Arbejder ...

loading

Hillerød Byturnering 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Søren Nygaard
Allerød Skakklub
17331747
8
2
3
4
5
6
7
272,717122,411739
2Morten Kühn
Hillerød Skakklub
18751858
7
1
8
3
4
5
6
54,2518533,611856
3Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
18581932
6
7
1
2
8
4
5
364,0518274,401904
4Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
16941817
5
6
½
7
1
2
3
8
82,316703,151784
5David Christophersen
Allerød Skakklub
17291791
4
8
6
7
1
2
3
612,6518852,871854
6Lars Erik Linderod
Gribskov Skakklub
18861933
3
4
½
5
8
7
1
2
24,3518914,401935
7Flemming Borg
Allerød Skakklub
18371831
2
3
4
5
6
8
1
43,8518273,311835
8Carsten Pedersen
Skakklubben Seksløberen
18331880
1
5
2
6
3
7
4
433,818393,851883

Partier i turneringen Hillerød Byturnering 2015

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Hillerød Byturnering - 2015

For 29. gang indbyder Hillerød Skakklub til 7-runders koordineret åbent bymesterskab i klubbens lokaler Kulturværkstedet Fredensvej 12 C, 3400 Hillerød.

Turneringen er røgfri og ELO rates.

Turneringsform: Der spilles alle mod alle i 8-mands grupper inddelt efter dansk rating, laveste gruppe dog eventuelt i en monrad-gruppe.

Spilledage: 7 runder fordelt på 8 tirsdage: 28. april, 5. maj, 12. maj, 19. maj, 26. maj, 2. juni, 9. juni (Udsatte partier), 16. juni.

Tilgængelighed: Klubbens lokaler er egnede til kørestolsbrugere og har ligeledes særlige parkeringspladser til disse blot 25 meter fra spillestedet!

Præmier: 1. pr. 1000 kr., 2. pr. 500 kr. i alle grupper. For en eventuel monrad-gruppe er der derudover en 3. pr. på 250 kr.

Ved pointlighed deles alle pengepræmier, mens der er korrektionsberegning om titlen som Hillerød Bymester 2015.

Spilletidsstart 19.30.

 

 

 

 

 

90 minutter + 30 sekunders tillæg fra træk 1.

Indskud: 200 kr. som indbetales inden 1. runde.

Tilmelding sker via DSU’s turneringshjemmeside eller til formand@hillerodskakklub.dk Tilmeldingen skal være sket senest d. 26. april kl.16.

 

 

 

Periode 2015-04-28 .. 2015-06-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Hans Endrup Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hillerød Byturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 8 2015-04-28 2015-04-25
Basis 1 8 2015-04-28 2015-04-25
Basis 2 8 2015-04-28 2015-04-25
Basis 3 8 2015-04-28 2015-04-25
Basis 4 14 2015-04-28 2015-04-25
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800660 1408356 1. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1886 1963 2015-04-26
100800462 1406841 2. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1899 1969 2015-03-10
103101805 1401297 3. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2169 2175 2015-04-19
100100852 1401696 4. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2144 2183 2015-04-12
100800374 1409182 5. Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1946 2016 2015-04-23
100100050 1407210 6. Ib Hother Andersen Hillerød Skakklub 2088 2114 2015-03-22
100601059 1422081 7. Arne Øland Hillerød Skakklub 1918 1972 2015-04-25
100802364 1412663 8. Christopher R. N. H. Pedersen Hillerød Skakklub 2061 2074 2015-04-09
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802244 1426141 1. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1733 1747 2015-03-17
100802810 1442015 2. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1875 1858 2015-03-15
100802760 1439391 3. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1858 1932 2015-04-22
100800467 1411152 4. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1694 1817 2015-03-25
100802399 1413619 5. David Christophersen Allerød Skakklub 1729 1791 2015-03-11
100100565 1435965 6. Lars Erik Linderod Gribskov Skakklub 1886 1933 2015-03-11
100100732 1505823 7. Flemming Borg Allerød Skakklub 1837 1831 2015-04-12
100800472 1433644 8. Carsten Pedersen Skakklubben Seksløberen 1833 1880 2015-03-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802811 1442074 1. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1632 1648 2015-03-10
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1601 1609 2015-04-21
100100597 1425137 3. Jesper Scherling Fris Allerød Skakklub 1605 1666 2015-03-26
100800615 1419412 4. John K. Sørensen Gribskov Skakklub 1689 1813 2015-03-22
100802875 1448250 5. Rasmus Petersen Gribskov Skakklub 1662 1731 2015-03-11
100102144 1425340 6. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1620 1765 2015-03-18
100800465 1425781 7. Peter Langer Hillerød Skakklub 1596 1648 2015-03-18
101095225 1460749 8. Kenny Bagge Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1600 2015-04-09
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802895 1448269 1. Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub 1393 1515 2015-04-26
101095224 - 2. Anders Hovgård Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1400 2015-04-26
100100640 1426613 3. John Sø Allerød Skakklub 1473 1521 2015-04-21
100800478 1417118 4. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1503 1639 2015-03-16
100802825 1447289 5. Daniel Larsen Hillerød Skakklub 1542 1610 2015-04-26
100801900 1437305 6. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1585 1661 2015-04-01
100802720 1437380 7. Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1383 1514 2015-03-12
100100880 1414542 8. Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1431 1584 2015-04-25
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802809 1445103 1. Erik Holm Hillerød Skakklub 1271 1417 2015-03-25
100802827 1445120 2. Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1163 1279 2015-03-18
100802517 1425242 3. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1293 1463 2015-03-22
103105996 1435914 4. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1272 1574 2015-03-25
100802844 1445642 5. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1209 1468 2015-03-18
100802898 1454013 6. Thomas Kl. Wagner Hillerød Skakklub 1117 2015-03-25
100802696 1439413 7. John Schjølin Gribskov Skakklub 1000 1332 2015-03-10
100802878 1450964 8. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1063 0 2015-04-01
100801513 1402870 9. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1290 1454 2015-03-25
100802297 1425048 10. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1192 2015-03-26
100100632 1426400 11. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1331 1493 2015-03-18
100800460 1425374 12. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1276 1425 2015-04-10
100802931 1454021 14. Micki Aron Christoffersen Hillerød Skakklub 1000 2015-04-19
100103833 1438999 15. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1375 1528 2015-04-07