Arbejder ...

loading

Silkeborg Julehurtigturnering 2015  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1IM Klaus Berg
Skakklubben af 1968
2356
11
1
8
1
4
½
19
1
3
1
2
1
5
½
61
2FM Per Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
2293
12
1
9
1
5
1
3
0
11
1
1
0
6
0
46
3Erik Søbjerg
Herning Skakklub
2244
13
1
17
1
6
1
2
1
1
0
5
0
4
1
53
4Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
2331
14
1
16
1
1
½
5
0
10
1
12
½
3
0
47
5Lars Hansen
Skakklubben af 1968
2224
15
1
10
1
2
0
4
1
8
1
3
1
1
½
2
6Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
2145
16
0
20
1
3
0
18
1
19
1
10
1
2
1
54
7FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
2218
17
0
15
0
10
0
14
0
20
½
13
1
19
1
16
8Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
2145
18
1
1
0
16
1
11
½
5
0
15
1
12
1
5
9Jakob Bang Pedersen
2152
19
1
2
0
17
1
10
0
15
½
11
1
14
0
12
10Claus Rossen
Viborg Skakklub
2135
20
½
5
0
7
1
9
1
4
0
6
0
16
1
9
11Hans Henrik Grand
Skakklubben af 1968
2125
1
0
14
1
18
1
8
½
2
0
9
0
15
0
14
12Leif Møller
Nordre Skakklub
1984
2
0
19
0
14
1
17
1
13
1
4
½
8
0
11
13Niels Danstrup
Skakklubben af 1968
2030
3
0
18
0
20
1
16
½
12
0
7
0
17
½
219
14Morten Kjær Poulsen
2036
4
0
11
0
12
0
7
1
16
1
19
1
9
1
48
15Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
2029
5
0
7
1
19
0
20
1
9
½
8
0
11
1
10
16Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
2012
6
1
4
0
8
0
13
½
14
0
18
1
10
0
15
17Peter Haarup
Silkeborg Skakklub Af 1930
2011
7
1
3
0
9
0
12
0
18
0
20
0
13
½
20
18Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
1901
8
0
13
1
11
0
6
0
17
1
16
0
20
0
218
19Peter Riis
Horsens Skakforening
1921
9
0
12
1
15
1
1
0
6
0
14
0
7
0
217
20Rasmus Fomsgaard Nielsen
Nordre Skakklub
1912
10
½
6
0
13
0
15
0
7
½
17
1
18
1
313

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Colin Watson
Skanderborg Skakklub
1894
9
0
6
0
10
0
16
1
16
-
16
-
16
-
115
2Lars Schøning
Skive Skakklub
1896
10
1
11
0
13
1
9
1
12
1
4
0
14
½
4
3Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1803
11
0
10
1
6
1
8
1
4
0
15
0
13
1
47
4Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
1859
12
0
16
1
15
1
11
1
3
1
2
1
9
½
1
5Jan Han Petersen
Skakklubben Rokaden
1756
13
0
15
0
16
1
14
0
10
½
6
0
7
0
14
6Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
1821
14
½
1
1
3
0
13
0
8
0
5
1
10
0
12
7Keld Johnny Olsen
Holstebro Skakklub
1803
15
1
13
1
11
½
12
0
9
0
14
0
5
1
8
8Leif Hamborg
Herning Skakklub
1822
16
1
12
0
14
½
3
0
6
1
9
0
11
0
11
9Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
1788
1
1
14
1
12
0
2
0
7
1
8
1
4
½
6
10Christian Thye-Petersen
Nordre Skakklub
1758
2
0
3
0
1
1
15
0
5
½
13
1
6
1
10
11Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
1748
3
1
2
1
7
½
4
0
14
1
12
0
8
1
5
12Tom Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1810
4
1
8
1
9
1
7
1
2
0
11
1
15
0
52
13Ernst Lund Jensen
Enkeltmedlem - Indland
1791
5
1
7
0
2
0
6
1
15
0
10
0
3
0
213
14Byrial Jensen
Viborg Skakklub
1723
6
½
9
0
8
½
5
1
11
0
7
1
2
½
9
15Joen Lesner
Skakklubben af 1968
1703
7
0
5
1
4
0
10
1
13
1
3
1
12
1
53
16Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
8
0
4
0
5
0
1
0
1
-
1
-
1
-
016

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
17441763
8
0
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
1
52
2Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
16701612
7
1
1
0
8
1
3
1
4
0
5
0
6
1
44
3Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16301718
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
½
5
0
½8
4Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1603
5
½
6
1
7
1
1
0
2
1
3
½
8
1
53
5Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
14611573
4
½
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
1
6Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16751695
3
1
4
0
5
0
8
1
7
0
1
1
2
0
35
7Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
16381738
2
0
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
27
8Vagn Skov Andersen
Horsens Skakforening
16531771
1
1
5
0
2
0
6
0
3
1
7
1
4
0
36

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1472
9
1
6
0
10
0
16
1
2
1
8
0
7
0
310
2Jacob Qazizada
Skakklubben af 1968
1633
10
1
7
1
5
1
6
0
1
0
9
0
11
1
45
3Søren Westergaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1514
11
0
13
1
16
1
9
0
8
0
15
1
10
½
9
4Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
1600
12
1
16
1
6
0
7
0
5
1
10
1
9
1
52
5Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1392
13
1
11
1
2
0
10
0
4
0
12
0
14
1
312 - 13
6Jacob Kryger Dyekjær
Skakklubben af 1968
1472
14
1
1
1
4
1
2
1
9
1
7
1
8
1
71
7Jesper Heegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
1321
15
1
2
0
11
1
4
1
10
1
6
0
1
1
53
8Stig Nørregård
Silkeborg Skakklub Af 1930
1365
16
0
12
½
14
1
15
½
3
1
1
1
6
0
46
9Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
1255
1
0
14
1
12
1
3
1
6
0
2
1
4
0
44
10Anders Dithlevsen
Vorgod Skakklub
1203
2
0
15
1
1
1
5
1
7
0
4
0
3
½
7
11Claus Gamborg
Skakklubben Rokaden
1116
3
1
5
0
7
0
12
0
14
1
13
1
2
0
312 - 13
12Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
1150
4
0
8
½
9
0
11
1
15
0
5
1
13
1
8
13Asger Haargaard
1000
5
0
3
0
15
0
14
1
16
1
11
0
12
0
215
14Anders Bach Lauridsen
500
6
0
9
0
8
0
13
0
11
0
16
0
5
0
016
15Ricardt Riis
850
7
0
10
0
13
1
8
½
12
1
3
0
16
½
311
16John Christoffer Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1115
8
1
4
0
3
0
1
0
13
0
14
1
15
½
14
Indbydelse

Silkeborg Skakklub indbyder til julehurtigturnering d. 28.12.2015 kl. 10.00 i ”Lunden”, Vestergade 74, 8600 Silkeborg.

Turneringen indgår i Østjysk Grandprix

Buffet
Der er mulighed for at købe morgenbuffet for 50 kr. - prisen inkluderer kaffe og te hele dagen. Af hensyn til indkøb bedes det oplyst ved tilmelding om der ønskes morgenbuffet.
Buffet'en serveres fra kl. 9:00.

Turneringsform
7 runder Schweitzer.
Der opdeles i rating grupper:
Mester (1900-), Basis 1 (1700-1899), Basis 2 (1500-1699) og Basis 3 (1000-1499).

Hvis der er tilstrækkelig tilmelding (mindst 8) oprettes en skoleskakgruppe.

Det bedes ved tilmelding oplyst, hvis man ønsker at spille i skoleskakgruppen.

Betænkningstid
20 minutter  pr.spiller til hele partiet + 5 sekunder pr.træk fra træk 1.
Turneringen forventes dermed færdigspillet ca. 17:20. 

Indskud
150 kr. Skoleskakspillere 50 kr.

Præmier
    MINDST 100 % af indskuddet går til præmier.
    Ved ligestilling på point afgøres placeringen ved almindelig korrektion.

            1. præmie:
            Mester: 1500 kr. ved minimum 10 deltagere.
            Øvrige klasser alt efter deltagerantal.

Specialpræmier:
Bedst placerede mesterspillere under henholdsvis 2200 / 2050 i rating. Bedst placerede 3. klasses spiller under 1300 i rating.

Tilmelding
Senest d. 26.12. 2015 med angivelse af navn, klub og telefonnummer til Johnny Rasmussen, tlf. 51 56 10 61, via e-mail til formand@silkeborgskakklub.dk eller helst via turneringsmodulet på www.skak.dk.

 

Rygning: Der er rygeforbud i Lunden.

Periode 2015-12-28 .. 2015-12-28
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Julehurtigturnering 2015

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 20 2015-12-28 2015-12-26
Basis 1 16 2015-12-28 2015-12-26
Basis 2 8 2015-12-28 2015-12-26
Basis 3 16 2015-12-28 2015-12-26
Totalt antal tilmeldte 60
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100300602 1400053 1. IM Klaus Berg Skakklubben af 1968 2356 2370 2015-12-19
100600391 1400509 2. FM Per Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 2293 2288 2015-12-12
100600662 1401866 3. Erik Søbjerg Herning Skakklub 2244 2253 2015-12-26
100600595 1402889 4. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2331 2260 2015-12-26
100600616 1402528 5. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2224 2261 2015-12-26
100602129 1404792 6. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2145 2198 2015-12-26
100600717 1401033 7. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2218 2215 2015-12-22
100700767 1400630 8. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2145 2117 2015-12-26
- 9. Jakob Bang Pedersen 2152 2152 2015-12-19
100300084 1403222 10. Claus Rossen Viborg Skakklub 2135 2189 2015-12-02
100600727 1403567 11. Hans Henrik Grand Skakklubben af 1968 2125 2143 2015-12-23
100601378 1409905 12. Leif Møller Nordre Skakklub 1984 2085 2015-11-29
100600328 1403494 13. Niels Danstrup Skakklubben af 1968 2030 2094 2015-12-26
100601472 1407716 14. Morten Kjær Poulsen 2036 2088 2015-12-27
100900241 1406086 15. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2029 2057 2015-12-12
100602212 1406523 16. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2012 2043 2015-12-26
100600387 1406930 17. Peter Haarup Silkeborg Skakklub Af 1930 2011 2036 2015-12-12
100600930 1409506 18. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1901 2006 2015-12-22
101200013 - 19. Peter Riis Horsens Skakforening 1921 2015-12-20
100600584 1411160 20. Rasmus Fomsgaard Nielsen Nordre Skakklub 1912 2037 2015-12-22
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700049 1422910 1. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1894 1932 2015-12-26
100900588 816124 2. Lars Schøning Skive Skakklub 1896 1938 2015-12-26
100600227 1451731 3. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1803 2015-12-19
100600649 1401998 4. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1859 1972 2015-12-19
103102835 1427121 5. Jan Han Petersen Skakklubben Rokaden 1756 1863 2015-12-03
100600759 1422006 6. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1821 1854 2015-12-16
100901160 1439677 7. Keld Johnny Olsen Holstebro Skakklub 1803 1874 2015-12-22
100900773 1402838 8. Leif Hamborg Herning Skakklub 1822 1842 2015-11-30
100602545 1451499 9. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1788 1802 2015-12-27
100602406 1440934 10. Christian Thye-Petersen Nordre Skakklub 1758 1824 2015-12-22
100602425 1446045 11. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1748 1852 2015-12-26
100600408 1419277 12. Tom Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1810 1872 2015-12-18
100900260 1428586 13. Ernst Lund Jensen Enkeltmedlem - Indland 1791 1809 2015-12-22
100602144 1421123 14. Byrial Jensen Viborg Skakklub 1723 1793 2015-12-26
100901136 1444379 15. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1703 1805 2015-12-27
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-01-13
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100901544 1427032 1. Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1744 1763 2015-12-16
100602426 1445987 2. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1670 1612 2015-12-26
100600405 1429183 3. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1630 1718 2015-12-03
100600546 0 4. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1603 2015-12-26
100602410 1444824 5. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1461 1573 2015-12-25
100700340 1440799 6. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1675 1695 2015-12-26
100800702 1450450 7. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1638 1738 2015-12-24
100500606 1413180 8. Vagn Skov Andersen Horsens Skakforening 1653 1771 2015-12-26
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602137 1421417 1. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1472 1660 2015-12-19
100602424 1446037 2. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1633 1547 2015-12-27
100601461 1422960 3. Søren Westergaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1514 1736 2015-12-18
100600537 1421760 4. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1600 1533 2015-12-18
100900771 1413201 5. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1392 1522 2015-11-21
100602413 1441752 6. Jacob Kryger Dyekjær Skakklubben af 1968 1472 2015-12-26
103103878 1444751 7. Jesper Heegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1321 1706 2015-12-08
100602535 1451774 8. Stig Nørregård Silkeborg Skakklub Af 1930 1365 2015-12-18
100602156 1444956 9. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1255 1445 2015-12-23
100901621 1439529 10. Anders Dithlevsen Vorgod Skakklub 1203 2015-12-24
100602469 1445855 11. Claus Gamborg Skakklubben Rokaden 1116 1246 2015-12-16
101095138 1457292 12. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1150 2015-12-25
- 13. Asger Haargaard 1000 2015-12-21
- 14. Anders Bach Lauridsen 500 2015-12-23
- 15. Ricardt Riis 850 2015-12-20
100602575 1453947 16. John Christoffer Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1115 2015-12-19