loading
Arbejder ...

Esbjerg Hurtig . Syd Grand Prix 6

Indbydelse

Esbjerg Skakforening inviterer til hurtigskak SydGrandPrix – 6

Tidspunkt: Lørdag den 14. marts 2015 fra kl. 9.30 til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden

Sted: Teknisk Gymnasium, Spangsbjerg Møllevej 72. Benyt hovedindgangen!

Turneringsform: 7 runder Monrad. Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak)

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2014/15. Resten af indskuddet anvendes til præ­­mier for denne afdeling i Esbjerg. Præmielisten offentliggøres efter 3. runde

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak. Fra 1. juli 2014 med­fører ulovligt træk straks tab af partiet. I øvrigt henvises til SGP-regle­men­tet på 4. HKs hjemmeside

Regler i øvrigt: Der er totalt rygeforbud på EUCs matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske

Tilmelding: Senest 10. marts med navn, klub og DSU-rating pr. 1. september 2014 i DSUs Turneringssystem.

Henvendelse til Jesper Lahn Rasmussen, JR@varde-gym.dk (75452334)

Vel mødt i Esbjerg!

Periode 2015-03-14 .. 2015-03-14
Dansk ratet Nej
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til Esbjerg Hurtig . Syd Grand Prix 6

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 7 2015-03-14 2015-03-10
1.klasse 10 2015-03-14 2015-03-10
2.klasse 6 2015-03-14 2015-03-10
3.klasse 6 2015-03-14 2015-03-10
4.klasse 7 2015-03-14 2015-03-10
Skoleskakklasse 9 2015-03-14 2015-03-10
Totalt antal tilmeldte 45
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100401613 4654200 Artur Kevorkov Bov Skakklub 2257 2213 2015-03-05
100701482 1416553 Christian Karstensen Tønder Skakklub 1938 1971 2015-03-10
100501146 1411055 Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 2024 2026 2015-02-17
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2422 2433 2015-02-05
100500063 1407287 Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2054 2053 2015-02-28
100400025 1412345 Svend Erik Kramer Bov Skakklub 2007 2037 2015-03-05
100600891 1403150 Torsten Lindestrøm Esbjerg Skakforening 2142 2205 2015-03-10
Deltagere i gruppen 1.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100501628 1449320 Bjørn Hebsgaard Nielsen Esbjerg Skakforening 1819 2015-03-10
103106412 1412868 Daniel Munksgaard Jerne Skakklub 1855 1875 2015-02-26
100401570 12949540 David Gutschenreiter Bov Skakklub 1822 1810 2015-03-12
100801031 1410709 Eivind Palm Tønder Skakklub 1828 1892 2015-03-10
100400210 1419218 Hans Nørgård Paulsen Springeren Kolding 1810 1897 2015-02-14
100400358 1412531 Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1828 1895 2015-02-06
100300216 1401602 Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1711 1776 2015-02-23
100500144 1416359 Karsten Jacobsen Ribe Skakklub 1898 1927 2015-02-10
100500219 1417045 Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1822 1892 2015-02-08
100501732 1445383 Steven Jessen Esbjerg Skakforening 1785 1786 2015-03-07
Deltagere i gruppen 2.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
103111576 1449575 Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1531 1739 2015-03-03
100300488 1413902 Børge Guldager Fredericia Skakforening 1663 1801 2015-03-12
100400304 1419358 Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1723 1797 2015-03-08
100400495 1449486 Karl Posselt Vojens Skakklub 1606 2015-03-09
100500942 1439855 Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1668 2015-03-04
100500158 1431668 Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1564 1767 2015-03-12
Deltagere i gruppen 3.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- Benjamin Isler 1460 1460 2015-03-05
100400369 1403796 Bo Møller Nielsen Esbjerg Skakforening 1419 2015-02-26
100501427 0 Karsten Mortensen Enkeltmedlem - Indland 1410 2015-02-25
100501384 1444786 Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1611 1604 2015-02-01
103111060 1447823 Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1400 1636 2015-03-09
100501424 1447190 Tommy Hansen Springeren Kolding 1487 1639 2015-02-03
Deltagere i gruppen 4.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easan Fredericia Skakforening 1187 0 2015-03-12
100401643 12975540 Donato Gutschenreiter Bov Skakklub 1299 1572 2015-03-05
100401645 1452207 Gagik Sahakian Vojens Skakklub 1100 2015-03-10
103111061 1448510 Jacob Clausen Springeren Kolding 1331 2015-03-09
100501747 1448560 Janith Easan Fredericia Skakforening 1000 0 2015-03-12
100401642 - Martin Møller Vojens Skakklub 1141 2015-03-09
100401638 1448811 Oliver Iversen Haderslev Skakklub 1097 2015-03-06
Deltagere i gruppen Skoleskakklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100401644 1451626 Adis Heremic Tønder Skakklub 1000 2015-03-10
- Alexander Hüttmann 1000 2015-03-12
- Anosh Easan 1000 2015-03-12
100501708 0 Bror Felix Padkjær Gejl Springeren Kolding 1000 2015-03-10
- Ewald Munksgaard 1000 2015-02-17
- Jakub Ciarpienski 500 2015-03-13
- Janosh Easan 1000 2015-03-12
100401627 1449460 Lasse Borring Petersen Haderslev Skakklub 1032 2015-03-05
100401648 1452215 Sejer Skov Tønder Skakklub 1000 2015-03-10