Arbejder ...

loading

Randersmesterskabet 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jan Han Petersen
Skakklubben Rokaden
19211934
6
½
2
0
3
0
4
0
5
0
½6218761,831907
2Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20422092
5
½
1
1
6
1
3
0
4
0
3320323,122080
3WFM Esmat Susanne Guindy
Viborg Skakklub
20762054
4
1
5
½
1
1
2
1
6
1
13,2521062,812088
4Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19932059
3
0
6
½
5
1
1
1
2
1
22,620132,862072
5Oluf Øe
Randers Skakklub
19211960
2
½
3
½
4
0
6
0
1
1
24 - 5219212,041959
6Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19351997
1
½
4
½
2
0
5
1
3
0
24 - 52,119322,341990

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Natalia Petersen
Skakklubben Rokaden
1700
6
½
2
1
3
½
4
-
5
0
241,65171101000
2Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
17611841
5
0
1
0
6
0
3
1
4
½
62,517312,081829
3Finn Andersson
Randers Skakklub
17851772
4
½
5
1
1
½
2
0
6
½
32,717791,611780
4Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
18211847
3
½
6
½
5
1
1
+
2
½
12,318272,121855
5Kurt Sørensen
Skakklubben Rokaden
17251840
2
1
3
0
4
0
6
0
1
1
252,217192,071797
6Kristian Siegler
Skakklubben Rokaden
17771846
1
½
4
½
2
1
5
1
3
½
22,6518032,121864

 

 

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Carsten Pedersen
Skakklubben Rokaden
16381760
6
1
2
½
3
½
4
+
5
½
32,516382,671757
2Villy Abildgaard Andersen
Skakklubben Rokaden
15711657
5
1
1
½
6
½
3
½
4
+
22,0515911,981678
3Christian Murmann
Randers Skakklub
15191612
4
+
5
1
1
½
2
½
6
1
411,715911,681665
4David Bille Maagaard
Randers Skakklub
16031809
3
-
6
-
5
-
1
-
2
-
060160301809
5Jesper Pontoppidan
Skakklubben Rokaden
16121688
2
0
3
0
4
+
6
1
1
½
42,315822,181661
6Leo Starup
Skakklubben Rokaden
14921585
1
0
4
+
2
½
5
0
3
0
51,514471,491565

David Maagaard er udgået!

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bent Rasmussen
Skakklubben Rokaden
14401550
6
1
2
0
3
1
4
½
5
1
12,614811,231621
2Mikael Horslund
Randers Skakklub
1470
5
½
1
1
6
0
3
1
4
1
22,85149901000
3Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
13941435
4
1
5
0
1
0
2
0
6
1
252,2513830,701441
4Henning Staugaard
Enkeltmedlem - Indland
1366
3
0
6
0
5
0
1
½
2
0
½62129901000
5Henrik Jegbjerg Hansen
Randers Skakklub
14721860
2
½
3
1
4
1
6
½
1
0
332,8514792,601816
6Jesper Kim Simonsen
Skakklubben Rokaden
14141599
1
0
4
1
2
1
5
½
3
0
42,414191,471560

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Claus Gamborg
Skakklubben Rokaden
12321246
6
1
2
0
3
½
4
0
5
0
52,3511940,771251
2Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
12931501
5
1
1
1
6
1
3
0
4
0
332,813022,081498
3Gunnar Bach
Skakklubben Rokaden
1304
4
1
5
½
1
½
2
1
6
1
412,9135801000
4Steffen Krenk
Skakklubben Rokaden
13591406
3
0
6
1
5
1
1
1
2
1
423,3513881,591462
5Finn Jensen
Grenå Skakklub
1214
2
0
3
½
4
0
6
1
1
1
42,2122801000
6Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
11211402
1
0
4
0
2
0
5
0
3
0
061,4510561,561340

 

 

 

Juniorgruppen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Victor Ammitzbøll Madsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
6
0
2
1
3
0
4
½
5
1
32,3100901000
2Arosan Sivabalaa
Skakklubben Rokaden
1002
5
0
1
0
6
0
3
0
4
-
061,892101000
3Anders Pedersen Schmidt
Skakklubben Rokaden
1000
4
1
5
1
1
1
2
1
6
½
1 - 22,3115301000
4Victor Kvist Loft Pedersen
Skakklubben Rokaden
1000
3
0
6
0
5
0
1
½
2
+
51,894201000
5Ashvikan Sivabalaa
Skakklubben Rokaden
1000
2
1
3
0
4
1
6
0
1
0
242,398701000
6Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen
Skakklubben af 1968
1167
1
1
4
1
2
1
5
1
3
½
1 - 23,6120801000
Indbydelse

Klubberne i Randers indbyder herved til Randersmesterskabet 2016

Spillested: Kulturhuset, Stemansgade, Randers – 2. sal lokale 3 + 4

Turneringsform: Der spilles i 6-mands grupper + evt. monradgruppe.

Desuden oprettes særlige juniorgrupper for juniorer og børn under 1200 i rating med en betænkningstid på blot 1 time pr. spiller, så det er muligt at være hjemme til sengetid. Sidste år havde vi to af den slags grupper.

Betænkningstid: 1 time og 45 min til 40 træk + ½ time og opsparet tid til resten.

Spilletider:

  • 1.runde: tirsdag den   3. maj 2016
  • 2.runde: tirsdag den 10. maj 2016
  • 3.runde: tirsdag den 17. maj 2016
  • 4.runde: tirsdag den 24. maj 2016
  • 5.runde: tirsdag den 31. maj 2016

Alle runder starter kl. 19.00

Indskud: kr. 150,-

Præmier:

  • 1. præmie i alle grupper kr. 400,-
  • 2. præmie i alle grupper kr. 250,-

Partier erklæres tabt for spillere som ankommer til skakbrættet mere end én time efter den annoncerede spilletids begyndelse, medmindre dommeren bestemmer andet.

Turneringen er ELO - ratet

Sidste tilmelding er torsdag den 28. april 2016

Dommer: Kaspar Dreiberg : Afbud på telefon 26 28 18 11     mail : kaspardreiberg@hotmail.com

Periode 2016-05-03 .. 2016-05-31
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Kaspar Jon Dreiberg

Tilmeldings muligheder til Randersmesterskabet 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2016-05-03 2016-04-28
Basis 1 6 2016-05-03 2016-04-28
Basis 2 6 2016-05-03 2016-04-28
Basis 3 6 2016-05-03 2016-04-28
Basis 4 6 2016-05-03 2016-04-28
Juniorgruppen 6 2016-05-03 2016-04-28
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103102835 1427121 1. Jan Han Petersen Skakklubben Rokaden 1921 1934 2016-02-20
100600871 1406205 2. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2042 2092 2016-03-30
100600613 1401637 3. WFM Esmat Susanne Guindy Viborg Skakklub 2076 2054 2016-04-29
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1993 2059 2016-04-26
100600887 1404970 5. Oluf Øe Randers Skakklub 1921 1960 2016-04-05
100600930 1409506 6. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1935 1997 2016-04-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602546 - 1. Natalia Petersen Skakklubben Rokaden 1700 2016-04-27
100600759 1422006 2. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1761 1841 2016-04-27
100600853 1420232 3. Finn Andersson Randers Skakklub 1785 1772 2016-04-22
100602545 1451499 4. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1821 1847 2016-02-27
100600836 1436520 5. Kurt Sørensen Skakklubben Rokaden 1725 1840 2016-01-10
100602045 1429280 6. Kristian Siegler Skakklubben Rokaden 1777 1846 2016-04-22
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602510 1449907 1. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1638 1760 2016-04-13
100601456 1420224 2. Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1571 1657 2016-05-01
100600677 1421883 3. Christian Murmann Randers Skakklub 1519 1612 2016-04-18
100601844 1421727 4. David Bille Maagaard Randers Skakklub 1603 1809 2016-02-13
100501016 1422286 5. Jesper Pontoppidan Skakklubben Rokaden 1612 1688 2016-04-12
100600833 1422669 6. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1492 1585 2016-04-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601795 1422367 1. Bent Rasmussen Skakklubben Rokaden 1440 1550 2016-04-12
100600866 1421042 2. Mikael Horslund Randers Skakklub 1470 2016-04-28
100602156 1444956 3. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1394 1435 2016-04-28
100900039 1450476 4. Henning Staugaard Enkeltmedlem - Indland 1366 2016-04-30
100501598 1419790 5. Henrik Jegbjerg Hansen Randers Skakklub 1472 1860 2016-04-17
100601583 1422545 6. Jesper Kim Simonsen Skakklubben Rokaden 1414 1599 2016-03-31
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602469 1445855 1. Claus Gamborg Skakklubben Rokaden 1232 1246 2016-02-29
101095048 1454200 2. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1293 1501 2016-04-28
100602085 1420283 3. Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1304 2016-04-12
100602524 1450590 4. Steffen Krenk Skakklubben Rokaden 1359 1406 2016-04-12
100600811 1421140 5. Finn Jensen Grenå Skakklub 1214 2016-02-20
100600303 1422820 6. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1121 1402 2016-02-20
Deltagere i gruppen Juniorgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095366 - 1. Victor Ammitzbøll Madsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-05-01
100602394 1453904 2. Arosan Sivabalaa Skakklubben Rokaden 1002 2016-04-12
100602601 - 3. Anders Pedersen Schmidt Skakklubben Rokaden 1000 2016-04-12
100602539 1458183 4. Victor Kvist Loft Pedersen Skakklubben Rokaden 1000 2016-04-20
100602393 1447076 5. Ashvikan Sivabalaa Skakklubben Rokaden 1000 2016-04-12
100602494 1454030 6. Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen Skakklubben af 1968 1167 2016-05-01