loading
Arbejder ...

BMS Mesterskabet 2015

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21652176
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
0
53421853,782200
2Michael E. Vesterli
BMS Skak
21122126
7
0
1
0
8
½
3
1
4
½
5
0
6
0
263,420843,232101
3Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
20312065
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
½
5
0
½82,5519852,592023
4Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
20142044
5
0
6
0
7
½
1
0
2
½
3
½
8
0
72,419942,372027
5Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
20782145
4
1
8
1
6
0
7
½
1
0
2
1
3
1
43,0521073,452187
6FM Martin Haubro
BMS Skak
22842312
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
1
2
1
715,223265,162349
7Sigfred Haubro
BMS Skak
21092142
2
1
3
1
4
½
5
½
6
0
8
1
1
1
523,421433,412174
8Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21672198
1
0
5
0
2
½
6
0
3
1
7
0
4
1
5421374,012168

 

 

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjarke Gadgaard Aage
Enkeltmedlem - Indland
19912048
8
1
2
½
3
0
4
1
5
½
6
+
7
½
23,4519933,322052
2Nicolai Kistrup
BMS Skak
20052079
7
1
1
½
8
1
3
1
4
½
5
1
6
1
614,320434,352145
3Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18661947
6
0
7
½
1
1
2
0
8
½
4
½
5
0
62,818572,921939
4Jacob Pallesen
BMS Skak
19992059
5
½
6
1
7
0
1
0
2
½
3
½
8
1
34,2519774,142046
5Jeppe Nicolaisen
Enkeltmedlem - Indland
19772051
4
½
8
0
6
½
7
1
1
½
2
0
3
1
4419624,052040
6Ante Bilandzie
Skakforeningen ØBRO
18271896
3
1
4
0
5
½
8
0
7
1
1
-
2
0
82,118392,081904
7Carsten Hejberg
BMS Skak
18731963
2
0
3
½
4
1
5
0
6
0
8
½
1
½
72,918613,091951
8Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19051958
1
0
5
1
2
0
6
1
3
½
7
½
4
0
353,218993,051957

Partiet Ante Bilandzic - Bjarke Gadgaard Aage (6. runde) ikke muligt at flytte, afgjort uden kamp (afbud Ante B.).

 

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Simon Andreasen
BMS Skak
1281
2
0
10
0
7
1
3
0
12
+
5
0
4
1
3102,35126501000
2Jørgen Vilhelmsen
BMS Skak
14231607
1
1
4
0
11
½
10
1
8
½
6
½
9
0
73,114412,641604
3Henrik Rasmussen
BMS Skak
15871782
4
0
5
1
9
½
1
1
6
½
11
½
7
1
54,6515803,111770
4Jørgen Holst
BMS Skak
11931413
3
1
2
1
8
0
6
½
11
0
7
½
1
0
381,6512541,261483
5Morten Jensen
Prøvemedlemmer
1400
6
0
3
0
12
+
7
1
9
0
1
1
8
0
392,6137301000
6Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
16341712
5
1
8
0
10
½
4
½
3
½
2
½
12
+
464,615793,251687
7Jens Islin
Lyngby-Virum Skakklub
11381590
8
0
12
+
1
0
5
0
10
0
4
½
3
0
111,311022,021529
8Søren Hansen
BMS Skak
13711484
7
1
6
1
4
1
11
0
2
½
9
0
5
1
32,914481,721555
9Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17801880
10
½
11
0
3
½
12
+
5
1
8
1
2
1
525,117473,781864
10Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
14721660
9
½
1
1
6
½
2
0
7
1
12
+
11
½
42,9514972,141667
11Anders Otto Larsen
BMS Skak
15861790
12
1
9
1
2
½
8
1
4
1
3
½
10
½
14,516214,901802
12Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
14531532
11
0
7
-
5
-
9
-
1
-
10
-
6
-
0120,314400,181525

Albert Emil Lyng Petersen udgået af turneringen efter 1. runde.
 

Indbydelse

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2015" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts-april 2015.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
24. februar, 3., 10., 17. og 24. marts og 7. og 14. april.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Gruppeinddeling
Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, der inddeles efter rating. Nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se link ovenfor).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.
 
Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Tilmelding senest den 17. februar 2015.

Turneringskomite
Anføres når turneringen starter.

Præmier
Mesterklassen: 1000 kr - 500 kr - 200 kr
Gruppe 2: 500 kr - 300 kr - 200 kr
Gruppe 3: 500 kr - 400 kr - 200 kr - 100 kr
Præmier deles ved ligestilling.
 

Periode 2015-02-24 .. 2015-04-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.bmsskak.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.bmsskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2015-02-24 2015-02-24
Gruppe 2 8 2015-02-24 2015-02-24
Gruppe 3 12 2015-02-24 2015-02-24
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103114 1413406 1. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2165 2176 2015-02-18
100103327 1417339 2. Michael E. Vesterli BMS Skak 2112 2126 2015-02-17
100801520 1415743 3. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 2031 2065 2015-01-31
100100197 1406337 4. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 2014 2044 2015-01-21
100103912 1444514 5. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2078 2145 2015-02-17
100103015 1414291 6. FM Martin Haubro BMS Skak 2284 2312 2015-02-14
100101331 1405420 7. Sigfred Haubro BMS Skak 2109 2142 2014-12-16
100101347 1401785 8. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2167 2198 2015-02-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200029 1406248 1. Bjarke Gadgaard Aage Enkeltmedlem - Indland 1991 2048 2015-02-17
100103773 1444816 2. Nicolai Kistrup BMS Skak 2005 2079 2014-12-19
100101324 1412566 3. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1866 1947 2014-12-29
100100897 1404881 4. Jacob Pallesen BMS Skak 1999 2059 2015-02-01
100800421 1404806 5. Jeppe Nicolaisen Enkeltmedlem - Indland 1977 2051 2015-02-14
100104023 1445243 6. Ante Bilandzie Skakforeningen ØBRO 1827 1896 2015-02-01
100800198 1404520 7. Carsten Hejberg BMS Skak 1873 1963 2015-02-17
100800660 1408356 8. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1905 1958 2015-02-19
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103861 1451138 1. Simon Andreasen BMS Skak 1281 2015-02-19
100103398 1418289 2. Jørgen Vilhelmsen BMS Skak 1423 1607 2015-02-08
100103357 1437011 3. Henrik Rasmussen BMS Skak 1587 1782 2015-01-24
100101454 1414496 4. Jørgen Holst BMS Skak 1193 1413 2015-01-06
101095287 1452592 5. Morten Jensen Prøvemedlemmer 1400 2014-12-25
100101323 1411667 6. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1634 1712 2015-01-08
102101031 1451030 7. Jens Islin Lyngby-Virum Skakklub 1138 1590 2015-01-29
100103847 1447530 8. Søren Hansen BMS Skak 1371 1484 2015-02-14
100100279 1432249 9. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1780 1880 2015-02-03
100103637 1415018 10. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1472 1660 2015-02-13
100101341 1402480 11. Anders Otto Larsen BMS Skak 1586 1790 2015-02-02
100103833 1438999 12. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1453 1532 2015-01-26