Arbejder ...

loading

Viking Cup 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
2385
8
0
12
0
10
1
13
0
16
+
14
1
5
0
3125,352318
2FM Martin Haubro
BMS Skak
2275
9
1
7
1
4
0
5
1
11
0
3
1
6
1
524,82279
3IM John Arni Nilssen
Skanderborg Skakklub
2256
10
1
6
0
8
1
9
1
4
½
2
0
11
1
44,72252
4 Aref Vasli
Prøvemedlemmer
2169
11
1
15
1
2
1
6
1
3
½
5
1
8
1
14,052237
5Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
2152
12
1
8
½
6
½
2
0
9
1
4
0
1
1
453,42164
6Sandi Stojanovski
Hillerød Skakklub
2151
13
1
3
1
5
½
4
0
7
1
11
1
2
0
33,72167
7Sigfred Haubro
BMS Skak
2101
14
1
2
0
12
1
11
½
6
0
8
0
13
1
93,952092
8Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
2081
1
1
5
½
3
0
14
½
12
1
7
1
4
0
4632101
9Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
2071
2
0
14
1
13
1
3
0
5
0
15
0
16
+
3113,32045
10Hasso Schütze
Allerød Skakklub
2060
3
0
11
0
1
0
16
+
15
1
13
½
12
0
143,052029
11Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
2044
4
0
10
1
15
1
7
½
2
1
6
0
3
0
82,92056
12Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
2031
5
0
1
1
7
0
15
1
8
0
16
+
10
1
472,62039
13Jes Jacob West Knudsen
Faxe Skakklub
1887
6
0
16
+
9
0
1
1
14
0
10
½
7
0
131,51887
14FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1873
7
0
9
0
16
+
8
½
13
1
1
0
15
1
101,91891
15 Seifo Agovic
Prøvemedlemmer
1710
16
+
4
0
11
0
12
0
10
0
9
1
14
0
2150,81716
16Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
15
-
13
-
14
-
10
-
1
-
12
-
9
-
01601000

1. klasse (max. 1899) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Allan Juul Stage
Hvidovre Skakklub
1897
8
½
14
1
2
½
7
0
11
1
4
0
12
0
3104,351857
2Erkan Bayhan
Hvidovre Skakklub
1884
9
½
3
1
1
½
5
0
12
1
6
0
10
1
4541884
3John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
1864
10
0
2
0
8
0
15
+
14
0
12
1
9
0
2133,51789
4Helge Neesgård-Madsen
GSF-Caïssa
1856
11
0
7
0
15
+
14
1
8
1
1
1
6
0
463,31847
5Lars Erik Linderod
Gribskov Skakklub
1850
12
1
10
1
6
0
2
1
9
1
7
0
14
1
523,91883
6Henrik Stockflet Jørgensen
Holbæk Skakklub
1839
13
+
11
1
5
1
12
1
7
½
2
1
4
1
13,151935
7Ole Fjeldgaard Kristensen
Tårnby Skakklub
1833
14
0
4
1
9
1
1
1
6
½
5
1
8
0
33,51863
8Peter Tjørnsted
Valby Skakklub
1826
1
½
9
0
3
1
11
½
4
0
10
1
7
1
473,41844
9Kurt Thomsen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1824
2
½
8
1
7
0
10
1
5
0
11
1
3
1
43,451856
10Flemming Borg
Tårnet Svendborg
1802
3
1
5
0
12
0
9
0
15
+
8
0
2
0
2122,751750
11Christoffer Munkholm
Skakforeningen ØBRO
1761
4
1
6
0
14
1
8
½
1
0
9
0
15
+
82,451763
12Dariusz Allam
Lyngby-Virum Skakklub
1741
5
0
15
+
10
1
6
0
2
0
3
0
1
1
392,051740
13Johnny Borup
Brøndby Skakklub
1740
6
-
      01501740
14Tommy Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1735
7
1
1
0
11
0
4
0
3
1
15
+
5
0
3112,151731
15Hr. Oversidder
Ingen klub
1000 
12
-
4
-
3
-
10
-
14
-
11
-
01401000

2. klasse (max. 1699) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Rokaden
1696
8
0
2
0
15
+
3
1
7
1
5
1
10
0
45 - 63,31687
2Hans Arne Christensen
Valby Skakklub
1692
9
½
1
1
10
0
11
1
8
1
13
0
4
0
74,21671
3Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
1691
10
0
6
1
8
0
1
0
11
0
15
+
7
1
3113,41649
4Klaus Bauer
Egedal-Jyllinge Skakklub
1663
11
0
9
1
14
1
7
1
13
1
10
½
2
1
34,151704
5Johann Stanislaus
Skakforeningen ØBRO
1660
12
+
11
1
13
0
8
1
10
½
1
0
6
1
43,351665
6Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
1649
13
0
3
0
9
1
14
0
15
+
11
1
5
0
393,451606
7Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
1647
14
1
10
0
11
1
4
0
1
0
9
1
3
0
383,71626
8Poul Erik Harders
GSF-Caïssa
1643
1
1
13
0
3
1
5
0
2
0
14
0
9
0
2133,71588
9Emil Skovgaard
Nørrebro Skakklub
1623
2
½
4
0
6
0
15
+
14
0
7
0
8
1
122,951570
10Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
1620
3
1
7
1
2
1
13
½
5
½
4
½
1
1
13,21713
11Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1600
4
1
5
0
7
0
2
0
3
1
6
0
15
+
3102,451581
12Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
1593
5
-
      01501593
13Søren Friis Larsen
Prøvemedlemmer
1500
6
1
8
1
5
1
10
½
4
0
2
1
14
1
22,31681
14Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
1482
7
0
15
+
4
0
6
1
9
1
8
1
13
0
45 - 61,91532
15Hr. Oversidder
Ingen klub
1000 
14
-
1
-
9
-
6
-
3
-
11
-
01401000

3. klasse (max. 1499) Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Andreas Skovgaard
Nørrebro Skakklub
1479
10
1
6
1
8
1
4
1
3
1
2
1
14
1
714,91601
2Bjarne Mathiesen
Amager Skakforening
1453
11
1
8
0
9
½
14
1
12
1
1
0
16
0
85,31372
3Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
1383
12
1
14
1
16
1
8
1
1
0
6
1
4
1
624,551448
4Michael Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
1375
13
1
16
0
10
1
1
0
17
1
11
1
3
0
444,751341
5Noah Wahlgreen
Nørrebro Skakklub
1333
18
+
 
12
0
11
0
15
0
13
1
10
0
2163,551218
6Kamil Girtler
Frederikssund Skakklub
1324
15
1
1
0
14
½
9
1
16
1
3
0
8
0
64,151295
7Chris Borg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1300
16
0
12
0
17
1
15
1
11
0
10
1
9
0
3144,71224
8Henrik Lindballe
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1300
17
1
2
1
1
0
3
0
9
1
12
1
6
1
533,451372
9Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
1288
14
0
13
1
2
½
6
0
8
0
19
+
7
1
103,151259
10Nikolaj Brødsgaard
GSF-Caïssa
1285
1
0
15
1
4
0
17
0
19
+
7
0
5
1
3133,051238
11Johnny Svejgaard Rasmussen
GSF-Caïssa
1211
2
0
17
0
13
1
5
1
7
1
4
0
12
½
113,11229
12Tobias Brødsgaard
GSF-Caïssa
1166
3
0
7
1
5
1
16
1
2
0
8
0
11
½
92,351218
13Kasper Løth Mikkelsen
Tåstrup Skakforening
1112
4
0
9
0
11
0
19
+
14
0
5
0
15
½
172,051042
14Roar Skov
Frederikssund Skakklub
1104
9
1
3
0
6
½
2
0
13
1
15
1
1
0
71,851185
15Uffe Marco Wulff-Jensen
GSF-Caïssa
1098
6
0
10
0
19
+
7
0
5
1
14
0
13
½
151,91080
16Per Rømhild
Skakklubben Evans
1078
7
1
4
1
3
0
12
0
6
0
17
1
2
1
451,71218
17Ole Brødsgaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1050
8
0
11
1
7
0
10
1
4
0
16
0
19
+
3121,451075
18Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
1000
5
-
      01901000
19Hr. Oversidder
Ingen klub
1000  
15
-
13
-
10
-
9
-
17
-
01801000
Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 37. Viking Cup lør. d. 20/2-2016 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. I Mesterklassen kan vi garantere en 1. præmie på mindst 3000 kr.!

Bemærk: Deltagerne skal møde på spillestedet til indskrivning senest kl. 10. Første runde starter ca. kl. 10.15. Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15.

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mester: 20 min. + 5 sek. pr. udført træk. Øvrige klasser: 25 min. (uden tillæg).

Klasseinddeling: Mesterklassen (fri tilmelding), 1. klasse (max rating 1899), 2. klasse (max rating 1699), 3. klasse (max rating 1499). Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering.
I tvivlstilfælde er DSU hurtigskakrating pr. 18/2-16 afgørende for klasseinddeling.

Rating: Vi forventer at turneringen bliver ratet i DSU-regi (hurtigskak).

Indskud, som betales ved indskrivningen: Hhv. 150 kr. for mesterklassen (GM/IM gratis), 100 kr. for 1., 2., og 3. klasse samt 20 kr. for juniorturnering. Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier. I Mesterklassen garanteres en 1. præmie på minimum 3000 kr.

Tilmelding: Senest torsdag d. 18/2 via tilmeldingsformularen her på siden eller til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93. Oplys venligst navn, klub, rating, telefonnummer, og ønsket klasse. Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere (inkl. juniorturneringen).

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

 

Periode 2016-02-20 .. 2016-02-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Thomas Larsen
  • Yderligere : Per Lund,Henrik Mikkelsen

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 16 2016-02-20 2016-02-19
1. klasse (max. 1899) 15 2016-02-20 2016-02-19
2. klasse (max. 1699) 15 2016-02-20 2016-02-19
3. klasse (max. 1499) 19 2016-02-20 2016-02-19
Totalt antal tilmeldte 65
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400432 1403524 1. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2385 2319 2016-02-17
100103015 1414291 2. FM Martin Haubro BMS Skak 2275 2334 2016-02-15
100101739 7200137 3. IM John Arni Nilssen Skanderborg Skakklub 2256 2285 2016-02-15
101095662 417521 4. Aref Vasli Prøvemedlemmer 2169 2169 2016-02-13
100802438 1412159 5. Christian Altenburg Eriksson Tåstrup Skakforening 2152 2182 2016-02-17
100102137 1403249 6. Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub 2151 2258 2016-02-08
100101331 1405420 7. Sigfred Haubro BMS Skak 2101 2129 2016-02-15
100800945 1405306 8. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2081 2089 2016-02-11
100800211 1410210 9. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 2071 2097 2016-02-18
100800126 1429639 10. Hasso Schütze Allerød Skakklub 2060 2114 2016-02-13
100101167 1406884 11. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2044 2120 2016-02-16
100801520 1415743 12. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 2031 2000 2016-02-17
100801774 1405985 13. Jes Jacob West Knudsen Faxe Skakklub 1887 1872 2016-02-08
100802146 1402714 14. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1873 1906 2016-01-19
101095661 1702360 15. Seifo Agovic Prøvemedlemmer 1710 1710 2016-02-17
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-02-20
Deltagere i gruppen 1. klasse (max. 1899)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104193 1452371 1. Allan Juul Stage Hvidovre Skakklub 1897 1884 2016-02-16
100103895 1442481 2. Erkan Bayhan Hvidovre Skakklub 1884 1844 2016-02-18
103106047 1504940 3. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1864 1912 2016-02-05
100801538 1413228 4. Helge Neesgård-Madsen GSF-Caïssa 1856 1809 2016-01-29
100100565 1435965 5. Lars Erik Linderod Gribskov Skakklub 1850 1874 2016-02-01
100801020 1405438 6. Henrik Stockflet Jørgensen Holbæk Skakklub 1839 1935 2016-02-11
100101276 1415026 7. Ole Fjeldgaard Kristensen Tårnby Skakklub 1833 1954 2016-02-16
100101115 1407112 8. Peter Tjørnsted Valby Skakklub 1826 1937 2016-01-25
102100236 1426796 9. Kurt Thomsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1824 1941 2016-02-09
100100732 1505823 10. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1802 1781 2016-01-28
100201457 1413309 11. Christoffer Munkholm Skakforeningen ØBRO 1761 1931 2016-01-19
100802909 1450832 12. Dariusz Allam Lyngby-Virum Skakklub 1741 1919 2016-01-31
100102622 1411535 13. Johnny Borup Brøndby Skakklub 1740 1884 2016-02-07
100101615 1425552 14. Tommy Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1735 1884 2016-02-12
- 15. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-02-20
Deltagere i gruppen 2. klasse (max. 1699)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800635 1409735 1. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Rokaden 1696 1849 2016-02-17
100100778 1450654 2. Hans Arne Christensen Valby Skakklub 1692 1973 2016-02-18
100800739 1408526 3. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1691 1715 2016-02-14
100101319 1424670 4. Klaus Bauer Egedal-Jyllinge Skakklub 1663 1707 2016-02-15
100201494 1401971 5. Johann Stanislaus Skakforeningen ØBRO 1660 1795 2016-02-17
100100016 1411098 6. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1649 1746 2016-02-12
100101719 1418246 7. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1647 1780 2016-02-16
100101763 1416251 8. Poul Erik Harders GSF-Caïssa 1643 1745 2016-02-05
103111055 1450972 9. Emil Skovgaard Nørrebro Skakklub 1623 1624 2016-02-16
100102012 1433768 10. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1620 1813 2016-02-18
100800793 1433512 11. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1600 1787 2016-02-18
100801662 1409727 12. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1593 1734 2016-02-20
101095660 - 13. Søren Friis Larsen Prøvemedlemmer 1500 2016-02-11
100100322 1411225 14. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1482 1612 2016-02-03
- 15. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-02-20
Deltagere i gruppen 3. klasse (max. 1499)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111054 1450760 1. Andreas Skovgaard Nørrebro Skakklub 1479 1852 2016-02-16
100101239 1433962 2. Bjarne Mathiesen Amager Skakforening 1453 1695 2016-02-14
100103833 1438999 3. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1383 1687 2016-01-23
100802197 1425498 4. Michael Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1375 1564 2016-02-11
100104216 1457349 5. Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub 1333 2016-02-16
101095227 1461001 6. Kamil Girtler Frederikssund Skakklub 1324 2016-02-19
101095201 - 7. Chris Borg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1300 2016-01-28
101095200 - 8. Henrik Lindballe Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1300 2016-02-11
100104090 1454188 9. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1288 1342 2016-01-24
100104074 1452282 10. Nikolaj Brødsgaard GSF-Caïssa 1285 1448 2016-02-16
100103650 1436066 11. Johnny Svejgaard Rasmussen GSF-Caïssa 1211 1599 2016-01-26
103111577 1454145 12. Tobias Brødsgaard GSF-Caïssa 1166 2016-02-20
100104036 1451391 13. Kasper Løth Mikkelsen Tåstrup Skakforening 1112 2016-02-14
100802851 1445723 14. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1104 1334 2016-02-20
100104026 1445790 15. Uffe Marco Wulff-Jensen GSF-Caïssa 1098 2016-01-24
100500542 1427717 16. Per Rømhild Skakklubben Evans 1078 1036 2016-01-05
101095223 - 17. Ole Brødsgaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1050 2016-02-20
100104327 - 18. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 1000 1000 2016-02-13
- 19. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-02-20