Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
19952044
8
1
2
1
3
½
4
1
5
1
6
0
7
½
533,3520333,432075
2Christian Volmer Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
19182002
7
0
1
0
8
½
3
0
4
1
5
½
6
½
72,5519172,981983
3John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20772094
6
½
7
½
1
½
2
1
8
0
4
0
5
½
344,220533,962075
4Jørn Bach Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
19852033
5
0
6
0
7
½
1
0
2
0
3
1
8
0
83,2519333,311997
5Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
19792003
4
1
8
1
6
0
7
0
1
0
2
½
3
½
363,219732,992003
6Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21752202
3
½
4
1
5
1
8
½
7
½
1
1
2
½
515,221755,082200
7Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20502078
2
1
3
½
4
½
5
1
6
½
8
1
1
½
523,9520713,792102
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
18981955
1
0
5
0
2
½
6
½
3
1
7
0
4
1
352,3519182,461977

Vinderen af mesterklassen kan kalde sig klubmester efterår 2015. Præmier til de to bedst placerede.

Ved ligestilling i points deles pengepræmier, mens klubmesterskabet afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion.

 

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18081869
8
1
2
½
3
0
4
1
5
0
6
1
7
0
4 - 53,4518103,051878
2Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18161862
7
½
1
½
8
0
3
½
4
0
5
1
6
½
363,5518002,971863
3Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
18411941
6
1
7
1
1
1
2
½
8
0
4
1
5
0
23,8518613,841954
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
17721905
5
0
6
½
7
½
1
0
2
1
3
0
8
0
27 - 83,0517413,451876
5Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17941943
4
1
8
0
6
1
7
0
1
1
2
0
3
1
433,318153,861946
6Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17841873
3
0
4
½
5
0
8
½
7
½
1
0
2
½
27 - 83,2517473,111851
7Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
17931897
2
½
3
0
4
½
5
1
6
½
8
0
1
1
4 - 53,317993,371900
8Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18721988
1
0
5
1
2
1
6
½
3
1
7
1
4
1
14,219114,352011

Præmier til de to bedst placerede.

Ved ligestilling i points deles pengepræmier

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
1581
8
0
2
1
3
0
4
½
5
1
6
0
7
0
6 - 73155901000
2Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15971720
7
0
1
0
8
1
3
0
4
½
5
+
6
0
6 - 72,815392,391684
3Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16381774
6
½
7
0
1
1
2
1
8
0
4
½
5
+
43 - 43,2516312,851757
4Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15661701
5
1
6
½
7
½
1
½
2
½
3
½
8
½
43 - 42,8516122,581719
5Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17181817
4
0
8
1
6
½
7
-
1
0
2
-
3
-
82,616852,021807
6Mark Torpegaard Jensen
Skørping Skakklub
17121688
3
½
4
½
5
½
8
1
7
½
1
1
2
1
524,417302,461750
7Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16521834
2
1
3
1
4
½
5
+
6
½
8
½
1
1
13,3516873,331841
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15571679
1
1
5
0
2
0
6
0
3
1
7
½
4
½
352,7515682,371672

Chr. Gottschalck udgår efter 4 spillede partier af arbejdsmæssige grunde. De resterende partier tabes, men rates ikke.

 Præmier til de to bedst placerede.

Ved ligestilling i points deles pengepræmier

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13591662
2
½
15
1
8
½
9
0
5
½
6
0
13
1
6 - 84,413192,401666
2Anders Sifakis Brygger
Aalborg Skakforening af 1889
14541618
1
½
3
1
5
0
8
½
10
1
7
0
11
1
454,714231,221589
3Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1023
4
0
2
0
10
1
13
1
6
1
5
+
7
½
3 - 41,3115401000
4Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12951615
3
1
5
1
7
½
11
0
9
1
13
1
8
½
523,9513421,691607
5Pramod Kumar Prasobhu
Aalborg Skakforening af 1889
1544
6
1
4
0
2
1
7
0
1
½
3
-
10
-
10 - 113,8148601000
6Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1093
5
0
8
0
13
1
10
0
3
0
1
1
9
1
392,25112701000
7Steen Olav Engel
Aalborg Skakforening af 1889
14001400
8
1
9
1
4
½
5
1
11
1
2
1
3
½
614,4514720,451416
8Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1370
7
0
6
1
1
½
2
½
13
½
10
½
4
½
6 - 84,25133601000
9Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
1084
10
1
7
0
14
1
1
1
4
0
11
½
6
0
6 - 82,1114701000
10Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
1274
9
0
13
0
3
0
6
1
2
0
8
½
5
+
10 - 113,65117701000
11Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
11830
12
1
14
1
15
1
4
1
7
0
9
½
2
0
3 - 42,75127300
12Adem Qavdari
Prøvemedlemmer
15001500
11
0
16
-
16
-
16
-
16
-
14
-
15
-
015 - 160,85146201500
13Christian Potter
Prøvemedlemmer
11001100
14
0
10
1
6
0
3
0
8
½
4
0
1
0
122,510550,661090
14Pajtim Qavdari
Prøvemedlemmer
11001100
13
1
11
0
9
0
15
-
15
-
12
-
16
-
113 - 141,410820,51108
15Pajazit Qavdari
Prøvemedlemmer
11001100
16
+
1
0
11
0
14
-
14
-
16
-
12
-
113 - 140,5510750,081099
16Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
15
-
12
-
12
-
12
-
12
-
15
-
14
-
015 - 160100001000

Nr. 12 Adem Qavdari udgår efter 1.runde og 'spiller' derefter med Nr. 16 'Hr. Oversidder'. 

Pajtim og Pajazit udgår begge efter 2.runde og 'spiller' derefter med hinanden.

Pramod kan ikke spille de sidste to runder, så modstanderne får pointsene, men partierne rates ikke.

 Præmier til de tre bedst placerede.

Ved ligestilling i points bruges der almindelig korrektion.

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Periode 2015-09-15 .. 2015-12-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2015-09-15 2015-09-13
Basis 1 8 2015-09-15 2015-09-13
Basis 2 8 2015-09-15 2015-09-13
Basis 3 16 2015-09-15 2015-09-13
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700725 1407678 1. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 1995 2044 2015-09-01
100700710 1419102 2. Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1918 2002 2015-09-13
100700682 1404156 3. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2077 2094 2015-09-09
100700683 1410555 4. Jørn Bach Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1985 2033 2015-09-11
103106490 1409514 5. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 1979 2003 2015-09-06
100600886 1412574 6. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2175 2202 2015-09-02
100701065 1412957 7. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2050 2078 2015-09-06
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1898 1955 2015-09-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700648 1417037 1. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1808 1869 2015-09-04
100301816 1445162 2. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1816 1862 2015-09-01
100701370 1408550 3. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1841 1941 2015-09-02
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1772 1905 2015-09-11
100700664 1418394 5. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1794 1943 2015-09-03
100700039 1417363 6. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1784 1873 2015-09-12
100700722 1408992 7. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1793 1897 2015-09-01
100700677 1406159 8. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1872 1988 2015-09-13
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701655 1453440 1. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1581 2015-09-13
100701660 1447262 2. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1597 1720 2015-09-02
100700684 1413295 3. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1638 1774 2015-09-03
100700340 1440799 4. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1566 1701 2015-09-04
100700369 1428357 5. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1718 1817 2015-09-03
100701675 1453432 6. Mark Torpegaard Jensen Skørping Skakklub 1712 1688 2015-09-10
100700699 1451456 7. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1652 1834 2015-09-13
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1557 1679 2015-09-01
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700850 1444921 1. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1359 1662 2015-09-02
100701681 1423185 2. Anders Sifakis Brygger Aalborg Skakforening af 1889 1454 1618 2015-09-13
100401270 1453513 3. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1023 2015-09-14
101095193 1453521 4. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1295 1615 2015-09-09
100701682 1453491 5. Pramod Kumar Prasobhu Aalborg Skakforening af 1889 1544 2015-09-13
101095048 1454200 6. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1093 2015-09-13
100701707 1460811 7. Steen Olav Engel Aalborg Skakforening af 1889 1400 1400 2015-09-13
100701167 1453459 8. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1370 2015-09-01
100700356 1457187 9. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1084 2015-09-10
103104973 1453475 10. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1274 2015-09-10
100701631 1450549 11. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1183 0 2015-09-01
101095600 - 12. Adem Qavdari Prøvemedlemmer 1500 1500 2015-09-17
101095601 - 13. Christian Potter Prøvemedlemmer 1100 1100 2015-09-17
101095598 - 14. Pajtim Qavdari Prøvemedlemmer 1100 1100 2015-09-17
101095599 - 15. Pajazit Qavdari Prøvemedlemmer 1100 1100 2015-09-17
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2015-09-14