Arbejder ...

loading

DM 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Landsholdsklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWe
1IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
24472458
10
2
3
4
5
6
1
7
8
9
54 - 53,9
2IM Nikolaj Mikkelsen
Philidor
24632473
9
1
10
3
4
5
6
7
8
84,1
3IM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
24852479
8
9
1
2
10
4
5
6
7
1 - 24,4
4IM Simon Bekker-Jensen
Philidor
24562451
7
8
9
1
2
3
10
5
6
474
5GM Lars Schandorff
Hillerød Skakklub
25082501
6
7
8
9
1
2
3
4
10
54 - 54,7
6IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
24562452
5
10
7
8
9
1
0
2
3
4
104
7GM Curt Hansen
Philidor
25992600
4
5
6
10
8
9
1
2
3
35,95
8FM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
23912398
3
4
5
6
7
10
9
1
2
393,15
9GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
25802578
2
3
4
5
6
7
8
10
1
1 - 25,7
10GM Jakob Vang Glud
Philidor
25322535
1
6
2
7
3
8
4
9
5
65,05

Landsholdsklassen

Vinderen af Landsholdsklassen er den spiller, der har flest point. Ved ligestilling

blandt 2 spillere spilles der omkamp 2. Påskedag som hurtigskak over 2 partier.

Ved fortsat ligestilling 2 lynskakpartier, og endeligt et parti sudden death, hvor

hvid tildeles 6 minutter og sort tildeles 5 minutter. I tilfælde af remis vinder sort.

Ved ligestilling blandt mere end 2 spillere fastsættes reglerne for omkamp af FU

Præmierne følger placeringen i omkampen. Øvrige præmier deles ved

ligestilling. Der benyttes således ikke korrektionsberegning.

 

 

 

 

 


De højest ratede spillere, der har opnået et kandidatresultat i perioden fra
tilmeldingsfristens udløb til nærmest foregående års DM og indtil tilmeldingsfristens
udløb til det aktuelle års DM.
De højest ratede, øvrige tilmeldte mesterspillere.
Ved ligestilling om den/de sidste pladser er antallet af ratede partier
siden det nærmest foregående års DM afgørende.
Vinderen af Landsholdsklassen er den spiller, der har flest point. Ved ligestilling
blandt 2 spillere spilles der omkamp 2. Påskedag som hurtigskak over 2 partier.
Ved fortsat ligestilling 2 lynskakpartier, og endeligt et parti sudden death, hvor
hvid tildeles 6 minutter og sort tildeles 5 minutter. I tilfælde af remis vinder sort.
Ved ligestilling blandt mere end 2 spillere fastsættes reglerne for omkamp af FU
Præmierne følger placeringen i omkampen. Øvrige præmier deles vedligestilling.
Der benyttes således ikke korrektionsberegning.
Vinderen af Landsholdsklassen erhverver titlen “Danmarksmester”, samt den
dermed følgende kontante præmie fra Johnsens skakfond.

Kvinde-DM klassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Elisabeth Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
12111324
8
2
3
4
5
6
7
34 - 52,25
2Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
12381384
7
1
8
3
4
5
6
34 - 52,45
3Kristine Boye Sten
Jetsmark Skakklub
13131496
6
7
1
2
8
4
5
262,95
4Torill Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
19471972
5
6
7
1
2
3
8
536,3
5Shanne Hedegaard Jacobsen
Jetsmark Skakklub
1114
4
8
6
7
1
2
3
½81,6
6Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17771842
3
4
5
8
7
1
2
715,55
7Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
18701866
2
3
4
5
6
8
1
625
8Lene Wul
Springeren Kolding
1000
1
5
2
6
3
7
4
70,9

Under 1500 (5 spillere)

Kvindeklassen
3 runde spilles partiet Cataerina Wul Micalizio - Lene Wul spilles kl 15 00.

Præmier

1.  2000 kr.

2.   800  kr.

Bedst under 1500, som ikke allerede har fået præmie.

Korrektion;

Vinderen af klassen bliver Danmarksmester for kvinder. Ved ligestilling

deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.

1.  600  kr.

 

Veteranklassen Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
21612099
9
1
6
1
2
1
3
½
12
1
14,4
2Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18971925
10
1
12
½
1
0
8
½
5
1
353
3Jan Bauner
Skakklubben K41
18942001
11
½
8
1
15
1
1
½
7
0
333,05
4Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
18611792
12
0
14
1
6
0
16
0
13
0
1153,55
5Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
17891848
13
½
11
½
8
½
15
½
2
0
2122,8
6 Richard Wicklund-Hansen
Prøvemedlemmer
17831776
14
1
1
0
4
1
12
0
11
0
2102,35
7Torben Grafmøller
Enkeltmedlem - Indland
17781821
15
½
13
1
12
½
11
1
3
1
422,8
8Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
17641829
16
1
3
0
5
½
2
½
15
1
372,4
9Jens Ove Meldgaard Vedel
Skakklubben Evans
17511794
1
0
16
½
11
0
14
1
10
0
132,4
10Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
17191774
2
0
15
0
14
1
13
1
9
1
382,4
11Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
17121784
3
½
5
½
9
1
7
0
6
1
361,9
12Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
16961819
4
1
2
½
7
½
6
1
1
0
341,35
13Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16951725
5
½
7
0
16
1
10
0
4
1
92,05
14Henning Nielsen
Sydøstfyn
16781874
6
0
4
0
10
0
9
0
16
1
1162
15Peter Nielsen
Enkeltmedlem - Udland
16721723
7
½
10
1
3
0
5
½
8
0
2111,7
16Torben Larsen
Odense Skakklub
16551643
8
0
9
½
13
0
4
1
14
0
141,85

Bedst under 1750 (7 spillere)

Veteranklassen
Præmier.

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   400  kr.

Bedst under 1750, som ikke allerede får præmie.

1.   600  kr.

2.   400  kr.

Veteranklassen Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bjarne Søndergaard
Jetsmark Skakklub
16391763
8
½
10
1
3
1
2
½
9
1
413,516543,101799
2Jan Søe Pedersen
Korsør Skakklub
16111832
9
1
5
½
11
1
1
½
7
1
423,3516313,421855
3Uffe Kallenbach
THY Skakklub
16061683
10
½
14
1
1
0
13
1
5
1
33,6516022,941694
4Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
16051690
11
½
13
½
5
1
7
0
6
1
343,615812,851693
5Hans Raahauge
Lyngby-Virum Skakklub
15301682
12
1
2
½
4
0
14
1
3
0
5 - 62,8515142,851675
6Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
15091667
13
½
11
0
10
½
12
1
4
0
2133,314513,351640
7Ernst J. Jessen
Gråsten Skakklub
14871710
14
½
8
½
9
½
4
1
2
0
72,714782,691706
8Erik Asmund
Gråsten Skakklub
14341587
1
½
7
½
13
½
11
½
14
½
92,814212,171594
9Jens Riis
Sæby Skakklub
13971716
2
0
12
1
7
½
10
1
1
0
5 - 61,9514222,941698
10Kurt Videbæk
Viby Skakklub
13681536
3
½
1
0
6
½
9
0
12
1
2101,713821,931539
11Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
13441603
4
½
6
1
2
0
8
½
13
½
81,613852,121611
12Jens A. L. Jørgensen
Viby Skakklub
13131246
5
0
9
0
14
0
6
0
10
0
0141,912280,521236
13Aase Morling
Nørrebro Skakklub
12841527
6
½
4
½
8
½
3
0
11
½
2111,213201,701533
14Frits Ørbæk Hansen
Sydøstfyn
12061581
7
½
3
0
12
1
5
0
8
½
2120,9512562,421564

Bedst under 1450. (7 spillere)

Veteran Gruppe 2

Prømier

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   400  kr.

Bedst under 1450.

1.   600  kr.

2.   400  kr.

Kandidatklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23842396
15
10
11
22
3
7
2
454,8
2FM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
23192297
16
9
13
3
19
20
1
24,3
3FM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
22992316
17
14
7
2
1
9
11
613,85
4FM Kristoffer Dyrgård
Frem Skakklub
22732308
18
22
17
16
14
15
13
4114,45
5Per Stentebjerg-Hansen
Frem Skakklub
22492291
19
21
28
27
23
14
20
16 - 174,75
6FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
22512289
20
18
22
21
16
17
15
44,5
7Brian Jørgensen
Skakklubben K41
22772288
21
19
3
20
9
1
22
3184,1
8Peter Larsen
Skakklubben K41
22432284
22
26
19
18
17
-
  2282,65
9FM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
22812270
23
2
10
11
7
3
17
33,95
10Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
22682266
24
1
9
19
20
13
16
3194,1
11FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22462261
25
27
1
9
21
22
3
464,05
12Morten Kock Møller
Bornholms Skakklub
22232244
26
20
21
17
13
16
18
154,25
13FM David Bekker-Jensen
Philidor
22172230
27
25
2
15
12
10
4
493,65
14Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
21992222
28
3
20
23
4
5
26
213,8
15Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21922207
1
24
26
13
22
4
6
133,4
16FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21582192
2
23
25
4
6
12
10
3203
17Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21372189
3
28
4
12
8
+
6
9
122,25
18Christian Grubert
Jetsmark Skakklub
21722186
4
6
27
8
28
23
12
233,5
19Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
21302186
5
7
8
10
2
24
23
4102,65
20FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21582181
6
12
14
7
10
2
5
472,6
21Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
20862150
7
5
12
6
11
27
24
142,45
22Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21272109
8
4
6
1
15
11
7
482,2
23Christian Sylvester Christense
Skakforeningen ØBRO
20802109
9
16
24
14
5
18
19
222,55
24Sophus Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
20952102
10
15
23
28
25
19
21
16 - 173,25
25Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20612087
11
13
16
26
24
28
27
2272,85
26Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
20652085
12
8
15
25
27
29
+
14
252,2
27Gert Aagaard
Springeren Kolding
20722079
13
11
18
5
26
21
25
2262,7
28Michael Nord
Tårnet Svendborg
20542064
14
17
5
24
18
25
29
+
242,2
29Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000     
26
-
28
-
0290

Under 2250 (10 spillere)Under 2150 (7 spillere)

Kandidatklassen
Præmier.

1.  1500 kr.

2. 1000 kr.

3.   500 kr.

Bedst under 2250, som ikke allerede har fået præmie.

1.  600 kr

2. 400 kr.

Bedst under 2150, som ikke allerede har fået præmie.

1.  600 kr.

2.  400 kr.

Juniordamarksmester.

1.  2000 kr.

Korrektion og ligestilling:

Ved ligestilling i point deles præmierne, mens placeringerne afgøres ved

almindelig korrektion. Ved ligestilling i korrektion om oprykning til

landsholdsklassen spilles omkamp som 2 lynpartier. Ved fortsat ligestilling

spilles yderligere 2 partier, efterfulgt af et parti Sudden Death, hvis der endnu

ikke er fundet en afgørelse. Hvid tildeles 6 minutter, og sort tildeles 5 minutter,

og i tilfælde af remis vinder sort. Omkampen spilles umiddelbart efter sidste

runde. Er dette ikke muligt fastsætter FU tid og sted, og godtgør spillernes

eventuelle udgifter til rejse og ophold.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen

”Juniordanmarksmester”. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen.

 

G7 Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Claus Rossen
Viborg Skakklub
21382180
11
8
3
½
5
4
7
13
24,75
2Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20942126
12
3
10
½
4
6
13
17
174,3
3Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20812111
13
2
1
½
7
5
8
14
614,15
4Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20572084
14
5
16
1
2
1
10
15
474
5Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20282058
15
4
9
1
1
3
17
20
453,75
6Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
20262045
16
14
15
½
10
2
20
8
114,1
7Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
19482032
17
19
20
1
3
8
1
10
463,05
8Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
19662032
18
1
14
½
15
7
3
6
93,25
9Tobias Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
19962031
19
17
1
5
0
16
14
18
11
104,05
10Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
20192023
20
16
2
½
6
13
4
7
312 - 133,8
11Ulrik Larsen
Tårnet Svendborg
19692019
1
20
12
1
18
19
14
9
183,45
12Christian Karstensen
Tønder Skakklub
20001968
2
15
11
0
13
18
16
19
1204
13Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
19641934
3
18
19
½
12
10
2
1
42,95
14Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
19631956
4
6
8
½
20
9
11
3
33,1
15Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
18981954
5
12
6
½
8
20
19
4
3162,65
16Mads Vestby-Ellingsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
18841947
6
10
4
0
9
17
12
18
3152,55
17Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
19201946
7
9
0
18
½
19
16
5
2
483,05
18Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18861943
8
13
17
½
11
12
9
16
3142,8
19Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
19301843
9
7
13
½
17
11
15
12
2193,25
20Lars Schøning
Skive Skakklub
19281923
10
11
7
0
14
15
6
5
312 - 133

Under 2000 (8 spillere)

G7

Præmier.

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   500  kr.

4.   400  kr.

Bedst under 2000, som ikke allerede har fået præmie.

1.   600 kr.

2.   400 kr.

Ved ligestilling alm. korrektion.

G7 Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18631899
10
8
1
12
1
6
½
14
1
9
1
4
1
14,219023,931962
2Erik Olsgård Hansen
Præstø Skakklub
17621897
11
15
19
1
9
0
4
0
7
1
10
½
463,517774,121895
3Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18431896
12
18
0
14
0
17
1
5
½
11
0
15
1
174,817744,341859
4Frode Meldgaard
Skive Skakklub
18671884
13
17
9
0
10
½
2
1
19
0
1
0
84,518373,971875
5Daniel Kokholm
Skakklubben K41
17771878
14
½
16
½
13
½
19
0
3
½
18
½
12
½
3134,117444,191854
6 Gunnar Lund
Prøvemedlemmer
18631878
15
½
11
½
17
½
1
½
18
1
10
0
16
1
474,718424,101874
7Jørn Hviid Christensen
Skive Skakklub
18691867
16
½
14
1
10
0
13
½
19
½
2
0
18
½
3114,918124,061846
8Martin Hansen
Tårnet Svendborg
16971869
17
0
1
0
20
+
    1190,8516721,101847
9Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
18671847
18
1
12
4
1
2
1
10
½
1
0
14
-
43,718912,921879
10Thomas Nielsen
Herlev Skakklub
17931867
1
19
7
1
4
½
9
½
6
1
2
½
523,3518473,591895
11Mathias Nielsen
Sydøstfyn
16951839
2
6
½
16
½
14
0
12
½
3
1
19
0
3123,1516913,591827
12David Bille Maagaard
Randers Skakklub
17111833
3
9
1
0
18
0
11
½
17
0
5
½
2182,916843,421805
13Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17801832
4
20
+
5
½
7
½
15
½
16
½
17
½
103,1517613,041821
14Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
16931795
5
½
7
0
3
1
11
1
1
0
15
1
9
+
52,2517312,461816
15Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16921789
6
½
2
18
1
16
½
13
½
14
0
3
0
162,816833,061778
16Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
17131781
7
½
5
½
11
½
15
½
17
½
13
½
6
0
3143,0517122,981781
17Jacob Foged Christensen
Frem Skakklub
16631767
8
1
4
6
½
3
0
16
½
12
1
13
½
92,416962,681800
18Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
17021760
9
0
3
1
15
0
12
1
6
0
5
½
7
½
3152,5517162,591768
19Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
15471730
20
+
10
2
0
5
1
7
½
4
1
11
1
531,216881,861816
20Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
19
-
13
-
8
-
    0200100001000

Under 1850 (9 spillere)

G7 Gruppe 2.

Præmier.

1.  1000 kr.

2.   600  kr.

3.   400  kr.

Bedst under 1850, som ikke allerede har fået præmie.

1.   600 kr.

2.   500  kr.

3   400  kr.

Ved ligestilling bruges alm. korrektion.

G7 Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Louise Højen
Jetsmark Skakklub
16531668
8
1
5
1
3
½
12
1
9
1
2
1
6
1
15,716774,891732
2Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14151660
9
0
6
0
13
1
14
1
7
1
1
0
3
0
384,2513593,221571
3Kim Pedersen
Faxe Skakklub
15361623
10
1
7
1
1
½
9
1
4
½
6
0
2
1
524,3515653,601631
4Laurits Gorm Dahl
Skive Skakklub
15981502
11
1
9
0
8
½
5
1
3
½
7
0
13
0
395,4514882,471483
5Christoffer Vinter
Frem Skakklub
14131555
12
1
1
0
14
1
4
0
6
0
13
1
9
½
74,313772,891499
6Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
13291511
13
½
2
1
9
0
8
½
5
1
3
1
1
0
442,713882,621529
7Mike Bahnsen
Præstø Skakklub
12401508
14
1
3
0
12
0
13
1
2
0
4
1
8
0
310312402,481449
8Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
14441412
1
0
13
1
4
½
6
½
12
0
14
1
7
1
464,714131,871415
9Albert Mechlenburg Møller
Frem Skakklub
14051439
2
1
4
1
6
1
3
0
1
0
12
1
5
½
33,214642,451521
10Willy Abrahamsen
Faaborg Skakklub
14350
3
0
12
-
     0130,35141900
11 Stig Atle Ravnås
Prøvemedlemmer
13661358
4
0
14
-
     0140,2135701358
12Jan N. Thybo
Morsø Skakklub
11171361
5
0
10
+
7
1
1
0
8
1
9
0
14
1
451,4511891,511371
13John Christoffer Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1016
6
½
8
0
2
0
7
0
14
0
5
0
4
1
121,15103201000
14Johannes F. Jensen
Præstø Skakklub
1000
7
0
11
+
5
0
2
0
13
1
8
0
12
0
2111,299101000

Under 1500 (5 spillere)

G7 Gruppe 3

Præmier.

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

Bedst under 1500 som ikke allerede har fået præmie.

1.   600  kr.

Ved ligestilling bruges alm. korrektion.

G5 2. forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Henrik Svane
Horsens Skakforening
20622088
10
½
14
17
7
15
24,4
2CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20542115
11
½
5
15
9
18
44,15
3Thomas Tange Jepsen
Skakforeningen ØBRO
20532094
12
1
9
7
15
4
513,95
4John Zachariassen
Faxe Skakklub
19591973
13
1
15
10
11
3
93,5
5Dennis Larsen
Skakklubben Rokaden
19461978
14
½
2
   ½181,2
6Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
19462010
15
0
13
11
18
9
33,95
7Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
18461910
16
1
17
3
1
10
352,6
8Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
18411856
17
0
16
18
10
12
163,65
9Alex Hansen
Valby Skakklub
18351906
18
1
3
14
2
6
82,4
10Lars Raahauge
Herlev Skakklub
18211821
1
½
11
4
8
7
112
11Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Rokaden
17781843
2
½
10
6
4
19
+
2131,15
12Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17541802
3
0
18
13
17
8
2122,55
13Kim Schmidt
Holstebro Skakklub
17231759
4
0
6
12
19
+
16
1171,55
14Adam Blatchley Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
16441702
5
½
1
9
16
17
0
2141,6
15Mikael Jørgensen
Enkeltmedlem - Indland
1600
6
1
4
2
3
1
70,4
16Michael Ankersen
Skive Skakklub
1593
7
0
8
19
+
14
13
2151,15
17Ib Lynæs Hansen
Tårnet Svendborg
15891734
8
1
7
1
12
14
1
361,1
18Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
15381740
9
0
12
8
6
2
100,65
19Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000  
16
-
13
-
11
-
0190

Bedst under 1800 (8 spillere)

G5 2. forløb

 

Præmier

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   400  kr.

Bedst under 1800, som ikke allerede får præmie.

1.   600  kr.

2.   400  kr.

nr. 14.

 

 

Kort Påske 2. forløb Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20892128
13
1
11
1
16
1
5
1
2
1
513,4
2WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
20892125
14
½
22
1
24
1
9
1
1
0
33,55
3Hans-Henrik Madsen
Holbæk Skakklub
20542111
15
1
16
0
9
0
12
½
17
½
2183,55
4Claus Hansen
Maribo Skakklub
20472092
16
0
24
0
13
1
18
1
14
0
2193,75
5Henning Nielsen
Maribo Skakklub
20352076
17
1
20
1
21
1
1
0
22
1
423,5
6CM Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
19712055
18
½
14
½
17
½
16
1
24
1
43,45
7Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
20312054
19
½
21
0
10
0
8
½
13
½
213,4
8Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
19652010
20
0
15
½
23
0
7
½
18
0
1242,95
9Miriam Frida Mikkelsen
BMS Skak
19872005
21
½
19
1
3
1
2
0
23
1
53
10WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
19711999
22
0
17
0
7
1
20
1
15
½
123
11Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
19071989
23
1
1
0
18
1
22
0
16
0
2142,75
12Niels Chr. Schiødt
Skakforeningen ØBRO
18921982
24
½
18
½
22
0
3
½
21
1
112,75
13Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
19381974
1
0
23
0
4
0
19
½
7
½
1222,4
14Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
18981967
2
½
6
½
20
1
23
0
4
1
382,1
15Palle Skov
Hillerød Skakklub
19361940
3
0
8
½
19
1
21
½
10
½
132,65
16Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
17741936
4
1
3
1
1
0
6
0
11
1
361,05
17Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
18571924
5
0
10
1
6
½
24
0
3
½
2151,8
18Colin Watson
Skanderborg Skakklub
18471917
6
½
12
½
11
0
4
0
8
1
2201,75
19Arne Bech Madsen
Nr.Åby Juniorskakklub
17751916
7
½
9
0
15
0
13
½
20
0
1231,4
20Karamtej Singh
Skakklubben K41
18371876
8
1
5
0
14
0
10
0
19
1
2171,9
21Kasper Larsen
Nr.Åby Juniorskakklub
17761874
9
½
7
1
5
0
15
½
12
0
2161,25
22Morten Kühn
Hillerød Skakklub
18241851
10
1
2
0
12
1
11
1
5
0
371,5
23Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18341804
11
0
13
1
8
1
14
1
9
0
391,8
24Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17821793
12
½
4
1
2
0
17
1
6
0
101,3

Bedst under 1900 (10 spillere)

Kort påske 2 Gruppe .

Præmier.

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   500  kr.

4.   400  kr.

Bedst under 1900, som ikke allerede får præmier.

1.   600  kr.

2.   500  kr.

3   400  kr.

Kort Påske 2. forløb Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Chresten Anker Nielsen
Ejby Skakklub
17121832
11
1
8
0
15
1
5
½
12
0
93,416853,781806
2Ove Matras
Faaborg Skakklub
17391818
12
1
14
1
8
1
19
0
3
1
423,517542,751843
3Peter Morling
Frem Skakklub
16791794
13
1
17
1
19
0
8
1
2
0
353,116761,901798
4Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
16111780
14
0
16
1
7
1
20
1
19
1
43316413,051779
5Lars Søndergaard
Præstø Skakklub
16761726
15
1
19
0
17
1
1
½
11
½
363,1516721,841729
6Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16261717
16
½
20
½
12
½
11
0
14
½
2143,1515883,391689
7Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
15721672
17
0
13
1
4
0
15
0
9
1
215 - 162,515502,301666
8Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15361653
18
1
1
1
2
0
3
0
15
1
371,7516032,301667
9Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
15401651
19
0
15
0
13
0
18
1
7
0
1192,3514792,471622
10Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
16301650
20
0
12
0
18
1
14
½
16
½
2183,0515993,091606
11Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
14961649
1
0
18
1
20
½
6
1
5
½
381,715682,471670
12Adesh Easan
Fredericia Skakforening
16001642
2
0
10
1
6
½
16
1
1
1
42,216482,011702
13Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
15501607
3
0
7
0
9
1
17
1
20
½
112,3515571,851593
14Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
15431604
4
1
2
0
16
0
10
½
6
½
2121,9515451,841607
15Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
15771404
5
0
9
1
1
0
7
1
8
0
215 - 162,315640,761454
16Jan Nielsen
Sydøstfyn
15191568
6
½
4
0
14
1
12
0
10
½
2131,9515211,771573
17Mazen Oseney
Faaborg Skakklub
1563
7
1
3
0
5
0
13
0
18
1
2172,2155401000
18Anniken Vestby
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
15591559
8
0
11
0
10
0
9
0
17
0
0202,5514441,501537
19Jacob Krog
Amager Skakforening
1556
9
1
5
1
3
1
2
1
4
0
411,85167001000
20Tage Knudsen
Sydøstfyn
15141422
10
1
6
½
11
½
4
0
13
½
102,0515340,931485

Bedst under 1550 (5 spillere)

Kort påske 2 gruppe 2

Præmier.

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   500  kr.

4   400  kr.

Best under 1550, som ikke allerede får præmie.

1.   600  kr.

2.   400  kr.

Kort Påske 2. forløb Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ulrik Jejlskov Larsen
Amager Skakforening
14211646
12
½
16
½
18
0
17
1
14
0
216 - 173,713452,531625
2Jesper Kim Simonsen
Skakklubben Rokaden
13531634
13
1
9
1
8
0
5
½
18
½
362,613712,831621
3Ole Henriksen
Varde Skakklub
14681603
14
0
18
0
20
1
22
0
23
1
2184,213690,761573
4Poul Erik Simonsen
Skørping Skakklub
12821575
15
½
21
0
13
0
12
1
11
1
142,7512713,871520
5Leo Starup
Skakklubben Rokaden
14061564
16
½
12
1
14
1
2
½
15
1
423,114472,601582
6Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
12781537
17
1
11
½
15
½
19
0
16
½
152,912602,281526
7Freddy Rode
Nyborg Skakklub
13911536
18
1
14
0
19
0
23
1
22
1
3113,8513530,691508
8Jens Gade
Amager Skakforening
13291482
19
1
23
1
2
1
21
1
9
½
13,313921,761497
9Henrik Malig Hansen
Frem Skakklub
14441450
20
1
2
0
22
1
16
1
8
½
33,814310,721441
10Tobias Aagaard Hansen
Frem Skakklub
13231423
21
½
15
0
12
1
11
1
19
1
53,313322,531422
11Kristen Bjørn Christensen
Ringkøbing Skakklub
12681409
22
1
6
½
21
0
10
0
4
0
21312011,981379
12Sune Stage-Steffensen
Køge Skakklub
12001401
1
½
5
0
10
0
4
0
24
+
201,211691,221372
13Janith Easan
Fredericia Skakforening
13251400
2
0
20
1
4
1
18
½
21
1
43,313341,361426
14Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
13981397
3
1
7
1
5
0
15
0
1
1
392,414251,561455
15Morten Johnsen
Prøvemedlemmer
13661366
4
½
10
1
6
½
14
1
5
0
382,713801,621421
16Dennis Vejlstrup
Faaborg Skakklub
1276
5
½
1
½
23
1
9
0
6
½
132,25128701000
17John Gunn
Faaborg Skakklub
10281202
6
0
22
0
24
+
1
0
20
1
2191,1510210,201194
18Rasmus Emil Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
1202
7
0
3
1
1
1
13
½
2
½
3101,3131001000
19Nicolai Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
1138
8
0
24
+
7
1
6
1
10
0
371118301000
20John Sørensen
Sydøstfyn
1135
9
0
13
0
3
0
24
+
17
0
1231,15108301000
21Jonathan Aagaard Hansen
Frem Skakklub
10161063
10
½
4
1
11
1
8
0
13
0
120,811240,491143
22Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
1007
11
0
17
1
9
0
3
1
7
0
216 - 170,85106601000
23Oskar Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
1000
24
+
8
0
16
0
7
0
3
0
1220,4598001000
24Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
23
-
19
-
17
-
20
-
12
-
0240100001000

Bedst under 1300 (13 spillere)

Kort påske 2 Gruppe 3

Præmier

1.  1000  kr.

2.   600  kr.

3.   500  kr.

4.   400  kr.

Bedst under 1300 som ikke allerede får præmie.

1.   600  kr.

2.   500  kr.

3.   400  kr.

Lynskak-DM Direkte link
#NavnRatingElo1234567891011121314PoPl
John Christoffer Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1016              01 - 80
Søren Brautsch
Haderslev Skakklub
22802279              01 - 80
Anton Kjeldsen
Frem Skakklub
16111780              01 - 80
Kasper Larsen
Nr.Åby Juniorskakklub
17761874              01 - 80
Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
19381974              01 - 80
Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19721997              01 - 80
Ib Skovgaard
BMS Skak
20062060              01 - 80
Leif Møller
Nordre Skakklub
20742111              01 - 80
FM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
23192297              01 - 80
Christian Grubert
Jetsmark Skakklub
21722186              01 - 80
Chresten Anker Nielsen
Ejby Skakklub
17121832              01 - 80
Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18431896              01 - 80
Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
14441412              01 - 80
Morten Johnsen
13661366              01 - 80
CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20542115              01 - 80
Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
19641934              01 - 80
FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22462261              01 - 80
FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21582192              01 - 80
FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
22922310              01 - 80
Kristine Boye Sten
Jetsmark Skakklub
13131496              01 - 80
GM Allan Stig Rasmussen
Philidor
24902496              01 - 80
IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24262410              01 - 80
Brian Jørgensen
Skakklubben K41
22772288              01 - 80
Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
20832103              01 - 80
Steen Vitus Bering
Herning Skakklub
20992092              01 - 80
Hans-Henrik Madsen
Holbæk Skakklub
20542111              01 - 80
Thomas K. Christensen
Skakklubben af 1968
22152225              01 - 80
Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
20192023              01 - 80
Frode Benedikt Nielsen
Frederiksberg Skakforening
17871909              01 - 80
Jess Nykjær
Frem Skakklub
19451962              01 - 80
Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18341804              01 - 80
Thomas Sandbeck Christensen
Nr.Åby Juniorskakklub
17381875              01 - 80
Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
22682266              01 - 80
Kim Hjorth Poulsen
1971              01 - 80
Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
19802010              01 - 80
IM Lars Borbjerggaard
Sydøstfyn
22632308              01 - 80
Niels Henrik Sørensen
Frem Skakklub
19652041              01 - 80
Ole Helmer Mikkelsen
Herning Skakklub
21702216              01 - 80
Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
22042203              01 - 80
Mads Bilde Svendsen
Nr.Åby Juniorskakklub
20522112              01 - 80
Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21422136              01 - 80
Ulrik Thomassen
Nordre Skakklub
1832              01 - 80
Thomas Hauge Vestergaard
Skakklubben af 1968
19672020              01 - 80
IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
24562452              01 - 80
Birger Olsen
Sydøstfyn
18771830              01 - 80
Karamtej Singh
Skakklubben K41
18371876              01 - 80
Christian Karstensen
Tønder Skakklub
20001968              01 - 80
Mathias Aalbæk Meunier
Frem Skakklub
19111954              01 - 80
Tommy Jensen
Egedal-Jyllinge Skakklub
18351880              01 - 80
IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
23732368              01 - 80
Jan Søe Pedersen
Korsør Skakklub
16111832              01 - 80
Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20942126              01 - 80
Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20812111              01 - 80
FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23152319              01 - 80
FM Daniel Vesterbæk Pedersen
Skakklubben Nordkalotten
22542268              01 - 80
Niels Chr. Schiødt
Skakforeningen ØBRO
18921982              01 - 80
Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
17741936              01 - 80
Thomas Bøker Lund
Valby Skakklub
20202066              01 - 80
Mads Vestby-Ellingsen
17371737              01 - 80
Anniken Vestby
14921492              01 - 80
Gunnar Lund
17031703              01 - 80
Gert Aagaard
Springeren Kolding
20722079              01 - 80
Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
21992222              01 - 80
Alexander Christian Almasy
1816              01 - 80
Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22172222              01 - 80
Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22652265              01 - 80
Morten Kock Møller
Bornholms Skakklub
22232244              01 - 80
FM Johnni Veng
Skakklubben Evans
22702279              01 - 80
Jacob Krog
Amager Skakforening
1556              01 - 80
Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
15921665              01 - 80
Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21372189              01 - 80
Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
17581863              01 - 80
FM Jacob Øst Hansen
BMS Skak
23572364              01 - 80
Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20612087              01 - 80
Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
19301843              01 - 80
Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21272109              01 - 80
Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20282058              01 - 80
Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18631899              01 - 80
Kim Pedersen
Faxe Skakklub
15361623              01 - 80
Daniel Kokholm
Skakklubben K41
17771878              01 - 80

LYNSKAK-DM

Fredag den 25 marts kl: 19.00.

Tilmelding og betaling semest skærtorsdag den 24. marts kl. 18.00

INDSKUD: 100 KR.

 

Parlyn Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn

Parlyn

Spilles Onsdag den 23. marts kl. 19: 30

Tilmelding og betaling til stævnekontoret senest 1. time før start.

Kort Påske 1. forløb Gruppe. 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Henning Nielsen
Maribo Skakklub
20352076
8
14
7
4
11
2103,652002
2Thorkild Borup Nielsen
Holstebro Skakklub
19442028
9
5
3
6
8
32,81965
3Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19892004
10
6
2
7
12
353,31980
4Jan Brønnum
Skakforeningen Odysseus
19352001
11
8
5
1
6
412,61989
5Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
19811938
12
2
4
14
9
43,51981
6Mads Vestby-Ellingsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
18841947
13
3
8
2
4
22,51914
7Jens Mott
Maribo Skakklub
19161929
14
11
1
3
13
2112,951888
8 Gunnar Lund
Prøvemedlemmer
18631878
1
4
6
9
2
72,151874
9Jakob Jensen
Læseforeningens Skakklub
17581863
2
12
14
8
5
81,91776
10Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18341804
3
13
11
12
14
92,751827
11Birger Olsen
Sydøstfyn
18231830
4
7
10
13
1
362,151849
12Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
17811820
5
9
13
10
3
1132,11748
13Andrew Velarde
Ejby Skakklub
16681815
6
10
12
11
7
½141,351643
14Erik Hansen
Tårnet Svendborg
17111813
7
1
9
5
10
121,31717

Ratingpræmie (7 spillere)

Kort Påske 1. forløb Gruppe 1.

Præmier:

1. Præmie : 1000. KR.
2. Præmie :   600. Kr.

Rating Præmie:

1. Præmie: 600 Kr.
2. Præmie: 400. Kr.

Præmie afgøres ved almindelig Korrektion.

 

 

Kort Påske 1. forløb Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1 Jann Nettelbeck
Prøvemedlemmer
17991799
8
14
4
3
12
413,851804
2David Christophersen
Allerød Skakklub
17561779
9
4
3
12
5
353,251749
3Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
15771737
10
12
2
1
6
342,31606
4Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
18271734
11
2
1
14
7
363,81803
5Erik René Nielsen
Sydøstfyn
15791714
12
6
14
8
2
32,951603
6Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15361653
13
5
9
+
7
3
371,91541
7Michael Vedsø
Frederiksberg Skakforening
15771616
14
10
8
6
4
123,251498
8Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
14301600
1
13
7
5
10
2101,81439
9Casper Liu
GSF-Caïssa
15881535
2
11
-
6
-
13
-
14
-
0140,31575
10Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
13181578
3
7
13
11
8
381,21435
11Anniken Vestby
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
15591559
4
9
+
12
10
13
11321469
12Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
1625
5
3
11
2
1
22,31667
13Jens Eriksen
Tårnet Svendborg
1460
6
8
10
9
+
11
921438
14Sten Bo Andersen
Hadsten Skakklub
1078
7
1
5
4
9
+
2110,11119

Ratingpræmie (5 spillere)

Kort Påske 1. forløb Gruppe 2

1. Præmie : 1000. Kr
2. Præmie:   600. Kr.
3. Præmie:  400 Kr.

RatingPræmie:

1. præmie : 600 Kr.

Præmie afgøres via Almindelig Korrektion.

 

G5 1. forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWe
1Per Oehlerich
Nordre Skakklub
18771949
6
4
2
9
8
13,75
2Henning Lauritsen
GSF-Caïssa
18211932
7
3
1
5
4
422,8
3Villy Damsbo
Holbæk Skakklub
17481875
8
2
6
7
10
343,05
4Klaus Peter Brandt
Enkeltmedlem - Indland
17681836
9
1
5
6
2
52,7
5Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17821793
10
6
4
2
7
73
6Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
17191774
1
5
3
4
9
32,4
7Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16951725
2
10
8
3
5
82,6
8Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
15431604
3
9
7
10
1
1101,8
9Ole Henriksen
Varde Skakklub
14681603
4
8
10
1
6
261,25
10Tage Knudsen
Sydøstfyn
15141422
5
7
9
8
3
91,65

ratingpræmie (3 spillere)

G5 1. Forløb

1. Præmie : 1000. Kr.
2. Præmie :   600. Kr.

Ratingpræmie: 400 Kr.

Præmier afgøres ved almindelig korrektion.

 

 

Partier i turneringen DM 2016

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2016

Dansk Skak Union, Skakklubben Tårnet og Skakklubben Sydøstfyn indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2016

 

Spillested
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg.
www.hotel-svendborg.dk  Tlf. 62 21 17 00


Transport
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

 

Tidsrum
Lørdag den 19. marts til mandag den 28. marts 2016.

 

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister
350 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 14. marts = 300 kr.
Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding Mandag den 07. marts kl. 24:00
Kandidatklassen, Kvindeklasen samt G7 : Sidste frist for tilmelding og betaling Tirsdag den 22. marts kl. 15.30.
Kort Påske 1 samt G5 1 : Sidste frist for tilmelding og betaling Lørdag den 19. marts kl. 12.00.
Kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling Torsdag den 24. marts kl. 08.00.
Veteran samt G5 2 : Sidste frist for tilmelding og betaling Torsdag dag den 24. marts kl. 11.00.
Har man ikke betalt/positivt bekræftet sin deltagelse senest på tilmeldingsfristen, tages man ud af turneringen.

Indskud betales til kontonummer : 0755-3222693186
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnanvn

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsform:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2015.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2015.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra lørdag den 19. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

 

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 22. marts kl. 17.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2015, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2016.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2016.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen

”Juniordanmarksmester”. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen.

 

Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Klassen gennemføres ved mindst 4 deltagere. Med 14 eller flere spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-Schweizer, med færre fastsætter FU turneringssystemet i samarbejde med arrangørerne.
Vinderen af klassen bliver Danmarksmester. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.
Start tirsdag den 22. marts kl. 17:30

Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltager antal, og bekendtgøres senere.
 

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 24. marts. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 24. marts 2016. Dog har alle tidligere deltagere i klassen adgang.

 

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 19. marts og slutter mandag den 21. marts.
2. forløb starter torsdag den 24. marts og slutter lørdag den 26. marts, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.

 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 22. marts kl. 17:30

 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 19. marts og slutter onsdag den 23. marts.
2. forløb starter torsdag den 24. marts og slutter mandag den 28. marts

 

Betænkningstider
Betænkningstiden i Landsholdsklassen og Kandidatklassen er 100 minutter til 40 træk plus 50 minutter til 20 træk plus 15 minutter til resten af partiet. Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

I øvrige klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

 

Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Bemærk især, at Kvinde-DM klassen og G7 typisk slutter en time før Kandidatklassen.

Dato

LH Klassen

Kandidat
Kvinder
G7

G5 - 1


Veteran
G5 – 2

Kort
Påske

Lørdag  19. marts

14-20

 

14-19

 

14-19

Søndag  20. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Mandag  21. marts

13-19

 

13-18

 

10-15 + 16-21

Tirsdag  22. marts

13-19

17:30-23

13-18

 

 

Onsdag  23. marts

13-19

13-19

13-18

 

 

Torsdag  24. marts

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Fredag  25. marts

13-19

13-19

 

13-18

13-18

Lørdag  26. marts

13-19

13-19

 

13-18

10-15 + 16-21

Søndag  27. marts

12-18

9-15

 

9-14

 

Mandag  28. marts

 

9-15

 

9-14

 

 

Par-lyn
Onsdag den 23. marts kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest  Onsdag den 23. marts kl. 18.00 
Betænkningstid 3 min + 2 sek tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 25. marts kl. 19:00. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

 

Stævnefest
Påskedag, søndag den 27. marts ca. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 26. marts kl. 12:00


Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet og madvarer må ikke medbringes udefra.
Hotellet sammensætter nogle favorable skaktilbud til os.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 630,- kr.
Dobbeltværelse 830,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. morgenmad, moms og betjening.

Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 550,- kr.
Dobbeltværelse 660,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.

Der er gratis internet-opkobling via trådløst netværk på Hotel Svendborg.
 

Booking via DM’s hjemmeside.

Eller direkte til Hotel Svendborg:
Email: booking@hotel-svendborg.dk

hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK2016

 

 

Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/

Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjergparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
Email: dm2016@skak.dk


.

Periode 2016-03-19 .. 2016-03-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Lars-Henrik Bech Hansen
Dommere Alle grupper:  Jørgen Kiel , Michael Hansen , Poul Jacobsen , Jens Erik Pedersen , Erling Bech Andersen , Steen Juul Mortensen , Hans Milter Pedersen

Tilmeldings muligheder til DM 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 10 2016-03-19 2016-03-07
Kvinde-DM klassen 8 2016-03-22 2016-03-22
Veteranklassen Gruppe 1 16 2016-03-24 2016-03-24
Veteranklassen Gruppe 2 14 2016-03-19 2016-03-25
Kandidatklassen 29 2016-03-22 2016-03-22
G7 Gruppe 1 20 2016-03-22 2016-03-22
G7 Gruppe 2 20 2016-03-22 2016-03-27
G7 Gruppe 3 14 2016-03-22 2016-03-27
G5 2. forløb 19 2016-03-24 2016-03-24
Kort Påske 2. forløb Gruppe 1 24 2016-03-24 2016-03-24
Kort Påske 2. forløb Gruppe 2 20 2016-03-24 2016-03-24
Kort Påske 2. forløb Gruppe 3 24 2016-03-24 2016-03-24
Lynskak-DM 80 2016-03-25 2016-03-24
Parlyn 0 2016-03-19 2016-03-07
Kort Påske 1. forløb Gruppe. 1 14 2016-03-19 2016-03-19
Kort Påske 1. forløb Gruppe 2 14 2016-03-19 2016-03-19
G5 1. forløb 10 2016-03-19 2016-03-19
Totalt antal tilmeldte 338
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801531 1401378 1. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2447 2458 2016-03-04
103104283 1407970 2. IM Nikolaj Mikkelsen Philidor 2463 2473 2016-02-19
100602057 1413864 3. IM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2485 2479 2016-01-28
100101516 1403613 4. IM Simon Bekker-Jensen Philidor 2456 2451 2016-02-01
100102040 1400070 5. GM Lars Schandorff Hillerød Skakklub 2508 2501 2016-03-02
100801519 1403893 6. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2456 2452 2016-03-05
100400385 1400010 7. GM Curt Hansen Philidor 2599 2600 2016-03-07
103107144 1416928 8. FM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2391 2398 2016-02-21
100800407 1400266 9. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2580 2578 2016-02-28
100601498 1407767 10. GM Jakob Vang Glud Philidor 2532 2535 2016-01-27
Deltagere i gruppen Kvinde-DM klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101014 1447815 1. Elisabeth Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1211 1324 2016-03-06
103111059 1444930 2. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1238 1384 2016-01-31
100701703 1453912 3. Kristine Boye Sten Jetsmark Skakklub 1313 1496 2016-03-14
100601919 1503260 4. Torill Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1947 1972 2016-03-09
101095478 - 5. Shanne Hedegaard Jacobsen Jetsmark Skakklub 1114 2016-03-04
103111069 1441230 6. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1777 1842 2016-02-19
100501735 12802760 7. Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1870 1866 2016-03-15
102101024 1452673 8. Lene Wul Springeren Kolding 1000 2016-03-22
Deltagere i gruppen Veteranklassen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700767 1400630 1. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2161 2099 2016-03-15
100101663 1414623 2. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1897 1925 2016-02-18
100101984 1415832 3. Jan Bauner Skakklubben K41 1894 2001 2015-12-15
100101051 1409042 4. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1861 1792 2016-01-17
100500518 1409697 5. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1789 1848 2016-01-12
101095698 1502751 6. Richard Wicklund-Hansen Prøvemedlemmer 1783 1776 2015-11-09
102101000 1441493 7. Torben Grafmøller Enkeltmedlem - Indland 1778 1821 2015-12-01
100500500 1413830 8. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1764 1829 2016-01-04
100500557 1403788 9. Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1751 1794 2016-01-04
100602448 1444875 10. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1719 1774 2015-11-11
100500538 1403478 11. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1712 1784 2016-01-18
100900167 1412213 12. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1696 1819 2016-01-05
100600405 1429183 13. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1695 1725 2015-11-10
100300639 1435019 14. Henning Nielsen Sydøstfyn 1678 1874 2015-12-16
102100233 1707485 15. Peter Nielsen Enkeltmedlem - Udland 1672 1723 2016-02-07
100301890 1447858 16. Torben Larsen Odense Skakklub 1655 1643 2016-02-15
Deltagere i gruppen Veteranklassen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700283 1445600 1. Bjarne Søndergaard Jetsmark Skakklub 1639 1763 2016-03-03
100201498 1424173 2. Jan Søe Pedersen Korsør Skakklub 1611 1832 2016-02-14
100900653 1411292 3. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1606 1683 2016-03-04
100501365 1429132 4. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1605 1690 2016-02-14
100100292 1417754 5. Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1530 1682 2016-03-07
100200019 1409670 6. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1509 1667 2016-03-05
100400048 1416472 7. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1487 1710 2016-02-03
100201430 1415794 8. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1434 1587 2016-02-03
100700477 1444425 9. Jens Riis Sæby Skakklub 1397 1716 2016-02-21
100100399 1419692 10. Kurt Videbæk Viby Skakklub 1368 1536 2015-12-16
100900650 1402374 11. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1344 1603 2016-02-23
100601094 1421271 12. Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1313 1246 2016-03-07
100102599 1440993 13. Aase Morling Nørrebro Skakklub 1284 1527 2015-11-19
100300641 1443046 14. Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn 1206 1581 2016-03-18
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100400392 1404067 1. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2384 2396 2016-01-27
100301631 1401610 2. FM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2319 2297 2016-02-19
100901592 1438832 3. FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2299 2316 2016-01-28
103104861 1410938 4. FM Kristoffer Dyrgård Frem Skakklub 2273 2308 2016-02-16
100300086 1400770 5. Per Stentebjerg-Hansen Frem Skakklub 2249 2291 2016-02-15
100300056 1404709 6. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2251 2289 2016-01-30
100200355 1401599 7. Brian Jørgensen Skakklubben K41 2277 2288 2016-02-01
100801933 1402862 8. Peter Larsen Skakklubben K41 2243 2284 2016-03-14
100802556 1508148 9. FM Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2281 2270 2016-02-06
100602099 1405098 10. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2268 2266 2016-03-02
100800081 1401084 11. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2246 2261 2016-03-14
103103232 1407929 12. Morten Kock Møller Bornholms Skakklub 2223 2244 2016-03-06
100101512 1403095 13. FM David Bekker-Jensen Philidor 2217 2230 2016-03-01
100301633 1408801 14. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2199 2222 2016-03-16
102101025 1400878 15. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2192 2207 2016-03-01
100602308 1440640 16. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2158 2192 2016-01-18
100600963 1401513 17. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2137 2189 2016-02-16
100600734 1406744 18. Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2172 2186 2015-11-10
103101805 1401297 19. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2130 2186 2016-01-31
100103912 1444514 20. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2158 2181 2016-03-06
103110001 1437747 21. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2086 2150 2016-02-07
100901527 1431412 22. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2127 2109 2015-12-16
100100417 1407490 23. Christian Sylvester Christense Skakforeningen ØBRO 2080 2109 2016-02-02
100301821 1439090 24. Sophus Mechlenburg Møller Frem Skakklub 2095 2102 2016-01-30
100102955 1410750 25. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2061 2087 2015-12-25
100300623 1403273 26. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2065 2085 2016-02-15
100300075 1427024 27. Gert Aagaard Springeren Kolding 2072 2079 2015-11-11
100300817 1433784 28. Michael Nord Tårnet Svendborg 2054 2064 2016-02-24
- 29. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-26
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300084 1403222 1. Claus Rossen Viborg Skakklub 2138 2180 2016-02-23
100801207 1405683 2. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2094 2126 2016-01-06
100101578 1402706 3. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2081 2111 2016-03-06
100801054 1402307 4. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2057 2084 2016-03-09
100301800 1437127 5. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2028 2058 2016-03-07
100100474 1404474 6. Niels Lauritsen Skakforeningen ØBRO 2026 2045 2016-03-05
100200822 1407325 7. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1948 2032 2016-01-09
100900189 1406892 8. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1966 2032 2016-02-15
100700293 1408569 9. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1996 2031 2016-03-06
100102004 1406817 10. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 2019 2023 2016-03-06
100300071 1441167 11. Ulrik Larsen Tårnet Svendborg 1969 2019 2015-12-06
100701482 1416553 12. Christian Karstensen Tønder Skakklub 2000 1968 2016-03-04
100201845 1405748 13. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1964 1934 2016-03-13
100601911 1436341 14. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1963 1956 2016-02-16
100800419 1401424 15. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1898 1954 2015-12-29
101095402 - 16. Mads Vestby-Ellingsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1884 1947 2015-12-14
100901673 1441299 17. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 1920 1946 2016-01-28
100600236 1407333 18. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1886 1943 2016-01-26
100701623 1444972 19. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1930 1843 2016-03-14
100900588 816124 20. Lars Schøning Skive Skakklub 1928 1923 2016-02-27
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602257 1436589 1. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1863 1899 2016-03-07
100200841 1416170 2. Erik Olsgård Hansen Præstø Skakklub 1762 1897 2016-02-24
100500219 1417045 3. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1843 1896 2016-03-08
100900750 1430840 4. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1867 1884 2016-02-28
100100124 1407155 5. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1777 1878 2016-03-12
101095695 1520814 6. Gunnar Lund Prøvemedlemmer 1863 1878 2016-02-14
100900404 1415964 7. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1869 1867 2016-02-28
100300511 1440942 8. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1697 1869 2016-02-28
100300078 1405551 9. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1867 1847 2016-02-06
100200107 1407147 10. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1793 1867 2016-01-26
100301707 1441868 11. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1695 1839 2016-02-29
100601844 1421727 12. David Bille Maagaard Randers Skakklub 1711 1833 2016-02-29
100900509 1422383 13. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1780 1832 2016-01-29
100101705 1417916 14. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1693 1795 2015-10-24
100700369 1428357 15. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1692 1789 2015-10-24
100801113 1410962 16. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1713 1781 2016-03-12
100301806 1439073 17. Jacob Foged Christensen Frem Skakklub 1663 1767 2016-03-11
100600977 1407473 18. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1702 1760 2016-02-07
100201725 1423401 19. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 1547 1730 2016-02-07
- 20. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-22
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701525 1427300 1. Louise Højen Jetsmark Skakklub 1653 1668 2016-03-14
100602137 1421417 2. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1415 1660 2016-02-02
103107762 1452525 3. Kim Pedersen Faxe Skakklub 1536 1623 2016-03-13
100901728 1452991 4. Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub 1598 1502 2016-03-10
100501586 1449737 5. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1413 1555 2015-12-24
100900771 1413201 6. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1329 1511 2016-02-23
100201979 1446444 7. Mike Bahnsen Præstø Skakklub 1240 1508 2016-03-19
100501726 1446851 8. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1444 1412 2016-03-01
100301886 1447947 9. Albert Mechlenburg Møller Frem Skakklub 1405 1439 2016-01-30
100300268 1450123 10. Willy Abrahamsen Faaborg Skakklub 1435 0 2016-03-03
101095697 1530666 11. Stig Atle Ravnås Prøvemedlemmer 1366 1358 2015-12-02
100901647 1438824 12. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1117 1361 2016-01-28
100602575 1453947 13. John Christoffer Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1016 2015-10-30
100202278 1457942 14. Johannes F. Jensen Præstø Skakklub 1000 2016-02-07
Deltagere i gruppen G5 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500652 1403192 1. Henrik Svane Horsens Skakforening 2062 2088 2016-03-08
100800890 1402625 2. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2054 2115 2016-03-06
100104187 1405357 3. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2053 2094 2016-03-13
100102048 1405535 4. John Zachariassen Faxe Skakklub 1959 1973 2016-03-12
100700565 1412124 5. Dennis Larsen Skakklubben Rokaden 1946 1978 2016-02-04
100101548 1407279 6. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 1946 2010 2016-02-09
100600528 1410636 7. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1846 1910 2016-03-20
100900559 1413058 8. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1841 1856 2016-02-28
100100769 1409719 9. Alex Hansen Valby Skakklub 1835 1906 2016-02-28
100102318 1410199 10. Lars Raahauge Herlev Skakklub 1821 1821 2016-02-27
100800635 1409735 11. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Rokaden 1778 1843 2016-03-13
100600285 1412302 12. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1754 1802 2015-12-14
100900066 1403036 13. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1723 1759 2016-02-24
103108726 1436163 14. Adam Blatchley Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1644 1702 2016-03-08
101095673 - 15. Mikael Jørgensen Enkeltmedlem - Indland 1600 2016-03-02
100900560 1453203 16. Michael Ankersen Skive Skakklub 1593 2016-03-01
100300749 1407511 17. Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg 1589 1734 2016-03-23
100104081 1447173 18. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1538 1740 2016-01-06
- 19. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-25
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101167 1406884 1. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2089 2128 2016-03-12
100100428 1404113 2. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2089 2125 2016-02-18
100800819 1403117 3. Hans-Henrik Madsen Holbæk Skakklub 2054 2111 2016-03-12
100201657 1423444 4. Claus Hansen Maribo Skakklub 2047 2092 2016-03-03
100300106 1402854 5. Henning Nielsen Maribo Skakklub 2035 2076 2016-03-23
100300604 1407961 6. CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 1971 2055 2016-03-06
100602212 1406523 7. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2031 2054 2016-03-19
100700349 1410997 8. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1965 2010 2016-03-17
103104942 1408259 9. Miriam Frida Mikkelsen BMS Skak 1987 2005 2016-03-03
100301049 1504258 10. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1971 1999 2016-02-19
100802434 1426729 11. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1907 1989 2016-02-18
100100512 1407430 12. Niels Chr. Schiødt Skakforeningen ØBRO 1892 1982 2016-03-11
100900246 1447963 13. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1938 1974 2016-02-17
100800462 1406841 14. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1898 1967 2016-03-05
100100743 1403419 15. Palle Skov Hillerød Skakklub 1936 1940 2016-02-29
100400597 1408194 16. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1774 1936 2016-02-21
100100817 1403800 17. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1857 1924 2016-03-23
100700049 1422910 18. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1847 1917 2016-03-03
100300354 1416766 19. Arne Bech Madsen Nr.Åby Juniorskakklub 1775 1916 2016-02-16
100104109 1447920 20. Karamtej Singh Skakklubben K41 1837 1876 2016-03-12
100301100 1438026 21. Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1776 1874 2016-02-14
100802810 1442015 22. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1824 1851 2016-02-20
100100408 1445421 23. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1834 1804 2015-10-25
100100732 1505823 24. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1782 1793 2016-02-06
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301307 1428039 1. Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1712 1832 2016-03-01
100300258 1416790 2. Ove Matras Faaborg Skakklub 1739 1818 2016-02-11
100301505 1450328 3. Peter Morling Frem Skakklub 1679 1794 2016-03-08
100300031 1427253 4. Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1611 1780 2016-01-24
100801332 1406973 5. Lars Søndergaard Præstø Skakklub 1676 1726 2016-03-22
100700340 1440799 6. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1626 1717 2016-03-03
100802811 1442074 7. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1572 1672 2016-01-12
100101086 1413368 8. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1536 1653 2016-03-07
100300226 1433814 9. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1540 1651 2015-11-10
100202292 1455796 10. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1630 1650 2016-02-18
100802252 1437461 11. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1496 1649 2015-11-22
100501746 1448552 12. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1600 1642 2016-03-05
103111288 1446894 13. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1550 1607 2016-02-22
100501384 1444786 14. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1543 1604 2016-03-06
100104090 1454188 15. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1577 1404 2016-03-14
100300618 1428047 16. Jan Nielsen Sydøstfyn 1519 1568 2016-02-14
100301953 1461214 17. Mazen Oseney Faaborg Skakklub 1563 2016-03-18
101095397 - 18. Anniken Vestby Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1559 1559 2016-03-15
100102507 1462075 19. Jacob Krog Amager Skakforening 1556 2016-03-16
100300624 1450301 20. Tage Knudsen Sydøstfyn 1514 1422 2016-03-09
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100129 1409620 1. Ulrik Jejlskov Larsen Amager Skakforening 1421 1646 2016-02-08
100601583 1422545 2. Jesper Kim Simonsen Skakklubben Rokaden 1353 1634 2016-02-21
100500343 1448781 3. Ole Henriksen Varde Skakklub 1468 1603 2016-02-24
100700460 1450530 4. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1282 1575 2016-01-05
100600833 1422669 5. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1406 1564 2016-01-09
100202352 1461869 6. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1278 1537 2016-03-08
100100194 1446371 7. Freddy Rode Nyborg Skakklub 1391 1536 2016-03-16
100100104 1416111 8. Jens Gade Amager Skakforening 1329 1482 2016-02-08
100301892 1450212 9. Henrik Malig Hansen Frem Skakklub 1444 1450 2016-02-09
103111580 1450247 10. Tobias Aagaard Hansen Frem Skakklub 1323 1423 2016-02-09
100301719 1437020 11. Kristen Bjørn Christensen Ringkøbing Skakklub 1268 1409 2016-02-23
100202346 1460927 12. Sune Stage-Steffensen Køge Skakklub 1200 1401 2016-02-19
100501747 1448560 13. Janith Easan Fredericia Skakforening 1325 1400 2016-03-05
100202293 1455818 14. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1398 1397 2016-02-18
101095694 1531123 15. Morten Johnsen Prøvemedlemmer 1366 1366 2016-03-11
100400363 1444174 16. Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1276 2016-02-11
100301771 1442988 17. John Gunn Faaborg Skakklub 1028 1202 2016-02-25
100202329 1457535 18. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1202 2016-03-08
100202338 1458361 19. Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1138 2016-03-08
100301773 1444042 20. John Sørensen Sydøstfyn 1135 2016-02-19
100301862 1450220 21. Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub 1016 1063 2016-02-23
100301932 1452533 22. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1007 2016-03-06
100701748 - 23. Oskar Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1000 2016-03-06
- 24. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-24
Deltagere i gruppen Lynskak-DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Alexander Christian Almasy 1816 2016-03-24
1525093 Anniken Vestby 1492 1492 2016-03-24
100300031 1427253 Anton Kjeldsen Frem Skakklub 1611 1780 2016-01-24
100301904 1450344 Birger Olsen Sydøstfyn 1877 1830 2016-03-23
103102089 1444026 Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1592 1665 2016-03-24
100200355 1401599 Brian Jørgensen Skakklubben K41 2277 2288 2016-03-14
100301307 1428039 Chresten Anker Nielsen Ejby Skakklub 1712 1832 2016-03-01
100600734 1406744 Christian Grubert Jetsmark Skakklub 2172 2186 2016-02-29
100701482 1416553 Christian Karstensen Tønder Skakklub 2000 1968 2016-03-24
100800890 1402625 CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2054 2115 2016-03-13
100100124 1407155 Daniel Kokholm Skakklubben K41 1777 1878 2016-03-25
100701623 1444972 Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1930 1843 2016-03-25
100400432 1403524 FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2315 2319 2016-03-24
100601028 1402161 FM Daniel Vesterbæk Pedersen Skakklubben Nordkalotten 2254 2268 2016-03-24
100602308 1440640 FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2158 2192 2016-03-14
100800074 1400096 FM Jacob Øst Hansen BMS Skak 2357 2364 2016-03-25
103103398 1408623 FM Johnni Veng Skakklubben Evans 2270 2279 2016-03-24
100600675 1401408 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2292 2310 2016-03-14
100301631 1401610 FM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2319 2297 2016-02-26
100800081 1401084 FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2246 2261 2016-03-14
100602257 1436589 Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1863 1899 2016-03-25
100101187 1405721 Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1787 1909 2016-03-18
100300075 1427024 Gert Aagaard Springeren Kolding 2072 2079 2016-03-24
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Philidor 2490 2496 2016-03-14
1520814 Gunnar Lund 1703 1703 2016-03-24
100800819 1403117 Hans-Henrik Madsen Holbæk Skakklub 2054 2111 2016-03-17
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 2006 2060 2016-02-23
100801081 1404180 IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2373 2368 2016-03-24
100601219 1402366 IM Lars Borbjerggaard Sydøstfyn 2263 2308 2016-03-22
100601031 1404210 IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2426 2410 2016-03-14
100801519 1403893 IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2456 2452 2016-03-23
100102507 1462075 Jacob Krog Amager Skakforening 1556 2016-03-24
100600963 1401513 Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2137 2189 2016-03-25
100300925 1408577 Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1758 1863 2016-03-25
100800945 1405306 Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2083 2103 2016-03-16
100201498 1424173 Jan Søe Pedersen Korsør Skakklub 1611 1832 2016-03-24
100300692 1408402 Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2142 2136 2016-03-23
100102955 1410750 Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2061 2087 2016-03-25
100300686 1427288 Jess Nykjær Frem Skakklub 1945 1962 2016-03-19
100602575 1453947 John Christoffer Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1016 2015-10-30
100201845 1405748 Julius Mølvig Roskilde Skakklub 1964 1934 2016-03-13
100104109 1447920 Karamtej Singh Skakklubben K41 1837 1876 2016-03-24
100600651 1410156 Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 1980 2010 2016-03-22
100301100 1438026 Kasper Larsen Nr.Åby Juniorskakklub 1776 1874 2016-02-07
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2204 2203 2016-03-23
- Kim Hjorth Poulsen 1971 2016-03-21
103107762 1452525 Kim Pedersen Faxe Skakklub 1536 1623 2016-03-25
100602099 1405098 Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2268 2266 2016-03-21
100701703 1453912 Kristine Boye Sten Jetsmark Skakklub 1313 1496 2016-03-14
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 2019 2023 2016-03-18
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2265 2265 2016-03-24
100500219 1417045 Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1843 1896 2016-03-08
100601378 1409905 Leif Møller Nordre Skakklub 2074 2111 2016-02-25
100300190 1406558 Mads Bilde Svendsen Nr.Åby Juniorskakklub 2052 2112 2016-03-23
1520857 Mads Vestby-Ellingsen 1737 1737 2016-03-24
100400473 1413546 Mathias Aalbæk Meunier Frem Skakklub 1911 1954 2016-03-24
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1444 1412 2016-03-11
1531123 Morten Johnsen 1366 1366 2016-03-11
103103232 1407929 Morten Kock Møller Bornholms Skakklub 2223 2244 2016-03-24
100100512 1407430 Niels Chr. Schiødt Skakforeningen ØBRO 1892 1982 2016-03-24
100901471 1437135 Niels Henrik Sørensen Frem Skakklub 1965 2041 2016-03-22
100900102 1409573 Ole Helmer Mikkelsen Herning Skakklub 2170 2216 2016-03-22
100600595 1402889 Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2217 2222 2016-03-24
100901527 1431412 Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2127 2109 2016-03-25
100801207 1405683 Rune Andersen Bornholms Skakklub 2094 2126 2016-03-24
100101578 1402706 Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2081 2111 2016-03-24
100900070 1410253 Steen Vitus Bering Herning Skakklub 2099 2092 2016-03-17
100400597 1408194 Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1774 1936 2016-03-24
100600601 1400983 Søren Brautsch Haderslev Skakklub 2280 2279 2016-01-09
100102120 1415280 Thomas Bøker Lund Valby Skakklub 2020 2066 2016-03-24
100900246 1447963 Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1938 1974 2016-02-17
100601248 1408178 Thomas Hauge Vestergaard Skakklubben af 1968 1967 2020 2016-03-23
100600786 1403532 Thomas K. Christensen Skakklubben af 1968 2215 2225 2016-03-17
100300126 1418505 Thomas Sandbeck Christensen Nr.Åby Juniorskakklub 1738 1875 2016-03-20
100301800 1437127 Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2028 2058 2016-03-25
100301633 1408801 Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2199 2222 2016-03-24
100100197 1406337 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1972 1997 2016-02-20
100101615 1425552 Tommy Jensen Egedal-Jyllinge Skakklub 1835 1880 2016-03-24
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1834 1804 2016-03-19
100600368 1446053 Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1832 2016-03-23
Deltagere i gruppen Parlyn
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe. 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300106 1402854 1. Henning Nielsen Maribo Skakklub 2035 2076 2016-03-06
100100145 1417444 2. Thorkild Borup Nielsen Holstebro Skakklub 1944 2028 2016-03-06
100700450 1405969 3. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1989 2004 2016-02-19
100100052 1400908 4. Jan Brønnum Skakforeningen Odysseus 1935 2001 2016-03-15
100500692 1409859 5. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1981 1938 2016-03-18
101095402 - 6. Mads Vestby-Ellingsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1884 1947 2015-12-14
100801067 1409867 7. Jens Mott Maribo Skakklub 1916 1929 2016-02-29
101095699 1520814 8. Gunnar Lund Prøvemedlemmer 1863 1878 2016-02-14
100300925 1408577 9. Jakob Jensen Læseforeningens Skakklub 1758 1863 2016-03-15
100100408 1445421 10. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1834 1804 2015-10-25
100301904 1450344 11. Birger Olsen Sydøstfyn 1823 1830 2016-01-01
100801251 1434373 12. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1781 1820 2015-11-26
100300351 1435132 13. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1668 1815 2016-03-07
100300826 1413503 14. Erik Hansen Tårnet Svendborg 1711 1813 2016-02-23
Deltagere i gruppen Kort Påske 1. forløb Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095696 12975672 1. Jann Nettelbeck Prøvemedlemmer 1799 1799 2016-03-04
100802399 1413619 2. David Christophersen Allerød Skakklub 1756 1779 2016-01-17
100103833 1438999 3. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1577 1737 2016-02-14
100300096 1408100 4. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1827 1734 2016-01-04
100301159 1413341 5. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1579 1714 2016-02-21
100101086 1413368 6. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1536 1653 2016-02-29
100101720 1427148 7. Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1577 1616 2016-01-30
100801036 1401920 8. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1430 1600 2016-03-02
100104150 1454153 9. Casper Liu GSF-Caïssa 1588 1535 2016-02-24
100600981 1404741 10. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1318 1578 2016-02-11
101095397 - 11. Anniken Vestby Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1559 1559 2016-03-15
100701734 1461699 12. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1625 2016-02-23
100300991 1442945 13. Jens Eriksen Tårnet Svendborg 1460 2016-03-06
100600471 1420216 14. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1078 2015-12-29
Deltagere i gruppen G5 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600351 1408410 1. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1877 1949 2016-03-02
100100268 1415220 2. Henning Lauritsen GSF-Caïssa 1821 1932 2016-01-28
100600434 1403990 3. Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1748 1875 2015-12-30
100102373 1409239 4. Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem - Indland 1768 1836 2016-03-12
100100732 1505823 5. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1782 1793 2016-02-06
100602448 1444875 6. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1719 1774 2015-11-11
100600405 1429183 7. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1695 1725 2015-11-10
100501384 1444786 8. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1543 1604 2016-03-06
100500343 1448781 9. Ole Henriksen Varde Skakklub 1468 1603 2016-02-24
100300624 1450301 10. Tage Knudsen Sydøstfyn 1514 1422 2016-03-09