Arbejder ...

loading

ÅGP og UGP, Århus mesterskabet 2016  

Vis Gruppe : Parringer
C-gruppen Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
1378
6
½
2
0
3
½
4
1
5
1
333,351362
2Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
1536
5
1
1
1
6
1
3
½
4
1
14,21550
3Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
1458
4
1
5
1
1
½
2
½
6
1
423,81467
4Jacob Koreny Selbo
Skanderborg Skakklub
886
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
150,55906
5Jonathan Christensen
Skanderborg Skakklub
1074
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
061,51007
6Hani Haj Sassi
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1090
1
½
4
1
2
0
5
1
3
0
41,61131

Vinder af gruppe C og ÅRHUS MESTER 2016 blev FILIP HOLM fra Hinnerup Skoleskak

D-gruppen Direkte link
#NavnRating123456PoPlWeRn
1Jacob Kindt Nielsen
Kjellerup Skakklub
1279
11
1
2
½
4
½
8
0
6
1
7
1
433,91284
2Frederik Buttenschøn
Syddjurs Skakklub
1322
6
1
1
½
5
½
7
0
4
½
12
+
62,951302
3Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
1227
5
0
9
1
7
½
10
1
8
1
4
0
53,651220
4Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
1322
9
1
7
½
1
½
5
0
2
½
3
1
43,651315
5Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
1333
3
1
8
1
2
½
4
1
7
0
9
1
14,11351
6Kristoffer Emil Juul Kortsen
Syddjurs Skakklub
1123
2
0
11
1
9
0
12
+
1
0
10
0
2102,451058
7Jonathan Roed Gundorf Jacobsen
Frem Skakklub
1230
10
1
4
½
3
½
2
1
5
1
1
0
422,81284
8Benjamin Schriver
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
904
12
+
5
0
10
½
1
1
3
0
11
1
71994
9William Weilby Guss
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1034
4
0
3
0
6
1
11
1
12
+
5
0
391,451059
10Gustav Christiansen
Viby Skakklub
1006
7
0
12
+
8
½
3
0
11
1
6
1
81,91033
11Mathias Jensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1029
1
0
6
0
12
+
9
0
10
0
8
0
1112,25928
12Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
8
-
10
-
11
-
6
-
9
-
2
-
01201000

Vinder af gruppe D og ÅRHUS MESTER 2016 blev VALDEMAR MANDRUP fra Hornslet Skoleskak

E-gruppen Direkte link
#NavnRating12345678PoPlWeRn
1Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
1369
15
1
14
1
4
1
19
1
2
1
13
0
11
1
9
1
736,21405
2Marius Bøss Sørensen
Skive Skakklub
1355
5
1
11
1
13
1
3
1
1
0
9
1
19
1
4
1
715,951402
3Magnus Mols Kabell
Syddjurs Skakklub
1079
18
+
19
0
14
1
2
0
5
1
4
0
6
1
11
½
63,51079
4Elias Mols Kabell
Syddjurs Skakklub
1145
10
1
7
1
1
0
8
1
11
0
3
1
13
0
2
0
474,651116
5Carl Emil Richter Thyssen
Silkeborg Skakklub Af 1930
852
2
0
12
1
9
1
13
0
3
0
14
1
10
1
19
0
492,05940
6Marius Ladegaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1047
8
1
13
0
10
1
9
0
7
0
12
1
3
0
20
+
4103,951004
7Andreas B. Nielsen
Kjellerup Skakklub
949
17
1
4
0
8
0
14
1
6
1
19
0
20
+
13
0
4112,8958
8Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
880
6
0
20
+
7
1
4
0
15
0
17
1
9
0
10
1
4122,6898
9Aske Christiansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1098
19
0
17
1
5
0
6
1
10
1
2
0
8
1
1
0
484,21089
10Frida Christiansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
844
4
0
15
1
6
0
12
1
9
0
20
+
5
0
8
0
3142,25833
11Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1029
16
+
2
0
19
0
17
1
4
1
15
1
1
0
3
½
52,51074
12Elias Roed Gundorf Jacobsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1007
13
0
5
0
15
1
10
0
20
+
6
0
17
1
14
1
4134,3949
13Bastian Kehrer
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1139
12
1
6
1
2
0
5
1
19
1
1
1
4
1
7
1
7241319
14Niklas Lyngholm Knudsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
769
20
+
1
0
3
0
7
0
17
0
5
0
15
0
12
0
1171,65695
15Hjalte Breindal Kragh
Silkeborg Skakklub Af 1930
867
1
0
10
0
12
0
20
+
8
1
11
0
14
1
17
0
3152,7836
16Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
11
-
18
-
18
-
18
-
18
-
18
-
18
-
18
-
02001000
17Tobias Bastrup Jensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
930
7
0
9
0
20
+
11
0
14
1
8
0
12
0
15
1
3163,35869
18Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
3
-
16
-
16
-
16
-
16
-
16
-
16
-
16
-
01901000
19Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
1382
9
1
3
1
11
1
1
0
13
0
7
1
2
0
5
1
546,351321
20Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
14
-
8
-
17
-
15
-
12
-
10
-
7
-
6
-
01801000

Vinder af gruppe E og ÅRHUS MESTER 2016 blev MARIUS BØSS SØRENSEN fra Vestfejnds Skoleskak

F+N-gruppen Direkte link
#NavnRating12345678PoPlWeRn
1Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1070
5
1
4
1
9
0
11
1
3
1
2
1
8
1
16
1
726,251104
2Mathias Wallin
Skakklubben Rokaden
896
10
1
11
1
7
1
9
0
8
1
1
0
3
0
5
1
544,65912
3Anton Augustesen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
872
12
1
9
0
14
1
4
1
1
0
7
1
2
1
11
1
634,05960
4Alexander Schriver
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
796
15
1
1
0
13
1
3
0
11
0
10
1
6
1
9
0
493,75807
5Philip Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
658
1
0
15
1
11
0
7
1
13
1
8
1
9
0
2
0
472,45728
6Magnus Nørgaard Jørgensen
Kjellerup Skakklub
868
13
0
7
0
15
1
10
1
9
0
14
1
4
0
8
0
3125,1774
7Emil Juul Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
841
14
½
6
1
2
0
5
0
16
1
3
0
12
1
15
1
54,75830
8Lukas Bramstorp
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
660
9
0
12
1
16
1
14
1
2
0
5
0
1
0
6
1
482,25739
9John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1179
8
1
3
1
1
1
2
1
6
1
11
1
5
1
4
1
8171224
10Magnus Vest
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
642
2
0
16
0
12
½
6
0
15
0
4
0
13
0
14
0
½162,8539
11Malthe Stubkjær Høxbro
Silkeborg Skakklub Af 1930
750
16
1
2
0
5
1
1
0
4
1
9
0
14
1
3
0
463795
12David Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
761
3
0
8
0
10
½
15
1
14
0
16
0
7
0
13
½
2144,5649
13Oliver Hoffmann
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
606
6
1
14
0
4
0
16
½
5
0
15
0
10
1
12
½
3132,7620
14Minh Quang Hoekema
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
689
7
½
13
1
3
0
8
0
12
1
6
0
11
0
10
1
103,35696
15Peter Munk
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
689
4
0
5
0
6
0
12
0
10
1
13
1
16
0
7
0
2153,45624
16Halfdan Malmgren Asmild
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
741
11
0
10
1
8
0
13
½
7
0
12
1
15
1
1
0
113,95721

Grupperne F og N blev slået sammen p.gr.a. deltagerantallet.

Der kåres ingen Århus Mester i N-gruppen.

 

Vinder af gruppe F og ÅRHUS MESTER 2016 blev JOHN HØJSTRUP CHRISTENSEN, Midtjysk Skoleskak

 

 

Indbydelse

Turneringen er en del af Aarhus Skole Skaks grandprix serie (ÅGP) i sæsonen 2015-2016.
Turneringen tæller som også som Ungdoms Grand Prix (UGP) under DSU (Dansk Skak Union).


Turneringen spilles på Niels Ebbesen skolen i Skanderborg.

Tilmelding foretages hos din skoleskakleder.

Der spilles om titlen ÅRHUS MESTER 2016 i alle årgange/grupper.

Periode 2016-03-12 .. 2016-03-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.aarhusgrandprix.dk
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til ÅGP og UGP, Århus mesterskabet 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.aarhusgrandprix.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
C-gruppen 6 2016-03-12 2016-03-12
D-gruppen 12 2016-03-12 2016-03-12
E-gruppen 20 2016-03-12 2016-03-12
F+N-gruppen 16 2016-03-12 2016-03-12
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen C-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602457 1446070 1. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1378 1320 2016-03-20
100602410 1444824 2. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1536 1642 2016-03-20
100602544 1451502 3. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1458 1799 2016-03-20
101095196 1452452 4. Jacob Koreny Selbo Skanderborg Skakklub 886 2016-03-20
101095108 1452436 5. Jonathan Christensen Skanderborg Skakklub 1074 2016-03-20
100104322 - 6. Hani Haj Sassi Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1090 2016-03-20
Deltagere i gruppen D-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100901686 1457195 1. Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub 1279 2016-03-20
100602500 1449761 2. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1322 1549 2016-03-20
100901687 1452738 3. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1227 2016-03-20
100602551 1451685 4. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1322 2016-03-20
100602552 1451740 5. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1333 2016-03-20
100602591 1461389 6. Kristoffer Emil Juul Kortsen Syddjurs Skakklub 1123 2016-03-20
100301938 1461044 7. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen Frem Skakklub 1230 1319 2016-03-20
100104314 - 8. Benjamin Schriver Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 904 2016-03-20
100104309 - 9. William Weilby Guss Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1034 2016-03-20
100602589 1461427 10. Gustav Christiansen Viby Skakklub 1006 2016-03-20
101095517 - 11. Mathias Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1029 2016-03-20
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-20
Deltagere i gruppen E-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095138 1457292 1. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1369 2016-03-20
100901738 1457209 2. Marius Bøss Sørensen Skive Skakklub 1355 1335 2016-03-20
100602595 - 3. Magnus Mols Kabell Syddjurs Skakklub 1079 2016-03-20
100602594 - 4. Elias Mols Kabell Syddjurs Skakklub 1145 2016-03-20
100602574 1458248 5. Carl Emil Richter Thyssen Silkeborg Skakklub Af 1930 852 2016-03-20
101095507 - 6. Marius Ladegaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1047 2016-03-20
100901770 1459430 7. Andreas B. Nielsen Kjellerup Skakklub 949 2016-03-20
100602607 - 8. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 880 2016-03-20
101095377 - 9. Aske Christiansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1098 2016-03-20
101095376 - 10. Frida Christiansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 844 2016-03-20
100602402 1459945 11. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1029 2016-03-20
101095609 - 12. Elias Roed Gundorf Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1007 2016-03-20
101095664 - 13. Bastian Kehrer Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1139 2016-03-20
100104315 - 14. Niklas Lyngholm Knudsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 769 2016-03-20
100602606 - 15. Hjalte Breindal Kragh Silkeborg Skakklub Af 1930 867 2016-03-20
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-20
100602605 - 17. Tobias Bastrup Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 930 2016-03-20
- 18. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-20
101095048 1454200 19. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1382 1468 2016-03-20
- 20. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-22
Deltagere i gruppen F+N-gruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602596 - 1. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1070 2016-03-20
100602583 1457616 2. Mathias Wallin Skakklubben Rokaden 896 2016-03-20
101095379 - 3. Anton Augustesen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 872 2016-03-20
100104320 - 4. Alexander Schriver Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 796 2016-03-20
101095521 - 5. Philip Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 658 2016-03-20
100901778 - 6. Magnus Nørgaard Jørgensen Kjellerup Skakklub 868 2016-03-20
101095524 - 7. Emil Juul Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 841 2016-03-20
101095528 - 8. Lukas Bramstorp Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 660 2016-03-20
100602575 1453947 9. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1179 2016-03-20
101095530 - 10. Magnus Vest Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 642 2016-03-20
100602609 - 11. Malthe Stubkjær Høxbro Silkeborg Skakklub Af 1930 750 2016-03-20
101095652 - 12. David Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 761 2016-03-20
101095371 - 13. Oliver Hoffmann Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 606 2016-03-20
101095675 - 14. Minh Quang Hoekema Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 689 2016-03-20
101095622 - 15. Peter Munk Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 689 2016-03-20
101095628 - 16. Halfdan Malmgren Asmild Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 741 2016-03-20