Arbejder ...

loading

Copenhagen Chess Challenge 2015  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Copenhagen Chess Challenge Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1GM Hans Tikkanen
Philidor
25352535
42
22
26
30
18
16
2
11
10
68025356,572529
2GM Henrik Danielsen
BMS Skak
25202520
43
23
13
11
21
17
1
9
5
71025206,072529
3IM Aryan Tari
25132513
44
24
12
10
28
26
6
5
19
69025136,302510
4GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24862486
45
61
33
21
23
13
9
37
18
613024866,752479
5GM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
24812481
46
25
16
12
11
6
28
3
2
5024815,632490
6IM Benjamin Gledura
24782478
47
29
17
9
13
5
3
19
11
4024785,682486
7IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
24562472
48
28
22
16
27
10
24
26
12
6126,0524566,272469
8IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
24572458
49
31
21
13
33
53
35
22
29
76,924536,822455
9IM Miklos Galyas
24492449
50
30
37
6
16
11
4
2
17
3024495,512459
10GM Stellan Brynell
Skakklubben Nordkalotten
24332433
51
33
27
3
29
7
21
23
1
610024335,532438
11IM Thorsten Michael Haub
24122412
52
32
41
2
5
9
13
1
6
72024124,892433
12IM Andreas Skytte Hagen
Enkeltmedlem - Indland
23962408
53
35
3
5
46
29
23
24
7
6115,424045,582412
13IM Victor Shen
23942394
54
34
2
8
6
4
11
17
 523023944,092403
14FM Johan-Sebastian Christiansen
23922392
55
37
46
65
45
33
29
28
21
614023926,812376
15FM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
23642382
56
68
38
32
41
28
27
42
30
226,723406,702370
16FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23952380
57
39
5
7
9
1
34
29
28
165,224015,032389
17IM Björn Ahlander
Skakklubben Nordkalotten
23722372
58
36
6
37
24
2
32
13
9
6023725,072386
18IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23392358
59
41
47
31
1
34
50
52
4
528623196,062347
19FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
23472339
60
38
28
41
44
36
52
6
3
5265,8523305,752332
20FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23412339
61
62
-
       0840,923230,882321
21FM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
22992333
62
83
8
4
2
37
10
34
14
174,7523143,892345
22FM Fabian Englert
23182318
63
1
7
57
47
35
33
8
34
18023185,212324
23FM Deniz Arman
23152315
64
2
48
38
4
42
12
10
33
19023154,902327
24FM Martin Haubro
BMS Skak
23682314
65
3
49
45
17
38
7
12
44
5275,8523515,192310
25FM Johannes Haug
23092309
66
5
50
44
32
52
30
47
55
40023096,242274
26GM Heikki M.J. Westerinen
23052305
67
81
1
46
61
3
44
7
35
532023055,522300
27FM Johnni Veng
Nordre Skakklub
22902304
68
56
10
58
7
61
15
41
60
5306,0522696,002284
28FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23252288
69
7
19
55
3
15
5
14
16
5244,4523363,992308
29FM Tycho Dijkhuis
22882288
70
6
52
64
10
12
14
16
8
15022884,502308
30FM Tom Rydstrom
22862286
71
9
51
1
49
44
25
55
15
20022865,322290
31FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22522272
72
8
54
18
52
55
70
57
67
4566,622006,562221
32FM David Bekker-Jensen
Philidor
22142261
73
11
53
15
25
64
17
60
41
395,1522015,432242
33FM Jan Lundin
22342234
74
10
4
60
8
14
22
54
23
38022344,162241
34Sandi Stojanovski
Skakklubben K41
21912232
75
13
55
69
50
18
16
21
22
414,821854,962223
35FM Andreas Mitscherling
22212221
76
12
58
54
62
22
8
49
26
531022215,142218
36FM Lars Aaes Nielsen
Skakklubben Nordkalotten
22112219
77
17
57
59
55
19
47
53
51
455,921835,902191
37Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21322197
78
14
9
17
57
21
56
4
53
5253,921544,272212
38Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21762188
79
19
15
23
58
24
54
63
52
4515,121545,012148
39Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21802184
80
16
60
42
64
54
75
58
57
5356,521506,302158
40FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21002151
81
45
59
61
63
57
73
65
77
4606,8520436,802095
41Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21262146
82
18
11
19
15
56
57
27
32
213,821603,752181
42Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
21172137
1
63
61
39
59
23
64
15
 4503,921193,802141
43Søren Mikkel Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
20832123
2
64
68
62
72
58
63
66
54
537620635,852106
44 Sven Dijkhuis
21182118
3
65
62
25
19
30
26
61
24
529021183,432181
45Michael E. Vesterli
BMS Skak
20672118
4
40
83
24
14
59
60
69
64
644,5520463,782092
46WIM Oksana Vovk
Brønshøj Skakforening
21022112
5
66
14
26
12
60
55
  3682,6521092,642119
47 Eivind Olav Risting
21072107
6
70
18
67
22
62
36
25
71
533021074,132142
48Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20442103
7
69
23
71
66
63
61
81
56
4595,520145,482073
49 Erlend Kyrkjebo
20742074
8
72
24
70
30
65
59
35
61
46020744,182080
50Jacob Pallesen
BMS Skak
20042059
9
71
25
72
34
66
18
62
65
47420144,152066
51 Anil Surender
20562056
10
74
30
73
60
80
65
64
36
63020564,982026
52Kjell Håkon Lien
20542054
11
73
29
81
31
25
19
18
38
534020543,022133
53Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20312049
12
76
32
83
73
8
69
36
37
484,6520283,382061
54Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19822045
13
75
1
31
35
71
39
38
33
43
452320082,582053
55 Svein Rishovd
20332033
14
78
34
28
36
31
46
30
25
43020332,662070
56Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19612023
15
27
64
68
83
41
37
67
48
4553,9519633,192019
57 Ulf Karlsson
20222022
16
80
36
22
37
40
41
31
39
449020222,832045
58 Damir Marinc
20212021
17
77
35
27
38
43
71
39
66
453020213,652028
59 Lucas Ranaldi
20192019
18
82
40
36
42
45
49
71
81
65020194,341985
60Tainan Pantano Tomaz
20182018
19
79
39
33
51
46
45
32
27
536020183,092056
61Ib Skovgaard
BMS Skak
19322006
20
4
42
40
26
27
48
44
49
621,7519852,262031
62Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18861963
21
20
+
44
43
35
47
77
50
78
4542,8518913,271958
63Alex Mehr Hansen
Valby Skakklub
18441958
22
42
74
76
40
48
43
38
70
4583,0518733,631965
64Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
18841947
23
43
56
29
39
32
42
51
45
421,819862,101995
65Nicolai Kistrup
BMS Skak
19161942
24
44
75
14
78
49
51
40
50
443,2519543,311990
66Hasan Yildiz
Tåstrup Skakforening
18821931
25
46
76
74
48
50
79
43
58
3703,918554,011911
67Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18851913
26
 
81
47
79
73
78
56
31
664,0518693,991903
68Gert Svensson
18801880
27
15
43
56
74
75
83
77
79
279018803,681773
69Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
17541879
28
48
78
34
80
81
53
45
75
763,4517264,181845
70Lars Orio
Frederiksberg Skakforening
17871878
29
47
77
49
81
79
31
74
63
3693,717664,231853
71Andreas Fossan
18731873
30
50
80
48
54
83
58
59
47
457018732,491893
72FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17621870
31
49
79
50
43
77
82
78
73
372417324,621838
73Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
17791849
32
52
82
51
53
67
40
75
72
2803,1517453,411821
74Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub
17341754
33
51
63
66
68
78
76
70
82
3753,8517093,541743
75Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
16651722
34
54
0
65
79
82
68
39
73
69
4612,7517032,821769
76Thomas Nielsen
Fredericia Skakforening
15231670
35
53
66
63
77
82
74
80
 1821,9514802,861633
77Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16321648
36
58
70
80
76
72
62
68
40
3732,416502,121666
78Uffe Kallenbach
THY Skakklub
15961641
37
55
69
82
65
74
67
72
62
3712,1516232,141658
79August Kristiansen Kløfsrud
15901590
38
60
72
75
67
70
66
83
68
374015901,211662
80 Oele Dijkhuis
15681568
39
57
71
77
69
51
81
76
83
67015681,891592
81 Leo Andreas Giske Vatnestrom
14831483
40
26
67
52
70
69
80
48
59
77014831,021542
82 Dharanidar Aladiyur Paramasivan
14271427
41
59
73
78
75
76
72
84
1
74
81014271,031419
83Darryl Hentley
1383
84
+
21
45
53
56
71
68
79
80
780138301000
84Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
83
-
      
82
0
 0830100001000

Rating Price 1 (20 spillere)Rating Price 2 (16 spillere)Rating Price 3 (19 spillere)Rating Price 4 (16 spillere)

Partier i turneringen Copenhagen Chess Challenge 2015

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Copenhagen Chess Challenge 2015
29. april - 3. maj 2015

BMS Skak inviterer igen i 2015 til international åben turnering i ugen med Bededagsweekend’en med titelholdere, juniorer og spillere med FIDE-rating (ELO) som primær målgruppe. Takket været turneringens sponsorer vil turneringen også i 2015 have stærke GM’er og IM’er i toppen af feltet og give mulighed for at lave GM & IM-norm.

Turneringen er åben for alle spillere. Turneringen spilles som 9 runders SwissTapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup i tiden fra onsdag den 29. april (eftermiddag) til og med søndag den 3. maj 2015. Der vil være mulighed for at lave GM & IM-norm.

Program
1. runde onsdag den 29. april kl. 18.00-23.00
2. runde torsdag den 30. april kl. 10.00-15.00
3. runde torsdag den 30. april kl. 15.00-20.00
4. runde fredag den 1. maj kl. 10.00-15.00
5. runde fredag den 1. maj kl. 15.00-20.00
6. runde lørdag den 2. maj kl. 10.00-15.00
7. runde lørdag den 2. maj kl. 15.00-20.00
8. runde søndag den 3. maj kl. 10.00-15.00
9. runde søndag den 3. maj kl. 15.00-20.00
Præmieuddeling lige efter sidste rundes afslutning.

Betænkningstid
90 minutter til hver spiller til hele partiet + 30 sekunders tillæg pr. træk fra træk 1.
Det er tilladt at møde op til 15 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt for en spiller, der møder senere end 15 minutter til et parti.

Præmier
1. præmie 4000 kr.
2. præmie 3000 kr.
3. præmie 2000 kr.
4. præmie 1000 kr.
5. præmie 1000 kr.
6. præmie 500 kr.
og herudover 4 ratingpræmier á 1000 kr.

Indskud
Titelholdere GM, IM, WGM, WIM gratis.
FM, WFM 400 kr.
Spillere med Elo 600 kr.
Spillere uden Elo 800 kr.

Ankomst og registrering
Registrering kan ske fra ca. kl. 16:00 på spillestedet på den første spilledag, onsdag d. 29. april.
Spillere skal være registreret senest kl. 17:30!

Hotel Zleep, Ballerup
BMS Skak har indgået en aftale med Hotel Zleep, Ballerup, så spillere, der ønsker indlogering under turneringen, kan få 15% rabet på hotellets Flexpris. De der ønsker dette bedes kontakte BMS Skak og få rabatkoden, som så kan benyttes ifm. hotelbookningen.
Kontakt: Tom Skovgaard, BMS Skak. E-mail: tomskovgaard@gmail.com.

Tilmelding: senest d. 25. april 2015
Tilmelding helst her i Turneringssystemet - se link i menuen foroven.
Information og spørgsmål til: Lars-Henrik Bech Hansen 27 57 63 58

Se også turneringens hjemmeside: www.copenhagenchesschallenge.dk

Periode 2015-04-29 .. 2015-05-03
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.copenhagenchesschallenge.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Lars-Henrik Bech Hansen
Dommere Alle grupper:  Tom Nicolaj Skovgaard , Poul Jacobsen

Tilmeldings muligheder til Copenhagen Chess Challenge 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.copenhagenchesschallenge.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Copenhagen Chess Challenge 84 2015-04-29 2015-04-29
Totalt antal tilmeldte 84
Deltagere i gruppen Copenhagen Chess Challenge
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103977 1706446 1. GM Hans Tikkanen Philidor 2535 2535 2015-01-31
100200900 1400185 2. GM Henrik Danielsen BMS Skak 2520 2520 2015-01-14
1510045 3. IM Aryan Tari 2513 2513 2015-04-13
100800594 1700090 4. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2486 2486 2014-12-22
100103596 1706993 5. GM Daniel Semcesen Skanderborg Skakklub 2481 2481 2015-01-29
712779 6. IM Benjamin Gledura 2478 2478 2015-03-27
100801531 1401378 7. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2456 2472 2015-04-23
100700286 1400142 8. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2457 2458 2015-01-05
707244 9. IM Miklos Galyas 2449 2449 2015-03-27
100802073 1700219 10. GM Stellan Brynell Skakklubben Nordkalotten 2433 2433 2015-01-05
4610776 11. IM Thorsten Michael Haub 2412 2412 2014-12-19
100600736 1407341 12. IM Andreas Skytte Hagen Enkeltmedlem - Indland 2396 2408 2015-02-15
2028581 13. IM Victor Shen 2394 2394 2015-04-07
1512668 14. FM Johan-Sebastian Christiansen 2392 2392 2015-04-12
100801081 1404180 15. FM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2364 2382 2015-02-11
100100465 1400940 16. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2395 2380 2015-03-10
100802525 1700251 17. IM Björn Ahlander Skakklubben Nordkalotten 2372 2372 2015-02-23
100800086 1400673 18. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2339 2358 2015-04-21
100800378 1400320 19. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2347 2339 2015-01-21
100400432 1403524 20. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2341 2339 2015-03-20
100802556 1508148 21. FM Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2299 2333 2015-02-03
24614467 22. FM Fabian Englert 2318 2318 2015-01-05
6302106 23. FM Deniz Arman 2315 2315 2015-04-22
100103015 1414291 24. FM Martin Haubro BMS Skak 2368 2314 2014-12-16
1509268 25. FM Johannes Haug 2309 2309 2015-04-20
500020 26. GM Heikki M.J. Westerinen 2305 2305 2015-01-08
103103398 1408623 27. FM Johnni Veng Nordre Skakklub 2290 2304 2015-01-08
100400392 1404067 28. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2325 2288 2015-02-10
1036564 29. FM Tycho Dijkhuis 2288 2288 2015-01-11
1714830 30. FM Tom Rydstrom 2286 2286 2015-04-13
100600717 1401033 31. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2252 2272 2015-04-04
100101512 1403095 32. FM David Bekker-Jensen Philidor 2214 2261 2015-03-14
1706896 33. FM Jan Lundin 2234 2234 2015-04-16
100102137 1403249 34. Sandi Stojanovski Skakklubben K41 2191 2232 2015-04-21
4667263 35. FM Andreas Mitscherling 2221 2221 2015-03-31
100102104 1401726 36. FM Lars Aaes Nielsen Skakklubben Nordkalotten 2211 2219 2015-03-19
100101347 1401785 37. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2132 2197 2015-04-19
100103912 1444514 38. Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2176 2188 2014-12-06
100103114 1413406 39. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2180 2184 2015-04-19
100800106 1400550 40. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2100 2151 2015-01-14
100103177 1413848 41. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2126 2146 2015-01-07
100802438 1412159 42. Christian Altenburg Eriksson Tåstrup Skakforening 2117 2137 2015-02-16
100701396 1411918 43. Søren Mikkel Andersen Aalborg Skakforening af 1889 2083 2123 2015-04-23
1036556 44. Sven Dijkhuis 2118 2118 2015-01-11
100103327 1417339 45. Michael E. Vesterli BMS Skak 2067 2118 2015-02-17
100201099 1404695 46. WIM Oksana Vovk Brønshøj Skakforening 2102 2112 2015-03-15
1517333 47. Eivind Olav Risting 2107 2107 2015-04-20
102101032 1447432 48. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2044 2103 2014-12-21
1507052 49. Erlend Kyrkjebo 2074 2074 2015-01-21
100100897 1404881 50. Jacob Pallesen BMS Skak 2004 2059 2015-04-08
1711938 51. Anil Surender 2056 2056 2014-12-05
1510444 52. Kjell Håkon Lien 2054 2054 2015-04-13
100802258 1413872 53. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2031 2049 2014-12-19
100801520 1415743 54. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1982 2045 2015-01-31
1513060 55. Svein Rishovd 2033 2033 2015-04-10
100103890 1440969 56. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1961 2023 2015-04-25
1721674 57. Ulf Karlsson 2022 2022 2015-02-26
14607344 58. Damir Marinc 2021 2021 2015-04-22
1519484 59. Lucas Ranaldi 2019 2019 2015-04-08
2111934 60. Tainan Pantano Tomaz 2018 2018 2015-04-15
100100198 1406760 61. Ib Skovgaard BMS Skak 1932 2006 2015-01-27
100800660 1408356 62. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1886 1963 2014-12-14
100100769 1409719 63. Alex Mehr Hansen Valby Skakklub 1844 1958 2015-01-26
100802434 1426729 64. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1884 1947 2015-04-23
100103773 1444816 65. Nicolai Kistrup BMS Skak 1916 1942 2015-01-24
103103623 1435086 66. Hasan Yildiz Tåstrup Skakforening 1882 1931 2015-04-25
100100124 1407155 67. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1885 1913 2015-04-11
1728130 68. Gert Svensson 1880 1880 2014-12-21
100300078 1405551 69. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1754 1879 2015-03-05
103104054 1417541 70. Lars Orio Frederiksberg Skakforening 1787 1878 2015-03-21
1516108 71. Andreas Fossan 1873 1873 2015-04-08
100802146 1402714 72. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1762 1870 2014-12-07
100103593 1417673 73. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1779 1849 2015-04-06
100802654 1429590 74. Wojciech Zbigniew Pawlak Køge Skakklub 1734 1754 2015-02-05
103109616 1441540 75. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1665 1722 2015-04-24
103109271 1431676 76. Thomas Nielsen Fredericia Skakforening 1523 1670 2014-12-06
100802811 1442074 77. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1632 1648 2015-01-30
100900653 1411292 78. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1596 1641 2015-04-15
1518232 79. August Kristiansen Kløfsrud 1590 1590 2015-01-16
1046152 80. Oele Dijkhuis 1568 1568 2015-01-11
1523570 81. Leo Andreas Giske Vatnestrom 1483 1483 2015-04-14
1450824 82. Dharanidar Aladiyur Paramasivan 1427 1427 2015-04-29
16205650 83. Darryl Hentley 1383 2015-04-21
- 84. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-04-29