Arbejder ...

loading

Den 16. Gøngeturnering EMT - Præstø  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Per Hansen
Næstved Skakklub
19952043
6
0
2
1
3
½
4
½
5
1
332,220132,192059
2Bjarne Haar
Næstved Skakklub
19271986
5
½
1
0
6
½
3
½
4
0
51,719211,761981
3Finn Andersen
Præstø Skakklub
19322004
4
0
5
1
1
½
2
½
6
0
241,7519401,912006
4Hanus Brekka
Roskilde Skakklub
20842136
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
12,8521302,912168
5Lars Christensen
Faxe Skakklub
19662007
2
½
3
0
4
0
6
0
1
0
½6219211,921979
6FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23672351
1
1
4
0
2
½
5
1
3
1
24,5523464,312335

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Olsgård Hansen
Præstø Skakklub
18911900
6
0
2
1
3
½
4
1
5
½
323,418793,041899
2Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
16831769
5
0
1
0
6
0
3
½
4
½
161,7516612,011749
3Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
17201728
4
½
5
½
1
½
2
½
6
½
3 - 42,0517341,681744
4Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
17831835
3
½
6
1
5
0
1
0
2
½
252,5517672,531824
5Morten Madsen
Præstø Skakklub
19222004
2
1
3
½
4
1
6
1
1
½
413,619343,782008
6Markus Strange
Vordingborg Skakklub
16801763
1
1
4
0
2
1
5
0
3
½
3 - 41,7517031,961774

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Frede Rasmussen
Præstø Skakklub
14201561
6
1
2
1
3
½
4
½
5
1
421,715822,021601
2Lars Søndergaard
Præstø Skakklub
16571729
5
1
1
0
6
½
3
½
4
0
243,516123,331702
3Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
16531766
4
0
5
½
1
½
2
½
6
1
33,4516253,591744
4Jakob Sireborn
Nykøbing F. Skakklub
15771630
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
12,916512,561708
5Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
14761548
2
0
3
½
4
0
6
+
1
0
51,4514331,351531
6Niels-Peder Skotte
Sydøstlollands Skakklub
13591507
1
0
4
0
2
½
5
-
3
0
½60,9513391,151481

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Olsen
Nordfalster Skakklub af 1979
12841458
6
0
2
0
3
1
4
1
5
1
332,7512952,911460
2Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
13351462
5
1
1
1
6
0
3
1
4
1
41 - 23,1513732,951504
3Knud E. Eriksen
Præstø Skakklub
11211358
4
1
5
1
1
0
2
0
6
0
24 - 51,4511462,091356
4Mike Bahnsen
Præstø Skakklub
12851438
3
0
6
1
5
1
1
0
2
0
24 - 52,7512512,751408
5Henning Søgaard Nielsen
Greve Skakklub
12241308
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
062,2511231,681241
6Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
12801422
1
1
4
0
2
1
5
1
3
1
41 - 22,713522,621477

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
1000
6
0
2
0
3
0
4
1
5
0
15 - 62,0595301000
2Lis K. Dam
Præstø Skakklub
11071334
5
0
1
1
6
1
3
0
4
½
42,910892,011314
3Justin Widebæk Jensen
Præstø Skakklub
10761231
4
0
5
1
1
1
2
1
6
1
412,6511531,461293
4Knud Jacobsen
Faxe Skakklub
1038
3
1
6
1
5
1
1
0
2
½
22,35109701000
5Brandur Ellingsgaard
Præstø Skakklub
11201246
2
1
3
0
4
0
6
1
1
1
33311201,541264
6Peter Emil Olsen
Præstø Skakklub
10001140
1
1
4
0
2
0
5
0
3
0
15 - 62,059530,991100
Indbydelse

Præstø skakklub indbyder hermed til 5 runders koordineret EMT.

 

Spillested

 

Abildhøjgården, Rugvænget 72, 4720 Præstø

 

Tilmelding senest  04-04-2016

Spilledatoer

 

 

 

ELO rating

 

Turneringen afvikles over følgende torsdage:

14/4 – 21/4 – 28/4 – 12/5 – 19/5 2016

Udsatte partier kan spilles efter nærmere aftale.

 

Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Tidspunkt

Kl.: 19:00

(Man skal ankomme til skakbrættet inden kl. 20:00, ellers taber man partiet).

 

Betænkningstid

90 min. til 40 træk, derefter 30 min. + opsparet tid til resten af partiet + 30 sek. tillæg/træk fra træk 1.
Nederste gruppe kan evt. få betænkningstiden 90 min. til hele partiet + 30 sek. tillæg/træk fra træk 1. (Dette er for at sikre tilmeldte børnemedlemmer kan komme hjem i fornuftig tid).

 

Gruppeinddeling

Der spilles alle mod alle i grupper á 6 spillere

Sidste gruppe evt. som monrad.

 

Indskud

kr.: 150,- som betales på første spilleaften.
Børne- og juniormedlemmer af Præstø Skakklub får tilskud på 100,- kr. De skal derfor selv kun betale 50,- kr.

 

Præmier

Indskud minus EMT-afgift.

Ved ligestilling deles præmierne. Titlen som Gøngemester er den med bedst korrektion ved ligestilling.

Periode 2016-04-14 .. 2016-05-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Morten Frank Jensen

Tilmeldings muligheder til Den 16. Gøngeturnering EMT - Præstø

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2016-04-14 2016-04-04
Mester 2 6 2016-04-14 2016-04-04
Basis 1 6 2016-04-14 2016-04-04
Basis 2 6 2016-04-14 2016-04-04
Basis 3 6 2016-04-14 2016-04-04
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201382 1407198 1. Per Hansen Næstved Skakklub 1995 2043 2016-04-03
100100917 1407368 2. Bjarne Haar Næstved Skakklub 1927 1986 2016-04-05
100201253 1412507 3. Finn Andersen Præstø Skakklub 1932 2004 2015-07-20
100800852 1407694 4. Hanus Brekka Roskilde Skakklub 2084 2136 2016-03-17
100200240 1423240 5. Lars Christensen Faxe Skakklub 1966 2007 2016-04-02
100800222 1402765 6. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2367 2351 2016-04-05
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200841 1416170 1. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1891 1900 2016-04-04
100600977 1407473 2. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1683 1769 2016-04-04
100201725 1423401 3. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 1720 1728 2016-04-05
100200288 1428403 4. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1783 1835 2015-09-12
100200441 1418998 5. Morten Madsen Præstø Skakklub 1922 2004 2016-02-20
100202124 1440217 6. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1680 1763 2016-03-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200725 1424319 1. Frede Rasmussen Præstø Skakklub 1420 1561 2016-04-04
100801332 1406973 2. Lars Søndergaard Præstø Skakklub 1657 1729 2016-04-06
100300133 1437640 3. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1653 1766 2016-03-18
100102043 1450085 4. Jakob Sireborn Nykøbing F. Skakklub 1577 1630 2016-04-06
100200857 1428160 5. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1476 1548 2015-07-08
101094971 1450093 6. Niels-Peder Skotte Sydøstlollands Skakklub 1359 1507 2016-01-04
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109153 1428314 1. Jørgen Olsen Nordfalster Skakklub af 1979 1284 1458 2015-08-07
100202092 1447955 2. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1335 1462 2016-04-04
100200837 1423347 3. Knud E. Eriksen Præstø Skakklub 1121 1358 2016-04-04
100201979 1446444 4. Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1285 1438 2016-04-04
100802027 1435485 5. Henning Søgaard Nielsen Greve Skakklub 1224 1308 2016-04-04
100202123 1440039 6. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1280 1422 2016-03-31
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202278 1457942 1. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1000 2016-03-22
100202268 1449990 2. Lis K. Dam Præstø Skakklub 1107 1334 2016-03-03
100202022 1450905 3. Justin Widebæk Jensen Præstø Skakklub 1076 1231 2016-04-05
100202386 1462253 4. Knud Jacobsen Faxe Skakklub 1038 2016-04-02
100202166 1442198 5. Brandur Ellingsgaard Præstø Skakklub 1120 1246 2016-04-04
103111007 1442350 6. Peter Emil Olsen Præstø Skakklub 1000 1140 2016-04-04