Arbejder ...

loading

Aarhusmesterskabet 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22282252
6
0
2
0
3
½
4
½
5
0
162,521982,482222
2Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22042240
5
0
1
1
6
0
3
1
4
0
252,321982,372233
3Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22262271
4
½
5
1
1
½
2
0
6
1
322,4522372,632278
4IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23242342
3
½
6
½
5
½
1
½
2
1
333,2523193,202340
5Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21952189
2
1
3
0
4
½
6
0
1
1
42,222011,962200
6Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
22012238
1
1
4
½
2
1
5
1
3
0
12,2522312,362261

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21422210
6
0
2
1
3
½
4
1
5
½
332,421542,702216
2FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
21752220
5
1
1
0
6
0
3
0
4
0
162,721412,762185
3Jakob Kjær
Viby Skakklub
21572170
4
1
5
0
1
½
2
1
6
1
12,521772,342193
4Peter Grove
Skanderborg Skakklub
21262148
3
0
6
½
5
1
1
0
2
1
42,2521312,162155
5Claus Rossen
Viborg Skakklub
21532205
2
0
3
1
4
0
6
0
1
½
52,521332,642182
6WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21762174
1
1
4
½
2
1
5
1
3
0
22,721922,402196

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
19762005
6
0
2
0
3
½
4
1
5
½
25 - 62,7519542,741990
2Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
20692106
5
0
1
1
6
1
3
1
4
½
13,520693,532105
3Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18961837
4
1
5
½
1
½
2
0
6
½
32,119081,421880
4Bjarke Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
19351947
3
0
6
1
5
½
1
0
2
½
242,419232,271936
5Alexander Jessen
Herning Skakklub
19212003
2
1
3
½
4
½
6
½
1
½
322,319422,732008
6Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18731951
1
1
4
0
2
0
5
½
3
½
25 - 61,918762,311945

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18501911
6
0
2
½
3
0
4
½
5
½
42,818112,601889
2Allan Westenborg
Syddjurs Skakklub
18241886
5
0
1
½
6
0
3
0
4
0
½62,617612,401848
3Jesper Nielsen
Viby Skakklub
17681928
4
1
5
1
1
1
2
1
6
½
12,1518792,741998
4Jan Han Petersen
Skakklubben Rokaden
18561908
3
0
6
1
5
1
1
½
2
1
22,8518762,581926
5Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
17981869
2
1
3
0
4
0
6
0
1
½
52,417712,261854
6Lars Christiansen
Nordre Skakklub
17711889
1
1
4
0
2
1
5
1
3
½
32,1518222,421911

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
16961793
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
22,317022,671790
2Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
17431774
5
½
1
½
6
0
3
1
4
½
3 - 42,717372,511774
3Leif Nørholm Jensen
Nordre Skakklub
16961640
4
0
5
1
1
½
2
0
6
0
62,316721,461641
4Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16931793
3
1
6
0
5
½
1
½
2
½
3 - 42,316992,671790
5Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17581830
2
½
3
0
4
½
6
½
1
½
252,8517332,981791
6Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17281797
1
½
4
1
2
1
5
½
3
1
412,5517852,711823

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16611722
6
0
2
½
3
½
4
½
5
0
62,416342,231707
2Claus Nis Andersen
Skakklubben Rokaden
16741751
5
1
1
½
6
½
3
½
4
½
312,516892,471762
3Erik Carsten Pedersen
Skakklubben Rokaden
16721773
4
½
5
½
1
½
2
½
6
½
42,516722,641770
4Michael René Christensen
THY Skakklub
16781652
3
½
6
1
5
0
1
½
2
½
32,5516771,671669
5Kristen Hedelykke
Nordre Skakklub
16841807
2
0
3
½
4
1
6
0
1
1
52,5516832,941798
6Joen Lesner
Skakklubben af 1968
16811821
1
1
4
0
2
½
5
1
3
½
322,5516953,051819

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
15251581
6
0
2
1
3
0
4
1
5
½
22,415301,741571
2Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
15331585
5
1
1
0
6
0
3
1
4
½
32,4515351,781589
3Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
14971587
4
½
5
½
1
1
2
0
6
0
252,1514901,791575
4Jonas Herts Raun
Skakklubben af 1968
1518
3
½
6
½
5
½
1
0
2
½
242,35150201000
5Ole Sørensen
Aros Skakklub
15571719
2
0
3
½
4
½
6
0
1
½
62,6515052,691651
6Mikkel Ramsdal
Åbyhøj Skakklub
15921619
1
1
4
½
2
1
5
1
3
1
12,9516582,001699

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
13411290
6
0
2
½
3
0
4
1
5
0
6213190,931313
2Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
13981445
5
1
1
½
6
0
3
0
4
½
232,4513781,891447
3Torben Fogh
Viby Skakklub
1336
4
0
5
0
1
1
2
1
6
0
24 - 51,95133801000
4Christoffer Vinter
Frem Skakklub
14451604
3
1
6
0
5
1
1
0
2
½
22,8514292,891548
5Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
14801533
2
0
3
1
4
0
6
0
1
1
24 - 53,114312,451504
6Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
14201440
1
1
4
1
2
1
5
1
3
1
512,6515871,841526

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Sune Bang Ingemann
Roskilde Skakklub
1000
6
½
2
0
3
0
4
0
5
1
5 - 61,6599301000
2Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
1143
5
1
1
1
6
1
3
1
4
½
12,75125601000
3Finn Jensen
Grenå Skakklub
1213
4
1
5
1
1
1
2
0
6
1
423,3124501000
4Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
11121434
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
42,5106701434
5Sten Bo Andersen
Hadsten Skakklub
1195
2
0
3
0
4
1
6
½
1
0
5 - 63,15112101000
6John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
1
½
4
1
2
0
5
½
3
0
231,65101601000
Indbydelse

Chess House og skakklubberne i Aarhus inviterer til det åbne Aarhusmesterskab 2016.

Spillested
Rosenvangskolen, Rosenvangs Alle 49, 8260 Viby J. Se kort her, her eller her.
Spillestedet ligger på grænsen mellem de gamle Aarhusforstæder Viby og Højbjerg, tæt på motorvejen og ikke langt fra midtbyens faciliteter. Fra Banegårdspladsen kører bus 2A mod Holme til døren (se rutekort, stoppesteder, køreplan og kort over Banegårdspladsen). Bilister kan parkere ved skolen. Rygning er ikke tilladt på spillestedet. Brug af mobiltelefon er ikke tilladt under runderne.

Spilledage
Fredag den 19. februar kl. 19:00-24:00
Lørdag den 20. februar kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00
Søndag den 21. februar kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00

Grupper
Der spilles i 6 mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad. Turneringen ELO-rates i de grupper, hvor det er muligt.

Betænkningstid
40 træk på 2 timer, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet. Den højst tilladte forsinkelse er en time efter planlagt rundestart.

Indskud
Kr. 250 (gratis for GM, IM, WGM og WIM).

Tilmelding
Senest 17. februar via tilmeldingsfanen ovenfor. Indskud skal inden tilmeldingsfristen udløber overføres til Chess House's konto 2273-3484193486. Husk at angive navn.

Præmier
Øverste gruppe
1. præmie kr. 2000,- og titlen Aarhusmester samt en plads i næste års GM-gruppe, forudsat at man på det tidspunkt har mindst 2350 i ELO.
2. præmie kr. 1000,-

Øvrige grupper:
1. præmie kr. 700,-
2. præmie kr. 400,-

Ved ligestilling deles pengepræmier, mens øvrige præmier uddeles ved hjælp af korrektion.

GM-turnering
De sidste to runder af Chess House's GM-turnering afvikles på spillestedet, og det vil være muligt at følge med i en forhåbentlig spændende afslutning.

Kantine
Der er mulighed for at købe kaffe, te, øl, vand, brød, chokolade mv. Der kan betales med kontanter, og desuden med MobilePay før rundestart. Under runderne er brug af mobiltelefon forbudt.

Overnatning
Vi henviser til Cabinn Århus, der har følgende tilbud:

Economy enkelt: 471kr pr. nat
Economy dobbelt (køjeseng): 594kr pr. nat
Commodore enkelt: 567kr. per nat
Commodore dobbeltværelse (twin senge): 689kr pr. nat
Standard 4-sengsværelse: 903kr pr. nat
Morgenmad koster 75kr pr. person pr. dag.

Check ind: 15.00
Check ud: 11.00
Gæsterne skal selv bestille, garantere og betale.
100% fri annullering frem til d. 5. februar 2016.

Hvis man ønsker at benytte dette tilbud, skal der reserveres på https://www.cabinn.com/ inden den 5. februar 2016. Husk rabatkode "BLOCK 79604".

 

På gensyn til en weekend i Aarhus med masser af skak på programmet!

Periode 2016-02-19 .. 2016-02-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://chesshouse.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Aarhusmesterskabet 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://chesshouse.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2016-02-19 2016-02-17
Mester 2 6 2016-02-19 2016-02-17
Mester 3 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 1 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 2 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 3 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 4 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 5 6 2016-02-19 2016-02-17
Basis 6 6 2016-02-19 2016-02-17
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600595 1402889 1. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2228 2252 2016-02-02
100301633 1408801 2. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2204 2240 2016-02-10
100600616 1402528 3. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2226 2271 2016-02-12
100800086 1400673 4. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2324 2342 2016-02-10
100602129 1404792 5. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2195 2189 2016-02-12
100602099 1405098 6. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2201 2238 2016-01-12
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602240 1429221 1. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2142 2210 2016-01-26
100600717 1401033 2. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2175 2220 2015-12-22
100601131 1407546 3. Jakob Kjær Viby Skakklub 2157 2170 2016-02-12
100601689 1411101 4. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2126 2148 2015-12-11
100300084 1403222 5. Claus Rossen Viborg Skakklub 2153 2205 2016-02-06
100600339 1400720 6. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2176 2174 2016-02-05
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301049 1504258 1. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1976 2005 2016-02-16
100601670 1409476 2. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 2069 2106 2016-01-16
100602257 1436589 3. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1896 1837 2016-02-08
100602256 1436570 4. Bjarke Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1935 1947 2016-02-08
100901612 1437917 5. Alexander Jessen Herning Skakklub 1921 2003 2016-02-17
100200196 1408437 6. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1873 1951 2016-01-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601239 1438093 1. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1850 1911 2016-01-11
103101958 1422952 2. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1824 1886 2016-02-09
100602419 1441850 3. Jesper Nielsen Viby Skakklub 1768 1928 2016-02-07
103102835 1427121 4. Jan Han Petersen Skakklubben Rokaden 1856 1908 2015-12-17
100600759 1422006 5. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1798 1869 2015-12-15
100700429 1420526 6. Lars Christiansen Nordre Skakklub 1771 1889 2016-01-22
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900449 1419838 1. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1696 1793 2016-02-15
100602448 1444875 2. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1743 1774 2016-01-02
100600273 1419609 3. Leif Nørholm Jensen Nordre Skakklub 1696 1640 2015-12-10
100600624 1428446 4. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1693 1793 2015-12-15
100602544 1451502 5. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1758 1830 2016-01-14
100600285 1412302 6. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1728 1797 2015-12-21
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601235 1413449 1. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1661 1722 2016-01-12
100601032 1415735 2. Claus Nis Andersen Skakklubben Rokaden 1674 1751 2016-02-12
100602510 1449907 3. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1672 1773 2016-02-12
100901011 1415972 4. Michael René Christensen THY Skakklub 1678 1652 2016-02-15
100601205 1420950 5. Kristen Hedelykke Nordre Skakklub 1684 1807 2016-01-25
100901136 1444379 6. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1681 1821 2016-02-11
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602410 1444824 1. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1525 1581 2016-02-18
100601855 1419803 2. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1533 1585 2016-01-13
100602456 1449834 3. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1497 1587 2016-01-25
100501542 1419960 4. Jonas Herts Raun Skakklubben af 1968 1518 2016-02-11
100600028 1438549 5. Ole Sørensen Aros Skakklub 1557 1719 2016-02-10
100602368 1438484 6. Mikkel Ramsdal Åbyhøj Skakklub 1592 1619 2016-02-07
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602457 1446070 1. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1341 1290 2016-01-25
100602156 1444956 2. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1398 1445 2016-02-11
100601955 1420704 3. Torben Fogh Viby Skakklub 1336 2016-02-12
100501586 1449737 4. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1445 1604 2015-12-24
100600537 1421760 5. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1480 1533 2016-02-02
100601082 1420658 6. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1420 1440 2015-12-15
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802990 - 1. Sune Bang Ingemann Roskilde Skakklub 1000 2016-02-19
101095138 1457292 2. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1143 2016-02-09
100600811 1421140 3. Finn Jensen Grenå Skakklub 1213 2015-12-27
100600303 1422820 4. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1112 1434 2015-12-27
100600471 1420216 5. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1195 2015-12-29
100602575 1453947 6. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2016-01-21