Arbejder ...

loading

Aalborg Byturnering 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21722202
8
0
2
1
3
½
4
1
5
1
6
½
7
½
34,3521754,272207
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
21142158
7
½
1
0
8
0
3
½
4
1
5
½
6
0
73,7520893,802132
3FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22732286
6
½
7
1
1
½
2
½
8
1
4
1
5
1
15,322775,112294
4Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19732039
5
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
8
1
362,319942,542048
5Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19942013
4
0
8
1
6
½
7
0
1
0
2
½
3
0
282,519792,282007
6John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20482094
3
½
4
1
5
½
8
½
7
½
1
½
2
1
23,0520773,122122
7Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20152077
2
½
3
0
4
0
5
1
6
½
8
½
1
½
352,720212,942078
8FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
21432170
1
1
5
0
2
1
6
½
3
0
7
½
4
0
344,0521223,942151

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
18251947
8
½
2
1
3
½
4
0
5
0
6
1
7
0
35 - 63,4518123,911929
2Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
17871770
7
1
1
0
8
½
3
½
4
0
5
½
6
1
43,0518012,041828
3Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17841873
6
½
7
1
1
½
2
½
8
0
4
½
5
0
37317843,111871
4Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
18241941
5
0
6
½
7
½
1
1
2
1
3
½
8
½
423,4518413,851944
5Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
19402003
4
1
8
1
6
½
7
1
1
1
2
½
3
1
614,719794,512033
6Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18261923
3
½
4
½
5
½
8
½
7
1
1
0
2
0
35 - 63,4518133,651910
7Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18661943
2
0
3
0
4
½
5
0
6
0
8
0
1
1
83,917943,871896
8Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17751869
1
½
5
0
2
½
6
½
3
1
7
1
4
½
432,918083,061888

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
16051680
8
0
2
1
3
0
4
½
5
0
6
1
7
0
73,6515572,561679
2Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15881701
7
1
1
0
8
1
3
0
4
0
5
0
6
1
353,515662,761706
3Pramod Kumar Prasobhu
Aalborg Skakforening af 1889
1546
6
1
7
0
1
1
2
1
8
0
4
0
5
0
363,05154401000
4Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15631720
5
0
6
0
7
½
1
½
2
1
3
1
8
1
433,2515972,941722
5Mark Torpegaard Jensen
Skørping Skakklub
16401688
4
1
8
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
614,0517122,641782
6Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13481662
3
0
4
1
5
0
8
½
7
0
1
0
2
0
81,2513592,381627
7Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17051880
2
0
3
1
4
½
5
0
6
1
8
½
1
1
444,716844,391852
8Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
16901762
1
1
5
1
2
0
6
½
3
1
7
½
4
0
424,5516743,331749

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
1090
2
0
3
0
9
0
6
0
8
1
12
0
10
0
111 - 122,35102901000
2Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
1120
1
1
4
0
5
0
10
1
12
0
11
½
3
1
82,55116301000
3Freja Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1153
4
0
1
1
7
0
12
0
6
0
8
0
2
0
111 - 123,5104101000
4Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
10660
3
1
2
1
11
½
5
0
9
1
7
0
12
½
441,95118300
5Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13401516
6
1
8
0
2
1
4
1
11
1
9
0
7
1
514,8513471,381541
6Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12931601
5
0
7
0
12
0
1
1
3
1
10
½
8
1
94,3512551,351547
7Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1152
8
0
6
1
3
1
11
½
10
½
4
1
5
0
462,95119901000
8Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1039
7
1
5
1
10
0
9
0
1
0
3
1
6
0
3101,8109301000
9Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13111615
10
0
12
1
1
1
8
1
4
0
5
1
11
0
454,3512952,151609
10Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
1294
9
1
11
0
8
1
2
0
7
½
6
½
1
1
474,45127401000
11Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
13221414
12
1
10
1
4
½
7
½
5
0
2
½
9
1
24,313310,601430
12Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13191422
11
0
9
0
6
1
3
1
2
1
1
1
4
½
34,6513120,521441
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2015

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer

Tirsdag  d. 18/8:
Torsdag d. 20/8:
Tirsdag  d. 25/8:
Torsdag d. 27/8:
Tirsdag  d. 1/9:
Torsdag d. 3/9
Torsdag d. 10/9:

Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles
i Nørresundby lørdag den 29. august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 8. september kl.19.00


 

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer
og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid:
De to øverste grupper: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk i hele partiet.
Øvrige grupper:            1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten. Der tildeles ikke tillægs tid.


                      Mobiltelefoner:    Hovedkredsens regler for mobiltelefoner er gældende.
                      Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

                      Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2015.

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og Alm. korrektion
i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.


Præmier offentliggøres senere,
men årets Bymester modtager kr. 1000 sponsoreret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub
og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med ratingtal senest fredag den 14. aug.bytur15.skakteam.dk
eller til
Svend Aage Sørensen,  tlf. 26 25 46 31

Periode 2015-08-18 .. 2015-09-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://http//www.skakteam.dk/bytur15
Turnerings komite
Hoveddommer Svend Aage Sørensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://http//www.skakteam.dk/bytur15

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2015-08-18 2015-08-14
Basis 1 8 2015-08-18 2015-08-14
Basis 2 8 2015-08-18 2015-08-14
Basis 3 12 2015-08-18 2015-08-14
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600886 1412574 1. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2172 2202 2015-08-11
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2114 2158 2015-06-19
100700360 1400886 3. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2273 2286 2015-06-16
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1973 2039 2015-08-07
100700450 1405969 5. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1994 2013 2015-08-10
100700682 1404156 6. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2048 2094 2015-08-09
100700393 1403257 7. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2015 2077 2015-06-15
100700110 1400410 8. FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2143 2170 2015-08-08
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700644 1441345 1. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1825 1947 2015-08-08
100701623 1444972 2. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1787 1770 2015-08-08
100700039 1417363 3. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1784 1873 2015-08-05
100701370 1408550 4. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1824 1941 2015-06-15
103106490 1409514 5. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 1940 2003 2015-08-09
100700759 1404172 6. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1826 1923 2015-08-08
100700664 1418394 7. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1866 1943 2015-05-24
100700648 1417037 8. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1775 1869 2015-08-04
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700690 1413856 1. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1605 1680 2015-05-24
100700340 1440799 2. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1588 1701 2015-08-07
100701682 1453491 3. Pramod Kumar Prasobhu Aalborg Skakforening af 1889 1546 2015-08-12
100701660 1447262 4. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1563 1720 2015-07-26
100701675 1453432 5. Mark Torpegaard Jensen Skørping Skakklub 1640 1688 2015-08-11
100700850 1444921 6. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1348 1662 2015-07-17
100700371 1418769 7. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1705 1880 2015-06-03
100701610 1450565 8. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1690 1762 2015-08-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701091 1453009 1. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1090 2015-08-08
100201715 1409700 2. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1120 2015-08-08
101095106 1454218 3. Freja Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1153 2015-07-31
100701631 1450549 4. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1066 0 2015-08-05
100700228 1444905 5. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1340 1516 2015-05-24
100700523 1435159 6. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1293 1601 2015-08-09
100701176 1435167 7. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1152 2015-08-08
101095048 1454200 8. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1039 2015-07-31
101095193 1453521 9. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1311 1615 2015-05-24
103104973 1453475 10. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1294 2015-08-05
100100277 1450492 11. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1322 1414 2015-08-09
100700724 1451480 12. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1319 1422 2015-08-10