DM i Skak for Ungdom 2016
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vitus Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1063 | 0 | 6 1 | 4 1 | 2 ½ | 11 1 | 3 0 | 7 0 | 12 + | 4½ | 4 | 3,55 | 1061 | |
2 | Andreas Philip Cort Maleeva Hansen GSF-Caïssa | 1000 | 0 | 7 1 | 5 1 | 1 ½ | 3 0 | 6 1 | 11 1 | 4 1 | 5½ | 2 | 3,5 | 1113 | |
3 | John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1305 | 1323 | 8 1 | 11 1 | 4 1 | 2 1 | 1 1 | 6 1 | 5 1 | 7 | 1 | 6,1 | 1346 | |
4 | Linus Roed Gundorf Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 9 1 | 1 0 | 3 0 | 10 1 | 5 0 | 8 1 | 2 0 | 3 | 8 | 3,3 | 983 | |
5 | Oliver Wu Nørrebro Skakklub | 1000 | 0 | 10 1 | 2 0 | 8 1 | 6 0 | 4 1 | 12 + | 3 0 | 4 | 6 | 2,9 | 1005 | |
6 | Sverre Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub | 1000 | 0 | 1 0 | 9 1 | 10 1 | 5 1 | 2 0 | 3 0 | 7 0 | 3 | 7 | 3,3 | 983 | |
7 | Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub | 1000 | 0 | 2 0 | 8 1 | 11 0 | 9 1 | 12 + | 1 1 | 6 1 | 5 | 3 | 3,35 | 1029 | |
8 | Alice Zsigri Dyndgaard Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 3 0 | 7 0 | 5 0 | 12 + | 9 0 | 4 0 | 10 0 | 1 | 11 | 2,9 | 827 | |
9 | Augusta Bollmann Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 4 0 | 6 0 | 12 + | 7 0 | 8 1 | 10 1 | 11 0 | 3 | 9 | 3,7 | 899 | |
10 | Mallie Stage-Steffensen Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 5 0 | 12 + | 6 0 | 4 0 | 11 0 | 9 0 | 8 1 | 2 | 10 | 2,05 | 737 | |
11 | Nanna Ehrenreich Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 500 | 0 | 12 + | 3 0 | 7 1 | 1 0 | 10 1 | 2 0 | 9 1 | 4 | 5 | 0,3 | 734 | |
12 | Bye | 11 - | 10 - | 9 - | 8 - | 7 - | 5 - | 1 - | 0 | 12 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marius Bøss Sørensen Skive Skakklub | 1416 | 1455 | 16 1 | 10 1 | 6 1 | 4 1 | 2 1 | 3 1 | 5 ½ | 6½ | 1 | 5,55 | 1459 | |
2 | Abigail Riis Weersing Prøvemedlemmer | 1354 | 1360 | 17 1 | 9 1 | 5 1 | 3 ½ | 1 0 | 20 1 | 6 0 | 4½ | 8 | 5,3 | 1318 | |
3 | Lukas Iskos Nørrebro Skakklub | 1201 | 1198 | 18 1 | 12 1 | 8 1 | 2 ½ | 4 1 | 1 0 | 9 1 | 5½ | 3 | 3,9 | 1278 | |
4 | Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 | 1284 | 1503 | 19 1 | 11 1 | 28 1 | 1 0 | 3 0 | 13 1 | 15 1 | 5 | 5 | 5,1 | 1280 | |
5 | William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub | 1215 | 0 | 20 1 | 14 1 | 2 0 | 16 1 | 21 1 | 6 1 | 1 ½ | 5½ | 2 | 4,05 | 1280 | |
6 | Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening | 1059 | 0 | 21 1 | 15 1 | 1 0 | 28 1 | 9 1 | 5 0 | 2 1 | 5 | 4 | 2,7 | 1199 | |
7 | Nikolaj Li Køge Skakklub | 1000 | 0 | 22 1 | 28 0 | 16 0 | 24 1 | 14 0 | 8 ½ | 17 0 | 2½ | 26 | 3,7 | 928 | |
8 | Marius Møller Nyborg Hillerød Skakklub | 1041 | 0 | 23 1 | 31 1 | 3 0 | 15 0 | 16 ½ | 7 ½ | 13 0 | 3 | 18 | 3,5 | 1019 | |
9 | Elias Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1000 | 0 | 24 1 | 2 0 | 17 1 | 14 1 | 6 0 | 12 1 | 3 0 | 4 | 9 | 2,75 | 1056 | |
10 | Aksel Schjeltved Brøndby Skakklub | 1000 | 0 | 25 1 | 1 0 | 19 1 | 21 0 | 28 1 | 15 0 | 30 1 | 4 | 11 | 3,15 | 1038 | |
11 | Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1014 | 0 | 26 1 | 4 0 | 18 1 | 20 0 | 22 1 | 14 1 | 21 0 | 4 | 12 | 3,25 | 1048 | |
12 | Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen GSF-Caïssa | 1000 | 0 | 27 1 | 3 0 | 21 0 | 23 1 | 30 1 | 9 0 | 28 1 | 4 | 13 | 3,75 | 1011 | |
13 | Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Brøndby Skakklub | 1000 | 0 | 28 0 | 22 1 | 20 0 | 29 1 | 18 1 | 4 0 | 8 1 | 4 | 15 | 3,45 | 1025 | |
14 | Emil Bang Køge Skakklub | 1000 | 0 | 29 1 | 5 0 | 31 1 | 9 0 | 7 1 | 11 0 | 16 1 | 4 | 14 | 3,3 | 1032 | |
15 | Johannes F. Jensen Præstø Skakklub | 1090 | 0 | 30 1 | 6 0 | 29 1 | 8 1 | 20 0 | 10 1 | 4 0 | 4 | 10 | 4,15 | 1083 | |
16 | Konrad Volder Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 1 0 | 23 1 | 7 1 | 5 0 | 8 ½ | 21 0 | 14 0 | 2½ | 25 | 2,45 | 1002 | |
17 | Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening | 1000 | 0 | 2 0 | 24 1 | 9 0 | 30 0 | 25 1 | 28 0 | 7 1 | 3 | 20 | 3,65 | 961 | |
18 | Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub | 1000 | 0 | 3 0 | 25 1 | 11 0 | 31 1 | 13 0 | 30 0 | 29 0 | 2 | 27 | 3,55 | 907 | |
19 | Magni Cederholm Frederikssund Skakklub | 1034 | 0 | 4 0 | 26 1 | 10 0 | 22 0 | 27 1 | 24 1 | 20 0 | 3 | 19 | 3,95 | 988 | |
20 | Malte Dreves Erikstrup Caïssa Gladsaxe | 1000 | 0 | 5 0 | 27 1 | 13 1 | 11 1 | 15 1 | 2 0 | 19 1 | 5 | 7 | 2,9 | 1122 | |
21 | Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub | 1214 | 1286 | 6 0 | 30 1 | 12 1 | 10 1 | 5 0 | 16 1 | 11 1 | 5 | 6 | 5,2 | 1205 | |
22 | Parimalan Sriramajayam Næstved Skakklub | 1000 | 1177 | 7 0 | 13 0 | 25 1 | 19 1 | 11 0 | 32 - | 32 - | 2 | 29 | 2,45 | 973 | |
23 | Klara-Sofie Bollmann Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 8 0 | 16 0 | 26 1 | 12 0 | 29 0 | 27 0 | 31 0 | 1 | 30 | 4,05 | 817 | |
24 | Nelli Zsigri Dyndgaard Nørrebro Skakklub | 1000 | 0 | 9 0 | 17 0 | 27 1 | 7 0 | 31 1 | 19 0 | 25 0 | 2 | 28 | 3,7 | 899 | |
25 | Sara Kizilkaya Brønshøj Skakforening | 1000 | 0 | 10 0 | 18 0 | 22 0 | 26 1 | 17 0 | 29 1 | 24 1 | 3 | 23 | 3,85 | 949 | |
26 | Isabella Silberg Brender Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 11 0 | 19 0 | 23 0 | 25 0 | 32 + | 31 0 | 27 0 | 1 | 31 | 1,65 | 701 | |
27 | Jasmin Silberg Brender Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 12 0 | 20 0 | 24 0 | 32 + | 19 0 | 23 1 | 26 1 | 3 | 22 | 1,65 | 821 | |
28 | Rasmus Whitehorn Prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 13 1 | 7 1 | 4 0 | 6 0 | 10 0 | 17 1 | 12 0 | 3 | 16 | 1,45 | 896 | |
29 | Rune Ask Jakobsen Maribo Skakklub | 933 | 0 | 14 0 | 32 + | 15 0 | 13 0 | 23 1 | 25 0 | 18 1 | 3 | 21 | 2,35 | 912 | |
30 | Sebastian Williams Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 15 0 | 21 0 | 32 + | 17 1 | 12 0 | 18 1 | 10 0 | 3 | 17 | 1,2 | 848 | |
31 | Andreas Lundahl Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 32 + | 8 0 | 14 0 | 18 0 | 24 0 | 26 1 | 23 1 | 3 | 24 | 3,2 | 928 | |
32 | Bye | 31 - | 29 - | 30 - | 27 - | 26 - | 22 - | 22 - | 0 | 32 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Casper Liu GSF-Caïssa | 1663 | 1686 | 13 1 | 8 1 | 6 1 | 4 1 | 7 1 | 3 1 | 5 1 | 7 | 1 | 5,45 | 1711 | |
2 | Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub | 1513 | 1616 | 14 1 | 7 0 | 16 1 | 11 0 | 18 1 | 8 0 | 17 1 | 4 | 8 | 5,8 | 1432 | |
3 | Nienke van den Brink BMS Skak | 1575 | 1560 | 15 1 | 10 0 | 12 1 | 6 1 | 11 1 | 1 0 | 13 1 | 5 | 4 | 5,4 | 1557 | |
4 | Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub | 1473 | 1640 | 16 1 | 9 1 | 7 ½ | 1 0 | 5 ½ | 6 ½ | 11 1 | 4½ | 6 | 4,15 | 1489 | |
5 | Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub | 1477 | 1518 | 17 1 | 12 ½ | 10 ½ | 8 ½ | 4 ½ | 11 ½ | 1 0 | 3½ | 11 | 4,6 | 1428 | |
6 | Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 | 1485 | 1596 | 18 1 | 11 1 | 1 0 | 3 0 | 14 1 | 4 ½ | 9 1 | 4½ | 5 | 4,4 | 1490 | |
7 | Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub | 1405 | 1340 | 19 1 | 2 1 | 4 ½ | 10 1 | 1 0 | 9 1 | 8 ½ | 5 | 2 | 3,6 | 1468 | |
8 | Kishichiro Kræmmer Nørrebro Skakklub | 1347 | 1555 | 20 + | 1 0 | 18 1 | 5 ½ | 17 1 | 2 1 | 7 ½ | 5 | 3 | 2,8 | 1401 | |
9 | Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub | 1351 | 1398 | 21 1 | 4 0 | 17 ½ | 15 1 | 10 1 | 7 0 | 6 0 | 3½ | 13 | 4,15 | 1322 | |
10 | Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe | 1311 | 1536 | 22 1 | 3 1 | 5 ½ | 7 0 | 9 0 | 12 ½ | 14 1 | 4 | 9 | 3,35 | 1340 | |
11 | William Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub | 1283 | 1426 | 23 1 | 6 0 | 19 1 | 2 1 | 3 0 | 5 ½ | 4 0 | 3½ | 12 | 2,8 | 1315 | |
12 | Tobias Brødsgaard GSF-Caïssa | 1246 | 1576 | 24 1 | 5 ½ | 3 0 | 17 0 | 19 1 | 10 ½ | 16 ½ | 3½ | 14 | 3,6 | 1242 | |
13 | Jonathan Aagaard Hansen Frem Skakklub | 1237 | 1248 | 1 0 | 18 0 | 22 1 | 23 1 | 15 1 | 17 1 | 3 0 | 4 | 7 | 4 | 1237 | |
14 | Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen Skakklubben af 1968 | 1206 | 0 | 2 0 | 19 0 | 21 1 | 24 1 | 6 0 | 23 1 | 10 0 | 3 | 17 | 3,7 | 1175 | |
15 | Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening | 1108 | 0 | 3 0 | 22 1 | 23 1 | 9 0 | 13 0 | 19 0 | 20 + | 3 | 18 | 2,65 | 1079 | |
16 | Silas Tram Lux Skørping Skakklub | 1100 | 0 | 4 0 | 21 1 | 2 0 | 19 0 | 24 1 | 20 + | 12 ½ | 3½ | 15 | 2,2 | 1114 | |
17 | Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn | 1091 | 1345 | 5 0 | 24 1 | 9 ½ | 12 1 | 8 0 | 13 0 | 2 0 | 2½ | 19 | 1,65 | 1129 | |
18 | Villiam Vestergaard Præstø Skakklub | 1071 | 0 | 6 0 | 13 1 | 8 0 | 21 1 | 2 0 | 22 1 | 19 1 | 4 | 10 | 2,3 | 1157 | |
19 | Sigrid Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub | 1070 | 0 | 7 0 | 14 1 | 11 0 | 16 1 | 12 0 | 15 1 | 18 0 | 3 | 16 | 2,35 | 1099 | |
20 | Ida Møller Christensen Køge Skakklub | 1056 | 0 | 8 - | 23 - | 24 - | 22 - | 21 - | 16 - | 15 - | 0 | 24 | 0 | 1056 | |
21 | Hagbard Sejner Amager Skakforening | 1000 | 0 | 9 0 | 16 0 | 14 0 | 18 0 | 20 + | 24 0 | 23 1 | 2 | 22 | 2,25 | 925 | |
22 | Hjalte Laksafoss Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 10 0 | 15 0 | 13 0 | 20 + | 23 1 | 18 0 | 24 ½ | 2½ | 20 | 2,25 | 955 | |
23 | Josefine Lerbech Petersen Prøvemedlemmer | 800 | 0 | 11 0 | 20 + | 15 0 | 13 0 | 22 0 | 14 0 | 21 0 | 1 | 23 | 0,8 | 752 | |
24 | Signe Nielsen BMS Skak | 1073 | 0 | 12 0 | 17 0 | 20 + | 14 0 | 16 0 | 21 1 | 22 ½ | 2½ | 21 | 2,7 | 1019 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nicolai Kistrup BMS Skak | 2027 | 2096 | 13 1 | 8 1 | 6 1 | 11 1 | 3 ½ | 4½ | 1 - 2 | 4,7 | 2027 | |
2 | Andreas Skovgaard Nørrebro Skakklub | 1751 | 1852 | 14 1 | 7 ½ | 11 0 | 5 1 | 21 1 | 3½ | 6 | 4,1 | 1733 | |
3 | Mads Pasztor BMS Skak | 1699 | 1738 | 15 1 | 10 1 | 12 1 | 4 1 | 1 ½ | 4½ | 1 - 2 | 3,25 | 1744 | |
4 | Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub | 1685 | 1760 | 16 1 | 11 0 | 18 1 | 3 0 | 14 1 | 3 | 9 | 4,1 | 1652 | |
5 | Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub | 1706 | 1752 | 17 1 | 12 0 | 21 ½ | 2 0 | 25 1 | 2½ | 13 | 4,2 | 1655 | |
6 | Emil Skovgaard Nørrebro Skakklub | 1688 | 1690 | 18 1 | 25 1 | 1 0 | 9 1 | 11 ½ | 3½ | 5 | 3,7 | 1682 | |
7 | Markus Andreas Baadsgaard Gribskov Skakklub | 1563 | 1651 | 19 1 | 2 ½ | 9 ½ | 12 0 | 15 1 | 3 | 7 | 3,35 | 1547 | |
8 | Laurits Gorm Dahl Skive Skakklub | 1515 | 1474 | 20 1 | 1 0 | 16 1 | 10 0 | 17 0 | 2 | 15 | 3,25 | 1459 | |
9 | Sanshiro Kræmmer Nørrebro Skakklub | 1459 | 1503 | 21 ½ | 13 1 | 7 ½ | 6 0 | 16 1 | 3 | 10 | 2,85 | 1466 | |
10 | Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak | 1414 | 1614 | 22 1 | 3 0 | 24 1 | 8 1 | 12 0 | 3 | 8 | 0 | 1414 | |
11 | Victor Koch-Müller Præstø Skakklub | 1399 | 1524 | 23 1 | 4 1 | 2 1 | 1 0 | 6 ½ | 3½ | 4 | 1,35 | 1548 | |
12 | Donald Brinch Greve Skakklub | 1398 | 0 | 24 1 | 5 1 | 3 0 | 7 1 | 10 1 | 4 | 3 | 1,95 | 1538 | |
13 | Olav Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub | 1358 | 1542 | 1 0 | 9 0 | 20 1 | 18 1 | 19 1 | 3 | 11 | 2,55 | 1378 | |
14 | Alexander Trier GSF-Caïssa | 1340 | 1414 | 2 0 | 21 ½ | 17 1 | 15 ½ | 4 0 | 2 | 16 | 2,2 | 1331 | |
15 | Signe Sofie Bøss Sørensen Skive Skakklub | 1296 | 1363 | 3 0 | 20 1 | 25 ½ | 14 ½ | 7 0 | 2 | 17 - 18 | 2,25 | 1285 | |
16 | Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub | 1269 | 1464 | 4 0 | 19 1 | 8 0 | 24 1 | 9 0 | 2 | 19 | 2 | 1269 | |
17 | Nikolaj Brødsgaard GSF-Caïssa | 1231 | 1449 | 5 0 | 22 1 | 14 0 | 23 1 | 8 1 | 3 | 12 | 2 | 1276 | |
18 | Christian Vikkelsø BMS Skak | 1224 | 0 | 6 0 | 23 1 | 4 0 | 13 0 | 24 1 | 2 | 17 - 18 | 1,95 | 1226 | |
19 | Mikala Høyerup Enkeltmedlem - Indland | 1170 | 1503 | 7 0 | 16 0 | 22 1 | 20 1 | 13 0 | 2 | 20 | 1,85 | 1177 | |
20 | Matthias Rasmussen Maribo Skakklub | 1146 | 1338 | 8 0 | 15 0 | 13 0 | 19 0 | 26 + | 1 | 25 | 1,1 | 1097 | |
21 | Micki Aron Christoffersen Hillerød Skakklub | 1100 | 1232 | 9 ½ | 14 ½ | 5 ½ | 25 1 | 2 0 | 2½ | 14 | 0,95 | 1195 | |
22 | Benedicte Kistrup BMS Skak | 1084 | 0 | 10 0 | 17 0 | 19 0 | 26 + | 23 ½ | 1½ | 23 | 1,35 | 1046 | |
23 | Lotte Zsigri Dyndgaard Nørrebro Skakklub | 1032 | 0 | 11 0 | 18 0 | 26 + | 17 0 | 22 ½ | 1½ | 22 | 1 | 1010 | |
24 | Jonathan Hansen Brønshøj Skakforening | 1000 | 0 | 12 0 | 26 + | 10 0 | 16 0 | 18 0 | 1 | 24 | 0,55 | 967 | |
25 | Vahid Mohammed Jusufi Køge Skakklub | 996 | 0 | 26 + | 6 0 | 15 ½ | 21 0 | 5 0 | 1½ | 21 | 0,55 | 993 | |
26 | Bye | 25 - | 24 - | 23 - | 22 - | 20 - | 0 | 26 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn |
---|
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn |
---|
DM i Skak for Ungdom 2016 | |||
---|---|---|---|
DM i Skak for Ungdom 2016
Dansk Skak Union inviterer sammen med Køge Skakklub til Danmarksmesterskaber i Skak for ungdom. Mesterskaberne afholdes 30. september til 2. oktober 2016 Spillestedet. Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge (i gåafstand fra Ølby Station(S)). TILMELDING sker på Dansk Skak Union’s Turneringssystem via online tilmelding TILMELDINGSFRIST: Tirsdag 28.september. Dette beløb skal være indbetalt på turneringens konto: 2300 - 4390 375 366 Senest 28 september 2016 Deltagerne skal være mødt frem til den officielle åbning, fredag 30. september kl.18:15 Rundelægningnen vil være foretaget 2 dage før spille start.
Hvordan kommer man til skolen: S-tog, ØLBY STATION, afstand 1000m Til bilister: For dem som kommer langvejs fra i bil, vil der være mulighed for parkering på skolens P-plads.
Overnatning. Der er IKKE mulighed for overnatning på skolen. Der henvises til Danhostel Køge http://danhostel-koege.dk/ aftale pris pr. overnatning kr. 160,-. Overnatning betales samtidig med indskud. Booking foretages på udm16overnatning@gmail.com Man skal selv tage sengelinned med, der dog kan tilkøbes Der er 10 minutters gang fra Danhostel til Asgård Skole Forplejning under turneringen. Der vil på skolen være mulighed for at købe forskellige former for mad og drikke. Morgenmad, frokost og varm aftensmad. Grupper og DM-titler Der spilles i åben række (Uxx) og i pigerække (Pxx). Der kåres en Danmarksmester i alle grupper (Uxx og Pxx) med mindst tre deltagere. Der vil være pokaler til de tre højest placerede i hver gruppe og en erindringsgave til alle. Desuden er der til gruppevinderne i åben række (U08-U18) en præmie på 2.000 kr., der er øremærket til træning eller til hjælp til en turnering. Bemærk: Piger kan vælge om de ønsker at spille i åben række eller i pigerække, hvilket skal vælges ved tilmeldingen. Præcisering af regler for tilmelding: Efter samråd med Dansk Skak Union ønsker arrangørerne at tilføje følgende omkring tilmelding. En spiller (både drenge og piger) kan i åben række U-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe. Piger kan i P-XX tilmelde sig i den række spillerens alder berettiger til, eller i en ældre aldersgruppe. Vinder spilleren den tilmeldte gruppe erhverves titlen Danmarksmester i den pågældende gruppe.
Grupperne: U08 og P08 - født i 2008 eller senere
Turneringsform:
Aldersgrupperne 08, 10 og 12 spiller 7 runder med 45 minutter til hele partiet plus 30 sekunder pr. træk. Hvis der ikke er seks spillere i en gruppe (Uxx eller Pxx), kan gruppen blive slået sammen med en anden gruppe. Normalt sker dette indenfor samme aldersgruppe, således at Pxx slås sammen med Uxx. Titler og præmier, jf. ovenstående, er uafhængige af om grupper spiller sammen eller hver for sig. Det er tilladt at komme op til 15 minutter for sent frem til partierne. Bemærk: Det er muligt for alle unge, herunder skoleskakspillere, der ikke er medlem af DSU, at spille med, forudsat de ikke tidligere har deltaget i en ratet DSU-turnering. Officiel åbning: Fredag d. 30. september 2016 kl. 18:15. Velkommen til U-DM i Køge 30. september – 2. oktober 2016.
Kontakt: Finn Stuhr koegeskak@gmail.com eller Erik Carlsen e-carlsen@oncable.dk |
|||
Periode | 2016-09-30 .. 2016-10-02 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Nej |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Finn Stuhr | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til DM i Skak for Ungdom 2016
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Gruppe U8 | 12 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P8 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe U10 | 32 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P10 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe U12 | 24 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P12 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe U14 | 26 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P14 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe U16 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P16 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe U18 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Gruppe P18 | 0 | 2016-09-30 | 2016-09-28 |
Totalt antal tilmeldte | 94 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101095855 | - | 1. Vitus Bondo Medhus | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1063 | 2016-09-17 | ||||
100104343 | - | 2. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen | GSF-Caïssa | 1000 | 2016-04-06 | ||||
100602575 | 1453947 | 3. John Christopher Højstrup Christensen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1305 | 1323 | 2016-01-23 | |||
101095626 | - | 4. Linus Roed Gundorf Jacobsen | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-12 | ||||
100104348 | - | 5. Oliver Wu | Nørrebro Skakklub | 1000 | 2016-09-24 | ||||
100802992 | - | 6. Sverre Erstad Jørgensen | Roskilde Skakklub | 1000 | 2016-08-28 | ||||
100104298 | - | 7. Valdemar Østergaard-Nielsen | Nørrebro Skakklub | 1000 | 2016-07-30 | ||||
101095902 | - | 8. Alice Zsigri Dyndgaard | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-20 | ||||
101095907 | - | 9. Augusta Bollmann | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-18 | ||||
101095908 | - | 10. Mallie Stage-Steffensen | Prøvemedlemmer | 800 | 2016-09-04 | ||||
101095520 | - | 11. Nanna Ehrenreich | Lyn & Hurtig prøvemedlemmer | 500 | 2016-09-16 | ||||
- | - | 12. Bye | - | 2016-09-29 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100901738 | 1457209 | 1. Marius Bøss Sørensen | Skive Skakklub | 1416 | 1455 | 2016-09-16 | |||
101095909 | - | 2. Abigail Riis Weersing | Prøvemedlemmer | 1354 | 1360 | 2016-08-02 | |||
101095257 | 1461613 | 3. Lukas Iskos | Nørrebro Skakklub | 1201 | 1198 | 2016-06-01 | |||
101095048 | 1454200 | 4. Ture Jungberg Nielsen | Aalborg Skakforening af 1889 | 1284 | 1503 | 2016-09-06 | |||
100104248 | 1458442 | 5. William Østergaard-Nielsen | Nørrebro Skakklub | 1215 | 2016-07-30 | ||||
100104139 | 1452797 | 6. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs | Amager Skakforening | 1059 | 2016-04-11 | ||||
100202374 | - | 7. Nikolaj Li | Køge Skakklub | 1000 | 2016-09-22 | ||||
100802925 | 1458060 | 8. Marius Møller Nyborg | Hillerød Skakklub | 1041 | 2016-09-26 | ||||
100301965 | - | 9. Elias Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1000 | 2016-08-28 | ||||
100104346 | - | 10. Aksel Schjeltved | Brøndby Skakklub | 1000 | 2016-09-07 | ||||
100104306 | - | 11. Anton Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1014 | 2016-01-30 | ||||
100104342 | - | 12. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen | GSF-Caïssa | 1000 | 2016-04-06 | ||||
100104290 | - | 13. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov | Brøndby Skakklub | 1000 | 2016-09-06 | ||||
100202339 | 1458370 | 14. Emil Bang | Køge Skakklub | 1000 | 2016-09-19 | ||||
100202278 | 1457942 | 15. Johannes F. Jensen | Præstø Skakklub | 1090 | 2016-03-04 | ||||
101095904 | - | 16. Konrad Volder | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-15 | ||||
100104307 | - | 17. Laurits Bønsvig Wehding | Amager Skakforening | 1000 | 2016-01-30 | ||||
100202392 | - | 18. Laurits Nielsen | Nykøbing F. Skakklub | 1000 | 2016-08-14 | ||||
100802943 | 1458272 | 19. Magni Cederholm | Frederikssund Skakklub | 1034 | 2016-01-13 | ||||
100104220 | 1457411 | 20. Malte Dreves Erikstrup | Caïssa Gladsaxe | 1000 | 2016-09-19 | ||||
100104216 | 1457349 | 21. Noah Wahlgreen | Nørrebro Skakklub | 1214 | 1286 | 2016-04-29 | |||
100202358 | 1461745 | 22. Parimalan Sriramajayam | Næstved Skakklub | 1000 | 1177 | 2016-06-09 | |||
101095906 | - | 23. Klara-Sofie Bollmann | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-18 | ||||
100104086 | 1457900 | 24. Nelli Zsigri Dyndgaard | Nørrebro Skakklub | 1000 | 2016-09-20 | ||||
100104339 | - | 25. Sara Kizilkaya | Brønshøj Skakforening | 1000 | 2016-09-14 | ||||
101095914 | - | 26. Isabella Silberg Brender | Prøvemedlemmer | 800 | 2016-09-12 | ||||
101095913 | - | 27. Jasmin Silberg Brender | Prøvemedlemmer | 800 | 2016-09-12 | ||||
101095911 | - | 28. Rasmus Whitehorn | Prøvemedlemmer | 800 | 1000 | 2016-09-19 | |||
100202363 | - | 29. Rune Ask Jakobsen | Maribo Skakklub | 933 | 2016-09-27 | ||||
101095910 | - | 30. Sebastian Williams | Prøvemedlemmer | 800 | 2016-09-27 | ||||
101095903 | - | 31. Andreas Lundahl | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-26 | ||||
- | - | 32. Bye | - | 2016-09-29 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100104150 | 1454153 | 1. Casper Liu | GSF-Caïssa | 1663 | 1686 | 2016-09-02 | |||
100202092 | 1447955 | 2. Oscar Koch-Müller | Præstø Skakklub | 1513 | 1616 | 2016-09-19 | |||
100104149 | 1452568 | 3. Nienke van den Brink | BMS Skak | 1575 | 1560 | 2016-09-03 | |||
100202329 | 1457535 | 4. Rasmus Emil Ryder Tønnesen | Køge Skakklub | 1473 | 1640 | 2016-09-03 | |||
100104090 | 1454188 | 5. Hannibal Valeur Jaques | Nørrebro Skakklub | 1477 | 1518 | 2016-08-09 | |||
101095138 | 1457292 | 6. Simon Ehrenreich | Skakklubben af 1968 | 1485 | 1596 | 2016-07-26 | |||
100301938 | 1461044 | 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1405 | 1340 | 2016-08-28 | |||
100103868 | 1451006 | 8. Kishichiro Kræmmer | Nørrebro Skakklub | 1347 | 1555 | 2016-09-13 | |||
100202293 | 1455818 | 9. Theo Stage-Steffensen | Køge Skakklub | 1351 | 1398 | 2016-08-31 | |||
102101041 | 1451103 | 10. Silas Høyerup | Caïssa Gladsaxe | 1311 | 1536 | 2016-09-21 | |||
100202101 | 1440071 | 11. William Ellegaard Christensen | Jyderup Skakklub | 1283 | 1426 | 2016-09-20 | |||
103111577 | 1454145 | 12. Tobias Brødsgaard | GSF-Caïssa | 1246 | 1576 | 2016-09-07 | |||
100301862 | 1450220 | 13. Jonathan Aagaard Hansen | Frem Skakklub | 1237 | 1248 | 2016-09-23 | |||
100602494 | 1454030 | 14. Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen | Skakklubben af 1968 | 1206 | 2016-09-19 | ||||
100104157 | 1455907 | 15. Ingrid Elmer Nielsen-Refs | Amager Skakforening | 1108 | 2016-04-11 | ||||
100701624 | 1453696 | 16. Silas Tram Lux | Skørping Skakklub | 1100 | 2016-09-20 | ||||
100301932 | 1452533 | 17. Mikkel Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1091 | 1345 | 2016-09-08 | |||
100202204 | 1452975 | 18. Villiam Vestergaard | Præstø Skakklub | 1071 | 2016-09-14 | ||||
100802913 | 1457454 | 19. Sigrid Erstad Jørgensen | Roskilde Skakklub | 1070 | 2016-08-28 | ||||
101095158 | 1455788 | 20. Ida Møller Christensen | Køge Skakklub | 1056 | 2016-09-21 | ||||
100104233 | 1455842 | 21. Hagbard Sejner | Amager Skakforening | 1000 | 2016-09-13 | ||||
101095905 | - | 22. Hjalte Laksafoss | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-09-16 | ||||
101095912 | - | 23. Josefine Lerbech Petersen | Prøvemedlemmer | 800 | 2016-09-08 | ||||
100104033 | 1455990 | 24. Signe Nielsen | BMS Skak | 1073 | 2016-09-27 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103773 | 1444816 | 1. Nicolai Kistrup | BMS Skak | 2027 | 2096 | 2016-09-18 | |||
103111054 | 1450760 | 2. Andreas Skovgaard | Nørrebro Skakklub | 1751 | 1852 | 2016-09-12 | |||
100802927 | 1452703 | 3. Mads Pasztor | BMS Skak | 1699 | 1738 | 2016-09-16 | |||
100602410 | 1444824 | 4. Filip Martin Kierulf Hou Holm | Nordre Skakklub | 1685 | 1760 | 2016-08-29 | |||
100202292 | 1455796 | 5. Sander Stage-Steffensen | Køge Skakklub | 1706 | 1752 | 2016-08-31 | |||
103111055 | 1450972 | 6. Emil Skovgaard | Nørrebro Skakklub | 1688 | 1690 | 2016-09-12 | |||
100802763 | 1448129 | 7. Markus Andreas Baadsgaard | Gribskov Skakklub | 1563 | 1651 | 2016-09-18 | |||
100901728 | 1452991 | 8. Laurits Gorm Dahl | Skive Skakklub | 1515 | 1474 | 2016-09-20 | |||
100103869 | 1450999 | 9. Sanshiro Kræmmer | Nørrebro Skakklub | 1459 | 1503 | 2016-09-13 | |||
100104327 | 1462318 | 10. Julio Guillermo Quiñones-Maletti | BMS Skak | 1414 | 1614 | 2016-09-26 | |||
100202091 | 1444808 | 11. Victor Koch-Müller | Præstø Skakklub | 1399 | 1524 | 2016-09-19 | |||
100103994 | 1444565 | 12. Donald Brinch | Greve Skakklub | 1398 | 2016-09-16 | ||||
100802894 | 1457063 | 13. Olav Erstad Jørgensen | Roskilde Skakklub | 1358 | 1542 | 2016-08-28 | |||
100104076 | 338200876 | 14. Alexander Trier | GSF-Caïssa | 1340 | 1414 | 2016-09-11 | |||
100901730 | 1456750 | 15. Signe Sofie Bøss Sørensen | Skive Skakklub | 1296 | 1363 | 2016-09-16 | |||
100202338 | 1458361 | 16. Nicolai Ryder Tønnesen | Køge Skakklub | 1269 | 1464 | 2016-09-03 | |||
100104074 | 1452282 | 17. Nikolaj Brødsgaard | GSF-Caïssa | 1231 | 1449 | 2016-09-07 | |||
100104191 | 1451162 | 18. Christian Vikkelsø | BMS Skak | 1224 | 2016-09-24 | ||||
100103983 | 1456016 | 19. Mikala Høyerup | Enkeltmedlem - Indland | 1170 | 1503 | 2016-09-20 | |||
100202262 | 1447890 | 20. Matthias Rasmussen | Maribo Skakklub | 1146 | 1338 | 2016-09-05 | |||
100802931 | 1454021 | 21. Micki Aron Christoffersen | Hillerød Skakklub | 1100 | 1232 | 2016-09-19 | |||
100103780 | 1444883 | 22. Benedicte Kistrup | BMS Skak | 1084 | 2016-09-18 | ||||
100104004 | 1457470 | 23. Lotte Zsigri Dyndgaard | Nørrebro Skakklub | 1032 | 2016-09-11 | ||||
100104245 | 1457608 | 24. Jonathan Hansen | Brønshøj Skakforening | 1000 | 2016-09-25 | ||||
100202387 | 1462652 | 25. Vahid Mohammed Jusufi | Køge Skakklub | 996 | 2016-09-06 | ||||
- | - | 26. Bye | - | 2016-09-29 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt |
---|