loading
Arbejder ...

SK1968 Åben klubturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Pelle Oliver Larsen
Skakklubben af 1968
20962132
8
½
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
7
+
53,5520753,672109
2Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
19581994
7
½
1
0
8
½
3
+
4
½
5
0
6
0
62,519282,601972
3Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20762100
6
½
7
1
1
0
2
-
8
0
4
-
5
-
72,420582,362083
4Tobias Rosholm Bøje
Skakklubben af 1968
19762010
5
½
6
½
7
1
1
1
2
½
3
+
8
½
52 - 32,720102,752035
5Morten Swayne Storgaard
Skakklubben af 1968
21092110
4
½
8
½
6
½
7
+
1
1
2
1
3
+
13,1521162,962121
6Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
20362041
3
½
4
½
5
½
8
½
7
+
1
1
2
1
52 - 3320562,802089
7Peter Grønborg
Skakklubben af 1968
18691912
2
½
3
0
4
0
5
-
6
-
8
0
1
-
½81,2518471,341895
8Filip Boe Olsen
Viby Skakklub
20112045
1
½
5
½
2
½
6
½
3
1
7
1
4
½
43,4520323,522084

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18921978
8
½
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
½80,718860,731973
2Gert Medom Madsen
Skakklubben af 1968
17341787
7
1
1
-
8
0
3
0
4
0
5
½
6
½
26 - 72,1517302,091785
3Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
19331951
6
1
7
1
1
-
2
1
8
0
4
0
5
½
2 - 3419183,631946
4Søren Thomas Sørensen
Skakklubben af 1968
18811940
5
½
6
½
7
1
1
-
2
1
3
1
8
1
513,519263,501970
5Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18551919
4
½
8
½
6
½
7
1
1
-
2
½
3
½
2 - 33,2518633,331922
6Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19311996
3
0
4
½
5
½
8
1
7
0
1
-
2
½
53,9518884,031965
7Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
17171795
2
0
3
0
4
0
5
0
6
1
8
1
1
-
26 - 7217172,171788
8Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Rokaden
17291805
1
½
5
½
2
1
6
0
3
1
7
0
4
0
342,417472,521815

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Per Rasch
Skakklubben af 1968
16621733
8
0
2
1
3
½
4
0
5
0
6
1
7
1
43,716561,881738
2Kurt Simonsen
Aros Skakklub
15661671
7
1
1
0
8
0
3
½
4
0
5
0
6
1
6 - 72,6515591,451653
3Christian Korsgaard
Skakklubben af 1968
1642
6
1
7
0
1
½
2
½
8
½
4
0
5
½
353,45162901000
4Søren Korshøj Laursen
Skakklubben af 1968
16661782
5
1
6
0
7
½
1
1
2
1
3
1
8
0
23,7516892,221813
5Anton David
Skakklubben af 1968
16641810
4
0
8
½
6
1
7
0
1
1
2
1
3
½
433,716732,421833
6Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
17121755
3
0
4
1
5
0
8
0
7
1
1
0
2
0
284,2516452,031714
7Sebastian Hardt Løbner
Skakklubben af 1968
1663
2
0
3
1
4
½
5
1
6
0
8
0
1
0
6 - 73,7162701000
8Kim Hansen
Skakklubben af 1968
1588
1
1
5
½
2
1
6
1
3
½
7
1
4
1
612,85173601000

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Kristensen Jessen
Skakklubben af 1968
1529
8
0
2
½
3
½
4
1
5
1
6
0
7
+
443,5150701000
2Bjørn Hansen
Skakklubben af 1968
1500
7
1
1
½
8
1
3
1
4
½
5
1
6
-
51 - 23,35158101000
3Mogens Kim Skadborg
Skakklubben af 1968
1413
6
1
7
1
1
½
2
0
8
1
4
0
5
0
52,9144001000
4Jacob Qazizada
Skakklubben af 1968
13901550
5
1
6
1
7
1
1
0
2
½
3
1
8
0
32,6514890,921553
5Jacob Kryger Dyekjær
Skakklubben af 1968
1445
4
0
8
0
6
1
7
1
1
0
2
0
3
1
36 - 73,25143401000
6Emil Thøgersen
Skakklubben af 1968
1500
3
0
4
0
5
0
8
0
7
1
1
1
2
+
36 - 73,35143901000
7Ethan Ara
Skakklubben af 1968
13971397
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
-
082,412890,391391
8Joen Lesner
Skakklubben af 1968
15601775
1
1
5
1
2
0
6
1
3
0
7
1
4
1
51 - 24,515831,691787

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jakob Mortensen
Skakklubben af 1968
13201541
8
0
2
1
3
½
4
1
5
0
6
½
7
1
43 - 44,313070,731532
2Torben Gregersen
Skanderborg Skakklub
1242
7
0
1
0
8
1
3
0
4
½
5
0
6
1
5 - 73,45119901000
3Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
1200
6
½
7
0
1
½
2
1
8
0
4
0
5
½
5 - 73117801000
4Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
1282
5
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
1
8
0
5 - 73,9121901000
5Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
1200
4
0
8
0
6
1
7
½
1
1
2
1
3
½
43 - 43124501000
6Ebbe Breitenstein Christensen
Aros Skakklub
12981367
3
½
4
1
5
0
8
0
7
0
1
½
2
0
284,0512060,271376
7Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
12300
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
8
½
1
0
523,3131600
8Victor Møller
Skakklubben af 1968
1200
1
1
5
1
2
0
6
1
3
1
7
½
4
1
13135801000

basis-4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Anton Rindom Kristensen
Skakklubben af 1968
1200
2
½
7
1
12
1
8
½
9
0
6
1
11
½
3 - 54,45120201000
2Daniel Falhof Aastrup
Skakklubben af 1968
1100
1
½
8
1
11
½
9
½
4
1
5
½
10
1
523,15119901000
3Thomas Utzon
Skakklubben af 1968
1200
4
0
6
1
5
½
12
1
7
1
11
1
9
0
3 - 54,35120701000
4Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen
Skakklubben af 1968
1100
3
1
5
1
9
0
11
0
2
0
12
1
6
+
46 - 72,7111401000
5Anders Poulsen Charmouh
Skakklubben af 1968
12000
6
1
4
0
3
½
7
1
10
0
2
½
8
0
38 - 104,35113900
6Ninara Oraha
Skakklubben af 1968
1041
5
0
3
0
7
0
10
-
12
-
1
0
4
-
0121,397701000
7Bo Christoffersen
Skakklubben af 1968
1100
8
0
1
0
6
1
5
0
3
0
10
0
12
0
1113,1100601000
8Marcus Holm
Skakklubben af 1968
11421406
7
1
2
0
10
1
1
½
11
0
9
½
5
1
46 - 73,6116001406
9Jesper Steensgaard
Skakklubben af 1968
1200
10
1
11
½
4
1
2
½
1
1
8
½
3
1
14,25125601000
10Mads Mariegaard
Skakklubben af 1968
1100
9
0
12
0
8
0
6
+
5
1
7
1
2
0
38 - 102,65107101000
11Tony Lung Ca Hin
Skakklubben af 1968
10180
12
1
9
½
2
½
4
1
8
1
3
0
1
½
3 - 52,3114900
12Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
1100
11
0
10
1
1
0
3
0
6
+
4
0
7
1
38 - 102,85106201000
Indbydelse

SK1968's åbne klubturnering 2015

Der spilles på følgende 7 mandage: 16/2, 2/3, 16/3, 30/3, 13/4, 20/4, 11/5
Der spilles udsatte partier 23/3 og 27/4.

Spillested og tid : Studenternes Hus, Nordre Ringgade, 8000, Aarhus. Partierne starter kl 18.50.

Betænkningstid : 1 time og 40 minutter til de første 40 træk, derefter 20 minutter + opsparet tid.
                               Juniorer under 1500 i rating kan vælge at spille med nedsat tid: 1 time og 15 minutter til 40 træk, og derefter 15 minutter.

Indskud: Gratis for medlemmer af klubben, 150 kr for ikke-medlemmer. 

Turneringsform : 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDE's regler for skak og reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO rates for de grupper der opfylder betingelserne. Den tilladte forsinkelse er 1 time.

Præmier : 1. præmie i hver gruppe 500 kr, 250 kr til 2. pladsen i hver gruppe. I tilfælde af ligestillingen deles præmier.

Den bedst placerede SK1968 spiller i den øverste grupper kåres som klubmester i 2015.

Tilmelding: med navn, klub, fødseldag, rating, tlf nr senest den 10. februar til
Bjarne Lysgaard-Egeberg, email: tl@sk1968.dk ( tlf: 30892268) eller online på DSU.

Ved afbud:
- Meld afbud til turneringsleder og modstander.
- selv at aftale et nyt spilletidspunkt og meddele dette til TL
- at melde resultatet til TL
- alle partier skal være spillet inden sidste runde.
Periode 2015-02-16 .. 2015-05-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Lysgaard-Egeberg
Dommere

Tilmeldings muligheder til SK1968 Åben klubturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 8 2015-02-16 2015-02-10
Mester 2 8 2015-02-16 2015-02-10
Basis 1 8 2015-02-16 2015-02-10
Basis 2 8 2015-02-16 2015-02-10
Basis 3 8 2015-02-16 2015-02-10
basis-4 12 2015-02-16 2015-02-10
Totalt antal tilmeldte 52
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100028 1404326 1. Pelle Oliver Larsen Skakklubben af 1968 2096 2132 2015-02-10
100600649 1401998 2. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1958 1994 2015-01-15
103106490 1409514 3. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2076 2100 2015-02-08
100602098 1413643 4. Tobias Rosholm Bøje Skakklubben af 1968 1976 2010 2015-02-06
100901302 1411799 5. Morten Swayne Storgaard Skakklubben af 1968 2109 2110 2015-01-13
100602240 1429221 6. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2036 2041 2015-02-09
100601831 1418602 7. Peter Grønborg Skakklubben af 1968 1869 1912 2015-01-15
100602308 1440640 8. Filip Boe Olsen Viby Skakklub 2011 2045 2015-02-10
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200196 1408437 1. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1892 1978 2015-01-14
100600134 1404776 2. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1734 1787 2015-01-13
100602311 1440489 3. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 1933 1951 2015-02-06
100601897 1408011 4. Søren Thomas Sørensen Skakklubben af 1968 1881 1940 2015-01-30
100601239 1438093 5. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1855 1919 2015-01-18
100600608 1404644 6. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1931 1996 2015-01-15
100602425 1446045 7. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1717 1795 2015-02-03
100800635 1409735 8. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Rokaden 1729 1805 2015-02-12
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600655 1422359 1. Per Rasch Skakklubben af 1968 1662 1733 2015-01-13
100600995 1422553 2. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1566 1671 2015-01-17
100600634 1421425 3. Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1642 2015-01-12
100900272 1427270 4. Søren Korshøj Laursen Skakklubben af 1968 1666 1782 2015-01-17
103106408 1402072 5. Anton David Skakklubben af 1968 1664 1810 2015-01-17
100602426 1445987 6. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1712 1755 2015-02-04
100401545 1454056 7. Sebastian Hardt Løbner Skakklubben af 1968 1663 2015-02-12
100602450 1445375 8. Kim Hansen Skakklubben af 1968 1588 2015-01-18
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602140 1438344 1. Bjarne Kristensen Jessen Skakklubben af 1968 1529 2015-02-03
100602532 1451715 2. Bjørn Hansen Skakklubben af 1968 1500 2015-01-18
100602204 1422561 3. Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1413 2015-01-18
100602424 1446037 4. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1390 1550 2015-02-03
100602413 1441752 5. Jacob Kryger Dyekjær Skakklubben af 1968 1445 2015-01-27
100602530 1451820 6. Emil Thøgersen Skakklubben af 1968 1500 2015-01-18
100602428 1444506 7. Ethan Ara Skakklubben af 1968 1397 1397 2015-02-03
100901136 1444379 8. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1560 1775 2015-02-03
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602111 1436376 1. Jakob Mortensen Skakklubben af 1968 1320 1541 2015-01-18
100602566 1451707 2. Torben Gregersen Skanderborg Skakklub 1242 2015-02-12
100602551 1451685 3. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1200 2015-02-02
100602457 1446070 4. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1282 2015-02-03
100602552 1451740 5. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1200 2015-01-29
100601245 1444344 6. Ebbe Breitenstein Christensen Aros Skakklub 1298 1367 2015-01-18
100602456 1449834 7. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1230 0 2015-02-03
100602561 1451758 8. Victor Møller Skakklubben af 1968 1200 2015-01-27
Deltagere i gruppen basis-4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602562 1452851 1. Anton Rindom Kristensen Skakklubben af 1968 1200 2015-01-20
100602531 1452835 2. Daniel Falhof Aastrup Skakklubben af 1968 1100 2015-01-21
100602558 1451839 3. Thomas Utzon Skakklubben af 1968 1200 2015-01-18
100602494 1454030 4. Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen Skakklubben af 1968 1100 2015-01-15
100602498 1449770 5. Anders Poulsen Charmouh Skakklubben af 1968 1200 0 2015-01-21
103110958 1446010 6. Ninara Oraha Skakklubben af 1968 1041 2015-02-03
100602567 1454048 7. Bo Christoffersen Skakklubben af 1968 1100 2015-01-20
100602496 1449826 8. Marcus Holm Skakklubben af 1968 1142 1406 2015-02-04
100602563 1451804 9. Jesper Steensgaard Skakklubben af 1968 1200 2015-01-24
100602529 1451316 10. Mads Mariegaard Skakklubben af 1968 1100 2015-01-21
100602509 1449818 11. Tony Lung Ca Hin Skakklubben af 1968 1018 0 2015-02-03
101095138 - 12. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1100 2015-01-21