Arbejder ...

loading

Sondex Cup - Kolding Bymesterskab 2016  

Vis Gruppe : Parringer
SONDEX CUP 2016 GM/IM gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1GM Allan Stig Rasmussen
Philidor
24902487
6
1
2
0
3
½
4
1
5
1
22,6524992,692495
2IM Nikolas Lubbe
24902490
5
1
1
1
6
1
3
½
4
½
41024902,712503
3IM Mikkel Djernæs Antonsen
Næstved Skakklub
24582469
4
0
5
1
1
½
2
½
6
½
42,424592,532469
4GM Boris Chatalbashev
25472547
3
1
6
½
5
1
1
0
2
½
33025473,172545
5IM Attila Gergacz
Springeren Kolding
24022381
2
0
3
0
4
0
6
½
1
0
½6024021,832368
6IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24262412
1
0
4
½
2
0
5
½
3
½
52,1524202,072406

SONDEX CUP 2015 GM/IM gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1GM Thorsten Michael Haub
23592359
6
0
2
1
3
½
4
½
5
½
4 - 5023592,532359
2FM Anders Livner
23402340
5
½
1
0
6
½
3
1
4
½
4 - 5023402,372343
3FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23682377
4
0
5
½
1
½
2
0
6
0
162,623362,682343
4IM John Arni Nilssen
Skanderborg Skakklub
23262300
3
1
6
½
5
½
1
½
2
½
31 - 3023262,042310
5IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
23732367
2
½
3
½
4
½
6
1
1
½
31 - 32,6523802,602371
6IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23842389
1
1
4
½
2
½
5
0
3
1
31 - 32,723902,782391

SONDEX CUP 2016 Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WGM Melanie Lubbe
22762276
6
½
2
0
3
½
4
½
5
0
5 - 6022762,272261
2FM Halvard Hagesather
22422242
5
0
1
1
6
0
3
1
4
½
3022421,992252
3Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22652273
4
½
5
0
1
½
2
0
6
1
242,422572,252268
4Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
23102425
3
½
6
1
5
½
1
½
2
½
322,7523153,462420
5FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23232351
2
1
3
1
4
½
6
1
1
1
12,923672,882383
6Kristian Seegert
Skanderborg Skakklub
22462262
1
½
4
0
2
1
5
0
3
0
5 - 62,2522312,152249

SONDEX CUP 2016 Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21882212
6
1
2
½
3
0
4
½
5
½
3 - 52,521882,502212
2Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21782216
5
1
1
½
6
0
3
1
4
0
3 - 52,421802,532215
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21862210
4
1
5
0
1
1
2
0
6
1
31 - 22,521962,472221
4FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
21712200
3
0
6
½
5
½
1
½
2
1
3 - 52,3521742,402202
5Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
22332250
2
0
3
1
4
½
6
1
1
½
31 - 22,922352,822254
6Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
21732186
1
0
4
½
2
1
5
0
3
0
62,3521562,282170

SONDEX CUP 2016 Mester 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rasmus Thøgersen
Skive Skakklub
21692165
6
1
2
½
3
1
4
½
5
1
412,622052,392197
2Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
21572166
5
0
1
½
6
0
3
0
4
½
162,521272,402138
3Claus Rossen
Viborg Skakklub
21532185
4
1
5
1
1
0
2
1
6
0
322,4521642,572194
4Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21622221
3
0
6
1
5
0
1
½
2
½
252,5521512,872204
5FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21582176
2
1
3
0
4
1
6
½
1
0
3 - 42,521582,492176
6Iver Poulsen
Esbjerg Skakforening
21542152
1
0
4
0
2
1
5
½
3
1
3 - 42,4521552,282156

SONDEX CUP 2016 Mester 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21252142
6
0
2
0
3
½
4
0
5
½
162,4520962,382114
2Torben Kyhl Sørensen
Skakklubben af 1968
21402162
5
½
1
1
6
½
3
1
4
1
41 - 22,621762,552191
3Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
21072168
4
0
5
½
1
½
2
0
6
½
52,320912,612124
4Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21422141
3
1
6
0
5
0
1
1
2
0
242,621302,382133
5Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
21342146
2
½
3
½
4
1
6
0
1
½
32,521342,432147
6Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21422173
1
1
4
1
2
½
5
1
3
½
41 - 22,621782,652200

SONDEX CUP 2016 Mester 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
20742054
6
½
2
1
3
½
4
½
5
½
31 - 22,420862,112072
2Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
21032109
5
1
1
0
6
0
3
½
4
½
25 - 62,6520902,582097
3Jesper Kjærgaard-Jensen
Haderslev Skakklub
20922170
4
1
5
0
1
½
2
½
6
½
3 - 42,5520913,072159
4Tavs Bjerre
Skanderborg Skakklub
20842096
3
0
6
1
5
½
1
½
2
½
3 - 42,520842,462097
5Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
20872080
2
0
3
1
4
½
6
1
1
½
31 - 22,520972,342093
6Allan Hye
Haderslev Skakklub
20692093
1
½
4
0
2
1
5
0
3
½
25 - 62,3520622,442084

SONDEX CUP 2016 Mester 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20262046
6
1
2
0
3
1
4
0
5
1
32 - 42,3520392,352072
2Alexander Jessen
Herning Skakklub
20411988
5
0
1
1
6
½
3
1
4
½
32 - 42,520511,882010
3Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20332067
4
0
5
½
1
0
2
0
6
0
½62,419932,522027
4Tobias Ilsøe Jensen
Frem Skakklub
20332064
3
1
6
0
5
½
1
1
2
½
32 - 42,420452,512074
5Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20662114
2
1
3
½
4
½
6
0
1
0
252,720522,922096
6Simon Pil Wilbrandt
Frem Skakklub
20662103
1
0
4
1
2
½
5
1
3
1
12,720822,822117

SONDEX CUP 2016 Mester 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
19981982
6
0
2
½
3
1
4
1
5
0
3 - 42,519982,331985
2 Jonas Hilwerda
19941994
5
1
1
½
6
½
3
½
4
0
3 - 4019942,431997
3Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
19811945
4
1
5
0
1
0
2
½
6
0
62,3519562,031934
4Tobias Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
19802017
3
0
6
1
5
1
1
0
2
1
322,3520002,622025
5Johnny Meier Harboe
Frem Skakklub
20182071
2
0
3
1
4
0
6
0
1
1
252,6520053,072050
6Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20182006
1
1
4
0
2
½
5
1
3
1
12,6520352,522026

SONDEX CUP 2016 Mester 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Ingemann Madsen
Springeren Kolding
19331930
6
1
2
½
3
1
4
½
5
½
12,519632,131957
2Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
19162023
5
1
1
½
6
0
3
0
4
1
3 - 42,3519212,912015
3Kim Burnæs
Springeren Kolding
19541984
4
0
5
0
1
0
2
1
6
½
62,6519202,591962
4WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19591992
3
1
6
1
5
0
1
½
2
0
3 - 42,719532,671989
5Henrik Andersen
Enkeltmedlem - Indland
19141959
2
0
3
1
4
1
6
½
1
½
322,319352,381971
6Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
19361952
1
0
4
0
2
1
5
½
3
½
252,519212,321939

SONDEX CUP 2016 Mester 9 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henning Brøgger Jensen
Fredericia Skakforening
19061971
6
0
2
0
3
½
4
1
5
0
5 - 62,618732,831944
2Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
19021962
5
1
1
1
6
1
3
½
4
½
412,5519592,772011
3Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
18931892
4
½
5
½
1
½
2
½
6
½
3 - 42,518932,171899
4Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
18731950
3
½
6
½
5
0
1
0
2
½
5 - 62,318492,651904
5Christian Karstensen
Tønder Skakklub
19101928
2
0
3
½
4
1
6
0
1
1
3 - 42,619072,471929
6Johnny Holler Johansen
Frem Skakklub
18911882
1
1
4
½
2
0
5
1
3
½
322,4519082,111900

SONDEX CUP 2016 Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
18631920
6
+
2
½
3
0
4
0
5
½
252,118302,241895
2Steven Jessen
Esbjerg Skakforening
18401864
5
½
1
½
6
+
3
1
4
½
1 - 21,918581,841890
3Karamtej Singh
Skakklubben K41
18401890
4
0
5
1
1
1
2
0
6
+
33 - 41,918432,041889
4Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
18581871
3
1
6
+
5
0
1
1
2
½
1 - 22,0518721,891883
5Jonas Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
18521885
2
½
3
0
4
1
6
+
1
½
33 - 4218521,991885
6Dorian Gutschenreiter
Bov Skakklub
18671809
1
-
4
-
2
-
5
-
3
-
060186701809

SONDEX CUP 2016 Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
18301903
6
½
2
½
3
1
4
1
5
½
12,718542,421905
2Jørgen Overgaard
Enkeltmedlem - Indland
17911800
5
½
1
½
6
1
3
½
4
½
322,418091,701816
3Guido Heinemann
Bov Skakklub
18021819
4
1
5
0
1
0
2
½
6
1
3 - 42,518021,841812
4Andreas Nørby Sørensen
Prøvemedlemmer
1800
3
0
6
½
5
1
1
0
2
½
252,45178701000
5Michael O. Marshall
Enkeltmedlem - Indland
18131843
2
½
3
1
4
0
6
½
1
½
3 - 42,618102,001853
6Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
17861848
1
½
4
½
2
0
5
½
3
0
62,3517612,041827

SONDEX CUP 2016 Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17731793
6
1
2
0
3
0
4
½
5
0
5 - 62,5517422,321777
2Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17411799
5
0
1
1
6
1
3
½
4
0
32,317472,381804
3 Stephan Millgramm
17761776
4
½
5
0
1
1
2
½
6
0
24017762,201772
4Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
17411835
3
½
6
½
5
1
1
½
2
1
22,317832,681851
5Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
17861829
2
1
3
1
4
0
6
1
1
1
412,6518372,621857
6Kris Klausen
Læseforeningens Skakklub
17731848
1
0
4
½
2
0
5
0
3
1
5 - 62,5517422,801822

SONDEX CUP 2016 Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Benjamin Isler
16991699
6
1
2
½
3
½
4
0
5
0
23 - 5016991,971700
2Adesh Easan
Fredericia Skakforening
16841722
5
½
1
½
6
0
3
0
4
1
23 - 52,316752,151716
3Kasper Skaarup
Skakklubben af 1968
17391794
4
1
5
½
1
½
2
1
6
1
412,817812,751844
4Jonathan Fredgaard
Viborg Skakklub
16921792
3
0
6
0
5
½
1
1
2
0
62,3516672,751742
5Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17381808
2
½
3
½
4
½
6
1
1
1
22,7517612,871821
6Markus Strange
Vordingborg Skakklub
16901763
1
0
4
1
2
1
5
0
3
0
23 - 52,3516802,511753

SONDEX CUP 2016 Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Allan Toftegaard Christensen
Aros Skakklub
16331711
6
0
2
1
3
1
4
1
5
1
412,317052,221747
2Jacob Bjørnskov
Skakklubben af 1968
16511793
5
1
1
0
6
1
3
1
4
½
22,516812,891817
3Erik Carsten Pedersen
Skakklubben Rokaden
16531760
4
1
5
½
1
0
2
0
6
½
24 - 52,516382,621748
4Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16681750
3
0
6
½
5
0
1
0
2
½
162,616202,531719
5Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16431749
2
0
3
½
4
1
6
½
1
0
24 - 52,416312,521739
6Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16761713
1
1
4
½
2
0
5
½
3
½
32,716702,221719

SONDEX CUP 2016 Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Tiziano Wul Micalizio
Springeren Kolding
15801641
6
0
2
0
3
1
4
1
5
½
3 - 42,515802,301649
2Donato Gutschenreiter
Bov Skakklub
16171776
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
512,817193,391840
3Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
15531662
4
½
5
0
1
0
2
0
6
0
½62,2514742,471583
4Svend Madsen
Esbjerg Skakforening
15651625
3
½
6
1
5
1
1
0
2
0
3 - 42,415702,171638
5Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
16271620
2
0
3
1
4
0
6
0
1
½
52,915782,121595
6Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15361672
1
1
4
0
2
0
5
1
3
1
322,1515742,551681

SONDEX CUP 2016 Basis 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
15301637
6
0
2
0
3
0
4
1
5
1
242,914902,851620
2Leif Kristoffersen
Middelfart Skakklub
14701655
5
1
1
1
6
½
3
½
4
1
41 - 22,415693,001695
3Jesper Falk Frederiksen
Skakklubben Evans
14821681
4
½
5
1
1
1
2
½
6
½
32,515273,201693
4Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
14641612
3
½
6
0
5
½
1
0
2
0
152,3514032,651579
5Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
14741425
2
0
3
0
4
½
6
0
1
0
½62,413891,241410
6Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
14861537
1
1
4
1
2
½
5
1
3
½
41 - 22,515762,061615

SONDEX CUP 2016 Basis 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Leo Starup
Skakklubben Rokaden
14471585
6
½
2
½
3
½
4
1
5
0
42,5514451,911587
2Karsten Mortensen
Enkeltmedlem - Indland
14081436
5
0
1
½
6
1
3
1
4
1
22,2514761,021495
3Benjamin Ebbesen
Kolding Skakklub
1447
4
0
5
0
1
½
2
0
6
+
52,1137501000
4Jacob Qazizada
Skakklubben af 1968
14471528
3
1
6
1
5
1
1
0
2
0
332,5514671,551546
5Henrik Jegbjerg Hansen
Randers Skakklub
14221860
2
1
3
1
4
0
6
+
1
1
411,9514722,631835
6Renny Stæhr Carlsen
Middelfart Skakklub
14551612
1
½
4
0
2
0
5
-
3
-
½61,614061,891556

SONDEX CUP 2016 Basis 9 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14021410
6
0
2
½
3
1
4
1
5
0
4 - 52,7513911,951421
2Lars Jensen
Viborg Skakklub
13731392
5
1
1
½
6
0
3
0
4
1
4 - 52,513731,791420
3Christoffer Vinter
Frem Skakklub
13771499
4
½
5
1
1
0
2
1
6
½
31 - 32,5513972,661513
4Janith Easan
Fredericia Skakforening
13501456
3
½
6
½
5
0
1
0
2
0
162,312922,301404
5Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
13391529
2
0
3
0
4
1
6
1
1
1
31 - 32,213752,891531
6Carsten Meyer
Fredericia Skakforening
13901595
1
1
4
½
2
1
5
0
3
½
31 - 32,6514063,411587

SONDEX CUP 2016 Basis 10 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
12481422
6
1
2
1
3
½
4
½
5
0
32 - 32,312801,451464
2Christian Anker Møller
Springeren Kolding
13131490
5
0
1
0
6
½
3
1
4
½
252,8512751,811474
3Karl Rasmussen
Springeren Kolding
13020
4
1
5
0
1
½
2
0
6
1
42,75129100
4Caterina Wul Micalizio
Springeren Kolding
12631377
3
0
6
1
5
1
1
½
2
½
32 - 32,4512881,211409
5Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
1187
2
1
3
1
4
0
6
1
1
1
411,8134001000
6Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
13131438
1
0
4
0
2
½
5
0
3
0
½62,8512071,531397

SONDEX CUP 2016 Monrad Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jan N. Thybo
Morsø Skakklub
11261371
2
1
4
0
10
0
8
1
5
0
25 - 72,910860,451382
2John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
10321410
1
0
10
0
8
1
3
1
7
1
33 - 42,310641,271399
3Lene Wul
Springeren Kolding
10271246
4
0
6
+
7
0
2
0
8
1
25 - 72,19780,281235
4Thomas Andersen
Frederikssund Skakklub
1000
3
1
1
1
5
0
7
1
10
0
33 - 41,85105901000
5Martin Møller
Vojens Skakklub
1184
6
+
7
1
4
1
10
½
1
1
1 - 22,65122201000
6Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000
5
-
3
-
   09 - 100100001000
7Oskar Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
1000
8
1
5
0
3
1
4
0
2
0
25 - 72,299101000
8Kamilla Mætzke
Viborg Skakklub
1000
7
0
9
1
2
0
1
0
3
0
182,2594401000
9Sune Bang Ingemann
Roskilde Skakklub
1000
10
0
8
0
   09 - 100,896401000
10Torben Pold Jensen
Nr. Snede Skakklub
1132
9
1
2
1
1
1
5
½
4
1
1 - 22,95122701000
Indbydelse

 

Springeren indbyder til 5 runders koordineret turnering

 

Spillested:
Kolding Uddannelse Center Ågade 27, 6000 Kolding.

Turneringen afholdes i hyggeligt miljø ved åen. 
Ekstra god plads til alle spillere.
Handicapvenlige lokaler
Spillestedet ligger 10 minutters gang fra Kolding banegård.
Der er gratis parkering ved spillestedet.

Spilledage/tidspunkt:
Fredag den 8.april kl. 19:00-24:00
Lørdag den 9.april kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00
Søndag den 10.april kl. 10:00-15:00 og 16:00-21:00

Grupper:
Der spilles i 6 mandsgrupper sidste gruppe evt.som monrad.

Betænkningstid:
40 træk 2 timer, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet. Mødetid senest 1 time efter rundens start.
Bemærk §3.5.7 G4 (færdigspil) er ikke gældende for denne turnering.

NB. Øverste gruppe kan der ikke aftales remis før efter træk 25, heller ikke ved trækgentagelse,dette pga live transmission.

 

Indskud:
Kr. 250,- indbetales til Spar Nord 9277-4579858139 senest 1. april 2016. Ved senere betaling tillægges kr.50,00

Max.144 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig!

 

Præmier:
Øverste gruppe
1 . præmie kr. 3.000,-  vandrepokal og titlen Kolding  Bymester. 
2. præmie kr. 1500,-

Øvrige grupper: 1. præmie kr. 700,- 2.præmie kr. 400,-

NB:Vinder af næstbedste gruppe har ret til at spille i gruppe 1 næste år.

 

Turneringen er ELO ratet.

Gratis deltagelse for GM og IM og gratis overnatning og der er på centralt beliggende Hotel for de første 12 GM/IM'er

Gratis overnatning til de første 20 spillere der ønsker overnatning, på Danhostel  i 5 sengs værelser, 20 min. gang fra spillestedet.

Tilmelding direkte til underregnede, hvis der ønskes gratis overnatning.

Gode og billige overnatningsmuligheder nær spillestedet, se links på vores hjemmeside www.Skakklubbenspringeren.dk

Rygning og mobilforbud på spillestedet.

Kantine: 
Dejlig buffet, Kaffe, vand, øl, brød m.m.

Tilmelding med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnr.
Senest den 1.april 2016 til Michael Jakobsen tlf. 4014 4466 e-mail formandspringeren@gmail.com
Du kan også benytte online tilmelding på www.skakklubbenspringeren.dk eller via DSU's turneringssystem

Periode 2016-04-08 .. 2016-04-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Sondex Cup - Kolding Bymesterskab 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
SONDEX CUP 2016 GM/IM gruppe 1 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2015 GM/IM gruppe 2 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 1 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 2 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 3 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 4 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 5 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 6 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 7 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 8 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Mester 9 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 1 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 2 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 3 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 4 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 5 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 6 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 7 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 8 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 9 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Basis 10 6 2016-04-08 2016-04-05
SONDEX CUP 2016 Monrad 10 2016-04-08 2016-04-05
Totalt antal tilmeldte 136
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 GM/IM gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700431 1406000 1. GM Allan Stig Rasmussen Philidor 2490 2487 2016-04-03
4694031 2. IM Nikolas Lubbe 2490 2490 2016-03-01
100801531 1401378 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen Næstved Skakklub 2458 2469 2016-02-16
2900440 4. GM Boris Chatalbashev 2547 2547 2016-03-14
100501733 730157 5. IM Attila Gergacz Springeren Kolding 2402 2381 2015-12-15
100601031 1404210 6. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2426 2412 2015-12-29
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2015 GM/IM gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
4610776 1. GM Thorsten Michael Haub 2359 2359 2015-12-29
1704150 2. FM Anders Livner 2340 2340 2016-01-03
100400392 1404067 3. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2368 2377 2016-03-11
100101739 7200137 4. IM John Arni Nilssen Skanderborg Skakklub 2326 2300 2016-03-16
100801081 1404180 5. IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2373 2367 2016-03-08
100700286 1400142 6. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2384 2389 2016-01-11
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
4690745 1. WGM Melanie Lubbe 2276 2276 2016-03-01
1501755 2. FM Halvard Hagesather 2242 2242 2015-12-22
100600616 1402528 3. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2265 2273 2016-02-04
103110502 1444948 4. Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2310 2425 2016-01-20
100800222 1402765 5. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2323 2351 2016-03-17
100602099 1405098 6. Kristian Seegert Skanderborg Skakklub 2246 2262 2016-03-11
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600339 1400720 1. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2188 2212 2016-02-16
100103177 1413848 2. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2178 2216 2016-01-12
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2186 2210 2016-03-05
100600717 1401033 4. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2171 2200 2016-02-14
100800259 1406671 5. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2233 2250 2016-02-16
100301633 1408801 6. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2173 2186 2016-02-01
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901527 1431412 1. Rasmus Thøgersen Skive Skakklub 2169 2165 2016-01-03
103101805 1401297 2. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2157 2166 2016-02-01
100300084 1403222 3. Claus Rossen Viborg Skakklub 2153 2185 2016-02-23
100602240 1429221 4. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2162 2221 2016-01-08
100602308 1440640 5. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2158 2176 2016-01-15
100500117 1405110 6. Iver Poulsen Esbjerg Skakforening 2154 2152 2016-02-14
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101578 1402706 1. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2125 2142 2016-03-05
100600781 1412248 2. Torben Kyhl Sørensen Skakklubben af 1968 2140 2162 2016-03-25
103110001 1437747 3. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2107 2168 2016-02-14
100300692 1408402 4. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2142 2141 2016-01-07
100300634 1403656 5. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2134 2146 2016-01-17
100600963 1401513 6. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2142 2173 2016-02-27
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600613 1401637 1. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2074 2054 2016-01-11
100500063 1407287 2. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2103 2109 2015-12-30
100400959 1406990 3. Jesper Kjærgaard-Jensen Haderslev Skakklub 2092 2170 2016-02-15
100600598 1412329 4. Tavs Bjerre Skanderborg Skakklub 2084 2096 2016-01-20
100300623 1403273 5. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2087 2080 2016-03-19
100400286 1410067 6. Allan Hye Haderslev Skakklub 2069 2093 2016-03-09
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602311 1440489 1. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2026 2046 2016-02-28
100901612 1437917 2. Alexander Jessen Herning Skakklub 2041 1988 2016-01-10
100900241 1406086 3. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2033 2067 2016-03-10
100301800 1437127 4. Tobias Ilsøe Jensen Frem Skakklub 2033 2064 2016-01-03
100701396 1411918 5. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2066 2114 2016-03-09
100301708 1436988 6. Simon Pil Wilbrandt Frem Skakklub 2066 2103 2016-01-03
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301049 1504258 1. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1998 1982 2016-01-12
1046713 2. Jonas Hilwerda 1994 1994 2016-02-16
100500692 1409859 3. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1981 1945 2015-12-15
100700293 1408569 4. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1980 2017 2016-03-06
100400427 1408003 5. Johnny Meier Harboe Frem Skakklub 2018 2071 2016-02-01
100600267 1417320 6. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2018 2006 2016-02-23
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700569 1434993 1. Jens Ingemann Madsen Springeren Kolding 1933 1930 2016-01-04
100900189 1406892 2. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1916 2023 2016-03-19
100500765 1418483 3. Kim Burnæs Springeren Kolding 1954 1984 2016-01-12
100301109 1409344 4. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1959 1992 2016-01-12
100800535 1407392 5. Henrik Andersen Enkeltmedlem - Indland 1914 1959 2016-02-19
100901673 1441299 6. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 1936 1952 2016-02-01
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Mester 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700821 1416413 1. Henning Brøgger Jensen Fredericia Skakforening 1906 1971 2016-01-22
100602257 1436589 2. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1902 1962 2016-01-03
100701623 1444972 3. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1893 1892 2016-01-03
100400059 1454749 4. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1873 1950 2016-03-17
100701482 1416553 5. Christian Karstensen Tønder Skakklub 1910 1928 2016-02-18
100300078 1405551 6. Johnny Holler Johansen Frem Skakklub 1891 1882 2016-01-15
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100817 1403800 1. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1863 1920 2016-02-23
100501732 1445383 2. Steven Jessen Esbjerg Skakforening 1840 1864 2016-03-16
100104109 1447920 3. Karamtej Singh Skakklubben K41 1840 1890 2016-02-03
100501735 12802760 4. Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1858 1871 2016-03-15
100501265 1446916 5. Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1852 1885 2016-03-26
100401619 12956996 6. Dorian Gutschenreiter Bov Skakklub 1867 1809 2015-12-19
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601239 1438093 1. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1830 1903 2016-01-03
100602448 1444875 2. Jørgen Overgaard Enkeltmedlem - Indland 1791 1800 2016-01-08
100401598 24658359 3. Guido Heinemann Bov Skakklub 1802 1819 2015-12-19
101095712 - 4. Andreas Nørby Sørensen Prøvemedlemmer 1800 2016-03-20
100100842 1409956 5. Michael O. Marshall Enkeltmedlem - Indland 1813 1843 2016-03-25
100400304 1419358 6. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1786 1848 2016-02-22
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100732 1505823 1. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1773 1793 2016-03-27
100602544 1451502 2. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1741 1799 2016-01-14
24672084 3. Stephan Millgramm 1776 1776 2015-12-19
100200288 1428403 4. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1741 1835 2016-02-02
100500481 1506021 5. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1786 1829 2016-01-02
100801545 1445570 6. Kris Klausen Læseforeningens Skakklub 1773 1848 2016-03-08
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
12975478 1. Benjamin Isler 1699 1699 2015-12-19
100501746 1448552 2. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1684 1722 2016-01-03
100602425 1446045 3. Kasper Skaarup Skakklubben af 1968 1739 1794 2016-02-26
100501256 1461052 4. Jonathan Fredgaard Viborg Skakklub 1692 1792 2016-03-04
100600285 1412302 5. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1738 1808 2016-04-01
100202124 1440217 6. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1690 1763 2016-02-10
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700196 1440373 1. Allan Toftegaard Christensen Aros Skakklub 1633 1711 2015-12-13
100602431 1445820 2. Jacob Bjørnskov Skakklubben af 1968 1651 1793 2016-02-17
100602510 1449907 3. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1653 1760 2016-02-24
100100016 1411098 4. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1668 1750 2016-01-22
100301879 1447009 5. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1643 1749 2015-12-18
100600405 1429183 6. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1676 1713 2016-02-18
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103111060 1447823 1. Tiziano Wul Micalizio Springeren Kolding 1580 1641 2016-02-03
100401643 12975540 2. Donato Gutschenreiter Bov Skakklub 1617 1776 2015-12-19
103110503 1444859 3. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1553 1662 2016-03-17
100500970 1419846 4. Svend Madsen Esbjerg Skakforening 1565 1625 2016-01-24
103111288 1446894 5. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1627 1620 2016-01-02
100700690 1413856 6. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1536 1672 2016-03-01
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602426 1445987 1. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1530 1637 2016-02-23
100301747 1443380 2. Leif Kristoffersen Middelfart Skakklub 1470 1655 2016-02-14
101200004 1460781 3. Jesper Falk Frederiksen Skakklubben Evans 1482 1681 2016-03-05
103111506 1447130 4. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1464 1612 2016-01-19
100501726 1446851 5. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1474 1425 2016-01-11
100602456 1449834 6. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1486 1537 2016-03-26
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600833 1422669 1. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1447 1585 2016-01-09
100501427 1452746 2. Karsten Mortensen Enkeltmedlem - Indland 1408 1436 2016-01-09
101200012 1461451 3. Benjamin Ebbesen Kolding Skakklub 1447 2016-03-17
100602424 1446037 4. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1447 1528 2016-02-24
100501598 1419790 5. Henrik Jegbjerg Hansen Randers Skakklub 1422 1860 2016-03-21
100301013 1442848 6. Renny Stæhr Carlsen Middelfart Skakklub 1455 1612 2016-02-24
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1402 1410 2016-01-14
100901773 1453378 2. Lars Jensen Viborg Skakklub 1373 1392 2016-03-04
100501586 1449737 3. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1377 1499 2015-12-24
100501747 1448560 4. Janith Easan Fredericia Skakforening 1350 1456 2016-01-03
100900771 1413201 5. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1339 1529 2015-12-19
100500417 1444638 6. Carsten Meyer Fredericia Skakforening 1390 1595 2016-01-05
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Basis 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202123 1440039 1. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1248 1422 2016-02-10
100500691 1444620 2. Christian Anker Møller Springeren Kolding 1313 1490 2016-02-24
100501737 1449524 3. Karl Rasmussen Springeren Kolding 1302 0 2015-12-18
103111059 1444930 4. Caterina Wul Micalizio Springeren Kolding 1263 1377 2016-02-03
100601964 1461648 5. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1187 2016-03-11
100100277 1450492 6. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1313 1438 2016-01-20
Deltagere i gruppen SONDEX CUP 2016 Monrad
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901647 1438824 1. Jan N. Thybo Morsø Skakklub 1126 1371 2016-02-01
100602575 1453947 2. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1032 1410 2016-01-27
102101024 1452673 3. Lene Wul Springeren Kolding 1027 1246 2016-03-26
100802120 1424610 4. Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1000 2016-03-14
100401642 1457020 5. Martin Møller Vojens Skakklub 1184 2016-01-19
- 6. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-04-07
100701748 1462288 7. Oskar Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1000 2016-03-06
100901780 - 8. Kamilla Mætzke Viborg Skakklub 1000 2016-03-04
100802990 1461990 9. Sune Bang Ingemann Roskilde Skakklub 1000 2016-03-04
101095113 1461656 10. Torben Pold Jensen Nr. Snede Skakklub 1132 2016-02-08