Arbejder ...

loading

Copenhagen Chess Challenge 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Copenhagen Chess Challenge 2016 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1GM Adrien Demuth
25352550
31
16
14
20
11
12
13
3
6
302535
2GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
25072504
32
15
17
27
4
3
14
13
12
26,452508
3GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24932493
33
18
10
8
6
2
4
1
24
102493
4GM Henrik Danielsen
BMS Skak
24802480
34
17
25
15
2
8
3
6
13
6662480
5GM Daniel Semcesen
Skanderborg Skakklub
24542454
35
20
12
16
28
14
6
22
10
1102454
6IM Nicolai Getz
24072408
36
19
9
12
3
13
5
4
1
402407
7GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23942393
37
22
16
30
14
11
40
24
18
56,42396
8FM Fabian Englert
23652391
38
21
13
3
12
4
27
17
14
1002365
9IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23902389
40
26
6
31
33
22
24
18
48
5226,72356
10FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23362377
41
23
3
13
34
27
22
20
5
145,42338
11GM Thorsten Michael Haub
23642359
42
28
22
14
1
7
17
12
25
51802364
12FM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
23552358
43
29
5
6
8
1
21
11
2
94,62373
13FM Martin Haubro
BMS Skak
23332345
44
30
8
10
16
6
1
2
4
674,32367
14FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23302341
45
56
1
11
7
5
2
31
8
684,752355
15FM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
23252327
46
2
28
4
31
40
32
26
22
135,72321
16FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23132303
47
1
7
5
13
32
34
30
27
51952313
17IM John Arni Nilssen
Skanderborg Skakklub
23262300
48
4
2
29
25
31
11
8
33
52002326
18FM Anastasios Tsiolakidis
22882288
49
3
27
45
37
36
29
9
7
1502288
19 Anders Gjerdrum Hagen
22602262
50
6
33
39
40
48
31
53
32
44002260
20IM Petter Haugli
22452259
51
5
34
1
43
37
30
10
35
3102245
21Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
22352250
53
8
40
33
55
39
12
44
29
28 - 295,752210
22FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
21902232
54
7
11
32
36
9
10
5
15
123,62228
23FM Petter Stigar
22372229
55
10
42
40
39
44
35
37
30
3202237
24Henrik Andreasen
Skakklubben K41
22052227
56
45
36
41
27
25
9
7
3
1602205
25FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21962210
57
59
4
42
17
24
44
40
11
5235,22192
26Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21942209
58
9
39
36
41
38
43
15
37
5275,62182
27Dennis Jørgensen
Skakforeningen ØBRO
21792201
59
57
18
2
24
10
8
39
16
5214,352192
28Christian Altenburg Eriksson
Tåstrup Skakforening
21742195
60
11
15
58
5
43
38
35
40
345,052163
29Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21852194
61
12
50
17
44
33
18
45
21
175,22191
30FM John Filip Rendboe
Århus Skakklub/Skolerne
21532179
62
13
43
7
38
58
20
16
23
5264,62161
31FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21582176
1
49
56
9
15
17
19
14
34
28 - 293,652175
32Can Kabadayi
21652174
2
44
55
22
53
16
15
50
19
52402165
33 Aref Vasli
21642164
3
51
19
21
9
29
49
38
17
52502164
34FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21812160
4
46
20
48
10
50
16
55
31
4384,952162
35Michael E. Vesterli
BMS Skak
21042138
5
54
58
 
51
42
23
28
20
354,22110
36Lars Laustsen
Sjælsø Skakklub
21072128
6
48
24
26
22
18
45
57
44
4364,42099
37WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
20882127
7
58
51
54
18
20
46
23
26
4424,452079
38WFM Camille De Seroux
21292125
8
50
59
46
30
26
28
33
55
43902129
39Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20522114 
53
26
19
23
21
58
27
47
333,62070
40 Svein Rishovd
21212103
9
60
21
23
19
15
7
25
28
3002121
41Ib Skovgaard
BMS Skak
19452050
10
55
57
24
26
53
59
51
46
584,251893
42Nicolai Kistrup
BMS Skak
20072033
11
62
23
25
58
35
51
49
52
4454,551994
43 Jan Slettebo
20302030
12
61
30
50
20
28
26
48
53
4802030
44 Ulf Karlsson
20452026
13
32
54
61
29
23
25
21
36
43702045
45Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19751996
14
24
52
18
49
62
36
29
58
4413,951977
46Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19331979
15
34
60
38
54
49
37
58
41
4464,151929
47Julius Mølvig
Roskilde Skakklub
20081971
16
  
52
62
55
53
59
39
51 - 524,41985
48William Hørup Philipsen
BMS Skak
19701970
17
36
62
34
56
19
54
43
9
4443,61982
49Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19131961
18
31
53
57
45
46
33
42
56
493,71907
50Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
18851957
19
38
29
43
61
34
56
32
57
3553,151881
51FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
19421956
20
33
37
60
35
56
42
41
61
2604,31873
52Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18901941  
45
47
60
59
55
61
42
3573,951862
53Johan Ravnborg Holmström
Brønderslev Skakklub
18491932
21
39
49
56
32
41
47
19
43
51 - 522,451881
54Dariusz Allam
Lyngby-Virum Skakklub
18381922
22
35
44
37
46
61
48
56
60
3563,551822
55Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
18931892
23
41
32
59
21
47
52
34
38
4432,751931
56Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
17971821
24
14
31
53
48
51
50
54
49
502,41830
57David Christophersen
Allerød Skakklub
17491764
25
27
41
49
59
60
62
36
50
4473,051778
58Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
17051763
26
37
35
28
42
30
39
46
45
3540,951768
59Allan Toftegaard Christensen
Brønderslev Skakklub
17051711
27
25
38
55
57
52
41
47
62
532,051749
60Uffe Kallenbach
THY Skakklub
15521694
28
40
46
51
52
57
61
62
54
½621,451509
61 Darryl Hentley
16661666
29
43
63
44
50
54
60
52
51
26101666
62 Sven-Ingvar Sundin
16331633
30
42
48
63
47
45
57
60
59
25901633
63Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000  
61
62
     06301000

Rating Price 1 (10 spillere)Rating Price 2 (13 spillere)Rating Price 3 (14 spillere)Rating Price 4 (8 spillere)

Partier i turneringen Copenhagen Chess Challenge 2016

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Copenhagen Chess Challenge 2016
20. april - 24. april. 2016

BMS Skak inviterer igen i 2016 til international åben turnering i ugen med Bededagsweekend’en med titelholdere, juniorer og spillere med FIDE-rating (ELO) som primær målgruppe. Takket været turneringens sponsorer vil turneringen også i 2016 have stærke GM’er og IM’er i toppen af feltet og give mulighed for at lave GM & IM-norm.

Turneringen er åben for alle spillere. Turneringen spilles som 9 runders SwissTapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup i tiden fra onsdag den 20. april (eftermiddag) til og med søndag den 24. april 2016. Der vil være mulighed for at lave GM & IM-norm.

Program
1. runde onsdag den 20. april kl. 18.30-23.30
2. runde torsdag den 21. april kl. 10.00-15.00
3. runde torsdag den 21. april kl. 15.30-20.30
4. runde fredag den   22. april kl. 10.00-15.00
5. runde fredag den   22. april kl. 15.30-20.30
6. runde lørdag den   23. april kl. 10.00-15.00
7. runde lørdag den   23. april kl. 15.30-20.00
8. runde søndag den 24. april kl. 10.00-15.00
9. runde søndag den 24. april kl. 15.30-20.30
Præmieuddeling lige efter sidste rundes afslutning.

Betænkningstid
90 minutter til hver spiller til hele partiet + 30 sekunders tillæg pr. træk fra træk 1.
Det er tilladt at møde op til 15 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt for en spiller, der møder senere end 15 minutter til et parti.

Præmier
1. præmie 4000 kr.
2. præmie 3000 kr.
3. præmie 2000 kr.
4. præmie 1000 kr.
5. præmie 1000 kr.
6. præmie 500 kr.
og herudover 4 ratingpræmier á 1000 kr.

Indskud
Titelholdere GM, IM, WGM, WIM gratis.
FM, WFM 500 kr.
Spillere med Elo 700 kr.
Spillere uden Elo 900 kr.

Ankomst og registrering
Registrering kan ske fra ca. kl. 16:00 på spillestedet på den første spilledag, onsdag d. 20. april.
Spillere skal være registreret senest kl. 17:30!

Hotel Zleep, Ballerup
BMS Skak har indgået en aftale med Hotel Zleep, Ballerup, så spillere, der ønsker indlogering under turneringen, kan få rabet på hotellets Flexpris. De der ønsker dette bedes kontakte BMS Skak og få rabatkoden, som så kan benyttes ifm. hotelbookningen.
Kontakt: Tom Skovgaard, BMS Skak. E-mail: tomskovgaard@gmail.com for sprøgsmål vedrørende indkvartering.

Tilmelding og betaling: senest d. 20. april 2016 kl. 17.30 på spillestedet.
Tilmelding helst her i Turneringssystemet - se link i menuen foroven.
Information og spørgsmål om turneringen til: Lars-Henrik Bech Hansen  + 45 27 57 63 58 email: larsh@tdcadsl.dk

Se også turneringens hjemmeside: www.copenhagenchesschallenge.dk, kontakt telefon under turneringen er + 45 27 57 63 58

Periode 2016-04-20 .. 2016-04-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://copenhagenchesschallenge.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Lars-Henrik Bech Hansen
  • Yderligere : Tom Nicolaj Skovgaard,Poul Jacobsen,Jørgen Kiel

Tilmeldings muligheder til Copenhagen Chess Challenge 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://copenhagenchesschallenge.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Copenhagen Chess Challenge 2016 63 2016-04-20 2016-04-24
Totalt antal tilmeldte 63
Deltagere i gruppen Copenhagen Chess Challenge 2016
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
642274 1. GM Adrien Demuth 2535 2550 2016-01-04
100602057 1413864 2. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2507 2504 2016-01-08
100800594 1700090 3. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2493 2493 2016-01-05
100200900 1400185 4. GM Henrik Danielsen BMS Skak 2480 2480 2016-01-14
100103596 1706993 5. GM Daniel Semcesen Skanderborg Skakklub 2454 2454 2016-01-07
1505572 6. IM Nicolai Getz 2407 2408 2016-03-28
100101540 1400100 7. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2394 2393 2016-01-05
24614467 8. FM Fabian Englert 2365 2391 2016-02-19
100700286 1400142 9. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2390 2389 2016-01-13
100400392 1404067 10. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2336 2377 2016-03-11
4610776 11. GM Thorsten Michael Haub 2364 2359 2016-01-14
100901592 1438832 12. FM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2355 2358 2016-03-29
100103015 1414291 13. FM Martin Haubro BMS Skak 2333 2345 2015-12-20
100100465 1400940 14. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2330 2341 2016-03-03
100101113 1402137 15. FM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2325 2327 2016-02-24
100600675 1401408 16. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2313 2303 2016-04-14
100101739 7200137 17. IM John Arni Nilssen Skanderborg Skakklub 2326 2300 2016-02-23
4201477 18. FM Anastasios Tsiolakidis 2288 2288 2016-04-19
1506650 19. Anders Gjerdrum Hagen 2260 2262 2016-04-01
1500104 20. IM Petter Haugli 2245 2259 2016-02-21
100800259 1406671 21. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2235 2250 2016-01-17
100102213 1401505 22. FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2190 2232 2016-04-06
1500341 23. FM Petter Stigar 2237 2229 2016-02-21
100101724 7200110 24. Henrik Andreasen Skakklubben K41 2205 2227 2016-03-20
100103912 1444514 25. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2196 2210 2016-04-20
102101025 1400878 26. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2194 2209 2016-04-15
103102447 1408380 27. Dennis Jørgensen Skakforeningen ØBRO 2179 2201 2016-04-15
100802438 1412159 28. Christian Altenburg Eriksson Tåstrup Skakforening 2174 2195 2016-03-03
100602129 1404792 29. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2185 2194 2016-04-17
100300218 1403664 30. FM John Filip Rendboe Århus Skakklub/Skolerne 2153 2179 2016-03-30
100602308 1440640 31. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2158 2176 2016-04-14
6306810 32. Can Kabadayi 2165 2174 2016-03-21
417521 33. Aref Vasli 2164 2164 2016-03-25
100800106 1400550 34. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2181 2160 2016-02-21
100103327 1417339 35. Michael E. Vesterli BMS Skak 2104 2138 2016-03-28
100800040 1407554 36. Lars Laustsen Sjælsø Skakklub 2107 2128 2016-04-14
100100428 1404113 37. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2088 2127 2016-02-18
1305620 38. WFM Camille De Seroux 2129 2125 2016-01-04
100701396 1411918 39. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2052 2114 2016-04-20
1513060 40. Svein Rishovd 2121 2103 2016-02-07
100100198 1406760 41. Ib Skovgaard BMS Skak 1945 2050 2016-01-03
100103773 1444816 42. Nicolai Kistrup BMS Skak 2007 2033 2016-02-22
1704958 43. Jan Slettebo 2030 2030 2016-01-30
1721674 44. Ulf Karlsson 2045 2026 2016-02-16
100801520 1415743 45. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1975 1996 2016-03-30
100802258 1413872 46. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1933 1979 2016-01-05
100201845 1405748 47. Julius Mølvig Roskilde Skakklub 2008 1971 2016-03-29
103108386 1408470 48. William Hørup Philipsen BMS Skak 1970 1970 2016-03-16
100800660 1408356 49. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1913 1961 2015-12-17
100802434 1426729 50. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1885 1957 2016-04-08
100802146 1402714 51. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1942 1956 2016-02-03
103109616 1441540 52. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1890 1941 2016-04-04
100700918 1404903 53. Johan Ravnborg Holmström Brønderslev Skakklub 1849 1932 2016-02-16
100802909 1450832 54. Dariusz Allam Lyngby-Virum Skakklub 1838 1922 2016-02-10
100701623 1444972 55. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1893 1892 2016-03-19
100800884 1425790 56. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1797 1821 2016-04-07
100802399 1413619 57. David Christophersen Allerød Skakklub 1749 1764 2016-04-08
100101696 1410776 58. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1705 1763 2016-04-04
100700196 1440373 59. Allan Toftegaard Christensen Brønderslev Skakklub 1705 1711 2016-02-16
100900653 1411292 60. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1552 1694 2016-03-16
16205650 61. Darryl Hentley 1666 1666 2016-03-28
1724517 62. Sven-Ingvar Sundin 1633 1633 2016-02-04
- 63. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-04-20