loading
Arbejder ...

KSUs 3. Dagturnering 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20362054
8
0
2
½
3
1
4
1
5
½
6
1
7
½
24,820304,362057
2Jan Bauner
Skakklubben K41
19982031
7
½
1
½
8
½
3
1
4
0
5
1
6
½
43 - 44,419864,122029
3John Zachariassen
Faxe Skakklub
19121996
6
1
7
0
1
0
2
0
8
0
4
1
5
½
6 - 83,518823,741971
4Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
18561922
5
½
6
½
7
½
1
0
2
1
3
0
8
½
352,918592,941923
5Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
17331818
4
½
8
0
6
1
7
0
1
½
2
0
3
½
6 - 81,717571,891830
6John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18701941
3
0
4
½
5
0
8
½
7
1
1
0
2
½
6 - 83,0518543,161928
7Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19202022
2
½
3
1
4
½
5
1
6
0
8
½
1
½
43 - 43,619324,032021
8Per Steenstrup
GSF-Caïssa
19581998
1
1
5
1
2
½
6
½
3
1
7
½
4
½
51419883,762023

2. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16691766
8
0
2
½
3
0
4
½
5
0
6
0
7
0
183,4515943,201722
2Niels Schnegelsberg
Frederiksberg Skakforening
17051854
7
1
1
½
8
½
3
½
4
1
5
1
6
1
1 - 23,8517594,161881
3Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
16871814
6
1
7
½
1
1
2
½
8
½
4
1
5
1
1 - 23,6517533,741849
4Sven Løntoft
Amager Skakforening
16081793
5
1
6
1
7
½
1
½
2
0
3
0
8
½
52,816293,511793
5Hans Haagen Larsen
Nørrebro Skakklub
16691697
4
0
8
0
6
1
7
0
1
1
2
0
3
0
263,4516262,461688
6Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
17191802
3
0
4
0
5
0
8
0
7
½
1
1
2
0
7416443,591760
7Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
16101780
2
0
3
½
4
½
5
1
6
½
8
½
1
1
442,816463,351793
8Svend Erik Andersen
Tåstrup Skakforening
17131837
1
1
5
1
2
½
6
1
3
½
7
½
4
½
533,9517453,991857

3. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16011609
8
½
2
+
3
+
4
1
5
0
6
½
7
0
443,1515512,101607
2Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
15441735
7
1
1
-
8
½
3
-
4
-
5
-
6
-
81,115621,151742
3Erik Bremer
Blindes Skakklub
13861426
6
1
7
0
1
-
2
+
8
+
4
0
5
0
35 - 61,4513660,871429
4Thorben Landstrøm Pedersen
Brønshøj Skakforening
15771637
5
1
6
1
7
1
1
0
2
+
3
1
8
0
513,715913,101655
5Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15031698
4
0
8
0
6
½
7
1
1
1
2
+
3
1
2 - 3315263,651695
6Kristian Linneberg
Enkeltmedlem - Indland
14371648
3
0
4
0
5
½
8
½
7
½
1
½
2
+
35 - 62,414193,191624
7Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
14431618
2
0
3
1
4
0
5
0
6
½
8
0
1
1
72,814303,251603
8Leif Bernard
Frederikssund Skakklub
15601740
1
½
5
1
2
½
6
½
3
-
7
1
4
1
2 - 33,3516083,691756

4. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem - Indland
12711544
2
½
3
½
6
½
5
1
7
0
4
½
9
½
4 - 73,812583,131541
2Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
13261583
1
½
5
0
4
½
9
1
10
+
6
½
3
½
42 - 33,812902,921575
3Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12511556
4
1
1
½
5
½
6
0
8
½
7
½
2
½
4 - 73,612473,341539
4Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
12080
3
0
10
+
2
½
8
1
6
1
1
½
7
½
12,8124001000
5Søren Krogh
Skakklubben K41
13291438
6
½
2
1
3
½
1
0
9
0
8
0
10
+
383,7512502,171435
6Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
10131477
5
½
7
1
1
½
3
1
4
0
2
½
8
0
4 - 71,311442,581495
7Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
12581532
8
½
6
0
9
½
10
+
1
1
3
½
4
½
42 - 33,3512422,491532
8Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12431513
7
½
9
½
10
-
4
0
3
½
5
1
6
1
4 - 73,1512592,461534
9Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
12621583
10
-
8
½
7
½
2
0
5
1
10
-
1
½
92,3512692,911575
10Bye
9
-
4
-
8
-
7
-
2
-
9
-
5
-
010
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2015, der er åben for alle.



Turneringsform:

Der spilles i 8-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.


Spilledage:

Mandagene den 27. april, den 4., 11. og 18. maj, samt den 1., 8. og 15. juni. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 25. maj pga. pinsen.


Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.


Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.


Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.


Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.


Tilmelding:

Senest tirsdag den 21. april 2015.

Der er plads til 40-42 deltagere.


Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2015-04-27 .. 2015-06-15
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. gruppe 8 2015-04-27 2015-04-21
2. gruppe 8 2015-04-27 2015-04-21
3. gruppe 8 2015-04-27 2015-04-21
4. gruppe 10 2015-04-27 2015-04-21
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen 1. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801054 1402307 1. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2036 2054 2015-04-21
100101984 1415832 2. Jan Bauner Skakklubben K41 1998 2031 2015-03-29
100102048 1405535 3. John Zachariassen Faxe Skakklub 1912 1996 2015-04-17
102100937 1427962 4. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1856 1922 2014-11-22
100801251 1434373 5. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1733 1818 2014-12-11
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1870 1941 2014-11-21
100101946 1405128 7. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1920 2022 2015-03-19
100101713 1417207 8. Per Steenstrup GSF-Caïssa 1958 1998 2015-03-13
Deltagere i gruppen 2. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100978 1411268 1. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1669 1766 2015-04-20
103102750 1409549 2. Niels Schnegelsberg Frederiksberg Skakforening 1705 1854 2015-04-21
100100857 1417215 3. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1687 1814 2015-03-20
100700567 1441523 4. Sven Løntoft Amager Skakforening 1608 1793 2015-04-09
100800414 1409557 5. Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1669 1697 2015-03-28
100101051 1409042 6. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1719 1802 2014-11-27
100103105 1406612 7. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1610 1780 2014-12-01
100200343 1435140 8. Svend Erik Andersen Tåstrup Skakforening 1713 1837 2015-01-20
Deltagere i gruppen 3. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1601 1609 2015-04-20
100801662 1409727 2. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1544 1735 2015-04-21
100100647 1411578 3. Erik Bremer Blindes Skakklub 1386 1426 2015-03-23
100102787 1447386 4. Thorben Landstrøm Pedersen Brønshøj Skakforening 1577 1637 2015-03-18
100102246 1414330 5. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1503 1698 2014-11-24
100100182 1434020 6. Kristian Linneberg Enkeltmedlem - Indland 1437 1648 2015-03-19
100103798 1437534 7. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1443 1618 2015-03-10
100100908 1433717 8. Leif Bernard Frederikssund Skakklub 1560 1740 2015-03-18
Deltagere i gruppen 4. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
102101060 1447041 1. Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem - Indland 1271 1544 2015-02-26
100103501 1427911 2. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1326 1583 2015-03-09
100802375 1416669 3. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1251 1556 2015-03-11
100103877 1442503 4. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1208 2015-04-21
103108104 1407686 5. Søren Krogh Skakklubben K41 1329 1438 2014-12-15
100802044 1405713 6. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1013 1477 2014-11-30
100101903 1411543 7. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1258 1532 2014-11-25
100100274 1415506 8. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1243 1513 2015-04-13
100102131 1413988 9. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1262 1583 2014-12-01
- - 10. Bye - 2015-04-24