Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - SydGrandPrix 4  

Vis Gruppe : Parringer
Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Amalie Kensler (skoleskak)
1000
8
+
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
17
2Anosh Easan (Skoleskak)
1000
7
1
1
1
8
+
3
½
4
0
5
1
6
0
3
3Danni Schrøder-Jacobsen (skoleskak)
500
6
0
7
0
1
1
2
½
8
+
4
0
5
0
6
4Emil Gejl Jørgensen (Bov Skakskole)
1000
5
0
6
0
7
0
1
1
2
1
3
1
8
+
44
5Isabella Richter Hansen (skoleskak)
1000
4
1
8
+
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
45
6Janosh Easan (Skoleskak)
1000
3
1
4
1
5
1
8
+
7
0
1
1
2
1
62
7Vitus Medhus (skoleskak)
500
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
+
1
1
61
8Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
08
Indbydelse

Kære skakspillere.

VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 43. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 4. afdeling af Syd Grand Prix serien 2015-16.

Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 2, 6500 Vojens.

Tidspunkt: Mandag den 28. december 2015 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter rating gældende pr. 01.09.2015. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 partier med 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen.

Indskud: Seniorer og pensionister:   150,- kr., Juniorer:   100,-kr., Skoleskakklassen:   50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.
Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online her eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling helst senest  søndag den 20.12.2015. Oplys navn, klub, DSU-rating pr. 01.09.2015, e-mail og evt. telefonnummer til:
Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com

 

Periode 2015-12-28 .. 2015-12-28
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2015/07/SGP-4-invitation-2015.pdf
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Karl Posselt

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SydGrandPrix 4

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.vojensskakklub.dk/wp-content/uploads/2015/07/SGP-4-invitation-2015.pdf

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2015-12-28 2015-12-26
1. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
2. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
3.-4. klasse 14 2015-12-28 2015-12-26
Skoleskakgruppen 8 2015-12-28 2015-12-26
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400026 1412400 1. Allan Schmidt Hermannsen Haderslev Skakklub 2076 2053 2015-12-20
100400631 4639790 2. Andreas Schütte Bov Skakklub 2186 2176 2015-12-20
100500118 1439880 3. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1929 1977 2015-12-11
100401560 4658035 4. Frank Schwarz Bov Skakklub 2272 2235 2015-12-21
100300075 1427024 5. Gert Aagaard Springeren Kolding 2076 2065 2015-12-22
100500403 1438964 6. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1947 2020 2015-12-18
100500652 1403192 7. Henrik Svane Horsens Skakforening 2073 2098 2015-12-20
100901466 1436651 8. Ivan Sørensen Differdange 2113 2081 2015-12-26
100400281 1408879 9. Jan Garbrecht Haderslev Skakklub 2041 2127 2015-12-16
100300210 1403699 10. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2178 2199 2015-12-23
100500063 1407287 11. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2086 2125 2015-12-20
100400303 1417088 12. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1905 1889 2015-12-22
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300477 1440764 1. Brian Lorenzen Middelfart Skakklub 1775 1897 2015-12-26
100400304 1419358 2. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1808 1846 2015-12-20
100701482 1416553 3. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1860 1958 2015-12-22
100801031 1410709 4. Eivind Palm Tønder Skakklub 1788 1880 2015-12-22
100500538 1403478 5. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1714 1769 2015-12-06
100501758 1203312 6. Gabor Erdödi Varde Skakklub 1855 2015-12-21
100400289 1416499 7. Gert C. Jøhnk Haderslev Skakklub 1867 1961 2015-12-20
100400347 1418955 8. Hans Erik Leimand Ribe Skakklub 1730 1794 2015-12-18
100400358 1412531 9. Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1858 1894 2015-12-06
103109777 1441264 10. Mathias Kejlstrup Simonsen Skakklubben Evans 1888 1925 2015-12-13
100500500 1413830 11. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1847 1850 2015-12-13
100400382 1416081 12. Niels Falsig Tønder Skakklub 1879 1912 2015-12-22
100500692 1409859 13. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1859 1921 2015-12-20
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 1800 1000 2015-12-27
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
720267 1. Sandor Gal 1573 1573 2015-12-21
100501746 1448552 2. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1501 1643 2015-12-20
103111576 1449575 3. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1670 1742 2015-12-10
- 4. Asbjørn Sørensen Differdange 1580 2015-12-26
100900912 1429949 5. Benny Christensen Vojens Skakklub 1564 2015-12-21
100401611 1445618 6. Gunnar Lind Haase Svendsen Tønder Skakklub 1534 1530 2015-12-22
100400258 1448374 7. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1609 1538 2015-12-20
100500557 1403788 8. Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1690 1776 2015-12-13
100401459 1449044 9. Jesper Kallesen Gråsten Skakklub 1583 1803 2015-12-06
100500942 1439855 10. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1625 1686 2015-12-21
100501384 1444786 11. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1579 1619 2015-12-13
100102489 1419617 12. Per Madsen Skakklubben Evans 1649 1734 2015-12-20
100500158 1431668 13. Sven Michelsen Esbjerg Skakforening 1549 1738 2015-12-20
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-12-28
Deltagere i gruppen 3.-4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100501747 1448560 1. Janith Easan Fredericia Skakforening 1267 1378 2015-12-20
100400287 1441833 2. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1404 2015-12-20
- 3. Lars Ole Larsen 1480 1480 2015-12-21
100401627 1449460 4. Lasse Borring Petersen Haderslev Skakklub 1195 2015-12-06
- 5. Linnea Borregaard 1132 2015-12-26
100401642 1457020 6. Martin Møller Vojens Skakklub 1141 2015-12-08
100401169 1452240 7. Niels Underbjerg Gråsten Skakklub 1130 2015-12-27
100500343 1448781 8. Ole Henriksen Varde Skakklub 1495 1612 2015-12-16
100401452 1449028 9. Palle Gejl Jørgensen Vojens Skakklub 1412 2015-12-21
- 10. Stig Larsen 1100 1100 2015-12-21
100501424 1447190 11. Tommy Hansen Springeren Kolding 1488 1589 2015-10-21
103109827 1441272 12. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1459 1556 2015-12-13
100400514 1418726 13. Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1420 2015-12-25
100400116 1449591 14. Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1372 2015-12-08
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
- 1. Amalie Kensler (skoleskak) 1000 2015-12-23
- 2. Anosh Easan (Skoleskak) 1000 2015-12-20
- 3. Danni Schrøder-Jacobsen (skoleskak) 500 2015-12-18
- 4. Emil Gejl Jørgensen (Bov Skakskole) 1000 2015-12-08
- 5. Isabella Richter Hansen (skoleskak) 1000 2015-12-17
- 6. Janosh Easan (Skoleskak) 1000 2015-12-20
- 7. Vitus Medhus (skoleskak) 500 2015-12-24
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-12-26