Arbejder ...

loading

Sondex Cup - Kolding Bymesterskab 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 3 SONDEX CUP 2015 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Karamtej Singh
Skakklubben K41
17981880
6
1
2
1
3
0
4
½
5
½
32 - 42,551812
2Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17751794
5
½
1
0
6
1
3
1
4
½
32 - 42,351795
3Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
17871839
4
0
5
0
1
1
2
0
6
1
252,451774
4Karsten Jacobsen
Ribe Skakklub
18191936
3
1
6
½
5
½
1
½
2
½
32 - 42,71828
5Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17821831
2
½
3
1
4
½
6
1
1
½
12,41818
6Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
17911894
1
0
4
½
2
0
5
0
3
0
½62,51731

Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Bemærk §3.5.7 G4 (færdigspil) er ikke gældende for denne turnering.

Indbydelse

 

  

Springeren indbyder til 5 runders koordineret turnering

 

Spillested:
Kolding Uddannelse Center Ågade 27, 6000 Kolding.

Turneringen afholdes i hyggeligt miljø ved åen, med ekstra god plads til alle spillere.
Spillestedet ligger 10 minutters gang fra Kolding banegård.
Der er gratis parkering ved spillestedet.

Spilledage/tidspunkt:
Fredag den 17.april kl. 19:00-24:00
Lørdag den 18.april kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00
Søndag den 19.april kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00

Grupper:
Der spilles i 6 mandsgrupper sidste gruppe evt.som monrad.

Betænkningstid:
40 træk 2 timer, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet. Mødetid senest 1 time efter rundens start.Bemærk §3.5.7 G4 (færdigspil) er ikke gældende for denne turnering.

NB. Øverste gruppe kan der ikke aftales remis før efter træk 25, heller ikke ved trækgentagelse,dette pga live transmission.

 

Indskud:
Kr. 250,- indbetales til Spar Nord 9277-4579858139 senest 10/4-2015. Ved senere betaling tillægges kr.50,00

Max.138 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig!

 

Præmier:
Øverste gruppe
1 . præmie kr. 3.000,-  vandrepokal og titlen Kolding  Bymester. 
2. præmie kr. 1500,-

Øvrige grupper: 1. præmie kr. 700,- 2.præmie kr. 400,-

NB:Vinder af næstbedste gruppe har ret til at spille i gruppe 1 næste år.

 

Turneringen er ELO ratet i de grupper hvor det er muligt.

Gratis deltagelse for GM og IM og gratis overnatning og der er på centralt beliggende Hotel for de første12 GM/IM'er

Gratis overnatning til de første 15 spillere der ønsker overnatning, på Danhostel  i 5 sengs værelser, 20 min. gang fra spillestedet.

Tilmelding direkte til Springerens formand Richardt Ebbesen (tlf. 27998730 e-mail r.ebbesen@stofanet.dk) om gratis overnatning.

Gode og billige overnatningsmuligheder nær spillestedet, se links på vores hjemmeside www.Skakklubbenspringeren.dk

Rygning og mobilforbud på spillestedet.

 

Kantine: 
Dejlig buffet, Kaffe, vand, øl, brød m.m.

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnr.
Senest den 10.april 2015 til Richardt Ebbesen tlf. 27998730 e-mail r.ebbesen@stofanet.dk
Du kan også benytte online tilmelding på www.skakklubbenspringeren.dkeller via DSU's turneringssystem

Periode 2015-04-17 .. 2015-04-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Sondex Cup - Kolding Bymesterskab 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
GM/IM SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 1 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 2 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 3 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 4 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 5 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 6 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Mester 7 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 1 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 2 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 3 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 4 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 5 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 6 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 7 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 8 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 9 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 10 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 11 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 12 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 13 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Basis 14 SONDEX CUP 2015 6 2015-04-17 2015-04-10
Totalt antal tilmeldte 132
Deltagere i gruppen GM/IM SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700286 1400142 1. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2458 2458 2015-01-25
103107144 1416928 2. FM Bjørn Møller Ochsner Jetsmark Skakklub 2396 2377 2015-01-24
103104283 1407970 3. IM Nikolaj Mikkelsen Philidor 2452 2457 2015-02-14
100103596 1706993 4. GM Daniel Semcesen Skanderborg Skakklub 2512 2481 2015-01-25
100601498 1407767 5. GM Jakob Vang Glud Philidor 2534 2527 2015-02-13
100601031 1404210 6. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2424 2415 2015-02-12
Deltagere i gruppen Mester 1 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1501755 1. FM Halvard Hagesather 2307 2295 2015-02-15
100901506 1413767 2. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2381 2385 2015-01-25
100102653 1407589 3. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2349 2336 2015-04-07
100400392 1404067 4. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2295 2288 2015-02-10
100501733 730157 5. IM Attila Gergacz Springeren Kolding 2342 2363 2015-02-10
100600616 1402528 6. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2261 2270 2015-01-26
Deltagere i gruppen Mester 2 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300210 1403699 1. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2191 2218 2015-03-19
100501119 1408364 2. Niels Bindzus Skakklubben af 1968 2194 2207 2015-02-02
100901527 1431412 3. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2148 2129 2015-01-26
101095289 1401360 4. Bjarne Light Prøvemedlemmer 2206 2206 2015-02-15
100300634 1403656 5. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2140 2145 2015-02-10
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2149 2180 2015-02-25
Deltagere i gruppen Mester 3 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900269 1403761 1. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2110 2156 2015-02-01
100103912 1444514 2. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2105 2188 2015-01-28
103110502 1444948 3. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2136 2173 2014-12-07
103108422 1439154 4. Farzam Firooznia Skakklubben Evans 2111 2158 2015-04-07
100500695 1410440 5. Lars Pedersen Skakklubben Evans 2117 2134 2015-02-14
100201685 1410024 6. Stefan Wiecker Frem Skakklub 2100 2140 2015-02-16
Deltagere i gruppen Mester 4 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301708 1436988 1. Simon Pil Wilbrandt Frem Skakklub 2050 2092 2015-01-27
100300625 1404962 2. Lars Wilton Pedersen Ribe Skakklub 2041 2094 2015-02-16
100301821 1439090 3. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2085 2036 2015-04-10
100602308 1440640 4. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2089 2108 2014-12-28
100602240 1429221 5. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2053 2107 2015-01-30
100600613 1401637 6. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2094 2106 2015-01-25
Deltagere i gruppen Mester 5 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600598 1412329 1. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2036 2040 2014-12-07
100900241 1406086 2. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2019 2080 2015-02-16
100500628 1409662 3. Morten Basse Jensby Horsens Skakforening 1999 2007 2015-02-11
100301800 1437127 4. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2026 2065 2015-01-27
100400286 1410067 5. Allan Hye Haderslev Skakklub 2032 2110 2015-02-08
100500063 1407287 6. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2004 2053 2014-12-27
Deltagere i gruppen Mester 6 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103104942 1408259 1. Miriam Frida Olsen BMS Skak 1997 2019 2015-02-14
100301049 1504258 2. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1962 1998 2015-02-15
100602335 1438360 3. Jesper Korsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1982 2016 2015-01-09
100700821 1416413 4. Henning Brøgger Jensen Fredericia Skakforening 1987 1977 2014-11-30
100500765 1418483 5. Kim Burnæs Springeren Kolding 1978 2005 2015-02-11
100900283 1416871 6. Niels Kristian Almtoft Kjellerup Skakklub 1967 2021 2014-12-10
Deltagere i gruppen Mester 7 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600267 1417320 1. Claus Vangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1934 1955 2015-01-18
100602311 1440489 2. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1924 1936 2015-02-12
100602256 1436570 3. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1921 1969 2015-01-18
100701482 1416553 4. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1909 1969 2015-04-11
103110001 1437747 5. Bjarke Hautop Kristensen Sorø Skakklub 1909 1947 2015-03-11
100100817 1403800 6. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1935 1967 2014-12-05
Deltagere i gruppen Basis 1 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500698 1434489 1. Jørgen Stald Kolding Skakklub 1881 1827 2015-04-13
100800535 1407392 2. Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland 1865 1945 2015-02-17
100900246 1447963 3. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1896 1914 2014-12-10
100500692 1409859 4. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1883 1911 2015-02-10
100501265 1446916 5. Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1874 1917 2015-02-22
100601239 1438093 6. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1906 1945 2015-02-15
Deltagere i gruppen Basis 2 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400358 1412531 1. Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1861 1891 2015-01-20
100401055 1412450 2. Eigil Straarup Horsens Skakforening 1837 1890 2015-02-11
103108608 1407856 3. Lars Linnemann Springeren Kolding 1852 1787 2015-01-19
100700051 1416065 4. Kaspar Jon Dreiberg Skakklubben Rokaden 1840 1918 2014-12-16
100401619 12956996 5. Dorian Gutschenreiter Bov Skakklub 1862 1851 2015-02-14
100500219 1417045 6. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1852 1903 2015-02-24
Deltagere i gruppen Basis 3 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104109 1447920 1. Karamtej Singh Skakklubben K41 1798 1880 2015-04-06
100701623 1444972 2. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1775 1794 2015-01-27
100500481 1506021 3. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1787 1839 2014-12-31
100500144 1416359 4. Karsten Jacobsen Ribe Skakklub 1819 1936 2015-04-13
100602257 1436589 5. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1782 1831 2015-01-18
100300749 1407511 6. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1791 1894 2014-12-22
Deltagere i gruppen Basis 4 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201817 1434187 1. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1750 1904 2015-01-26
100200197 1423541 2. Kim Nygaard Hede Fredericia Skakforening 1761 1833 2015-01-06
24672084 3. Stephan Millgramm 1741 1851 2015-01-22
100602425 1446045 4. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1760 1821 2015-01-26
100501382 1441809 5. Simun Petur Anthoniussen Springeren Kolding 1738 1670 2015-02-17
100300078 1405551 6. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1755 1879 2015-02-13
Deltagere i gruppen Basis 5 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401598 24658359 1. Guido Heinemann Bov Skakklub 1733 1835 2015-01-22
100100016 1411098 2. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1688 1736 2015-01-29
100801545 1445570 3. Kris Klausen Læseforeningens Skakklub 1736 1876 2015-02-10
100300925 1408577 4. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1684 1814 2015-02-10
100901673 1441299 5. Thomas Søndergaard Thybo Morsø Skakklub 1726 1772 2015-01-31
100500538 1403478 6. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1738 1807 2015-02-09
Deltagere i gruppen Basis 6 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400304 1419358 1. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1653 1804 2015-02-04
100602544 1451502 2. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1652 1750 2015-01-26
100602426 1445987 3. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1681 1724 2015-01-26
100600405 1429183 4. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1643 1689 2015-02-10
100600519 1422375 5. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1662 1703 2015-02-22
100101905 1441477 6. Kim Broksø Springeren Kolding 1675 1673 2015-02-16
Deltagere i gruppen Basis 7 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602356 1438590 1. Niels Buster Krog Westh Åbyhøj Skakklub 1619 1687 2015-03-31
102100849 1419820 2. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1612 1646 2015-01-22
100701600 1450522 3. Martin Olsen Skørping Skakklub 1608 0 2015-02-15
100802811 1442074 4. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1618 1648 2015-02-15
100400163 1409425 5. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1606 1709 2015-02-06
100602448 1444875 6. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1608 1759 2015-02-10
Deltagere i gruppen Basis 8 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111061 1448510 1. Jacob Clausen Springeren Kolding 1583 1734 2015-01-21
100602368 1438484 2. Mikkel Ramsdal Åbyhøj Skakklub 1569 1589 2015-01-30
100900771 1413201 3. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1549 1501 2015-01-22
100401643 12975540 4. Donato Gutschenreiter Bov Skakklub 1541 1559 2015-02-15
103111576 1449575 5. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1569 1721 2015-01-23
103111506 1447130 6. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1591 1622 2015-01-16
Deltagere i gruppen Basis 9 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501365 1429132 1. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1527 1702 2015-04-07
100600833 1422669 2. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1533 1590 2014-12-24
100301879 1447009 3. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1517 1691 2014-12-30
103109271 1431676 4. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1491 1670 2014-11-29
103111060 1447823 5. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1535 1642 2015-01-17
100102246 1414330 6. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1493 1698 2015-01-17
Deltagere i gruppen Basis 10 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301747 1443380 1. Leif Kristoffersen Middelfart Skakklub 1440 1656 2015-02-12
100501384 1444786 2. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1434 1603 2014-11-29
100500417 1444638 3. Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1475 1632 2015-01-04
100602424 1446037 4. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1435 1578 2015-03-11
100501424 1447190 5. Tommy Hansen Springeren Kolding 1413 1617 2014-12-02
100501746 1448552 6. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1467 1638 2015-02-01
Deltagere i gruppen Basis 11 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501707 1448641 1. Sverre Padkjær Gejl Springeren Kolding 1319 0 2015-01-10
100500691 1444620 2. Christian Anker Møller Springeren Kolding 1336 1564 2015-02-16
100501427 1452746 3. Karsten Mortensen Enkeltmedlem - Indland 1410 2015-01-09
103110503 1444859 4. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1330 2015-03-11
100301918 1448528 5. Susan Clausen Tårnet Svendborg 1398 1551 2015-02-06
100901773 1453378 6. Lars Jensen Viborg Skakklub 1300 2015-04-11
Deltagere i gruppen Basis 12 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301921 1447203 1. Kirsten Lund Fåborg Skakklub 1277 0 2015-01-31
103111288 1446894 2. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1245 1340 2015-01-19
100801513 1402870 3. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1231 1454 2015-02-07
100501737 1449524 4. Karl Rasmussen Springeren Kolding 1268 0 2014-12-16
102101014 1447815 5. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1253 1437 2015-01-28
103111580 1450247 6. Tobias Aagaard Hansen Frem Skakklub 1219 0 2015-02-17
Deltagere i gruppen Basis 13 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111059 1444930 1. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1172 2015-01-17
100501747 1448560 2. Janith Easan Fredericia Skakforening 1124 0 2015-02-01
100901687 1452738 3. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1176 2015-02-01
100301892 1450212 4. Henrik Malig Hansen Frem Skakklub 1187 0 2015-02-17
100901647 1438824 5. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1158 1368 2015-01-31
100501759 1452649 6. Mads Anker Jakobsen Springeren Kolding 1158 2015-02-15
Deltagere i gruppen Basis 14 SONDEX CUP 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602382 1449893 1. Jonas Odgaard-Jans Skakklubben af 1968 1077 0 2015-03-11
100501708 1452630 2. Bror Felix Padkjær Gejl Springeren Kolding 1011 2015-01-10
100401627 1449460 3. Lasse Borring Petersen Haderslev Skakklub 1091 0 2015-02-17
100301862 1450220 4. Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub 1094 0 2015-02-17
100301894 1451286 5. Claudia Maria Holm Sibani Læseforeningens Skakklub 1018 2015-02-10
100301922 1452983 6. Henriette Lund Fåborg Skakklub 1014 1000 2015-01-31