Arbejder ...

loading

CXU Nytår 2015 (ØBRO)  

Vis Gruppe : Parringer
CXU Nytår 2015 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
BMS Skak
25172502
33
1
18
0
37
1
20
1
16
1
2
0
10
½
9 - 17625025,822489
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
25172499
34
1
19
1
13
1
9
½
3
1
1
1
14
½
61 - 2025175,462504
3FM Martin Haubro
BMS Skak
23342365
35
1
20
1
14
½
16
1
2
0
21
1
9
½
54 - 84,823384,802369
4FM Jesper Mørch Lauridsen
Enkeltmedlem - Indland
23132320
36
1
21
½
32
1
15
1
9
0
44
½
5
½
9 - 175,222995,052309
5FM Søren Bech Hansen
Skakforeningen ØBRO
22822297
37
1
22
1
16
0
24
1
28
1
14
0
4
½
9 - 174,922744,812291
6FM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
22622289
38
1
23
½
21
½
19
1
32
1
9
0
15
1
54 - 84,922644,862292
7Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22422279
39
½
47
½
33
0
46
1
29
1
24
1
16
1
54 - 85,522325,582267
8Brian Jørgen Jørgensen
Næstved Skakklub
22542275
40
1
25
1
29
½
44
0
26
1
15
0
32
1
9 - 175,322385,312259
9IM John Arni Nilssen
Skanderborg Skakklub
22442262
41
1
24
1
18
1
2
½
4
1
6
1
3
½
61 - 2022443,682285
10 Mladen Gajic
22402240
42
+
29
0
38
1
21
0
33
1
17
1
1
½
9 - 17022403,652237
11Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
22302210
43
1
26
½
12
½
22
1
21
½
23
1
44
½
54 - 84,9522314,502220
12Henrik Porte
Prøvemedlemmer
22082215
44
½
27
1
11
½
13
½
17
0
29
½
31
0
337 - 50022084,482185
13Alexander Kasper Rhee
Skakforeningen ØBRO
21862214
45
1
28
1
2
0
12
½
23
0
30
1
26
0
27 - 364,121744,162201
14Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21932213
46
1
31
1
3
½
29
1
44
½
5
1
2
½
33,9522253,922245
15FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21992203
47
½
60
1
26
1
4
0
25
1
8
1
6
0
9 - 174,3522024,162210
16Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21212182
48
1
17
1
5
1
3
0
1
0
31
1
7
0
418 - 262,9521423,132217
17Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21712181
49
1
16
0
41
½
65
1
12
1
10
0
23
1
9 - 174,7521664,492181
18Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21692119
50
1
1
1
9
0
32
0
36
½
40
1
27
½
418 - 264,421613,692131
19Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21362168
51
1
2
0
43
1
6
0
38
1
28
½
21
½
418 - 26421363,942169
20Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21182167
52
1
3
0
40
1
1
0
53
1
32
0
36
0
337 - 504,120964,212143
21Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
20902167
53
1
4
½
6
½
10
1
11
½
3
0
19
½
418 - 262,621183,072204
22Sigfred Haubro
BMS Skak
21242158
55
1
5
0
48
1
11
0
40
½
36
½
46
½
27 - 364,7520994,702134
23Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20682128
56
1
6
½
44
0
39
1
13
1
11
0
17
0
27 - 363,4520693,822122
24Richard Lilja
Sjælsø Skakklub
20822111
57
1
9
0
31
1
5
0
52
1
7
0
29
0
337 - 503,720683,682097
25Christian Sylvester Christense
Skakforeningen ØBRO
20582109
58
1
8
0
49
½
41
1
15
0
27
0
38
1
27 - 364,0520474,232094
26Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20852105
59
1
11
½
15
0
62
1
8
0
49
1
13
1
9 - 173,9520963,962116
27Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20282080
60
½
12
0
45
½
47
½
55
1
25
1
18
½
418 - 264,1520254,422072
28WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
20442079
61
1
13
0
51
1
33
1
5
0
19
½
43
1
9 - 173,920563,802093
29Michael E. Vesterli
BMS Skak
20632075
62
1
10
1
8
½
14
0
7
0
12
½
24
1
418 - 262,8520862,732100
30Niels Skou
Skakklubben Evans
20572073
63
1
32
0
62
½
36
½
49
½
13
0
52
½
337 - 50520174,802037
31Ib Skovgaard
BMS Skak
19682051
64
1
14
0
24
0
48
1
65
1
16
0
12
1
418 - 263,619803,872054
32Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20462046
65
1
30
1
4
0
18
1
6
0
20
1
8
0
418 - 262,820702,702072
33 Boncho Georgiev Bonchev
20392039
1
0
50
1
7
1
28
0
10
0
37
½
45
1
27 - 36020392,912063
34Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
19232031
2
0
51
0
46
0
61
1
50
1
52
½
55
½
337 - 504,2518864,562000
35 Ellisiv Reppen
20302030
3
0
52
0
59
0
56
1
51
1
47
1
39
½
27 - 36020304,482010
36Andreas Lund Ertbjerg
Skakklubben af 1968
19332018
4
0
53
½
60
1
30
½
18
½
22
½
20
1
418 - 262,619753,122036
37Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19912003
5
0
55
1
1
0
52
0
63
1
33
½
57
1
27 - 363,8519813,811997
38Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19821986
6
0
56
1
10
0
51
1
19
0
60
½
25
0
51 - 563,419553,181972
39Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
19501980
7
½
44
0
52
1
23
0
47
½
62
1
35
½
27 - 363,619473,571979
40Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19061974
8
0
58
1
20
0
54
1
22
½
18
0
60
½
337 - 502,919093,241969
41Morten Majlund Nielsen
Skakforeningen Odysseus
19081967
9
0
57
1
17
½
25
0
59
1
43
0
49
½
337 - 503,2519013,361960
42Morten Davidsen Nielsen
Musikvidenskabeligt Institut
19081957
10
-
65
-
     0650190801957
43WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19021955
11
0
59
1
19
0
55
½
57
1
41
1
28
0
27 - 363,3519073,411957
44 Hilmir Freyr Heimisson
19471947
12
½
39
1
23
1
8
1
14
½
4
½
11
½
54 - 8019471,472088
45Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18691904
13
0
61
½
27
½
57
½
62
½
65
1
33
0
337 - 504,218333,791888
46Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18891901
14
0
62
0
34
1
7
0
54
1
53
1
22
½
27 - 363,119012,661935
47Nikolaj Benjamin O'hayv
Damhus Skakklub
18311896
15
½
7
½
65
0
27
½
39
½
35
0
54
1
337 - 502,4518482,671903
48Svend Kronborg Kristensen
Skakforeningen ØBRO
18161883
16
0
64
1
22
0
31
0
58
½
57
0
62
1
51 - 563,5517853,491843
49Karamtej Singh
Skakklubben K41
18441873
17
0
63
1
25
½
53
½
30
½
26
0
41
½
337 - 502,618562,461884
50Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
18001869
18
0
33
0
58
½
60
½
34
0
59
½
61
1
51 - 563,3517753,451850
51FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17691867
19
0
34
1
28
0
38
0
35
0
63
1
53
½
51 - 562,217782,561866
52Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
18541838
20
0
35
1
39
0
37
1
24
0
34
½
30
½
337 - 50218841,591894
53Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17811853
21
0
36
½
61
1
49
½
20
0
46
0
51
½
51 - 562,7517742,601851
54Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17791832  
63
1
40
0
46
0
56
1
47
0
257 - 602,4517662,421824
55Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
17571820
22
0
37
0
64
1
43
½
27
0
58
1
34
½
337 - 502,3517772,471831
56Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
17381776
23
0
38
0
57
0
35
0
64
½
54
0
64
-
½642,1516892,201742
57Alexander Torp Jørgensen
Næstved Skakklub
16791771
24
0
41
0
56
1
45
½
43
0
48
1
37
0
51 - 561,6517052,001781
58Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
16951768
25
0
40
0
50
½
59
½
48
½
55
0
63
0
61 - 632,616622,651745
59Samuel Peter Heine May
Skakforeningen ØBRO
17171752
26
0
43
0
35
1
58
½
41
0
50
½
65
1
337 - 502,4517342,341778
60Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17411713
27
½
15
0
36
0
50
½
61
1
38
½
40
½
337 - 502,217651,431776
61Troels Frølich Larsen
Valby Skakklub
14361737
28
0
45
½
53
0
34
0
60
0
64
1
50
0
61 - 630,7514702,431700
62Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15071702
29
0
46
1
30
½
26
0
45
½
39
0
48
0
257 - 600,4515791,191718
63Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
15701666
30
0
49
0
54
0
64
1
37
0
51
0
58
1
257 - 601,5515901,911668
64Erik Bremer
Blindes Skakklub
16021594
31
0
48
0
55
0
63
0
56
½
61
0
56
+
61 - 632,215271,421576
65Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
15011544
32
0
42
+
47
1
17
0
31
0
45
0
59
0
257 - 600,5515210,681550

Præmiegruppe 1 (10 spillere)Præmiegruppe 2 (10 spillere)Præmiegruppe 3 (11 spillere)Præmiegruppe 4 (11 spillere)Præmiegruppe 5 (10 spillere)

Indbydelse
CXU Nytår 2015 (ØBRO)
 
Vi har 24. november ramt loftet på de 70 deltagere, og der er oprettet venteliste, så skriv til Søren Bech Hansen på liftupeverystone@gmail.com. Tilmeldingen her er systemmæssigt lukket, men Søren Bech sætter dig på venteliste, hvis du skriver til ham.
 
Skakforeningen ØBRO og MainframeSupport ApS indbyder til ØBRO’s årlige traditionsrige nytårsturnering 27.-30. december 2015.
 
Turneringen afholdes som en ægte FIDE-Schweizer med én stor gruppe (max. 70 deltagere), som Elo-rates.
 
Præmier: Garanteret 1. præmie på 7.000 kr.! Deling ved ligestilling. Øvrige præmier afhænger af deltagerantal. Udover hovedpræmierne vil der være ratingpræmier. Der vil blive oprettet et passende antal præmiegrupper med (ca.) lige mange spillere i hver.

Spillested: ØBRO’s lokaler, Rosenvængets Allé 31, 2100 København Ø.
 
Program: Hver af dagene 27., 28. og 30. dec. spilles to runder kl. 13-18 og kl. 19-24. Den 29. dec. spilles en runde kl. 19-24.

Fremmøde: Senest 30 minutter efter starttidspunkt ved hver runde.

Betænkningstid: 40 træk på 2 timer og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Indskud: GM og IM gratis. Andre kr. 400,-. Indtegning og kontant betaling af indskud 27/12 inden kl. 12.00.
 
Livedækning: Turneringen live-dækkes med et antal brætter.

Tilmelding: Online-tilmelding på www.dsu.dk med navn, fødselsdag, rating og klub.  Spørgsmål besvares ved at sende en mail til Søren Bech Hansen: liftupeverystone@gmail.com.

Tilmeldingsfristen er torsdag den 17. december 2015. 
 
Særlige bemærkninger om regler pr. 1. juli 2014:

Vedr. mobiltelefoner og andet elektronisk kommunikationsudstyr: Skakhåndbogens Afsnit 3.4.6 §11.3.b med tilføjelsen fra 1. september 2014 finder anvendelse - dvs. mobiltelefoner mm., der medbringes på spillestedet skal opbevares slukket i en taske/pose under partiet, jf. http://www.skak.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=649:tilfojelse-til-mobilreglen&catid=9&Itemid=147

Vedr. færdigspil som hurtigskak: Henvisning til Skakhåndbogens Afsnit 3.5.7-G  - det præciseres, at enhver anmodning om forlænget spilletid efter stk. G.4 ikke imødekommes - dette sker for at sikre minimum 1 times planlagt pause mellem runderne.
 
ØBRO’s hjemmeside: www.oebroskak.dk
 
Periode 2015-12-27 .. 2015-12-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.oebroskak.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Søren Bech Hansen

Tilmeldings muligheder til CXU Nytår 2015 (ØBRO)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.oebroskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
CXU Nytår 2015 65 2015-12-27 2015-12-17
Totalt antal tilmeldte 65
Deltagere i gruppen CXU Nytår 2015
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen BMS Skak 2517 2502 2015-10-28
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2517 2499 2015-11-08
100103015 1414291 3. FM Martin Haubro BMS Skak 2334 2365 2015-10-29
100601273 1401890 4. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2313 2320 2015-12-24
100100440 1400681 5. FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO 2282 2297 2015-11-19
100901592 1438832 6. FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2262 2289 2015-11-07
100301633 1408801 7. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2242 2279 2015-10-28
100101674 1401548 8. Brian Jørgen Jørgensen Næstved Skakklub 2254 2275 2015-11-11
100101739 7200137 9. IM John Arni Nilssen Skanderborg Skakklub 2244 2262 2015-12-18
0 1709178 10. Mladen Gajic 2240 2240 2015-12-20
103101805 1401297 11. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2230 2210 2015-10-28
101095619 1016326 12. Henrik Porte Prøvemedlemmer 2208 2215 2015-11-02
100801587 1408739 13. Alexander Kasper Rhee Skakforeningen ØBRO 2186 2214 2015-12-22
100300620 1401475 14. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2193 2213 2015-11-24
100103912 1444514 15. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2199 2203 2015-10-29
100602240 1429221 16. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2121 2182 2015-11-22
100103177 1413848 17. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2171 2181 2015-10-28
100901527 1431412 18. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2169 2119 2015-11-22
102101025 1400878 19. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2136 2168 2015-12-17
100300692 1408402 20. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2118 2167 2015-10-29
100103864 1444492 21. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2090 2167 2015-10-28
100101331 1405420 22. Sigfred Haubro BMS Skak 2124 2158 2015-11-08
100601670 1409476 23. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2068 2128 2015-11-16
100800709 1403109 24. Richard Lilja Sjælsø Skakklub 2082 2111 2015-12-24
100100417 1407490 25. Christian Sylvester Christense Skakforeningen ØBRO 2058 2109 2015-11-16
100101167 1406884 26. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2085 2105 2015-11-07
100103890 1440969 27. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 2028 2080 2015-10-28
100100428 1404113 28. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2044 2079 2015-10-28
100103327 1417339 29. Michael E. Vesterli BMS Skak 2063 2075 2015-11-14
100500545 1413155 30. Niels Skou Skakklubben Evans 2057 2073 2015-11-17
100100198 1406760 31. Ib Skovgaard BMS Skak 1968 2051 2015-10-30
100101578 1402706 32. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2046 2046 2015-11-12
0 1461141 33. Boncho Georgiev Bonchev 2039 2039 2015-11-23
100100246 1403320 34. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 1923 2031 2015-11-10
0 1504959 35. Ellisiv Reppen 2030 2030 2015-11-26
100701012 1412914 36. Andreas Lund Ertbjerg Skakklubben af 1968 1933 2018 2015-11-09
100100197 1406337 37. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1991 2003 2015-10-30
100801520 1415743 38. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1982 1986 2015-11-15
100800419 1401424 39. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1950 1980 2015-11-05
100800660 1408356 40. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1906 1974 2015-10-30
100104022 1445448 41. Morten Majlund Nielsen Skakforeningen Odysseus 1908 1967 2015-10-29
100103393 1404768 42. Morten Davidsen Nielsen Musikvidenskabeligt Institut 1908 1957 2015-12-27
100301109 1409344 43. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1902 1955 2015-10-28
0 2309998 44. Hilmir Freyr Heimisson 1947 1947 2015-10-28
100100124 1407155 45. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1869 1904 2015-11-11
103109616 1441540 46. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1889 1901 2015-11-08
100102454 1408640 47. Nikolaj Benjamin O'hayv Damhus Skakklub 1831 1896 2015-11-05
100100466 1450719 48. Svend Kronborg Kristensen Skakforeningen ØBRO 1816 1883 2015-11-24
100104109 1447920 49. Karamtej Singh Skakklubben K41 1844 1873 2015-11-09
100103500 1413007 50. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1800 1869 2015-11-03
100802146 1402714 51. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1769 1867 2015-10-31
100901673 1441299 52. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 1854 1838 2015-10-31
100100138 1406175 53. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1781 1853 2015-11-03
100100136 1409778 54. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1779 1832 2015-12-28
100200232 1411187 55. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1757 1820 2015-11-18
100101719 1418246 56. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1738 1776 2015-10-28
100201817 1434187 57. Alexander Torp Jørgensen Næstved Skakklub 1679 1771 2015-10-28
100103776 1438778 58. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1695 1768 2015-11-15
100802531 1435990 59. Samuel Peter Heine May Skakforeningen ØBRO 1717 1752 2015-11-21
103111069 1441230 60. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1741 1713 2015-11-07
100103389 1446762 61. Troels Frølich Larsen Valby Skakklub 1436 1737 2015-12-25
100102246 1414330 62. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1507 1702 2015-11-12
100101086 1413368 63. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1570 1666 2015-12-17
100100647 1411578 64. Erik Bremer Blindes Skakklub 1602 1594 2015-11-11
103105996 1435914 65. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1501 1544 2015-11-20