Arbejder ...

loading

Varde Weekend 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
18361800
2
0
3
0
4
½
5
½
6
½
61,6518321,131807
2Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
20902109
1
1
5
½
6
1
4
0
3
0
43,620683,472090
3Anders Christensen
Varde Skakklub
18771967
4
0
1
1
5
0
6
1
2
1
331,9519102,361980
4Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
19261985
3
1
6
0
1
½
2
1
5
½
312,3519462,511995
5Poul Grydholt Jensen
Varde Skakklub
19691985
6
½
2
½
3
1
1
½
4
½
322,719782,511995
6Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
19832050
5
½
4
1
2
0
3
0
1
½
252,819593,022030

gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Stephan Millgramm
Prøvemedlemmer
16981776
2
½
3
1
4
1
5
½
6
0
332,217222,471787
2Guido Heinemann
Bov Skakklub
18021819
1
½
5
1
6
½
4
1
3
½
23,0518162,831832
3Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
16451696
4
1
1
0
5
½
6
½
2
½
41,816661,821723
4Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
17341733
3
0
6
0
1
0
2
0
5
0
062,516592,111691
5Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
18071805
6
½
2
0
3
½
1
½
4
1
53,117892,711797
6Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
17271848
5
½
4
1
2
½
3
½
1
1
12,4517603,061857

Gruppe. 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Callesen
Varde Skakklub
15521634
2
½
8
½
4
½
3
1
7
½
333,115481,911658
2Ulrik Højland
Jerne Skakklub
14711697
1
½
3
0
6
1
8
0
5
1
52,514712,371680
3Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
14351583
4
0
2
1
7
0
1
0
6
1
272,4514151,761588
4Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
1291
3
1
5
0
1
½
6
1
8
0
61,4134501000
5Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
1340
6
1
4
1
8
½
7
0
2
0
41,75137401000
6Ole Henriksen
Varde Skakklub
14031579
5
0
7
0
2
0
4
0
3
0
082,512911,311527
7Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14981596
8
0
6
1
3
1
5
1
1
½
22,715341,821610
8Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
16171725
7
1
1
½
5
½
2
1
4
1
413,6516281,831752
Indbydelse

Indbydelse til Varde Weekendturnering 29/4 - 1/5 - 2016

Varde skakklub indbyder til  5 runders EMT. Der spilles så vidt muligt i 6 mands grupper alle mod alle, men evt. monrad i en af grupperne. Dansk rating og  Elo-rating efter gældende regler. Betænkningstid – 2 timer til 40 træk, derpå opsparet tid + ½ time. –Spilletidspunkter: Fredag d. 29/4 kl. 18-23, Lørdag d. 30 og og Søndag d.1. maj kl. 10-15 og 16-21. Sted: Gammel  Handelsskole, Slotsgade 17, 6800 Varde. Overnatning kan bestilles hos   Hotel Varde, Tømrervej 18, dobbeltværelse 700 kr. (+ opredning à 150 kr.) eller  bed and breakfast for ca. 250 kr. pr. nat

Indskud: 150 kr. der betales første spilledag – Præmier: 1.præmie 500 kr., 2.præmie 300 kr. I en evt. monradgruppe  også en 3. præmie på 150 kr. Ved ligestilling deles præmierne. Desuden er der en ekstrapræmie på 300 kr. til spilleren med den største ratingfremgang.

Kantine: Ud over almindelig kantinedrift serverer vi lørdag Johns pizzaslices à 30 kr. og søndag ”Ullas kyllingegryde” à 50 kr.. – Tilmelding senest d. 25. april  kan ske via Varde skakklubs hjemmeside (varde skakklub.dk) , DSU turnerings system eller hos John Callesen, john@callesen.org , tlf. 61707087, 

Periode 2016-04-29 .. 2016-05-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til Varde Weekend 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2016-04-29 2016-04-25
gruppe 1 6 2016-04-29 2016-04-25
Gruppe. 2 8 2016-04-29 2016-04-25
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602448 1444875 1. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1836 1800 2016-02-03
100500063 1407287 2. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 2090 2109 2016-01-09
100500329 1415921 3. Anders Christensen Varde Skakklub 1877 1967 2016-03-07
100500118 1439880 4. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1926 1985 2016-03-01
100500085 1408020 5. Poul Grydholt Jensen Varde Skakklub 1969 1985 2016-01-28
100500145 1407015 6. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1983 2050 2016-04-22
Deltagere i gruppen gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095728 24672084 1. Stephan Millgramm Prøvemedlemmer 1698 1776 2016-02-18
100401598 24658359 2. Guido Heinemann Bov Skakklub 1802 1819 2016-01-15
100500942 1439855 3. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1645 1696 2016-01-07
103109806 1441094 4. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1734 1733 2016-04-20
103111576 1449575 5. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1807 1805 2016-04-07
100400304 1419358 6. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1727 1848 2016-04-11
Deltagere i gruppen Gruppe. 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501618 1448455 1. John Callesen Varde Skakklub 1552 1634 2016-02-11
103110140 1437143 2. Ulrik Højland Jerne Skakklub 1471 1697 2016-02-05
100600981 1404741 3. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1435 1583 2016-03-18
100104326 - 4. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1291 2016-02-05
100601964 1461648 5. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1340 2016-04-12
100500343 1448781 6. Ole Henriksen Varde Skakklub 1403 1579 2016-03-16
100501384 1444786 7. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1498 1596 2016-01-09
100103833 1438999 8. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1617 1725 2016-03-07