Arbejder ...

loading

Brønshøj Lang Weekend EMT 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Brønshøj Lang Weekend 2016 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23702329
24
1
14
1
13
1
23
1
7
1
3
½
15
½
61 - 25,3523834,952350
2FM Kyron Griffith
23152315
25
1
13
0
21
1
18
0
37
1
15
0
32
1
410 - 21023155,572284
3IM John Arni Nilssen
Skanderborg Skakklub
23102285
26
1
16
1
15
½
12
1
22
1
1
½
7
1
61 - 2023104,552300
4FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22312266
27
1
15
0
26
1
22
½
12
½
19
0
33
1
410 - 215,122095,182242
5Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22042240
28
1
18
0
48
-
35
1
45
1
20
0
34
1
410 - 21521844,892222
6Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21922227
31
1
17
1
23
0
19
½
18
1
9
½
22
0
410 - 214,721784,742212
7Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
22252220
30
1
20
1
18
1
15
1
1
0
8
1
3
0
53 - 94,0522443,982240
8Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
22312216
29
0
36
1
28
1
13
½
14
1
7
0
30
½
410 - 215,2522064,932197
9Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21422190
32
1
22
½
29
½
20
1
23
½
6
½
13
0
410 - 214,3521354,472181
10Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
21182189
33
1
19
0
27
1
29
½
31
1
23
½
18
1
53 - 94,8521215,062188
11FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21752188
34
1
29
½
22
0
30
1
15
0
16
1
14
½
410 - 214,8521584,682174
12Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
21742182
35
1
21
½
19
1
3
0
4
½
22
-
 324 - 362,9521752,842185
13Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21502182
36
1
2
1
1
0
8
½
19
½
27
1
9
1
53 - 93,6521773,782206
14Aref Vasli
21692169
37
1
1
0
31
½
25
1
8
0
26
1
11
½
410 - 21021694,232164
15Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21362169
38
1
4
1
3
½
7
0
11
1
2
1
1
½
53 - 92,8521923,102207
16Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20912149
39
1
3
0
35
½
31
0
25
1
11
0
27
1
22 - 234,520714,632126
17Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21132134
40
1
6
0
30
0
32
0
42
1
28
1
38
1
410 - 215,5520825,312108
18WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20942111
41
1
5
1
7
0
2
1
6
0
38
1
10
0
410 - 213,5521033,432122
19FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
20752105
42
1
10
1
12
0
6
½
13
½
4
1
20
1
53 - 93,321133,202141
20Lars Laustsen
Sjælsø Skakklub
20692102
43
1
7
0
45
1
9
0
29
1
5
1
19
0
410 - 214,220654,052101
21Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20602100
44
1
12
½
2
0
38
½
28
½
30
0
31
½
324 - 364,620284,482070
22Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
20752097
45
1
9
½
11
1
4
½
3
0
12
+
6
1
53 - 92,621032,532126
23WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
20562093
46
1
24
1
6
1
1
0
9
½
10
½
29
1
53 - 93,520863,382125
24Michael Ole Madsen
Allerød Skakklub
20012071
1
0
23
0
39
1
37
0
33
½
35
½
45
1
324 - 364,719514,772036
25Nicolai Kistrup
BMS Skak
20352058
2
0
38
½
44
1
14
0
16
0
41
½
42
1
324 - 364,620034,481999
26 Ulf Karlsson
20452045
3
0
37
1
4
0
34
1
30
½
14
0
28
½
324 - 36020453,482035
27Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
19562011
4
0
40
1
10
0
44
1
32
1
13
0
16
0
324 - 363,5519403,482001
28Morten Majlund Nielsen
Skakforeningen Odysseus
19301995
5
0
39
1
8
0
46
1
21
½
17
0
26
½
324 - 363,0519293,221991
29WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19211968
8
1
11
½
9
½
10
½
20
0
31
1
23
0
22 - 232,119632,091996
30Magnus Gustafsson
Brønshøj Skakforening
19021950
7
0
41
1
17
1
11
0
26
½
21
1
8
½
410 - 212,0519742,311984
31FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18011906
6
0
42
1
14
½
16
1
10
0
29
0
21
½
324 - 361,918342,181922
32Nikolaj Benjamin O'hayv
Damhus Skakklub
18481899
9
0
43
½
33
½
17
1
27
0
45
1
2
0
324 - 363,1518443,101897
33Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18321891
10
0
44
0
32
½
41
1
24
½
46
1
4
0
324 - 363,6518133,561880
34Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18241871
11
0
45
0
40
1
26
0
44
1
37
1
5
0
324 - 363,6518053,601859
35Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17611853
12
0
46
1
16
½
5
0
38
0
24
½
41
½
37 - 392,5517602,811847
36Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
17801840
13
0
8
0
41
½
45
0
43
½
40
½
44
1
37 - 393,3517403,341813
37Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
17301802
14
0
26
0
42
1
24
1
2
0
34
0
46
1
324 - 362,517452,611810
38Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17651799
15
0
25
½
43
1
21
½
35
1
18
0
17
0
324 - 362,117921,921842
39Wojciech Zbigniew Pawlak
Slagelse Skakklub
16801775
16
0
28
0
24
0
43
1
46
0
  144 - 452,216442,141752
40Nienke van den Brink
GSF-Caïssa
16301688
17
0
27
0
34
0
42
0
41
0
36
½
43
0
½462,815422,561606
41Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
16351682
18
0
30
0
36
½
33
0
40
1
25
½
35
½
37 - 391,716591,621700
42Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14671612
19
0
31
0
37
0
40
1
17
0
44
1
25
0
240 - 431,314991,631619
43Rasmus Hvidberg
Hvidovre Skakklub
12921551
20
0
32
½
38
0
39
0
36
½
 
40
1
240 - 430,313550,921574
44Bo V. Pedersen
Brønshøj Skakforening
13481549
21
0
33
1
25
0
27
0
34
0
42
0
36
0
144 - 450,5513681,051548
45Casper Liu
GSF-Caïssa
14421519
22
0
34
1
20
0
36
1
5
0
32
0
24
0
240 - 430,3515230,651573
46Olav Erstad Jørgensen
Roskilde Skakklub
13371423
23
0
35
0
47
+
28
0
39
1
33
0
37
0
240 - 430,3513660,521442
47Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000  
46
-
    047 - 480100001000
48Hr. Oversidder2
Ingen klub
10001000  
5
-
    047 - 480100001000

Præmiegruppe 1 (11 spillere)Præmiegruppe 2 (11 spillere)Præmiegruppe 3 (11 spillere)

Præmier

46 deltagere heraf 1 IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 3.100 kr. – 2.250 kr.
Præmiegruppe 1 (14-24) 2.200 kr. – 1.400 kr.
Præmiegruppe 2 (25-35) 2.200 kr. – 1.400 kr.
Præmiegruppe 3 (36-46) 2.200 kr. – 1.400 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.

Partier i turneringen Brønshøj Lang Weekend EMT 2016

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

 

Live: http://www.liveskak.dk/2016/BSF-langweekend/


Præmier

46 deltagere heraf 1 IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 3.100 kr. – 2.250 kr.
Præmiegruppe 1 (14-24) 2.200 kr. – 1.400 kr.
Præmiegruppe 2 (25-35) 2.200 kr. – 1.400 kr.
Præmiegruppe 3 (36-46) 2.200 kr. – 1.400 kr.

Ved ligestilling deles præmierne.


Brønshøj gentager succesen fra de foregående år og indbyder hermed for femte gang til Brønshøj Lang Weekend EMT 2016, der naturligvis bliver ELO-ratet.
 
7 runders weekend EMT i slutningen af uge 6 og starten af uge 7 fra fredag 12. februar til mandag d. 15. februar.
 
Turneringsform:
En stor gruppe inddelt efter ELO og spilles med schweizer system, max. 46 deltagere.
 
Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.
 
Spilledage:
Fredag 12/2 18:00- ca. 22:15, lørdag 13/2, søndag 14/2 og mandag 15/2 11:00-ca. 15:15 og 16:00-ca.20:15
 
Betænkningstid: FIDEs med 90 min + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.
Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.
 
Indskud: 500 kr., betales inden 1. runde 12/2 senest kl. 17:45. GM og IM gratis ved tilmelding inden 22/1.
 
Præmier: Garanteret 1. præmie 5.000 kr
 
Ratingpræmier:
Spillerne inddeles i grupper efter rating, efter de 13-15 øverste er der garanteret 2.000 kr. i 1. præmie i hver gruppe for hver 10-12 deltagere. Hver deltager kan kun vinde en præmie.
Ved ligestilling deles præmierne.
 
Præmieeksempler:
46 deltagere heraf 5 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.700 kr. – 1850 kr.
Gruppe 2 (15-24) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 3 (25-35) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 4 (36-46) 2.000 kr. – 1.200 kr.
25 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr.
Gruppe 1 (15-25) 2.000 kr. – 1.000 kr.
 
Rygeforbud i spillelokalet.
 
Tilmelding: senest fredag 5/2 via skak.dk, Yderligere info Carsten Petersen mobil 2965 3505 b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen 2990 5035 carstensen77@hotmail.com

Periode 2016-02-12 .. 2016-02-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Carsten Petersen
  • Yderligere : Jacob Carstensen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Lang Weekend EMT 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Brønshøj Lang Weekend 2016 48 2016-02-12 2016-02-05
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Brønshøj Lang Weekend 2016
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102653 1407589 1. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2370 2329 2015-12-03
2046318 2. FM Kyron Griffith 2315 2315 2016-01-26
100101739 7200137 3. IM John Arni Nilssen Skanderborg Skakklub 2310 2285 2016-01-10
100800482 1400606 4. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2231 2266 2016-01-22
100301633 1408801 5. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2204 2240 2016-01-10
100200634 1404199 6. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2192 2227 2016-01-22
100800259 1406671 7. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2225 2220 2015-12-02
103101805 1401297 8. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2231 2216 2016-01-22
100200620 1403370 9. Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2142 2190 2016-01-22
100103864 1444492 10. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2118 2189 2016-01-03
100103912 1444514 11. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2175 2188 2015-12-19
100802438 1412159 12. Christian Altenburg Eriksson Tåstrup Skakforening 2174 2182 2015-12-02
100103114 1413406 13. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2150 2182 2016-01-21
417521 14. Aref Vasli 2169 2169 2016-01-14
102101025 1400878 15. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2136 2169 2016-01-15
100801207 1405683 16. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2091 2149 2016-01-11
100101347 1401785 17. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2113 2134 2015-12-04
100802278 1004948 18. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2094 2111 2016-01-22
100800106 1400550 19. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2075 2105 2016-01-18
100800040 1407554 20. Lars Laustsen Sjælsø Skakklub 2069 2102 2016-01-05
102101032 1447432 21. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2060 2100 2015-12-27
100800211 1410210 22. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 2075 2097 2015-12-12
100100428 1404113 23. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2056 2093 2015-12-16
100200060 1407449 24. Michael Ole Madsen Allerød Skakklub 2001 2071 2015-12-01
100103773 1444816 25. Nicolai Kistrup BMS Skak 2035 2058 2016-01-22
1721674 26. Ulf Karlsson 2045 2045 2015-12-22
100101548 1407279 27. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 1956 2011 2015-12-03
100104022 1445448 28. Morten Majlund Nielsen Skakforeningen Odysseus 1930 1995 2016-01-22
100301109 1409344 29. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1921 1968 2016-01-21
100104008 1444778 30. Magnus Gustafsson Brønshøj Skakforening 1902 1950 2016-01-03
100802146 1402714 31. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1801 1906 2016-01-19
100102454 1408640 32. Nikolaj Benjamin O'hayv Damhus Skakklub 1848 1899 2016-01-01
100100124 1407155 33. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1832 1891 2016-01-22
100200232 1411187 34. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1824 1871 2015-12-04
100100138 1406175 35. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1761 1853 2015-12-04
100103500 1413007 36. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1780 1840 2015-11-30
100100136 1409778 37. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1730 1802 2016-01-23
103111069 1441230 38. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1765 1799 2016-01-03
100802654 1429590 39. Wojciech Zbigniew Pawlak Slagelse Skakklub 1680 1775 2016-01-14
100104149 1452568 40. Nienke van den Brink GSF-Caïssa 1630 1688 2015-12-01
100103637 1415018 41. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1635 1682 2016-01-24
100100322 1411225 42. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1467 1612 2016-01-07
100104234 1453386 43. Rasmus Hvidberg Hvidovre Skakklub 1292 1551 2016-01-02
100103691 1436040 44. Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1348 1549 2015-12-04
100104150 1454153 45. Casper Liu GSF-Caïssa 1442 1519 2016-01-13
100802894 1457063 46. Olav Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub 1337 1423 2016-01-22
- 47. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-02-13
- 48. Hr. Oversidder2 Ingen klub 1000 1000 2016-02-13