Sydøstfyn Forår 2016
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kim Theill Midtfyns Skakklub | 1626 | 1532 | 8 ½ | 2 ½ | 3 ½ | 4 0 | 5 0 | 6 1 | 7 1 | 3½ | 4 | 1,9 | 1677 | 0,98 | 1633 | |
2 | Birger Olsen Sydøstfyn | 1903 | 1873 | 7 1 | 1 ½ | 8 1 | 3 ½ | 4 1 | 5 ½ | 6 0 | 4½ | 2 - 3 | 4,55 | 1902 | 3,78 | 1887 | |
3 | Michael Nord Tårnet Svendborg | 2040 | 2067 | 6 1 | 7 1 | 1 ½ | 2 ½ | 8 ½ | 4 1 | 5 0 | 4½ | 2 - 3 | 5,7 | 2016 | 5,47 | 2048 | |
4 | Martin Hansen Tårnet Svendborg | 1672 | 1834 | 5 ½ | 6 ½ | 7 ½ | 1 1 | 2 0 | 3 0 | 8 0 | 2½ | 6 - 7 | 2,3 | 1678 | 3,41 | 1816 | |
5 | CM Martin Strandby Hansen Sydøstfyn | 1973 | 2053 | 4 ½ | 8 1 | 6 1 | 7 ½ | 1 1 | 2 ½ | 3 1 | 5½ | 1 | 5,15 | 1984 | 5,38 | 2055 | |
6 | Bjarne Lindenskov Sydøstfyn | 1722 | 1824 | 3 0 | 4 ½ | 5 0 | 8 1 | 7 0 | 1 0 | 2 1 | 2½ | 6 - 7 | 2,75 | 1715 | 3,32 | 1808 | |
7 | Flemming Borg Tårnet Svendborg | 1773 | 1793 | 2 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 ½ | 6 1 | 8 0 | 1 0 | 2 | 8 | 3,3 | 1734 | 3,01 | 1773 | |
8 | Ib Lynæs Hansen Tårnet Svendborg | 1677 | 1754 | 1 ½ | 5 0 | 2 0 | 6 0 | 3 ½ | 7 1 | 4 1 | 3 | 5 | 2,35 | 1697 | 2,65 | 1761 |
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Saxtorff Nyborg Skakklub | 1483 | 1651 | 8 1 | 2 1 | 3 1 | 4 1 | 5 ½ | 6 ½ | 7 ½ | 5½ | 1 | 3,65 | 1582 | 4,39 | 1695 | |
2 | Jan Nielsen Sydøstfyn | 1521 | 1590 | 7 1 | 1 0 | 8 1 | 3 ½ | 4 ½ | 5 1 | 6 ½ | 4½ | 2 | 4,05 | 1541 | 3,76 | 1605 | |
3 | Per Andersen Midtfyns Skakklub | 1561 | 1606 | 6 0 | 7 1 | 1 0 | 2 ½ | 8 1 | 4 1 | 5 ½ | 4 | 3 - 5 | 4,5 | 1539 | 3,92 | 1608 | |
4 | Niels Højgaard Hansen Sydøstfyn | 1442 | 1555 | 5 0 | 6 ½ | 7 ½ | 1 0 | 2 ½ | 3 0 | 8 1 | 2½ | 6 | 3,2 | 1411 | 3,36 | 1521 | |
5 | Tage Knudsen Sydøstfyn | 1528 | 1511 | 4 1 | 8 1 | 6 ½ | 7 ½ | 1 ½ | 2 0 | 3 ½ | 4 | 3 - 5 | 0 | 1528 | 2,88 | 1556 | |
6 | Ulla Hansen Sydøstfyn | 1469 | 1528 | 3 1 | 4 ½ | 5 ½ | 8 ½ | 7 ½ | 1 ½ | 2 ½ | 4 | 3 - 5 | 3,5 | 1492 | 3,04 | 1566 | |
7 | Hans-Jørn Nielsen Midtfyns Skakklub | 1361 | 1468 | 2 0 | 3 0 | 4 ½ | 5 ½ | 6 ½ | 8 0 | 1 ½ | 2 | 7 | 2,35 | 1345 | 2,42 | 1451 | |
8 | Jens Frederiksen Nyborg Skakklub | 1385 | 1636 | 1 0 | 5 0 | 2 0 | 6 ½ | 3 0 | 7 1 | 4 0 | 1½ | 8 | 2,6 | 1336 | 4,23 | 1527 |
4 Runde Afbud Jan Nielsen
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bo Pedersen Prøvemedlemmer | 1000 | 0 | 2 0 | 5 1 | 7 ½ | 3 ½ | 4 0 | 8 1 | 10 ½ | 3½ | 6 | 1,65 | 1099 | 0 | 1000 | |
2 | Erling Bech Andersen Tårnet Svendborg | 1352 | 1663 | 1 1 | 6 0 | 4 1 | 10 ½ | 7 1 | 11 1 | 9 0 | 4½ | 3 | 4,8 | 1339 | 2,11 | 1659 | |
3 | John Sørensen Sydøstfyn | 1083 | 1185 | 4 ½ | 7 ½ | 11 0 | 1 ½ | 9 ½ | 5 1 | 6 0 | 3 | 9 | 2,8 | 1092 | 0,60 | 1221 | |
4 | Svend Aage Hansen Faaborg Skakklub | 1342 | 1625 | 3 ½ | 8 1 | 2 0 | 6 0 | 1 1 | 10 0 | 12 1 | 3½ | 5 | 4,7 | 1288 | 2,12 | 1600 | |
5 | Johannes Andersen Sydøstfyn | 1000 | 0 | 6 0 | 1 0 | 9 0 | 12 0 | 8 0 | 3 0 | 7 0 | 0 | 12 | 0 | 1000 | 0 | 1000 | |
6 | Erik G. Andresen Nyborg Skakklub | 1333 | 0 | 5 1 | 2 1 | 10 0 | 4 1 | 11 1 | 12 1 | 3 1 | 6 | 2 | 5 | 1378 | 0 | 1000 | |
7 | Kirsten Lund Sydøstfyn | 1212 | 1235 | 8 ½ | 3 ½ | 1 ½ | 11 1 | 2 0 | 9 0 | 5 1 | 3½ | 7 | 4,05 | 1187 | 1,02 | 1234 | |
8 | Jørn Knudsen Tårnet Svendborg | 1347 | 1432 | 7 ½ | 4 0 | 12 ½ | 9 ½ | 5 1 | 1 0 | 11 0 | 2½ | 11 | 5,35 | 1219 | 1,32 | 1419 | |
9 | Frits Ørbæk Hansen Sydøstfyn | 1256 | 1564 | 10 0 | 12 0 | 5 1 | 8 ½ | 3 ½ | 7 1 | 2 1 | 4 | 4 | 0 | 1256 | 2,83 | 1571 | |
10 | Arne Pedersen Odense Skakklub | 1230 | 0 | 9 1 | 11 1 | 6 1 | 2 ½ | 12 1 | 4 1 | 1 ½ | 6 | 1 | 3,85 | 1356 | 0 | 1000 | |
11 | Claus Thestrup Sydøstfyn | 1000 | 0 | 12 1 | 10 0 | 3 1 | 7 0 | 6 0 | 2 0 | 8 1 | 3 | 8 | 1,6 | 1063 | 0 | 1000 | |
12 | Henriette Lund Sydøstfyn | 1036 | 0 | 11 0 | 9 1 | 8 ½ | 5 1 | 10 0 | 6 0 | 4 0 | 2½ | 10 | 2 | 1059 | 0 | 1000 |
Præmier. 3 runde Afbud Kirsten og Henriette Lund
1. 500 kr. 4 runde afbud John Sørensen og Kirsten Lund
2. 300 kr.
3. 150 kr.
Bedst under 1100 som ikke allerede får præmie.
1. 300 kr.
2. 150 kr.
Sydøstfyn Forår 2016 | |||
---|---|---|---|
Sydøstfyn Forår 2016. Spillested: Gudbjerg Skole Spilledatoer. 5,12.19 og 26 April + 3,10 og 17 Maj. Spilletid: Alle dage Kl. 19 - 24 00. Betænkningstid: 90 min til 40 træk, derefter tillæg på 30 min plus 30 sek. pr træk hele partiet. Indskud: 150 kr. Præmier: 1. 500 kr. 2. 300 kr. 3 150 kr. Inddelinger: Grupper med 8 spillere, evt. nederste gruppe som Monrad. Mødetidspunkt: Partiet er tabt hvis man ikke er mødt senest kl. 20 Sidste tilmelding 4 April kl 19 Se tidligere vinder på sydostfyn.dk |
|||
Periode | 2016-04-05 .. 2016-05-17 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | |||
Hoveddommer | Jørgen Kiel | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Sydøstfyn Forår 2016
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Basis 1 | 8 | 2016-04-05 | 2016-04-01 |
Basis 2 | 8 | 2016-04-05 | 2016-04-01 |
Basis 3 | 12 | 2016-04-05 | 2016-04-01 |
Totalt antal tilmeldte | 28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301005 | 1444107 | 1. Kim Theill | Midtfyns Skakklub | 1626 | 1532 | 2016-04-04 | |||
100301904 | 1450344 | 2. Birger Olsen | Sydøstfyn | 1903 | 1873 | 2016-03-18 | |||
100300817 | 1433784 | 3. Michael Nord | Tårnet Svendborg | 2040 | 2067 | 2016-03-28 | |||
100300511 | 1440942 | 4. Martin Hansen | Tårnet Svendborg | 1672 | 1834 | 2016-04-03 | |||
100300604 | 1407961 | 5. CM Martin Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1973 | 2053 | 2016-03-27 | |||
100300815 | 1401718 | 6. Bjarne Lindenskov | Sydøstfyn | 1722 | 1824 | 2016-03-27 | |||
100100732 | 1505823 | 7. Flemming Borg | Tårnet Svendborg | 1773 | 1793 | 2016-04-02 | |||
100300749 | 1407511 | 8. Ib Lynæs Hansen | Tårnet Svendborg | 1677 | 1754 | 2016-04-03 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300581 | 1443976 | 1. Jan Saxtorff | Nyborg Skakklub | 1483 | 1651 | 2016-03-28 | |||
100300618 | 1428047 | 2. Jan Nielsen | Sydøstfyn | 1521 | 1590 | 2016-02-14 | |||
100300920 | 1445081 | 3. Per Andersen | Midtfyns Skakklub | 1561 | 1606 | 2016-03-20 | |||
100300633 | 1434926 | 4. Niels Højgaard Hansen | Sydøstfyn | 1442 | 1555 | 2016-04-04 | |||
100300624 | 1450301 | 5. Tage Knudsen | Sydøstfyn | 1528 | 1511 | 2016-03-29 | |||
100300616 | 1443119 | 6. Ulla Hansen | Sydøstfyn | 1469 | 1528 | 2016-02-19 | |||
100301706 | 1443607 | 7. Hans-Jørn Nielsen | Midtfyns Skakklub | 1361 | 1468 | 2016-04-03 | |||
100300306 | 1427989 | 8. Jens Frederiksen | Nyborg Skakklub | 1385 | 1636 | 2016-02-15 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101095746 | - | 1. Bo Pedersen | Prøvemedlemmer | 1000 | 2016-04-04 | ||||
100300831 | 1413198 | 2. Erling Bech Andersen | Tårnet Svendborg | 1352 | 1663 | 2016-03-28 | |||
100301773 | 1444042 | 3. John Sørensen | Sydøstfyn | 1083 | 1185 | 2016-02-19 | |||
100300264 | 1443100 | 4. Svend Aage Hansen | Faaborg Skakklub | 1342 | 1625 | 2016-04-03 | |||
100800359 | 1423070 | 5. Johannes Andersen | Sydøstfyn | 1000 | 2016-03-29 | ||||
100300309 | 1434403 | 6. Erik G. Andresen | Nyborg Skakklub | 1333 | 2016-02-20 | ||||
100301921 | 1447203 | 7. Kirsten Lund | Sydøstfyn | 1212 | 1235 | 2016-04-01 | |||
100301825 | 1443330 | 8. Jørn Knudsen | Tårnet Svendborg | 1347 | 1432 | 2016-04-04 | |||
100300641 | 1443046 | 9. Frits Ørbæk Hansen | Sydøstfyn | 1256 | 1564 | 2016-03-29 | |||
100300012 | 1443739 | 10. Arne Pedersen | Odense Skakklub | 1230 | 2016-03-31 | ||||
103108640 | 1444115 | 11. Claus Thestrup | Sydøstfyn | 1000 | 2016-04-01 | ||||
100301922 | 1452983 | 12. Henriette Lund | Sydøstfyn | 1036 | 2016-04-01 |