Arbejder ...

loading

Nordres Åbne Klubturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16551751
2
½
5
1
4
0
12
½
11
½
7
½
3
1
44 - 84,7
2Christian Thye-Petersen
Nordre Skakklub
17601820
1
½
6
1
10
0
7
½
4
½
9
1
12
½
44 - 85,15
3Mathias From
Nordre Skakklub
1000
4
0
8
0
5
1
6
0
9
0
11
0
1
0
1110,85
4Leif Nørholm Jensen
Nordre Skakklub
15731744
3
1
7
0
1
1
11
1
2
½
12
0
6
½
44 - 83,9
5Steen Larsen
Aros Skakklub
1000
6
½
1
0
3
0
9
-
8
0
10
0
11
0
½120,8
6Niels Jürgensen
Århus Skakklub/Skolerne
13121467
5
½
2
0
9
½
3
1
10
½
8
0
4
½
39 - 102,7
7Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16521752
8
1
4
1
11
1
2
½
12
½
1
½
10
1
14
8Ole Bro
Nordre Skakklub
15081616
7
0
3
1
12
0
10
½
5
1
6
1
9
½
44 - 84,2
9Henning Kragelund
Nordre Skakklub
14821574
10
0
12
0
6
½
5
+
3
1
2
0
8
½
39 - 102,9
10Finn Geneser
Nordre Skakklub
15531630
9
1
11
0
2
1
8
½
6
½
5
1
7
0
44 - 84,2
11Thomas Overgaard Kristensen
Viborg Skakklub
14091582
12
1
10
1
7
0
4
0
1
½
3
1
5
1
2 - 32,95
12Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17001718
11
0
9
1
8
1
1
½
7
½
4
1
2
½
2 - 34,6
Indbydelse



Nordres åbne klubmesterskab 2015


 


Nordre Skakklub indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede nordrespiller i øverste gruppe kåres som klubmester 2015. Af samme grund forbeholder arrangøren ret til at reservere et antal pladser til Nordre-medlemmer i den øverste gruppe.


 


Der spilles på følgende torsdage:


 


19/2, 5/3, 19/3, 26/3, 16/4, 23/4, 21/5


 


Der er endvidere afsat følgende datoer til udsatte partier: 12/3, 9/4, 30/4, (7/5). Slår disse datoer ikke til kan der spilles på andre klubaftener, i Chess House, hos andre klubber eller privat.


 


Spilletid og -sted: Kl. 19.00-23.10 i Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N. Der er ryge-forbud i Chess House.

Betænkningstid: 40 træk i 1 time + 45 minutter, hurtigafslutning med 20 minutter + opsparet tid.

Indskud: 125 kr. Nordre-juniorer
og Nordre IM/GM'ere dog gratis.

Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.

Præmier pr. gruppe: (8-mands)


 


1. præmie Kr. 500


2. præmie Kr. 250


 


I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion.)


 


Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest søndag 15/2 til Tom Petri, 61 33 71 28, eller email formand@nordre.dk  – der vil også blive mulighed for online tilmelding via DSUs turneringssystem.


 


Ved afbud er det vigtigt at man husker:


 


- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.


- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.


- At meddele resultatet til TL straks efter partiets afvikling.


- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.



Periode 2015-02-19 .. 2015-05-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.nordre.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Tom Petri Petersen

Tilmeldings muligheder til Nordres Åbne Klubturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.nordre.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2015-02-19 2015-02-15
Mester 2 8 2015-02-19 2015-02-15
Basis 1 8 2015-02-19 2015-02-15
Basis 2 12 2015-02-19 2015-02-15
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602129 1404792 1. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2189 2202 2015-02-01
100900047 1405586 2. FM Martin Bækgaard Nordre Skakklub 2309 2314 2015-02-14
100600339 1400720 3. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2211 2255 2015-01-26
100501119 1408364 4. Niels Bindzus Skakklubben af 1968 2173 2203 2015-02-13
100601053 1403486 5. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2338 2359 2015-01-02
100600350 1400800 6. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2181 2231 2015-01-26
100600689 1400916 7. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2189 2213 2015-02-06
100901506 1413767 8. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2355 2389 2015-02-03
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601378 1409905 1. Leif Møller Nordre Skakklub 2023 2086 2015-01-04
100500652 1403192 2. Henrik Svane Skakklubben Evans 2062 2102 2015-02-15
100600354 1411373 3. Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 1993 2037 2015-01-30
100601101 1421638 4. Benny Lauridsen Viby Skakklub 1996 2054 2015-01-04
100600965 1400851 5. Vagn Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2071 2129 2015-01-30
100600583 1408267 6. Thomas Klitgård Andersen Nordre Skakklub 2164 2206 2015-02-10
100600649 1401998 7. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1958 1994 2015-01-02
100600333 1407520 8. Per Hansen Nordre Skakklub 2095 2151 2015-01-27
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600759 1422006 1. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1834 1954 2015-02-10
100700429 1420526 2. Lars Christiansen Nordre Skakklub 1793 1922 2015-01-11
100601513 1416219 3. Mikkel Hansen Nordre Skakklub 1866 1914 2015-01-19
100600360 1402285 4. Jørgen Rudbeck Nordre Skakklub 1848 1952 2015-01-06
100201202 1402064 5. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1884 1984 2015-01-10
100600584 1411160 6. Rasmus Fomsgaard Nielsen Nordre Skakklub 1923 2029 2015-01-12
100600930 1409506 7. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1904 1988 2015-01-11
100601239 1438093 8. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1867 1919 2015-01-07
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601235 1413449 1. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1655 1751 2015-01-08
100602406 1440934 2. Christian Thye-Petersen Nordre Skakklub 1760 1820 2015-01-06
100602581 - 3. Mathias From Nordre Skakklub 1000 2015-02-14
100600273 1419609 4. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1573 1744 2015-01-04
100602078 1421620 5. Steen Larsen Aros Skakklub 1000 2015-01-29
100602372 1440543 6. Niels Jürgensen Århus Skakklub/Skolerne 1312 1467 2015-02-04
100600624 1428446 7. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1652 1752 2015-02-01
100601791 1402269 8. Ole Bro Nordre Skakklub 1508 1616 2015-01-30
100700696 1402129 9. Henning Kragelund Nordre Skakklub 1482 1574 2015-01-30
100600331 1402080 10. Finn Geneser Nordre Skakklub 1553 1630 2015-01-30
100601855 1419803 11. Thomas Overgaard Kristensen Viborg Skakklub 1409 1582 2015-02-11
100600285 1412302 12. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1700 1718 2015-01-25