5
0
60
1
3
0
30
½
34
1
9
-
25 - 373,4521092,372132
23Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20752138
55
1
6
0
45
1
8
0
36
1
12
½
29
1
11 - 174,0520844,212144
24Michael E. Vesterli
BMS Skak
21102116
56
1
7
0
54
1
11
0
38
1
13
½
30
1
11 - 174,421123,242121
25Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
20712130
57
1
8
1
12
½
17
½
6
½
16
1
4
0
11 - 172,821092,852196
26Martin Reib Petersen
Skakforeningen ØBRO
20492079
58
1
9
0
31
½
19
½
40
1
18
1
7
0
418 - 243,5520583,442090
27Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20232058
59
1
10
0
49
1
12
0
28
½
37
½
47
1
418 - 244,320174,112056
28Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
20702098
60
½
21
1
3
½
13
0
27
½
54
1
43
1
11 - 173,9520813,182104
29Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19001923
61
1
12
½
20
½
10
0
47
½
60
1
23
0
25 - 372,9519172,751938
30Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19481995
62
1
11
1
5
0
18
0
22
½
31
1
24
0
25 - 372,5519772,622013
31Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19511988
63
1
46
0
26
½
43
0
59
1
30
0
50
1
25 - 374,919094,681964
32Morten Davidsen Nielsen
Musikvidenskabeligt Institut
19361973
64
1
13
0
53
0
50
0
60
0
62
1
54
0
256 - 625,218404,231928
33Predrag Crnkovic
Prøvemedlemmer
19511951
1
0
14
0
58
½
48
½
52
0
64
1
51
0
256 - 624,218853,751925
34Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20222167
2
0
51
1
8
0
45
½
61
1
22
0
52
1
25 - 373,820164,452129
35Nils Petersen Skakforeningen Øbro
Skakforeningen ØBRO
19091969
3
0
50
1
11
0
44
1
19
0
53
1
45
½
25 - 373,219183,031978
36FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18611936
4
0
55
0
56
1
52
1
23
0
39
0
53
1
338 - 493,418493,511926
37Mihai Ursta Anghel
Haslev Skakklub
17941903
5
0
52
½
21
½
54
½
53
1
27
½
18
½
25 - 371,8518481,791951
38Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18171901
6
0
57
1
2
0
49
1
24
0
46
1
16
0
338 - 492,2518402,411913
39Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18281882
7
0
54
0
62
1
55
½
45
0
36
1
57
½
338 - 493,8518033,181878
40Nikolaj Benjamin O'hayv
Damhus Skakklub
18111882
8
0
59
1
16
0
51
1
26
0
52
½
60
½
338 - 493,0518102,991882
41Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
18661984
9
0
56
1
14
0
60
½
55
1
45
½
19
0
338 - 493,318573,721955
42Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
18911884
10
0
61
0
57
0
59
0
64
1
63
1
56
1
338 - 495,218254,761849
43Hilmir Freyr
Prøvemedlemmer
18781856
11
0
58
1
19
½
31
1
21
1
5
0
28
0
25 - 37018781,681929
44Arthur Berg
Skakforeningen Odysseus
17891878
12
0
63
1
18
0
35
0
51
½
59
1
21
0
50 - 55317743,061856
45Morten Renneberg
Skakforeningen ØBRO
18271896
13
0
62
1
23
0
34
½
39
1
41
½
35
½
25 - 372,718512,651913
46John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18121863
14
1
31
1
7
0
16
0
50
0
38
0
58
1
338 - 492,7518202,381875
47Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18001875
15
0
64
1
55
1
20
0
29
½
21
½
27
0
338 - 492,618122,681881
48Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18771902
16
0
49
0
59
½
33
½
56
½
57
0
61
1
50 - 554,4518194,071871
49Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
17561858
17
0
48
1
27
0
38
0
58
½
56
½
55
½
50 - 55317413,241843
50Güney Ozcan
Nørrebro Skakklub
16221854
18
0
35
0
63
1
32
1
46
1
20
0
31
0
338 - 491,716612,641868
51Uno Skonnord
Skakforeningen ØBRO
16661846
19
0
34
0
64
1
40
0
44
½
58
½
33
1
338 - 492,516813,141840
52Villads Ussing Bojesen
Skakforeningen ØBRO
18831947
20
0
37
½
61
½
36
0
33
1
40
½
34
0
50 - 553,3518583,281916
53Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17881834
21
½
60
½
32
1
14
0
37
0
35
0
36
0
256 - 622,4517752,361827
54Svend Kronborg Kristensen
Skakforeningen ØBRO
17860
22
0
39
1
24
0
37
½
57
1
28
0
32
1
25 - 372,35182100
55Ted Sandbech
Prøvemedlemmer
16501755
23
0
36
1
47
0
39
½
41
0
61
½
49
½
50 - 551,8516702,071764
56Samuel Peter Heine May
Skakforeningen ØBRO
16721744
24
0
41
0
36
0
62
1
48
½
49
½
42
0
256 - 622,0516712,161738
57Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16381728
25
0
38
0
42
1
58
½
54
0
48
1
39
½
338 - 491,8516731,741753
58Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15901696
26
0
43
0
33
½
57
½
49
½
51
½
46
0
256 - 621,6516041,901698
59Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
16481683
27
0
40
0
48
½
42
1
31
0
44
0
63
1
50 - 552,216571,961705
60Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
16351672
28
½
53
½
22
0
41
½
32
1
29
0
40
½
338 - 491,216981,161746
61Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17241766
29
0
42
1
52
½
21
0
34
0
55
½
48
0
256 - 621,9517261,901770
62Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15451615
30
0
45
0
39
0
56
0
63
1
32
0
64
1
256 - 622,615182,281609
63Jens Evald Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11791463
31
0
44
0
50
0
64
1
62
0
42
0
59
0
1630,711931,371448
64Erik Bremer
Blindes Skakklub
11961447
32
0
47
0
51
0
63
0
42
0
33
0
62
0
0640,711651,161424

2150-2300 (14 spillere)2000-2150 (8 spillere)1900-2000 (12 spillere)1800-1900 (12 spillere)Under 1800 (11 spillere)

Indbydelse
CXU Nytår 2014 (ØBRO)
 
Skakforeningen ØBRO og MainframeSupport ApS indbyder til ØBRO’s årlige traditionsrige nytårsturnering 27.-30. december 2014.
 
Turneringen afholdes som en ægte FIDE-Schweizer med én stor gruppe (max. 70 deltagere), som Elo-rates.

VIGTIGT: Der er nu 70 tilmeldte spillere til turneringen - online-tilmeldingen (under indbydelsen) er derfor lukket. Der oprettes i stedet en venteliste. Skriv til Søren Bech Hansen (
liftupeverystone@gmail.com) for at komme på venteliste til turneringen.

Præmier: Garanteret 1. præmie på 7.000 kr.! Deling ved ligestilling. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal. Udover hovedpræmierne vil der være ratingpræmier. Der vil blive oprettet et passende antal præmiegrupper med (ca.) lige mange spillere i hver.

Spillested: ØBRO’s lokaler, Rosenvængets Allé 31, 2100 København Ø.

Program: Hver af dagene 27., 28. og 30. dec. spilles to runder kl. 13-18 og kl. 19-24. Den 29. dec. spilles en runde kl. 19-24.

Fremmøde: Senest 30 minutter efter starttidspunkt ved hver runde.

Betænkningstid: 40 træk på 2 timer og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Indskud: GM og IM gratis. Andre kr. 400,-. Indtegning og kontant betaling af indskud 27/12 inden kl. 12.00.
 
Livedækning: Der bliver desværre ikke livedækning af turneringen i år.

Tilmelding: Online-tilmelding på
www.dsu.dk med navn, fødselsdag, rating og klub.  Spørgsmål besvares ved at sende en mail til Søren Bech Hansen: liftupeverystone@gmail.com.


VIGTIGT: Der er nu 70 tilmeldte spillere til turneringen - online-tilmeldingen (under indbydelsen) er derfor lukket. Der oprettes i stedet en venteliste. Skriv til Søren Bech Hansen (liftupeverystone@gmail.com) for at komme på venteliste til turneringen.

Tilmeldingsfristen er onsdag den 17. december 2014.

Særlige bemærkninger om nye regler pr. 1. juli 2014:

Vedr. mobiltelefoner og andet elektronisk kommunikationsudstyr: Skakhåndbogens Afsnit 3.4.6 §11.3.b med tilføjelsen fra 1. september 2014 finder anvendelse - dvs. mobiltelefoner mm., der medbringes på spillestedet skal opbevares slukket i en taske/pose under partiet, jf. http://www.skak.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=649:tilfojelse-til-mobilreglen&catid=9&Itemid=147

Vedr. færdigspil som hurtigskak: Henvisning til Skakhåndbogens Afsnit 3.5.7-G  - det præciseres, at enhver anmodning om forlænget spilletid efter stk. G.4 ikke imødekommes - dette sker for at sikre minimum 1 times planlagt pause mellem runderne.

ØBRO’s hjemmeside: www.oebroskak.dk
 
Periode 2014-12-27 .. 2014-12-30
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.oebroskak.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Søren Bech Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til CXU Nytår 2014 (ØBRO)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.oebroskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
CXU Nytår 2014 64 2014-12-27 2014-12-17
Totalt antal tilmeldte 64
Deltagere i gruppen CXU Nytår 2014
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen BMS Skak 2514 2509 2014-11-01
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2506 2477 2014-11-08
103104283 1407970 3. IM Nikolaj Mikkelsen Philidor 2437 2441 2014-10-29
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2422 2426 2014-11-05
100901506 1413767 5. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2368 2394 2014-11-07
100400432 1403524 6. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2380 2349 2014-11-11
100800378 1400320 7. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2316 2332 2014-11-06
100101512 1403095 8. David Bekker-Jensen Philidor 2260 2269 2014-12-21
100103015 1414291 9. Martin Haubro BMS Skak 2268 2288 2014-10-30
100101674 1401548 10. Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2229 2258 2014-10-27
100901592 1438832 11. FM Jesper Søndergård Thybo Skive Skakklub 2166 2255 2014-11-09
100103177 1413848 12. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2134 2199 2014-10-27
101095211 1016326 13. Henrik Porte Prøvemedlemmer 2204 2204 2014-10-26
100100693 1402412 14. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2138 2168 2014-10-27
100100519 1401432 15. FM Nikolai Skousen Skakforeningen ØBRO 2162 2192 2014-11-09
100103773 1444816 16. Nicolai Kistrup BMS Skak 2001 2161 2014-11-12
100102137 1403249 17. Sandi Stojanovski Skakklubben K41 2175 2207 2014-11-02
100103257 1411233 18. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2132 2164 2014-10-27
100101570 1401700 19. Henrik Bolding Pedersen Allerød Skakklub 2152 2180 2014-10-26
100901527 1431412 20. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2163 2227 2014-10-26
100102729 1408658 21. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2123 2145 2014-12-03
100101331 1405420 22. Sigfred Haubro BMS Skak 2108 2129 2014-11-06
100101167 1406884 23. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2075 2138 2014-11-10
100103327 1417339 24. Michael E. Vesterli BMS Skak 2110 2116 2014-11-10
100103864 1444492 25. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2071 2130 2014-10-26
100100496 1412000 26. Martin Reib Petersen Skakforeningen ØBRO 2049 2079 2014-10-26
100801054 1402307 27. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2023 2058 2014-11-10
100800211 1410210 28. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 2070 2098 2014-10-27
102100937 1427962 29. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1900 1923 2014-10-27
100103890 1440969 30. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1948 1995 2014-10-26
100800660 1408356 31. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1951 1988 2014-10-26
100103393 1404768 32. Morten Davidsen Nielsen Musikvidenskabeligt Institut 1936 1973 2014-12-16
101095210 975362 33. Predrag Crnkovic Prøvemedlemmer 1951 1951 2014-12-19
100103912 1444514 34. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2022 2167 2014-10-26
100100497 1403346 35. Nils Petersen Skakforeningen Øbro Skakforeningen ØBRO 1909 1969 2014-11-05
100802146 1402714 36. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1861 1936 2014-11-05
100202198 1442473 37. Mihai Ursta Anghel Haslev Skakklub 1794 1903 2014-11-16
100601239 1438093 38. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1817 1901 2014-11-07
100200232 1411187 39. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1828 1882 2014-10-26
100102454 1408640 40. Nikolaj Benjamin O'hayv Damhus Skakklub 1811 1882 2014-10-29
100201817 1434187 41. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1866 1984 2014-10-27
100500481 1506021 42. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1891 1884 2014-11-06
101095209 2309998 43. Hilmir Freyr Prøvemedlemmer 1878 1856 2014-11-08
100104061 1447416 44. Arthur Berg Skakforeningen Odysseus 1789 1878 2014-12-22
103110074 1438700 45. Morten Renneberg Skakforeningen ØBRO 1827 1896 2014-11-11
103106047 1504940 46. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1812 1863 2014-10-29
100100124 1407155 47. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1800 1875 2014-12-21
100100138 1406175 48. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1877 1902 2014-10-27
100103500 1413007 49. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1756 1858 2014-10-30
101094999 1431595 50. Güney Ozcan Nørrebro Skakklub 1622 1854 2014-12-23
100104067 1446800 51. Uno Skonnord Skakforeningen ØBRO 1666 1846 2014-11-11
100103959 1446657 52. Villads Ussing Bojesen Skakforeningen ØBRO 1883 1947 2014-10-28
100100136 1409778 53. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1788 1834 2014-11-11
100100466 1450719 54. Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1786 0 2014-11-12
101095208 1409751 55. Ted Sandbech Prøvemedlemmer 1650 1755 2014-10-26
100802531 1435990 56. Samuel Peter Heine May Skakforeningen ØBRO 1672 1744 2014-11-11
100101719 1418246 57. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1638 1728 2014-10-28
100102246 1414330 58. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1590 1696 2014-11-13
100100408 1445421 59. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1648 1683 2014-10-26
103111069 1441230 60. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1635 1672 2014-11-11
100701623 1444972 61. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1724 1766 2014-10-26
100101086 1413368 62. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1545 1615 2014-11-10
100100471 1409603 63. Jens Evald Larsen Enkeltmedlem - Indland 1179 1463 2014-12-23
100100647 1411578 64. Erik Bremer Blindes Skakklub 1196 1447 2014-11-07