DM for Seniorer 2015
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FM Jørn Sloth Nordre Skakklub | 2294 | 16 ½ | 10 ½ | 19 1 | 8 1 | 14 ½ | 3 ½ | 6 1 | 2 1 | 12 ½ | 6½ | 1 - 2 | 6,8 | 2294 | |
2 | FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub | 2293 | 17 ½ | 15 1 | 11 ½ | 7 1 | 9 1 | 14 1 | 13 ½ | 1 0 | 16 1 | 6½ | 1 - 2 | 0 | 2293 | |
3 | IM Bjørn Brinck-Claussen Sjælsø Skakklub | 2209 | 18 1 | 12 ½ | 14 ½ | 11 ½ | 10 1 | 1 ½ | 5 ½ | 6 ½ | 13 1 | 6 | 3 - 6 | 0 | 2209 | |
4 | Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans | 2160 | 19 1 | 11 ½ | 12 ½ | 13 0 | 24 1 | 16 0 | 15 1 | 5 ½ | 14 ½ | 5 | 10 - 13 | 0 | 2160 | |
5 | FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub | 2154 | 20 0 | 26 1 | 22 1 | 12 1 | 13 0 | 11 1 | 3 ½ | 4 ½ | 7 0 | 5 | 10 - 13 | 6,15 | 2131 | |
6 | Palle V. Henriksen Sjælsø Skakklub | 2134 | 21 ½ | 17 1 | 16 ½ | 15 1 | 8 1 | 13 ½ | 1 0 | 3 ½ | 18 1 | 6 | 3 - 6 | 5,65 | 2141 | |
7 | Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening | 2124 | 22 1 | 14 0 | 20 1 | 2 0 | 11 ½ | 10 1 | 17 ½ | 25 1 | 5 1 | 6 | 3 - 6 | 6 | 2124 | |
8 | Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub | 2096 | 23 1 | 13 1 | 9 ½ | 1 0 | 6 0 | 18 1 | 14 1 | 16 0 | 17 1 | 5½ | 7 - 9 | 5,35 | 2099 | |
9 | Preben Sørensen Skakklubben Evans | 2096 | 24 1 | 20 1 | 8 ½ | 14 ½ | 2 0 | 12 ½ | 16 ½ | 17 ½ | 22 1 | 5½ | 7 - 9 | 6 | 2086 | |
10 | Kaare Vissing Andersen GSF-Caïssa | 2091 | 25 ½ | 1 ½ | 23 ½ | 16 1 | 3 0 | 7 0 | 18 0 | 21 1 | 15 ½ | 4 | 20 - 23 | 5,8 | 2055 | |
11 | FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub | 2087 | 26 1 | 4 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 7 ½ | 5 0 | 22 ½ | 14 0 | 25 1 | 4½ | 14 - 19 | 5,25 | 2072 | |
12 | FM Eric Brøndum Skakklubben K41 | 2070 | 27 1 | 3 ½ | 4 ½ | 5 0 | 20 1 | 9 ½ | 23 1 | 13 1 | 1 ½ | 6 | 3 - 6 | 5,05 | 2089 | |
13 | Hasso Schütze Allerød Skakklub | 2048 | 28 1 | 8 0 | 24 1 | 4 1 | 5 1 | 6 ½ | 2 ½ | 12 0 | 3 0 | 5 | 10 - 13 | 4,4 | 2060 | |
14 | Jens Henrichsen Nørrebro Skakklub | 2025 | 29 1 | 7 1 | 3 ½ | 9 ½ | 1 ½ | 2 0 | 8 0 | 11 1 | 4 ½ | 5 | 10 - 13 | 0 | 2025 | |
15 | Steen Juul Mortensen Randers Skakklub | 1999 | 30 1 | 2 0 | 25 1 | 6 0 | 23 ½ | 17 ½ | 4 0 | 27 1 | 10 ½ | 4½ | 14 - 19 | 5,45 | 1971 | |
16 | Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening | 1989 | 1 ½ | 21 1 | 6 ½ | 10 0 | 25 1 | 4 1 | 9 ½ | 8 1 | 2 0 | 5½ | 7 - 9 | 3,65 | 2030 | |
17 | Arne Bjørn Jørgensen Sjælsø Skakklub | 1955 | 2 ½ | 6 0 | 18 1 | 23 ½ | 26 1 | 15 ½ | 7 ½ | 9 ½ | 8 0 | 4½ | 14 - 19 | 3,95 | 1972 | |
18 | Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub | 1939 | 3 0 | 25 ½ | 17 0 | 21 1 | 28 1 | 8 0 | 10 1 | 19 1 | 6 0 | 4½ | 14 - 19 | 4,9 | 1927 | |
19 | Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub | 1747 | 4 0 | 28 1 | 1 0 | 24 0 | 22 0 | 30 1 | 29 1 | 18 0 | 27 0 | 3 | 25 - 27 | 0 | 1747 | |
20 | Sven Løntoft Amager Skakforening | 1725 | 5 1 | 9 0 | 7 0 | 27 1 | 12 0 | 23 0 | 30 0 | 29 1 | 28 1 | 4 | 20 - 23 | 4,45 | 1712 | |
21 | Jens Fejø Frederiksberg Skakforening | 1710 | 6 ½ | 16 0 | 26 0 | 18 0 | 27 1 | 28 1 | 25 0 | 10 0 | 29 0 | 2½ | 28 - 29 | 4,4 | 1653 | |
22 | Knud Højgaard Valby Skakklub | 1704 | 7 0 | 27 1 | 5 0 | 25 0 | 19 1 | 26 1 | 11 ½ | 23 1 | 9 0 | 4½ | 14 - 19 | 3,35 | 1739 | |
23 | Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub | 1687 | 8 0 | 30 1 | 10 ½ | 17 ½ | 15 ½ | 20 1 | 12 0 | 22 0 | 26 1 | 4½ | 14 - 19 | 3 | 1732 | |
24 | Finn Andersson Randers Skakklub | 1606 | 9 0 | 29 1 | 13 0 | 19 1 | 4 0 | 25 0 | 27 0 | 28 0 | 30 1 | 3 | 25 - 27 | 4,1 | 1560 | |
25 | Hans Haagen Larsen Nørrebro Skakklub | 1606 | 10 ½ | 18 ½ | 15 0 | 22 1 | 16 0 | 24 1 | 21 1 | 7 0 | 11 0 | 4 | 20 - 23 | 1,65 | 1687 | |
26 | Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub | 1601 | 11 0 | 5 0 | 21 1 | 29 1 | 17 0 | 22 0 | 28 ½ | 30 1 | 23 0 | 3½ | 24 | 3,65 | 1596 | |
27 | Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub | 1433 | 12 0 | 22 0 | 30 1 | 20 0 | 21 0 | 29 1 | 24 1 | 15 0 | 19 1 | 4 | 20 - 23 | 2,2 | 1514 | |
28 | Bjarne Mathiesen Amager Skakforening | 1417 | 13 0 | 19 0 | 29 ½ | 30 1 | 18 0 | 21 0 | 26 ½ | 24 1 | 20 0 | 3 | 25 - 27 | 2,2 | 1453 | |
29 | Aase Morling Nørrebro Skakklub | 1336 | 14 0 | 24 0 | 28 ½ | 26 0 | 30 1 | 27 0 | 19 0 | 20 0 | 21 1 | 2½ | 28 - 29 | 1,9 | 1363 | |
30 | Jens Gade Amager Skakforening | 1328 | 15 0 | 23 0 | 27 0 | 28 0 | 29 0 | 19 0 | 20 1 | 26 0 | 24 0 | 1 | 30 | 1,85 | 1290 |
# | Navn | Rating | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub | 2407 | 12 1 | 7 1 | 6 1 | 3 1 | 11 1 | 2 1 | 10 1 | 18 1 | 8 0 | 8 | 1 | 8,3 | 2407 | |
2 | Jens Hartung-Nielsen Jernbanens Skakklub | 2134 | 13 ½ | 21 1 | 4 1 | 6 ½ | 3 1 | 1 0 | 12 1 | 10 1 | 7 1 | 7 | 2 | 6,05 | 2153 | |
3 | Niels Skou Skakklubben Evans | 2075 | 14 1 | 16 1 | 11 1 | 1 0 | 2 0 | 18 1 | 8 1 | 6 ½ | 10 0 | 5½ | 4 - 6 | 5,55 | 2074 | |
4 | Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub | 2045 | 15 1 | 11 0 | 2 0 | 18 0 | 21 1 | 14 ½ | 20 1 | 8 0 | 16 ½ | 4 | 11 - 17 | 6,6 | 1990 | |
5 | Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub | 2027 | 16 0 | 18 1 | 12 ½ | 8 0 | 17 ½ | 19 1 | 6 0 | 22 0 | 21 1 | 4 | 11 - 17 | 6,85 | 1955 | |
6 | Klaus Yssing Brønshøj Skakforening | 2022 | 17 1 | 19 1 | 1 0 | 2 ½ | 12 ½ | 11 1 | 5 1 | 3 ½ | 14 1 | 6½ | 3 | 5 | 2052 | |
7 | Ib Skovgaard BMS Skak | 2006 | 18 1 | 1 0 | 13 1 | 11 0 | 20 1 | 12 0 | 14 1 | 16 1 | 2 0 | 5 | 7 - 9 | 5,5 | 1994 | |
8 | Jesper Musaeus Nørrebro Skakklub | 1996 | 19 0 | 15 ½ | 21 1 | 5 1 | 14 1 | 10 0 | 3 0 | 4 1 | 1 1 | 5½ | 4 - 6 | 5,05 | 2007 | |
9 | John Zachariassen Faxe Skakklub | 1960 | 20 ½ | 10 ½ | 14 0 | 12 0 | 13 0 | 13 0 | 13 0 | 13 0 | 13 0 | 1 | 21 | 2,55 | 1914 | |
10 | Niels Edoo Valby Skakklub | 1957 | 21 ½ | 9 ½ | 19 1 | 14 ½ | 16 1 | 8 1 | 1 0 | 2 0 | 3 1 | 5½ | 4 - 6 | 4,65 | 1983 | |
11 | Margarita Baliuniene Skakklubben Evans | 1939 | 22 1 | 4 1 | 3 0 | 7 1 | 1 0 | 6 0 | 16 ½ | 12 1 | 17 0 | 4½ | 10 | 4,4 | 1942 | |
12 | Niels Haahr Hornekær Skakforeningen ØBRO | 1905 | 1 0 | 17 1 | 5 ½ | 9 1 | 6 ½ | 7 1 | 2 0 | 11 0 | 18 0 | 4 | 11 - 17 | 3,5 | 1920 | |
13 | Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening | 1842 | 2 ½ | 20 1 | 7 0 | 16 ½ | 9 0 | 9 0 | 9 0 | 9 0 | 9 0 | 2 | 19 - 20 | 1,7 | 1851 | |
14 | Jan Rosenberg Ribe Skakklub | 1839 | 3 0 | 22 1 | 9 1 | 10 ½ | 8 0 | 4 ½ | 7 0 | 15 1 | 6 0 | 4 | 11 - 17 | 3,3 | 1860 | |
15 | Arne Vagn Møller Amager Skakforening | 1829 | 4 0 | 8 ½ | 16 ½ | 20 0 | 22 1 | 17 1 | 18 0 | 14 0 | 19 1 | 4 | 11 - 17 | 4,8 | 1805 | |
16 | Torben Grafmøller Enkeltmedlem - Indland | 1787 | 5 1 | 3 0 | 15 ½ | 13 ½ | 10 0 | 20 1 | 11 ½ | 7 0 | 4 ½ | 4 | 11 - 17 | 2,8 | 1823 | |
17 | Ove Matras Faaborg Skakklub | 1782 | 6 0 | 12 0 | 20 ½ | 22 1 | 5 ½ | 15 0 | 21 1 | 19 1 | 11 1 | 5 | 7 - 9 | 4,1 | 1809 | |
18 | Henrik Ginderskov Enkeltmedlem - Indland | 1766 | 7 0 | 5 0 | 22 1 | 4 1 | 19 1 | 3 0 | 15 1 | 1 0 | 12 1 | 5 | 7 - 9 | 2,15 | 1822 | |
19 | Finn Stuhr Køge Skakklub | 1753 | 8 1 | 6 0 | 10 0 | 21 1 | 18 0 | 5 0 | 22 1 | 17 0 | 15 0 | 3 | 18 | 3,1 | 1750 | |
20 | Flemming Borg Allerød Skakklub | 1715 | 9 ½ | 13 0 | 17 ½ | 15 1 | 7 0 | 16 0 | 4 0 | 21 1 | 22 1 | 4 | 11 - 17 | 3,3 | 1736 | |
21 | Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub | 1584 | 10 ½ | 2 0 | 8 0 | 19 0 | 4 0 | 22 0 | 17 0 | 20 0 | 5 0 | ½ | 22 | 1,65 | 1532 | |
22 | Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub | 1570 | 11 0 | 14 0 | 18 0 | 17 0 | 15 0 | 21 1 | 19 0 | 5 1 | 20 0 | 2 | 19 - 20 | 2,05 | 1568 |
DM for Seniorer 2015 | |||
---|---|---|---|
Hurtigskak-DM for seniorer 2015
I anledningen af 30-året for sammenslutningen af Kampklubben og SK41, samt Jørgen Hvenekildes 80 års fødselsdag, inviterer Skakklubben K41 til DM i hurtigskak for seniorer. Spilledage: Fredag den 4. september & lørdag den 5. september Spillested: Kulturhuset Islandsbrygge Islandsbrygge 18 2300 København S Spilletid: Fredag den 4/9 kl. 11.00 Indskrivning kl. 11.30 1. runde kl. 12.50 2. runde kl. 14.10 3. runde kl. 15.30 4. runde kl. 17.00 Reception for Jørgen Hvenekilde kl. 19.00 Fællesspisning med underholdning v/ Søren Bech Hansen og Tom Skovgård Priser og menu, samt tilmelding vil tilgå pr. mail Det vil blive forsøgt at få vist Danmark-Albanien på storskærm fra kl. 20.45
Lørdag den 5/9 kl. 10.00 5. runde kl. 11.20 6. runde Frokost kl. 13.00 7. runde kl. 14.20 8. runde kl 15.40 9. runde kl. 17.00 Præmieoverrækkelse
Turneringsform: 9 runders Schweitzer. Der spilles i 2 klasser - 50+ og 65+. Vinder af grupperne får henholdsvis de officielle titler 'Senior-DM 50+' og 'Senior-DM 65+'. Titlerne deles ved ligestilling. Turneringen hurtigskak rates. Der kan kun spilles om titlen ved mere end 8 deltagere. Hvis man som 65+ ønsker at deltage i 50+ gruppen, kan man vælge dette ved tilmelding her eller ved skriftlig henvendelse til formand@k41.dk Betænkningstid: 20 minutter + 10 sekunder pr. træk Præmier: Minimum hele indskuddet. Det tilstræbes at oprette ratinggrupper for ca. hver 16. deltager. Indskud: kr. 100,- Antal deltagere: Max. 160 deltagere Tilmelding sker her på siden (husk at vælge gruppe) Kontaktperson: Jan Bauner, tlf. 30963978, email: formand@k41.dk |
|||
Periode | 2015-09-04 .. 2015-09-05 | Kørestols adgang | Ikke angivet |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Peter Sebastian Stuhr | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til DM for Seniorer 2015
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
DM for Seniorer 2015 65+ | 30 | 2015-09-04 | 2015-09-01 |
DM for Seniorer 2015 50+ | 22 | 2015-09-04 | 2015-09-01 |
Totalt antal tilmeldte | 52 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100900513 | 1400240 | 1. FM Jørn Sloth | Nordre Skakklub | 2294 | 2311 | 2015-08-28 | |||
100700110 | 1400410 | 2. FM Bent Sørensen | Nørresundby Skakklub | 2293 | 2170 | 2015-07-15 | |||
100101989 | 1400134 | 3. IM Bjørn Brinck-Claussen | Sjælsø Skakklub | 2209 | 2242 | 2015-08-10 | |||
100700767 | 1400630 | 4. Pouelsten Holm Grabow | Skakklubben Evans | 2160 | 2144 | 2015-08-22 | |||
100800106 | 1400550 | 5. FM Mogens Moe | Sjælsø Skakklub | 2154 | 2082 | 2015-08-31 | |||
100100828 | 1410911 | 6. Palle V. Henriksen | Sjælsø Skakklub | 2134 | 2190 | 2015-07-22 | |||
100100852 | 1401696 | 7. Peter Birk Petersen | Tåstrup Skakforening | 2124 | 2179 | 2015-08-23 | |||
100200620 | 1403370 | 8. Hans Dahl Pedersen | Køge Skakklub | 2096 | 2170 | 2015-08-19 | |||
100500550 | 1419447 | 9. Preben Sørensen | Skakklubben Evans | 2096 | 2089 | 2015-07-08 | |||
100101504 | 1401572 | 10. Kaare Vissing Andersen | GSF-Caïssa | 2091 | 2178 | 2015-08-27 | |||
100101656 | 1400649 | 11. FM Jørgen Hvenekilde | Nørrebro Skakklub | 2087 | 2077 | 2015-08-23 | |||
100101990 | 1400894 | 12. FM Eric Brøndum | Skakklubben K41 | 2070 | 2075 | 2015-08-09 | |||
100800126 | 1429639 | 13. Hasso Schütze | Allerød Skakklub | 2048 | 2082 | 2015-08-18 | |||
100100238 | 1401858 | 14. Jens Henrichsen | Nørrebro Skakklub | 2025 | 2012 | 2015-08-24 | |||
100600873 | 1408143 | 15. Steen Juul Mortensen | Randers Skakklub | 1999 | 1985 | 2015-07-27 | |||
100800205 | 1408372 | 16. Søren Holm Jensen | Brønshøj Skakforening | 1989 | 2058 | 2015-07-30 | |||
100800037 | 1406680 | 17. Arne Bjørn Jørgensen | Sjælsø Skakklub | 1955 | 1991 | 2015-07-21 | |||
100500118 | 1439880 | 18. Bjarne Meldgaard Rasmussen | Varde Skakklub | 1939 | 1990 | 2015-07-16 | |||
100100780 | 1409298 | 19. Erling Molbæk Christiansen | Valby Skakklub | 1747 | 1858 | 2015-08-06 | |||
100700567 | 1441523 | 20. Sven Løntoft | Amager Skakforening | 1725 | 1761 | 2015-08-10 | |||
100101645 | 1413678 | 21. Jens Fejø | Frederiksberg Skakforening | 1710 | 1859 | 2015-09-01 | |||
100101925 | 1411390 | 22. Knud Højgaard | Valby Skakklub | 1704 | 1908 | 2015-08-23 | |||
100101939 | 1411357 | 23. Arne Walther Larsen | Hvidovre Skakklub | 1687 | 1813 | 2015-08-13 | |||
100600853 | 1420232 | 24. Finn Andersson | Randers Skakklub | 1606 | 1772 | 2015-07-27 | |||
100800414 | 1409557 | 25. Hans Haagen Larsen | Nørrebro Skakklub | 1606 | 1697 | 2015-08-18 | |||
100100292 | 1417754 | 26. Hans Raahauge | Lyngby-Virum Skakklub | 1601 | 1699 | 2015-08-17 | |||
100100017 | 1414712 | 27. Ole Yde Jensen | Nørrebro Skakklub | 1433 | 1639 | 2015-08-31 | |||
100101239 | 1433962 | 28. Bjarne Mathiesen | Amager Skakforening | 1417 | 1691 | 2015-09-02 | |||
100102599 | 1440993 | 29. Aase Morling | Nørrebro Skakklub | 1336 | 1588 | 2015-08-07 | |||
100100104 | 1416111 | 30. Jens Gade | Amager Skakforening | 1328 | 1537 | 2015-08-10 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Hurtig) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200545 | 1400061 | 1. GM Jens Kristiansen | Bornholms Skakklub | 2407 | 2431 | 2015-08-06 | |||
100200901 | 1400690 | 2. Jens Hartung-Nielsen | Jernbanens Skakklub | 2134 | 2183 | 2015-08-11 | |||
100500545 | 1413155 | 3. Niels Skou | Skakklubben Evans | 2075 | 2095 | 2015-08-24 | |||
100100252 | 1405349 | 4. Thore Nyboe Jensen | Nørrebro Skakklub | 2045 | 2017 | 2015-08-21 | |||
100800892 | 1403850 | 5. Jørgen Løvgren Nielsen | Roskilde Skakklub | 2027 | 2081 | 2015-08-21 | |||
100101548 | 1407279 | 6. Klaus Yssing | Brønshøj Skakforening | 2022 | 2039 | 2015-08-19 | |||
100100198 | 1406760 | 7. Ib Skovgaard | BMS Skak | 2006 | 2025 | 2015-08-21 | |||
100104275 | - | 8. Jesper Musaeus | Nørrebro Skakklub | 1996 | 2015-08-27 | ||||
100102048 | 1405535 | 9. John Zachariassen | Faxe Skakklub | 1960 | 1902 | 2015-08-22 | |||
100101014 | 1404121 | 10. Niels Edoo | Valby Skakklub | 1957 | 2025 | 2015-08-23 | |||
100501735 | 12802760 | 11. Margarita Baliuniene | Skakklubben Evans | 1939 | 1853 | 2015-08-22 | |||
100100446 | 1409140 | 12. Niels Haahr Hornekær | Skakforeningen ØBRO | 1905 | 1933 | 2015-08-29 | |||
102100937 | 1427962 | 13. Dick Sørensen | Frederiksberg Skakforening | 1842 | 1881 | 2015-07-28 | |||
100400358 | 1412531 | 14. Jan Rosenberg | Ribe Skakklub | 1839 | 1888 | 2015-08-10 | |||
100100138 | 1406175 | 15. Arne Vagn Møller | Amager Skakforening | 1829 | 1802 | 2015-08-17 | |||
102101000 | 1441493 | 16. Torben Grafmøller | Enkeltmedlem - Indland | 1787 | 1811 | 2015-08-14 | |||
100300258 | 1416790 | 17. Ove Matras | Faaborg Skakklub | 1782 | 1898 | 2015-08-21 | |||
100801493 | 1413783 | 18. Henrik Ginderskov | Enkeltmedlem - Indland | 1766 | 1810 | 2015-08-16 | |||
100200377 | 1400789 | 19. Finn Stuhr | Køge Skakklub | 1753 | 1766 | 2015-08-30 | |||
100100732 | 1505823 | 20. Flemming Borg | Allerød Skakklub | 1715 | 1737 | 2015-08-24 | |||
100101033 | 1419650 | 21. Finn Gemynthe Madsen | Herlev Skakklub | 1584 | 1710 | 2015-08-19 | |||
100101086 | 1413368 | 22. Orla Eilegaard Jørgensen | Allerød Skakklub | 1570 | 1674 | 2015-08-19 |