Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - Syd Grand Prix 4  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Jan Garbrecht
Haderslev Skakklub
20842116
2
½
3
0
5
1
6
0
7
1
14
1
4
1
3 - 4
2Andreas Schütte
Bov Skakklub
21822178
1
½
5
1
13
½
12
1
3
1
11
0
8
1
52
3Artur Kevorkov
Bov Skakklub
22572204
4
0
1
1
6
1
13
1
2
0
8
½
11
½
45 - 8
4Frank Schwarz
Bov Skakklub
22482226
3
1
6
1
8
0
10
1
11
0
12
½
1
0
9 - 10
5Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
19392000
6
0
2
0
1
0
7
0
14
1
9
1
12
½
11
6Peter Martin Leimand
Ribe Skakklub
20292060
5
1
4
0
3
0
1
1
9
1
10
0
14
1
45 - 8
7Ivan Sørensen (Differdange)
Skakklubben Evans
21492150
8
0
9
0
14
1
5
1
1
0
13
0
10
0
212 - 13
8Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
19111974
7
1
10
½
4
1
11
0
13
1
3
½
2
0
45 - 8
9Gert Aagaard
Springeren Kolding
20002058
10
0
7
1
12
0
14
1
6
0
5
0
13
0
212 - 13
10Lars Wilton Pedersen
Ribe Skakklub
20652107
9
1
8
½
11
½
4
0
12
½
6
1
7
1
3 - 4
11Robert Schütz
Ribe Skakklub
20662114
12
1
13
½
10
½
8
1
4
1
2
1
3
½
1
12Christian Karstensen
Tønder Skakklub
19381950
11
0
14
1
9
1
2
0
10
½
4
½
5
½
9 - 10
13Svend Erik Kramer
Bov Skakklub
20072054
14
1
11
½
2
½
3
0
8
0
7
1
9
1
45 - 8
14Hr. Oversidder
1900
13
0
12
0
7
0
9
0
5
0
1
0
6
0
014

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Hans Nørgård Paulsen
Springeren Kolding
1810
2
1
4
0
9
1
14
0
11
0
16
0
17
1
313 - 15
2Dieter Kröger
Leck
1714
1
0
3
½
6
½
13
1
8
1
11
1
14
1
52 - 4
3Anders Christensen
Varde Skakklub
1868
4
0
2
½
10
0
17
1
20
½
6
1
8
½
9 - 12
4Hans Valdemar Hansen
Leck
1786
3
1
1
1
7
0
12
0
15
1
18
0
11
1
47 - 8
5Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
1794
6
½
11
½
16
½
15
0
10
1
20
1
19
0
9 - 12
6Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1703
5
½
12
0
2
½
10
0
17
0
3
0
9
0
120
7David Gutschenreiter
Bov Skakklub
1822
8
1
9
1
4
1
18
0
14
0
19
1
12
1
52 - 4
8Mentor Dervishaj
1800
7
0
10
1
11
0
9
1
2
0
15
1
3
½
9 - 12
9Jan Rosenberg
Ribe Skakklub
1799
10
1
7
0
1
0
8
0
13
0
17
½
6
1
16 - 17
10Eivind Palm
Tønder Skakklub
1828
9
0
8
0
3
1
6
1
5
0
13
1
15
1
47 - 8
11Guido Heinemann
Bov Skakklub
1759
12
½
5
½
8
1
19
0
1
1
2
0
4
0
313 - 15
12Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1861
11
½
6
1
19
1
4
1
18
1
14
½
7
0
52 - 4
13Hans Erik Leimand
Ribe Skakklub
1716
14
0
15
0
17
½
2
0
9
1
10
0
20
0
19
14Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
1853
13
1
16
1
18
0
1
1
7
1
12
½
2
0
5 - 6
15Karsten Jacobsen
Ribe Skakklub
1898
16
0
13
1
20
½
5
1
4
0
8
0
10
0
16 - 17
16Dorian Gutschenreiter
Bov Skakklub
1863
15
1
14
0
5
½
20
1
19
0
1
1
18
0
9 - 12
17Alexander Køpke Jensen
Haderslev Skakklub
1740
18
0
20
0
13
½
3
0
6
1
9
½
1
0
218
18Sami Dervishaj
1800
17
1
19
½
14
1
7
1
12
0
4
1
16
1
1
19Poul Flemming Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
1834
20
1
18
½
12
0
11
1
16
1
7
0
5
1
5 - 6
20Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1877
19
0
17
1
15
½
16
0
3
½
5
0
13
1
313 - 15

2. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1531
2
1
3
½
8
1
9
½
6
0
5
1
7
0
43 - 5
2Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1634
1
0
9
0
7
0
4
0
10
1
3
0
8
0
19
3Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1668
4
1
1
½
5
0
10
1
9
0
2
1
6
0
6
4Søren Nyborg Jensen
Varde Skakklub
1678
3
0
5
0
10
1
2
1
8
1
6
0
9
0
37 - 8
5Børge Guldager
Fredericia Skakforening
16871799
6
0
4
1
3
1
8
0
7
0
1
0
10
1
37 - 8
6Hansjørgen Clausen
Gråsten Skakklub
16291706
5
1
8
1
9
0
7
1
1
1
4
1
3
1
62
7Lars Rix
Skakklubben Evans
1557
8
0
10
1
2
1
6
0
5
1
9
0
1
1
43 - 5
8Thomas Hansen
Fredericia Skakforening
16651702
7
1
6
0
1
0
5
1
4
0
10
1
2
1
43 - 5
9Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
1500
10
1
2
1
6
1
1
½
3
1
7
1
4
1
1
10xx yy
1500
9
0
7
0
4
0
3
0
2
0
8
0
5
0
010

3. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Benjamin Isler
1460
2
0
13
1
9
½
12
1
6
1
11
1
7
1
1 - 2
2Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14931616
1
1
3
1
6
1
11
0
10
1
13
0
5
½
4 - 5
3Tommy Hansen
Springeren Kolding
1487
4
1
2
0
11
0
7
0
12
0
14
1
6
1
39 - 10
4Uwe Hansen
Gråsten Skakklub
1451
3
0
5
0
12
½
14
1
8
0
7
0
10
1
11 - 13
5Lars Ole Larsen
Enkeltmedlem - Indland
1468
6
0
4
1
13
0
8
0
14
1
9
1
2
½
6 - 8
6Erik Asmund
Gråsten Skakklub
13701637
5
1
7
1
2
0
10
½
1
0
8
0
3
0
11 - 13
7Verner Frede Schrøder
Bov Skakklub
1433
8
1
6
0
10
0
3
1
9
0
4
1
1
0
39 - 10
8Niklas Callsen
Leck
1306
7
0
9
0
14
1
5
1
4
1
6
1
11
1
53
9Jørn Bertelsen
Gråsten Skakklub
1418
10
0
8
1
1
½
13
0
7
1
5
0
14
1
6 - 8
10Torben Simonsen
Skakklubben Evans
14201538
9
1
11
0
7
1
6
½
2
0
12
0
4
0
11 - 13
11Tiziano Wul Micalizio
Springeren Kolding
1399
12
1
10
1
3
1
2
1
13
½
1
0
8
0
4 - 5
12Ole Henriksen
Varde Skakklub
1461
11
0
14
1
4
½
1
0
3
1
10
1
13
0
6 - 8
13Karsten Mortensen
Enkeltmedlem - Indland
1306
14
1
1
0
5
1
9
1
11
½
2
1
12
1
1 - 2
14Aa Ba
1300
13
0
12
0
8
0
4
0
5
0
3
0
9
0
014

4. Klasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Niels Underbjerg
Gråsten Skakklub
1265
2
0
10
1
13
1
12
0
9
0
14
1
7
1
46 - 8
2Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
11771314
1
1
4
1
8
1
5
½
12
½
9
0
6
1
51 - 3
3Jens Staadsen Petersen
Gråsten Skakklub
1101
4
0
7
1
6
0
14
1
11
1
8
0
10
½
9 - 10
4Donato Gutschenreiter
Bov Skakklub
1299
3
1
2
0
12
0
13
1
6
1
7
1
5
1
51 - 3
5Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1214
6
½
13
1
9
½
2
½
8
1
12
1
4
0
4 - 5
6Janith Easan
Fredericia Skakforening
1000
5
½
9
0
3
1
10
1
4
0
11
1
2
0
9 - 10
7Carsten Wagner Sørensen
Fredericia Skakforening
1111
8
0
3
0
14
1
11
1
13
1
4
0
1
0
311
8Martin Møller
Vojens Skakklub
1141
7
1
12
1
2
0
9
½
5
0
3
1
14
1
4 - 5
9Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1292
10
½
6
1
5
½
8
½
1
1
2
1
12
½
51 - 3
10Bent Ebbesen
Fredericia Skakforening
1269
9
½
1
0
11
1
6
0
14
1
13
1
3
½
46 - 8
11Curt Bruhn
Haderslev Skakklub
1157
12
0
14
1
10
0
7
0
3
0
6
0
13
0
113
12Michael Pedersen
Gråsten Skakklub
1287
11
1
8
0
4
1
1
1
2
½
5
0
9
½
46 - 8
13Stig Larsen
Frederiksberg Skakforening
1070
14
1
5
0
1
0
4
0
7
0
10
0
11
1
212
14Cc Dd
1100
13
0
11
0
7
0
3
0
10
0
1
0
8
0
014

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Kasper Iversen (skoleskak)
1000
2
1
4
0
5
½
11
1
14
0
3
½
9
1
44 - 8
2Isabella Richter Hansen (skoleskak)
1000
1
0
6
0
8
1
10
1
3
1
4
0
15
1
44 - 8
3Christian Staadsen Petersen (skoleskak)
1000
4
0
8
1
6
1
15
0
2
0
1
½
16
1
9
4Anosh Easan (skoleskak)
1000
3
1
1
1
7
0
12
0
11
1
2
1
14
0
44 - 8
5Lasse Borring Petersen (skoleskak)
Haderslev Skakklub
1032
6
1
7
0
1
½
9
1
15
1
14
1
12
1
2 - 3
6Finja Dietz (Skoleskak)
Leck
1000
5
0
2
1
3
0
13
1
10
1
12
1
7
0
44 - 8
7Niels Østergaard Nielsen (Skoleskak)
1063
8
1
5
1
4
1
14
½
12
1
15
1
6
1
1
8Sophus Peter Skov Madsen (skoleskak)
1000
7
0
3
0
2
0
16
1
13
0
10
0
11
0
115
9August You Winkler Pedersen (skoleskak)
1000
10
1
12
0
15
0
5
0
16
1
13
1
1
0
310 - 13
10Christian Filskov Petersen (skoleskak)
1000
9
0
11
0
16
1
2
0
6
0
8
1
13
1
310 - 13
11Emil Gejl Jørgensen (skoleskak)
1000
12
0
10
1
13
1
1
0
4
0
16
1
8
1
44 - 8
12Janosh Easan (skoleskak)
1000
11
1
9
1
14
0
4
1
7
0
6
0
5
0
310 - 13
13Sebastian Staadsen Petersen (skoleskak)
1000
14
0
16
1
11
0
6
0
8
1
9
0
10
0
214
14Adis Heremic (skoleskak)
Tønder Skakklub
1000
13
1
15
1
12
1
7
½
1
1
5
0
4
1
2 - 3
15Jasmin Richter Hansen (skoleskak)
1000
16
1
14
0
9
1
3
1
5
0
7
0
2
0
310 - 13
16Ee Ff
1000
15
0
13
0
10
0
8
0
9
0
11
0
3
0
016
Indbydelse

Kære skakspillere.

VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 42. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 4. afdeling af Syd Grand Prix serien 2014-15.

Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 2, 6500 Vojens.

Tidspunkt: Søndag den 28. december 2014 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter rating gældende pr. 01.09.2014. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 partier med 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet. Se også SGP-reglementet her. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen.

Indskud: Seniorer og pensionister:   150,- kr., Juniorer:   100,-kr., Skoleskakklassen:   50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.
Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra 4. og 5.HK.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online her eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling helst senest  lørdag den 20.12.2014. Oplys navn, klub, DSU-rating pr. 01.09.2014, e-mail og evt. telefonnummer til:
Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com

Periode 2014-12-28 .. 2014-12-28
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2014/11/SGP-4-invitation-2014.pdf
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - Syd Grand Prix 4

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2014/11/SGP-4-invitation-2014.pdf

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 14 2014-12-28 2014-12-26
1. Klasse 20 2014-12-28 2014-12-20
2. Klasse 10 2014-12-28 2014-12-26
3. Klasse 14 2014-12-28 2014-12-26
4. Klasse 14 2014-12-28 2014-12-26
Skoleskakgruppen 16 2014-12-28 2014-12-26
Totalt antal tilmeldte 88
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400281 1408879 1. Jan Garbrecht Haderslev Skakklub 2084 2116 2014-12-09
100400631 4639790 2. Andreas Schütte Bov Skakklub 2182 2178 2014-12-15
100401613 4654200 3. Artur Kevorkov Bov Skakklub 2257 2204 2014-12-10
100401560 4658035 4. Frank Schwarz Bov Skakklub 2248 2226 2014-12-10
100500118 1439880 5. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1939 2000 2014-12-27
100400576 1407899 6. Peter Martin Leimand Ribe Skakklub 2029 2060 2014-12-19
100901466 1436651 7. Ivan Sørensen (Differdange) Skakklubben Evans 2149 2150 2014-12-09
100500403 1438964 8. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1911 1974 2014-12-18
100300075 1427024 9. Gert Aagaard Springeren Kolding 2000 2058 2014-12-21
100300625 1404962 10. Lars Wilton Pedersen Ribe Skakklub 2065 2107 2014-12-19
100500876 1405225 11. Robert Schütz Ribe Skakklub 2066 2114 2014-12-27
100701482 1416553 12. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1938 1950 2014-12-21
100400025 1412345 13. Svend Erik Kramer Bov Skakklub 2007 2054 2014-12-10
- 14. Hr. Oversidder 1900 2015-01-02
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400210 1419218 1. Hans Nørgård Paulsen Springeren Kolding 1810 1909 2014-11-29
- 2. Dieter Kröger Leck 1714 2014-12-21
100500329 1415921 3. Anders Christensen Varde Skakklub 1868 1960 2014-12-18
100400219 1439944 4. Hans Valdemar Hansen Leck 1786 1882 2014-12-16
103109777 1441264 5. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1794 1832 2014-12-04
100500538 1403478 6. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1703 1784 2014-12-07
100401570 12949540 7. David Gutschenreiter Bov Skakklub 1822 1818 2014-12-10
- 8. Mentor Dervishaj 1800 2014-12-25
100400358 1412531 9. Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1799 1886 2014-12-03
100801031 1410709 10. Eivind Palm Tønder Skakklub 1828 1884 2014-12-21
100401598 24658359 11. Guido Heinemann Bov Skakklub 1759 1867 2014-12-10
100500488 1411950 12. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1861 1923 2014-12-21
100400347 1418955 13. Hans Erik Leimand Ribe Skakklub 1716 1777 2014-12-19
100500692 1409859 14. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1853 1852 2014-12-20
100500144 1416359 15. Karsten Jacobsen Ribe Skakklub 1898 1940 2014-11-29
100401619 12956996 16. Dorian Gutschenreiter Bov Skakklub 1863 1840 2014-12-10
100601043 1410245 17. Alexander Køpke Jensen Haderslev Skakklub 1740 2014-12-20
- 18. Sami Dervishaj 1800 2014-12-25
100500161 1404008 19. Poul Flemming Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 1834 1978 2014-12-12
100400289 1416499 20. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1877 1920 2014-12-20
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111576 1449575 1. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1531 2014-12-12
100400258 1448374 2. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1634 2014-12-19
100500942 1439855 3. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1668 2014-12-17
100500346 1439774 4. Søren Nyborg Jensen Varde Skakklub 1678 2014-12-19
100300488 1413902 5. Børge Guldager Fredericia Skakforening 1687 1799 2014-12-20
100400163 1409425 6. Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1629 1706 2014-12-19
100500540 1450425 7. Lars Rix Skakklubben Evans 1557 2014-12-21
100501523 1427580 8. Thomas Hansen Fredericia Skakforening 1665 1702 2014-12-17
100500354 1449583 9. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1500 2014-11-30
- 10. xx yy 1500 2015-01-02
Deltagere i gruppen 3. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Benjamin Isler 1460 2014-12-21
100501384 1444786 2. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1493 1616 2014-12-04
100501424 1447190 3. Tommy Hansen Springeren Kolding 1487 2014-12-10
100400514 1418726 4. Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1451 2014-12-19
100500516 0 5. Lars Ole Larsen Enkeltmedlem - Indland 1468 2014-12-21
100201430 1415794 6. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1370 1637 2014-12-19
100400116 1449591 7. Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1433 2014-12-10
- 8. Niklas Callsen Leck 1306 2014-12-21
100400161 0 9. Jørn Bertelsen Gråsten Skakklub 1418 2014-12-19
103109827 1441272 10. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1420 1538 2014-12-04
103111060 1447823 11. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1399 2014-12-25
100500343 1448781 12. Ole Henriksen Varde Skakklub 1461 2014-12-18
100501427 0 13. Karsten Mortensen Enkeltmedlem - Indland 1306 2014-12-27
- 14. Aa Ba 1300 2015-01-02
Deltagere i gruppen 4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401169 0 1. Niels Underbjerg Gråsten Skakklub 1265 2014-12-16
103111288 1446894 2. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1177 1314 2014-12-20
100401581 1449451 3. Jens Staadsen Petersen Gråsten Skakklub 1101 2014-12-16
100401643 12975540 4. Donato Gutschenreiter Bov Skakklub 1299 2014-12-10
100501746 1448552 5. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1214 2014-12-20
100501747 1448560 6. Janith Easan Fredericia Skakforening 1000 2014-12-20
100501635 1446975 7. Carsten Wagner Sørensen Fredericia Skakforening 1111 2014-12-23
100401642 - 8. Martin Møller Vojens Skakklub 1141 2014-12-14
100400287 1441833 9. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1292 2014-12-20
100500566 1446878 10. Bent Ebbesen Fredericia Skakforening 1269 2014-12-20
100400276 1448447 11. Curt Bruhn Haderslev Skakklub 1157 2014-12-20
100400726 0 12. Michael Pedersen Gråsten Skakklub 1287 2014-12-16
101095028 1448013 13. Stig Larsen Frederiksberg Skakforening 1070 2014-12-21
- 14. Cc Dd 1100 2015-01-02
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Kasper Iversen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 2. Isabella Richter Hansen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 3. Christian Staadsen Petersen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 4. Anosh Easan (skoleskak) 1000 2014-12-20
100401627 1449460 5. Lasse Borring Petersen (skoleskak) Haderslev Skakklub 1032 2014-12-16
- 6. Finja Dietz (Skoleskak) Leck 1000 2014-12-21
- 7. Niels Østergaard Nielsen (Skoleskak) 1063 2014-12-23
- 8. Sophus Peter Skov Madsen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 9. August You Winkler Pedersen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 10. Christian Filskov Petersen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 11. Emil Gejl Jørgensen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 12. Janosh Easan (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 13. Sebastian Staadsen Petersen (skoleskak) 1000 2014-12-20
100401644 - 14. Adis Heremic (skoleskak) Tønder Skakklub 1000 2014-12-21
- 15. Jasmin Richter Hansen (skoleskak) 1000 2014-12-20
- 16. Ee Ff 1000 2015-01-02