loading
Arbejder ...

Nørresundby Basisturnering Forår 2016

Vis Gruppe : ParringerPGN
Basis 1 forår 16 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
17841899
8
0
2
0
3
0
4
½
5
0
6
½
7
1
273,717333,161856
2Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18431894
7
½
1
1
8
0
3
½
4
½
5
½
6
1
444,318343,091902
3Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18281937
6
1
7
0
1
1
2
½
8
½
4
1
5
1
534,1518543,511967
4Kewin Birk Pedersen
Nørresundby Skakklub
16281782
5
½
6
½
7
0
1
½
2
½
3
0
8
0
282,0516272,041780
5Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17231898
4
½
8
½
6
0
7
0
1
1
2
½
3
0
53,0517073,151872
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17261862
3
0
4
½
5
1
8
½
7
0
1
½
2
0
63,0517102,801856
7Steven Vestergaard
Brønderslev Skakklub
17840
2
½
3
1
4
1
5
1
6
1
8
½
1
0
513,7182301000
8Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18231909
1
1
5
½
2
1
6
½
3
½
7
½
4
1
524,118503,251934

Basis 2 forår 16 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17221917
2
0
12
-
     0120,95169401917
2Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12381472
1
1
4
1
10
0
11
0
3
1
6
0
7
0
382,412652,141466
3Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10911350
4
0
6
0
7
1
9
1
2
0
11
1
8
0
36 - 71,6511071,721361
4Mike Wedenfeld
Nørresundby Skakklub
11561479
3
1
2
0
8
0
7
1
9
0
5
0
6
0
292,4511363,301427
5Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13351471
6
½
11
0
9
1
8
0
7
1
4
1
10
0
52,9513602,181524
6Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15141736
5
½
3
1
11
1
10
½
8
1
2
1
4
1
614,815684,571755
7Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
10431331
8
0
9
0
3
0
4
0
5
0
10
0
2
1
1101,4510231,791299
8Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12621490
7
1
10
0
4
1
5
1
6
0
9
1
3
1
53313752,381555
9Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15631676
10
0
7
1
5
0
3
0
4
1
8
0
11
1
36 - 74,9514304,011636
10Anders Hedegård Sørensen
Nørresundby Skakklub
16000
9
1
8
1
2
1
6
½
11
0
7
1
5
1
25,05161401000
11Ole Skadborg Villadsen
Nørresundby Skakklub
17231816
12
1
5
1
6
0
2
1
10
1
3
0
9
0
443,317141,781820
12Bye
11
0
1
-
     011
Indbydelse

Basisturnering:
Turneringen afvikles som to turneringer (efterår og forår).
Deltagerne indplaceres i klasser á 8 spillere, dog med mulighed for afvigelser i nederste klasse alt efter antallet af tilmeldte spillere. Klasseinddelingen sker efter DSU-rating, som den er kendt af turneringslederen ved anmeldelsesfristens udløb med den undtagelse, at klassevindere (efterår eller forår) har ret, men ikke pligt, til at spille en klasse højere end i den seneste turnering.
I efterårsturneringen trækkes der lod om startpladserne. Såfremt spillere, der har mødt hinanden i efterårets turnering, skal mødes igen i forårsturneringen, skal mødet i forårsturneringen være med omvendte farver i forhold til partiet fra efterårsturneringen.
Der spilles syv runder i hver turnering. Den nederste gruppe kan være en Monrad-gruppe eller en mindre gruppe med dobbelt runde, og der kan i påkommende tilfælde og i nødvendigt omfang bortses fra reglen om skiftende farver i efterårets og forårets turnering.
Efterårets og forårets turneringer har hver sin præmiepulje, og præmieuddelingen sker efter turneringernes afslutning.

I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.

Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.

I en Monrad-gruppe vil planlægningen af næste runde ske senest dagen efter planlagt spilledato.
Evt. ikke afviklede partier vil indgå i planlægningen af næste runde med resultatet 1-0, såfremt forventet score for partiet er over 0,70 ellers med ½-½.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.                  

Tilmelding:

Senest fredag den 1. januar 2016
via Internet på enpassant.dk, liste i klubben eller tlf. 29 93 85 48 til turneringslederen.

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

 

Spilledatoer:

Basis forår: 7/1 – 21/1 – 11/2 – 25/2 – 10/3 – 31/3 – 7/4 2016
Urene startes kl. 19.00

 

Betænkningstid:

1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 15 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

 Basisturnering: 130 kr.
inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU, dog 100/80 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
(se præmiergrupper)
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Turneringsleder:

Per Grevlund, Nørresundby – tlf. 29 93 85 48

Turneringskomite:

Jens Riis, Sæby
Bjarne Sønderstrup, Aalborg
Svend Pedersen, Nørresundby

 

Periode 2016-01-07 .. 2016-04-07
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://klub1516.klubtur.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Per Grevlund
Dommere

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Basisturnering Forår 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://klub1516.klubtur.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Basis 1 forår 16 8 2016-01-07 2016-01-01
Basis 2 forår 16 12 2016-01-07 2016-01-01
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Basis 1 forår 16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700644 1441345 1. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1784 1899 2016-01-02
100700648 1417037 2. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1843 1894 2016-01-02
100700382 1419005 3. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1828 1937 2016-01-02
100701134 1447351 4. Kewin Birk Pedersen Nørresundby Skakklub 1628 1782 2016-01-02
100701708 1461176 5. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1723 1898 2016-01-02
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1726 1862 2016-01-02
100701587 1439910 7. Steven Vestergaard Brønderslev Skakklub 1784 2016-01-02
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1823 1909 2016-01-02
Deltagere i gruppen Basis 2 forår 16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700384 1428373 1. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1722 1917 2016-01-02
101095193 1453521 2. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1238 1472 2016-01-02
100201715 1409700 3. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1091 1350 2016-01-02
100701719 1461354 4. Mike Wedenfeld Nørresundby Skakklub 1156 1479 2016-01-02
100700724 1451480 5. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1335 1471 2016-01-02
100701660 1447262 6. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1514 1736 2016-01-02
100701127 1409115 7. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1043 1331 2016-01-02
100700523 1435159 8. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1262 1490 2016-01-02
100700690 1413856 9. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1563 1676 2016-01-02
100701740 - 10. Anders Hedegård Sørensen Nørresundby Skakklub 1600 2016-01-02
100900347 1431536 11. Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1723 1816 2016-01-02
- - 12. Bye - 2016-01-02