loading
Arbejder ...

Chess House GM/IM Round-robin

Vis Gruppe : Parringer
GM Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Alexander Donchenko
25522552
10
1
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
7
½
8
1
9
0
71025525,812564
2GM Miroslaw Grabarczyk
24302430
9
½
1
0
10
½
3
½
4
½
5
1
6
½
7
½
8
1
55024304,142439
3IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24302428
8
½
9
0
1
0
2
½
10
½
4
½
5
0
6
0
7
0
29 - 104,224084,102407
4GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
24082411
7
½
8
½
9
½
1
0
2
½
3
½
10
½
5
½
6
½
473,924093,882412
5IM Lawrence Trent
24702470
6
1
7
0
8
1
9
½
1
½
2
0
3
1
4
½
10
0
6024704,702468
6IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
23612389
5
0
10
0
7
½
8
0
9
½
1
0
2
½
3
1
4
½
383,2523563,582383
7GM Sergey Kasparov
24852485
4
½
5
1
6
½
10
0
8
1
9
½
1
½
2
½
3
1
3 - 4024854,902491
8IM Andreas Skytte Hagen
Enkeltmedlem - Indland
24332440
3
½
4
½
5
0
6
1
7
0
10
0
9
0
1
0
2
0
29 - 104,224114,282417
9IM Jonathan Carlstedt
24442444
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
7
½
8
1
10
1
1
1
2024444,342466
10IM Rasmus Svane
25122512
1
0
6
1
2
½
7
1
3
½
8
1
4
½
9
0
5
1
3 - 4025125,272514

IM Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23312296
10
0
2
0
3
1
4
½
5
0
6
0
7
0
8
0
9
1
104,5522904,052265
2FM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
22792337
9
½
1
1
10
1
3
½
4
½
5
1
6
0
7
½
8
0
53 - 43,8523024,602345
3WIM Karolina Olsarova
22552255
8
0
9
½
1
0
2
½
10
0
4
0
5
1
6
1
7
½
7 - 9022553,512255
4IM Björn Ahlander
Skakklubben Nordkalotten
24432389
7
1
8
0
9
½
1
½
2
½
3
1
10
0
5
0
6
1
5 - 6024435,292381
5FM Martin Bækgaard
Nordre Skakklub
23032314
6
0
7
1
8
0
9
½
1
1
2
0
3
0
4
1
10
1
5 - 64,223094,302318
6Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
21862195
5
1
10
0
7
0
8
0
9
½
1
1
2
1
3
0
4
0
7 - 92,6522032,752210
7FM Tom Petri Petersen
Nordre Skakklub
23282359
4
0
5
0
6
1
10
1
8
½
9
½
1
1
2
½
3
½
53 - 44,523384,902361
8IM Jens Ove Fries Nielsen
Viborg Skakklub
24352433
3
1
4
1
5
1
6
1
7
½
10
½
9
½
1
1
2
1
15,924515,862449
9Ellinor Frisk
22622262
2
½
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
8
½
10
0
1
0
7 - 9022623,602260
10IM Nikita Meskovs
24542454
1
1
6
1
2
0
7
0
3
1
8
½
4
1
9
1
5
0
2024546,142448
Indbydelse
Chess House GM and IM round-robin (Aarhus, Denmark)

Two closed tournaments. Closed GM-event and closed IM-event, The GM-norm will be 6,5/9 in the GM-event. In the IM-event the IM-norm will be 6/9. No draw offers allowed before move 40. We plan to publish the pairings at least 2 weeks before the start of the tournament (Delayed pairings will be published 28/1 on chesshouse.dk) Date: February 7th-14th 2015 System: 9 rounds round-robin Time control: 90 min for 40 moves + 30 min for the rest. 30 sec. inc. pr. move from move 1. Prizes: Will be announced after the start of round 1. Chief Arbiter: IA Aage Olsen Organizer: Chess House and Rasmus Skytte Venue: Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.

Interested players can contact Rasmus Skytte at skytte@prof.dk

Entry fee Euro 200 for IMs in the GM-event and Euro 150 for the non-IM’s in the IM-event. Conditions available for 3 GM’s in the GM-event and 3 IM’s in the IM-event.

Schedule: 

Round 1 February 7th at 16.00PM 
Round 2 February 8th at 10.00AM 
Round 3 February 8th at 16.00PM 
Round 4-8 February 9th to 13th at 16.00PM 
Round 9 February 14th at 10.00AM

http://www.chesshouse.dk/dokumenter/gmim-2015.pdf
Periode 2015-02-07 .. 2015-02-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://chesshouse.dk/gm-2015/gm-2015-index.htm
Turnerings komite
Hoveddommer Aage Dalstrup Olsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Chess House GM/IM Round-robin

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://chesshouse.dk/gm-2015/gm-2015-index.htm

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
GM 10 2015-02-07 2015-02-07
IM 10 2015-02-07 2015-02-07
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen GM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
24603295 1. IM Alexander Donchenko 2552 2552 2015-02-12
1101684 2. GM Miroslaw Grabarczyk 2430 2430 2015-02-12
100601031 1404210 3. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2430 2428 2015-02-12
100200545 1400061 4. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2408 2411 2015-02-12
408638 5. IM Lawrence Trent 2470 2470 2015-02-12
100901506 1413767 6. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2361 2389 2015-02-12
13500481 7. GM Sergey Kasparov 2485 2485 2015-02-12
100600736 1407341 8. IM Andreas Skytte Hagen Enkeltmedlem - Indland 2433 2440 2015-02-12
24614386 9. IM Jonathan Carlstedt 2444 2444 2015-02-12
4657101 10. IM Rasmus Svane 2512 2512 2015-02-12
Deltagere i gruppen IM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600595 1402889 1. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2331 2296 2015-02-16
100802556 1508148 2. FM Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2279 2337 2015-02-16
320242 3. WIM Karolina Olsarova 2255 2255 2015-02-16
100802525 1700251 4. IM Björn Ahlander Skakklubben Nordkalotten 2443 2389 2015-02-16
100900047 1405586 5. FM Martin Bækgaard Nordre Skakklub 2303 2314 2015-02-16
103101805 1401297 6. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2186 2195 2015-02-16
100601053 1403486 7. FM Tom Petri Petersen Nordre Skakklub 2328 2359 2015-02-16
100700286 1400142 8. IM Jens Ove Fries Nielsen Viborg Skakklub 2435 2433 2015-02-16
1708481 9. Ellinor Frisk 2262 2262 2015-02-16
11602740 10. IM Nikita Meskovs 2454 2454 2015-02-16