Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - SydGrandPrix 4  

Vis Gruppe :
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Allan Schmidt Hermannsen
Haderslev Skakklub
2076
2
½
3
1
5
½
8
½
4
1
10
0
9
½
43
2Andreas Schütte
Bov Skakklub
2186
1
½
4
0
3
1
11
½
6
½
12
1
10
0
6
3Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1929
4
½
1
0
2
0
6
½
7
0
9
0
12
1
210
4Frank Schwarz
Bov Skakklub
2272
3
½
2
1
10
1
5
1
1
0
7
1
11
1
1
5Gert Aagaard
Springeren Kolding
2076
6
1
10
½
1
½
4
0
12
1
8
1
7
0
44
6Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
1947
5
0
9
0
7
½
3
½
2
½
11
0
8
½
212
7Henrik Svane
Horsens Skakforening
2073
8
½
11
0
6
½
9
1
3
1
4
0
5
1
45
8Ivan Sørensen
Differdange
2113
7
½
12
½
11
1
1
½
10
0
5
0
6
½
38
9Jan Garbrecht
Haderslev Skakklub
2041
10
0
6
1
12
0
7
0
11
1
3
1
1
½
7
10Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2178
9
1
5
½
4
0
12
1
8
1
1
1
2
1
2
11Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
2086
12
½
7
1
8
0
2
½
9
0
6
1
4
0
39
12Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1905
11
½
8
½
9
1
10
0
5
0
2
0
3
0
211

1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Brian Lorenzen
Middelfart Skakklub
1775
2
0
12
½
11
1
7
0
5
1
10
½
8
1
45
2Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
1808
1
1
4
½
10
½
6
0
12
0
9
1
5
½
6
3Christian Karstensen
Tønder Skakklub
1860
4
0
5
1
12
1
10
1
13
1
6
0
7
1
53
4Eivind Palm
Tønder Skakklub
1788
3
1
2
½
8
1
13
0
10
1
12
1
6
0
4
5Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1714
6
0
3
0
14
+
9
½
1
0
11
½
2
½
11
6Gabor Erdödi
Varde Skakklub
1855
5
1
8
1
13
0
2
1
7
1
3
1
4
1
61
7Gert C. Jøhnk
Haderslev Skakklub
1867
8
0
14
+
9
1
1
1
6
0
13
0
3
0
38
8Hans Erik Leimand
Ribe Skakklub
1730
7
1
6
0
4
0
12
0
11
½
14
+
1
0
12
9Jan Rosenberg
Ribe Skakklub
1858
10
½
13
0
7
0
5
½
14
+
2
0
11
½
13
10Mathias Kejlstrup Simonsen
Skakklubben Evans
1888
9
½
11
1
2
½
3
0
4
0
1
½
14
+
7
11Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1847
12
½
10
0
1
0
14
+
8
½
5
½
9
½
310
12Niels Falsig
Tønder Skakklub
1879
11
½
1
½
3
0
8
1
2
1
4
0
13
0
39
13Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
1859
14
+
9
1
6
1
4
1
3
0
7
1
12
1
62
14Hr. Oversidder
Ingen klub
1800
13
-
7
-
5
-
11
-
9
-
8
-
10
-
014

2. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1 Sandor Gal
1573
2
0
11
0
4
0
14
+
6
1
9
1
7
1
46
2Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1501
1
1
3
0
10
1
12
1
7
½
8
½
13
1
52
3Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1670
4
1
2
1
13
½
5
1
8
½
7
½
12
1
1
4Asbjørn Sørensen
Differdange
1580
3
0
12
0
1
1
10
½
14
+
6
1
8
0
8
5Benny Christensen
Vojens Skakklub
1564
6
1
8
½
11
1
3
0
13
0
10
½
9
½
9
6Gunnar Lind Haase Svendsen
Tønder Skakklub
1534
5
0
7
0
14
+
9
½
1
0
4
0
11
1
13
7Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1609
8
0
6
1
9
1
11
1
2
½
3
½
1
0
45
8Jens Ove Meldgaard Vedel
Skakklubben Evans
1690
7
1
5
½
12
½
13
1
3
½
2
½
4
1
53
9Jesper Kallesen
Gråsten Skakklub
1583
10
0
14
+
7
0
6
½
11
1
1
0
5
½
311
10Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1625
9
1
13
0
2
0
4
½
12
0
5
½
14
+
310
11Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1579
12
½
1
1
5
0
7
0
9
0
14
+
6
0
12
12Per Madsen
Skakklubben Evans
1649
11
½
4
1
8
½
2
0
10
1
13
1
3
0
44
13Sven Michelsen
Esbjerg Skakforening
1549
14
+
10
1
3
½
8
0
5
1
12
0
2
0
7
14Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
13
-
9
-
6
-
1
-
4
-
11
-
10
-
014

3.-4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Janith Easan
Fredericia Skakforening
1267
2
0
11
½
4
0
14
1
7
1
10
1
5
1
5
2Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1404
1
1
3
1
5
0
8
½
13
0
4
½
10
1
48
3Lars Ole Larsen
1480
4
1
2
0
13
½
11
½
6
1
8
1
12
½
4
4Lasse Borring Petersen
Haderslev Skakklub
1195
3
0
12
½
1
1
6
0
10
1
2
½
7
1
47
5Linnea Borregaard
1132
6
1
8
1
2
1
13
½
12
0
11
1
1
0
3
6Martin Møller
Vojens Skakklub
1141
5
0
7
1
11
0
4
1
3
0
14
1
9
1
49
7Niels Underbjerg
Gråsten Skakklub
1130
8
0
6
0
14
½
10
0
1
0
9
0
4
0
½14
8Ole Henriksen
Varde Skakklub
1495
7
1
5
0
9
1
2
½
11
0
3
0
14
1
10
9Palle Gejl Jørgensen
Vojens Skakklub
1412
10
1
13
0
8
0
12
0
14
0
7
1
6
0
212
10Stig Larsen
1100
9
0
14
1
12
0
7
1
4
0
1
0
2
0
211
11Tommy Hansen
Springeren Kolding
1488
12
½
1
½
6
1
3
½
8
1
5
0
13
1
2
12Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1459
11
½
4
½
10
1
9
1
5
1
13
1
3
½
1
13Uwe Hansen
Gråsten Skakklub
1420
14
1
9
1
3
½
5
½
2
1
12
0
11
0
46
14Verner Frede Schrøder
Bov Skakklub
1372
13
0
10
0
7
½
1
0
9
1
6
0
8
0
13

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Amalie Kensler (skoleskak)
1000
8
+
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
17
2Anosh Easan (Skoleskak)
1000
7
1
1
1
8
+
3
½
4
0
5
1
6
0
3
3Danni Schrøder-Jacobsen (skoleskak)
500
6
0
7
0
1
1
2
½
8
+
4
0
5
0
6
4Emil Gejl Jørgensen (Bov Skakskole)
1000
5
0
6
0
7
0
1
1
2
1
3
1
8
+
44
5Isabella Richter Hansen (skoleskak)
1000
4
1
8
+
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
45
6Janosh Easan (Skoleskak)
1000
3
1
4
1
5
1
8
+
7
0
1
1
2
1
62
7Vitus Medhus (skoleskak)
500
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
+
1
1
61
8Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
08
Indbydelse

Kære skakspillere.

VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 43. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 4. afdeling af Syd Grand Prix serien 2015-16.

Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 2, 6500 Vojens.

Tidspunkt: Mandag den 28. december 2015 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter rating gældende pr. 01.09.2015. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 partier med 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen.

Indskud: Seniorer og pensionister:   150,- kr., Juniorer:   100,-kr., Skoleskakklassen:   50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.
Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online her eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling helst senest  søndag den 20.12.2015. Oplys navn, klub, DSU-rating pr. 01.09.2015, e-mail og evt. telefonnummer til:
Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com

 

Periode 2015-12-28 .. 2015-12-28
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2015/07/SGP-4-invitation-2015.pdf
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SydGrandPrix 4

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2015/07/SGP-4-invitation-2015.pdf

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2015-12-28 2015-12-26
1. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
2. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
3.-4. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
Skoleskakgruppen 8 2015-12-28 2015-12-26
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400026 1412400 1. Allan Schmidt Hermannsen Haderslev Skakklub 2076 2053 2015-12-20
100400631 4639790 2. Andreas Schütte Bov Skakklub 2186 2176 2015-12-20
100500118 1439880 3. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1929 1977 2015-12-11
100401560 4658035 4. Frank Schwarz Bov Skakklub 2272 2235 2015-12-21
100300075 1427024 5. Gert Aagaard Springeren Kolding 2076 2065 2015-12-22
100500403 1438964 6. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1947 2020 2015-12-18
100500652 1403192 7. Henrik Svane Horsens Skakforening 2073 2098 2015-12-20
100901466 1436651 8. Ivan Sørensen Differdange 2113 2081 2015-12-26
100400281 1408879 9. Jan Garbrecht Haderslev Skakklub 2041 2127 2015-12-16
100300210 1403699 10. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2178 2199 2015-12-23
100500063 1407287 11. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2086 2125 2015-12-20
100400303 1417088 12. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1905 1889 2015-12-22
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300477 1440764 1. Brian Lorenzen Middelfart Skakklub 1775 1897 2015-12-26
100400304 1419358 2. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1808 1846 2015-12-20
100701482 1416553 3. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1860 1958 2015-12-22
100801031 1410709 4. Eivind Palm Tønder Skakklub 1788 1880 2015-12-22
100500538 1403478 5. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1714 1769 2015-12-06
100501758 1203312 6. Gabor Erdödi Varde Skakklub 1855 2015-12-21
100400289 1416499 7. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1867 1961 2015-12-20
100400347 1418955 8. Hans Erik Leimand Ribe Skakklub 1730 1794 2015-12-18
100400358 1412531 9. Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1858 1894 2015-12-06
103109777 1441264 10. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1888 1925 2015-12-13
100500500 1413830 11. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1847 1850 2015-12-13
100400382 1416081 12. Niels Falsig Tønder Skakklub 1879 1912 2015-12-22
100500692 1409859 13. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1859 1921 2015-12-20
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 1800 1000 2015-12-27
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
720267 1. Sandor Gal 1573 1573 2015-12-21
100501746 1448552 2. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1501 1643 2015-12-20
103111576 1449575 3. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1670 1742 2015-12-10
- 4. Asbjørn Sørensen Differdange 1580 2015-12-26
100900912 1429949 5. Benny Christensen Vojens Skakklub 1564 2015-12-21
100401611 1445618 6. Gunnar Lind Haase Svendsen Tønder Skakklub 1534 1530 2015-12-22
100400258 1448374 7. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1609 1538 2015-12-20
100500557 1403788 8. Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1690 1776 2015-12-13
100401459 1449044 9. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1583 1803 2015-12-06
100500942 1439855 10. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1625 1686 2015-12-21
100501384 1444786 11. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1579 1619 2015-12-13
100102489 1419617 12. Per Madsen Skakklubben Evans 1649 1734 2015-12-20
100500158 1431668 13. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1549 1738 2015-12-20
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-12-28
Deltagere i gruppen 3.-4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501747 1448560 1. Janith Easan Fredericia Skakforening 1267 1378 2015-12-20
100400287 1441833 2. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1404 2015-12-20
- 3. Lars Ole Larsen 1480 1480 2015-12-21
100401627 1449460 4. Lasse Borring Petersen Haderslev Skakklub 1195 2015-12-06
- 5. Linnea Borregaard 1132 2015-12-26
100401642 1457020 6. Martin Møller Vojens Skakklub 1141 2015-12-08
100401169 1452240 7. Niels Underbjerg Gråsten Skakklub 1130 2015-12-27
100500343 1448781 8. Ole Henriksen Varde Skakklub 1495 1612 2015-12-16
100401452 1449028 9. Palle Gejl Jørgensen Vojens Skakklub 1412 2015-12-21
- 10. Stig Larsen 1100 1100 2015-12-21
100501424 1447190 11. Tommy Hansen Springeren Kolding 1488 1589 2015-10-21
103109827 1441272 12. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1459 1556 2015-12-13
100400514 1418726 13. Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1420 2015-12-25
100400116 1449591 14. Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1372 2015-12-08
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Amalie Kensler (skoleskak) 1000 2015-12-23
- 2. Anosh Easan (Skoleskak) 1000 2015-12-20
- 3. Danni Schrøder-Jacobsen (skoleskak) 500 2015-12-18
- 4. Emil Gejl Jørgensen (Bov Skakskole) 1000 2015-12-08
- 5. Isabella Richter Hansen (skoleskak) 1000 2015-12-17
- 6. Janosh Easan (Skoleskak) 1000 2015-12-20
- 7. Vitus Medhus (skoleskak) 500 2015-12-24
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-12-26