loading
Arbejder ...

KSUs 4. Dagturnering 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19402020
6
0
2
1
3
½
4
1
5
-
4219552,132027
2Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
18771906
5
-
1
0
6
0
3
0
4
½
½61,618441,351889
3Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
19872070
4
½
5
½
1
½
2
1
6
1
2 - 32,920033,052079
4Frode Benedikt Nielsen
Frederiksberg Skakforening
19151976
3
½
6
0
5
0
1
0
2
½
152,318762,281950
5Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19312012
2
+
3
½
4
1
6
½
1
+
411,419491,442023
6Jan Bauner
Skakklubben K41
19742034
1
1
4
1
2
1
5
½
3
0
2 - 32,819952,752049

2. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18661986
6
1
2
0
3
1
4
1
5
½
1 - 23,0518803,181992
2Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18481884
5
1
1
1
6
0
3
0
4
½
3 - 42,8518382,361887
3Ole Munch-Pedersen
Skakforeningen Odysseus
17201857
4
½
5
0
1
0
2
1
6
0
5 - 61,8517102,131832
4Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
18111911
3
½
6
½
5
1
1
0
2
½
3 - 42,5518102,591909
5Håkan Lane
Odense Skakklub
18181891
2
0
3
1
4
0
6
0
1
½
5 - 62,617852,421873
6Niels Schnegelsberg
Frederiksberg Skakforening
17591880
1
0
4
½
2
1
5
1
3
1
1 - 22,1518102,321904

3. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
16461786
6
0
2
0
3
1
4
½
5
0
5 - 62,516162,571765
2Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
16741797
5
0
1
1
6
0
3
0
4
1
242,7516522,671784
3Peter Kryger
Roskilde Skakklub
16701816
4
½
5
½
1
0
2
1
6
½
32,716642,831803
4Sven Løntoft
Amager Skakforening
16191761
3
½
6
½
5
0
1
½
2
0
5 - 62,315932,381743
5Hans Haagen Larsen
Nørrebro Skakklub
16061714
2
1
3
½
4
1
6
½
1
1
412,216841,981754
6Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16501785
1
1
4
½
2
1
5
½
3
½
22,5516792,571804

4. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Birger Birk
Roskilde Skakklub
15630
6
½
2
0
3
0
4
0
5
0
½62,6146901000
2Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15561648
5
1
1
1
6
½
3
1
4
1
12,5516582,001678
3Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15571707
4
1
5
1
1
1
2
0
6
1
422,5516292,381719
4Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
15611701
3
0
6
½
5
½
1
1
2
0
23 - 52,615342,341674
5Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
15371482
2
0
3
0
4
½
6
½
1
1
23 - 52,415190,941483
6Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
15281700
1
½
4
½
2
½
5
½
3
0
23 - 52,315152,341683

5. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Aase Morling
Nørrebro Skakklub
13891588
6
1
2
1
3
½
4
0
5
½
31 - 32,2514232,021588
2Ole Therkelsen
Nykøbing Sjælland Skakklub
14300
5
1
1
0
6
½
3
1
4
½
31 - 32,6144801000
3Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
14401519
4
½
5
½
1
½
2
0
6
½
24 - 62,714091,551528
4Erik Rasmussen
Egedal-Jyllinge Skakklub
14641657
3
½
6
½
5
½
1
1
2
½
31 - 32,8514712,511657
5Kristian Linneberg
Enkeltmedlem - Indland
14191621
2
0
3
½
4
½
6
½
1
½
24 - 62,513972,261616
6Arne Rasmussen
Hvidovre Skakklub
13711535
1
0
4
½
2
½
5
½
3
½
24 - 62,113671,661532

6. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
12291566
2
0
7
½
6
1
11
0
9
0
10 - 112,511843,261531
2Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12301518
1
1
10
½
4
½
5
0
11
½
6 - 92,2512412,331521
3Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
12901575
4
½
5
0
9
0
7
1
12
+
6 - 92,4512472,391557
4Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem - Indland
12331529
3
½
6
1
2
½
10
½
5
½
33 - 52,4512582,511539
5Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
12401614
6
½
3
1
10
½
2
1
4
½
1 - 22,512853,191626
6Arshak Ikilikian
Skakklubben K41
12001405
5
½
4
0
1
0
12
+
7
1
6 - 91,9511801,321409
7Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
11441426
8
0
1
½
12
+
3
0
6
0
10 - 111,311081,401390
8Jørgen Roed
Valby Skakklub
13771606
7
1
11
-
11
½
9
1
10
0
6 - 92,713682,751601
9Søren Krogh
Skakklubben K41
12051440
10
0
12
+
3
1
8
0
1
1
33 - 51,5512251,311454
10Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
12561527
9
1
2
½
5
½
4
½
8
1
1 - 22,513012,401549
11Erik Bremer
Blindes Skakklub
13661475
12
+
8
-
8
½
1
1
2
½
33 - 51,8513731,141492
12Bye
11
-
9
-
7
-
6
-
3
-
012
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 4. Dagturnering 2015, der er åben for alle.



Turneringsform:

Der spilles i 6-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.


Spilledage:

Mandagene den 17., 24. og 31. august, samt den 7. og 14. september. I alt 5 runder.


Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.


Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.


Indskud:

120 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.


Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.


Tilmelding:

Senest tirsdag den 11. august 2015.

Der er plads til 40-42 deltagere.


Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2015-08-17 .. 2015-09-14
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 4. Dagturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. gruppe 6 2015-08-17 2015-08-11
2. gruppe 6 2015-08-17 2015-08-11
3. gruppe 6 2015-08-17 2015-08-11
4. gruppe 6 2015-08-17 2015-08-11
5. gruppe 6 2015-08-17 2015-08-11
6. gruppe 12 2015-08-17 2015-08-11
Totalt antal tilmeldte 42
Deltagere i gruppen 1. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103720 1434330 1. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1940 2020 2015-07-13
100801251 1434373 2. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1877 1906 2015-06-11
100800945 1405306 3. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 1987 2070 2015-07-30
100101187 1405721 4. Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1915 1976 2015-08-11
100101946 1405128 5. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1931 2012 2015-06-16
100101984 1415832 6. Jan Bauner Skakklubben K41 1974 2034 2015-08-11
Deltagere i gruppen 2. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103106047 1504940 1. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1866 1986 2014-11-21
100100857 1417215 2. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1848 1884 2015-06-17
100104085 1450743 3. Ole Munch-Pedersen Skakforeningen Odysseus 1720 1857 2015-06-16
102100937 1427962 4. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1811 1911 2014-11-22
100701573 1433695 5. Håkan Lane Odense Skakklub 1818 1891 2015-08-15
103102750 1409549 6. Niels Schnegelsberg Frederiksberg Skakforening 1759 1880 2015-08-11
Deltagere i gruppen 3. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103105 1406612 1. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1646 1786 2014-12-01
100101705 1417916 2. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1674 1797 2015-06-16
100802863 1448188 3. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1670 1816 2015-07-05
100700567 1441523 4. Sven Løntoft Amager Skakforening 1619 1761 2015-07-09
100800414 1409557 5. Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub 1606 1714 2015-06-15
100101051 1409042 6. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1650 1785 2014-11-27
Deltagere i gruppen 4. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800841 1451553 1. Birger Birk Roskilde Skakklub 1563 2015-07-13
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1556 1648 2015-08-08
100102246 1414330 3. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1557 1707 2014-11-24
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1561 1701 2015-08-03
100802044 1405713 5. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1537 1482 2015-07-28
100101913 1411748 6. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1528 1700 2015-08-03
Deltagere i gruppen 5. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100102599 1440993 1. Aase Morling Nørrebro Skakklub 1389 1588 2014-11-23
100801824 1433520 2. Ole Therkelsen Nykøbing Sjælland Skakklub 1430 2015-08-10
100102444 1413961 3. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1440 1519 2015-07-06
100800712 1426427 4. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1464 1657 2015-08-03
100100182 1434020 5. Kristian Linneberg Enkeltmedlem - Indland 1419 1621 2015-07-08
100102750 1417770 6. Arne Rasmussen Hvidovre Skakklub 1371 1535 2015-07-21
Deltagere i gruppen 6. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100102131 1413988 1. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1229 1566 2014-12-01
100100274 1415506 2. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1230 1518 2015-06-16
100103501 1427911 3. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1290 1575 2015-03-09
102101060 1447041 4. Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem - Indland 1233 1529 2015-06-16
100103877 1442503 5. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1240 1614 2015-08-03
100103617 1414569 6. Arshak Ikilikian Skakklubben K41 1200 1405 2015-05-20
100802844 1445642 7. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1144 1426 2015-07-07
100100803 1417894 8. Jørgen Roed Valby Skakklub 1377 1606 2015-08-03
103108104 1407686 9. Søren Krogh Skakklubben K41 1205 1440 2014-12-15
100101903 1411543 10. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1256 1527 2015-06-07
100100647 1411578 11. Erik Bremer Blindes Skakklub 1366 1475 2015-04-24
- - 12. Bye - 2015-08-17